Anasayfa
9 Haziran 2021, 1:32
admin
Yönetici

Dini Soru Sorma Sitesi

Kayıtsız Üye
Kafamı karıştıran bazı sorular var hocam..
1-Ben yeni kapandım içimden gele gele eşyalarımı hazırlayıp şallarımı hazırlayıp kapandım herkes alıştın mı diyor ama ben hiç zorlanmadım uzun Süredir kapalıyım gibi açık halimi hatırlamıyor gibiyim resimlerime bakınca bu benmiydim diyorum neden ki hocam?? ama birde pantolon giyiyorum üstüne diz kapağıma ya da diz altına kadar tunik veya ceket giyiyorum ancak bu şekilde kapanma tesettür demek deil şu an içinde çalışanım memurum pardesü şekinde kazanamıyorum böle uygunsuz kapanmaktansa hiç kapanmasamıydım diyorum 🙁
2-Yaşadığımız bu hayatta herşey günah keza herşey kul hakkı hocam kaynanam görümcemler eltim kuzenler etrafım daki çıkarcı insanlar beni konuştutturuyor ağzımdan düşmüyorlar sinirlendiğimde eşime de sürekli annen ablan böle yapıyor sen beni kayırmıyorsun inş onlarda yaşadığımı yaşayacak dilerim Allahtan çektiklerimi çekecekler diyorum basende argo konuşuyorum ve bazen de trafikte olaun başka yerde olaun ister istemez yorum yapılıyor bunların hepsi gıybet olurken bizim yaptığımız sevaplar hiç kalmamış oluyor düşünürsek biz boşa yaşıyoru gibi geliyor hocam ya yeri geliyor kocama çok aşığım ama kavga ettik mi annem le ablama anlatırken ezdirmesemde eşime de kızdığım oluyor argo konuluyorum annesigili kayırıyor diye ben ne yapacam hocam herşey günah gıybet tövbe etsem de tutamıyorum az bi tartışma da hepsine tekrar sinirleniyorum elimde değil 🙁 ???
3-Dışarda yemek yemek,alışveriş yapmak,Cafe gibi yerlerde oturup bişeyler içmek,çarşıda gezmek falan haram mı hocam ?
4-Zamanında bende herkes gibiydim ancak bazı dini bilgiler öğrenmeye başladım bişeylerden korkup çeki düzen vermeye çalışıyorum hocam ancak ablam böle şeylere uzak kapalılık olsun kuran olaun bilgi olaun edinmiyor okumuyor eşiyle birlikteyken defalarca hem temasla hemde duygusal olarak aldattı çok kez uyardım ama dinlemiyor ben istiyorum ki evladına kocasına dönsün ama aklı hep başka yerlerde onun için ne yapmalıyım hocam rabbm beni cennetine alır da ailemi almazsa sevdiklerinle bi araya gelemezsem die kendi yaptığım hiç bişeyden de Zevk almıyorum hocam herkes doğruyu bulsun istiyorum ???


Hoca
1. Böyle devam et inşAllah ilerde daha güzel örtünürsün
2. Bir ömür günahlarla mücadele edeceğiz vaz geçmek yok (günah işlemeyen insan yok ki, her zaman tövbe et)
3. Neden haram olsun
4. Nureddin Yıldız hocanın sohbetlerini izle ve etkilendiğin sohbetleri ablaya izlet fayda verir.


Kayıtsız Üye
ben klanlar diye ortaçağ strateji oyunu oynuyorum asker yolluyorsun karşı tarafı yeniyosun köy fethediyorsun pc oyunu değil, bir de futbol oyunu oynuyorum simülasyon oda öyle kaç gol atmış diye bakıyorum zaman sınırını aşmayacak şekilde oynasam caiz midir? Bugünlerde aklıma takıldı oyun oynamak günah mıdır


Hoca
< zaman sınırını aşmayacak şekilde oynasam caiz midir? >
Kumar olmadığı ve yapılması gereken işlere engel olmadığı sürece zararlı olmayan oyunları oynamak günah değildir.


Kayıtsız Üye
Evlilik hakkında birşey soracaktım her evlilik de cüz’i irade esas alınmiyormuş doğrumu bazende Allah insanın cüz’iradesi karışmaksızın iki kişiyi karşılaştırıp evlendiriyomuş bu evlilik iyi bir evlilikse şükrün istenildiği birşeymiş eğer kötü evlilik de sabrın istenildiği bir evlilik sayılıyormuş insanın kendi iradesi karışmdan Allah nasıl o iki kişiyi evleniyor cevaplarsanız sevinirim


Hoca
İnsanda, amel işlerinin tümünde irade var evlilikde o işlerdendir.
Allah Teala kimseyi zorlamaz ne ibadette ne evlilikte….

Dini Sorular


Kayıtsız Üye
İmanın ve İslam’ın şartlarını söyleyince ezbere mi bilmeliyiz yoksa söylemese bile ne olduğunu bilsek yetiyor mu


arifselim
İman ve İslamın şartlarını her müslümanın bilrmesi ve iman etmesi gerekir. Ezberlemeden maksat tümüne iman etmektir. Yoksa ezberleme ve sıralama demek değildir. Müslüman kimse bunların Hepsini bilecek ve iman edecektir. Tüm mesele budur.


Kayıtsız Üye
İnternetten pdf sınavlara hazırlık kitap indirsem üzerinde uyarı olmasa caiz olur mu? Diyanetin fetvasını okumuştum izin almadan helal olmaz demişti.Ben daha önceden indirip sınava çalışmıştım baya doğru yapmıştım şimdi yaptığım o puanlar haram mı? Böyle meslek sahibi olsam ömür boyu haram mı kazanmış oluyorum?


Hoca
Sahibi tarafından yayınlanan kitapları indirip faydalanmak caiz dir


Kayıtsız Üye
zaruret ne demektir? bir iş yapınca mesela zorunlu hale geliyoruz onun gibi mi? mesela okula gittiğim için sürekli açık kadın gördüğüm için zaruret desem doğru mu olur


arifselim
Zaruret kelimesinin kelime anlamı; zorunlu olma durumu ve zorunluluk anlamında kullanılır. Zaruretin dini ıstılahtaki anlamı ise; dinen yasaklanmış olan bir şeyin ancak geçici olarak mübah kılan özür durumuna denir. Senin verdiğin örnek ise ancak istemeden görmek durumlarında geçerli olabilir. Yoksa dikkat etmeyen kişi için geçerli değildir.


Kayıtsız Üye
Hocam benim adım Furkan. Şuanda KEFARET orucu tutuyorum ve 9. Günümdeyim. Ama kendimi zor tutuyorum. Dayanamıyorum. Orucumu açtıktan sonra boşalmak orucuma zarar verirmi? Cevabınızı merakla bekliyorum.


Hoca
Furkan kardeş nefsine sahip ol ve ne yapacaksan akşam yap gündüz yaparsan oruç da gider kefaret de sil baştan başlaman gerek. İftardan sonra yapılanın oruç ile bir ilgisi yok.


Hoca
1. İmkan olduğu sürece kopya programlar kullanmamalı
2. Müzik çok ihtilaflı bir konu. Kısaca hiç bir mezhep imamı iyi dememiş bu yeter sanırım
3. Dost olmayacaklarını bilmek şartı ile günlük aktiviteler yapılabilir.
4. Uzak dur fakat terk etmeleri için çaba verilecekse yakınlaşılabilir.
5. Çalışman yardım etmen güzel ama karşı cins olunca yapma veya yalnız kalma
6. Bu vesvesedir bilinçlenmeli ve asla yapmamalısın çünkü bu şeytanın oyunudur
7. Hıristiyan ve yahidlerin yemeği ve kestiği yenir.
8. içeriğinde haram madde olmasın yiyin.
9. İçeriğinde haram medde yoksa tüketin ve mümkünse helal sertifikalı ürünler alın


selma500
İlkokuldayken öğretmen para toplaması için beni seçmişti. (Toplam yaklaşık 25 tl ) Ben de geri vermeyi unutmuş ve sonra da o parayı harcamıştım. Çok pişmanım. O parayı camiye bağışlasam olur mu?


Hoca
Mümkünse parayı okula bağışla değilse bir camiye veya fakire ver


Hoca
Sefer halinde 3 mezhebe göre namazları cem etmek caizdir. Namazda Cem’ sadece hanefilere göre hac ibadeti sırasında olur.
Tavsiyem diğer mezheplerden yararlanın namazları sefer sorasında cem edin


Kayıtsız Üye
S.a ben helal bir işte çalışıyorum. Ama işten kaytardigim oluyor ve bu kısmı haram oluyor galiba. Işte bu yüzden içim rahat değil. Helal olan kısmı ile ış yapsam sıkıntı olurmu?


mum
İşten kaytarmak kul hakkıdır tövbe edin ve kurallara uyun


Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm hocam ben annemle babamdan habersiz evden para çaldım telefon hattı aldım hesap açtım Akbank hesabı hesap açılırken benim telefon numaramı istediler kod geldi kodu girdiler hesap açıldı benim aylığım o hesap a yatıyo benim aldığım aylık herammı oluyor


mum
< aldığım aylık herammı oluyor >
Aylık, çalışmanın karşılığı ise bu helaldir fakat çaldığın parayı ödemelisin bu haramdır


Kayıtsız Üye
ben ahlaki olarak kötü bir şey yaptım çok kötü bir şey değil fakat afedersiniz bir aptallık saf olduğum için bundan ötürü gelebilecek zararlardan Allah beni korur mu mesela tehdit gibi şu an tek sığınağım Allah çok dua edersem kurtulabilir miyim bu beladan zararı önleyebilir miyim? beni bu durumdan kurtarabilecek olan Allah ben beni koruyacağına çok inanıyorum ama başıma kötü bir şey gelir diye korkuyorum da Allah pişmanlığımı ve korkumu biliyor hangi ayetleri okuyup rahatlayabilirim ne yapmalıyım? bana dua edin lütfen başıma kötü bir şey gelmesin yargılamayın lütfen çok pişmanım zaten dua edin bana sadece lütfen Allah rızası için


mum
Tedbir alın ve korunma dualarını okuyun fayda verecektir


Kayıtsız Üye
Parmağım çatlak olduğu için abdest alamadım. Parmağım iyileştikten sonra kılamadığım namazlar için ne yapmalıyım ?


ACİLSERVİS
Çatlak değil parmak kopsa bacak kopsa dahi namaz kılınmak zorunda. Öyle bir şey yok. Sarılıysa abdest alırken üzerini mesh edersin. Aramayı kullanarak bununla ilgili daha fazla bilgi toplamalısın.


Kayıtsız Üye
Gunluk akinti abdesti bozar mi ben hanefiyim bozmaz diyenler de oldugu icin oyle hareket ediyorum genelde her vakit abdest almaya calisiyorum fakat alamadigim zamanlarda gunluk pedi degistirip avret yerimi yikasam abdestim bozulur mu bu yeterli olur mu namaz kilmak icin?


mum
Günlük akıntı dışarı çıkmışsa yani ped ıslanmışsa abdest bozulur


Aptal
Slm! Biz eşim ile birbirimizi çok seviyoruz ama iki kere kavga esnasında boşadı beni. İlkinde istiyerek sinirliyken söyledi. İkincisinde o istemedi istiyerekte söylemedi ben onu zorladım sonra hemen pişman oldum. Ne yapmalı?


ACİLSERVİS
Öyle iki satırla geçiştirilecek bir şey değil. buna cevapta yazılamaz. İkinizin beraber müftülüğe gidip durumu anlatmanız gerekir.


Kayıtsız Üye
merhaba.ben ismimi degismek istiyorum.her kes ismimi biliyor.ama ben gizli bi ismim olsun istiyorum.Zaten benim ismimi kulagima okumamislar dogdugumda.soru su: bu saatten sonra ismimi kulagima okuta bilirmiyim? 25 yasim var.bide hangi usulla okunur isim?


mum
Kulağa isim okuma gibi dini bir vecibe yoktur, ezan ve kamet okumak vardır


Kayıtsız Üye
1 – Cünüpken istemsiz bir şekillde bebeğimi emzirmek zorunda kaldım ne gibi sorunlara yol açar

—————-

2 – Selamun aleyküm uzun süredir özellikle nas suresini okurken içim daralıyor salavat çekerken vb. İçimden sürekli kekeliyorum sokuk borumu tıkanıyor gibi hissediyorum nedenini bilmiyorum bi bilgisi olan varsa cevaplayabilir mi


mum
1. Cünüpken bebek emzirmek caizdir, meme ucunu yıkayın yeter.
2. Bazen olur ama okumaya devam edin geçer. Bu normal bir durum


Kayıtsız Üye
Sürekli olarak annemin babamın veya da ailemden herhangi birinin öldüğünü,cenazesini ve o anki halimi düşünüyorm.Hic bir şeye odaklanamiyorm.Surekli böyle düşünceler var aklımda ne yapmalıyım sürekli bu gibi düşünceler yüzünden ağlıyorm.Nolur bı şey diyin


Şem’a
Ölümü ve ayrılığı düşünüp ailenin kıymetini bilmeniz güzel, amelini artırmaya çalışmanız güzel ama sizi isyana teşvik etmesi yanlış


Kayıtsız Üye
Merhaba,
Benim de merak ettiğim şu: Mesela dekarasyon amacıyla ya da fotoğraflarda güzel dursun diye mum yakmak caiz midir? Herhangi bir dini amaç yoksa( kiliselerdeki gibi mum yakma) bu caiz olur mu?
İyi günler…


mum
Mum yapmak, ibadet kastı olmadan neden günah olsun


Kayıtsız Üye
Anne ve babamdan islam olan dinimle ilgili hiç birşey öğrenmedim. Kelimeşadeti okulda din öğretmenimden öğrendim 29 yaşındayken kapanım namaz öğrenmeye başladım. Peygamber efendimiz savs ile ilgili hiç bir şey öğrenmedim ailemin baskısına dayanamayıp açıldım. Arapçayı bilmediğim den Kur’an nı ve Yasin’i türkçe mealini okuyorum. Ben bu durum karşısında nasıl davranmalıyım özellikle Leder peygamber efendimiz cennet annelerin ayakları altındadır demesine rağmen


mum
Aileniz sizi din konusunda ihmal etmiş ama geç de olsa Allah size hidayti nasip etmiş.
Size tavsiyem anne babanıza kötü davranmayın aksine iyilikle merhametle davranın.
Ve mutlaka bir ilmihalden başlayarak dininizi öğrenin


Kayıtsız Üye
Selamün Aleyküm Hocam ,
1)21 yaşında erkeğim idrarımı yaptıktan sonra bazen tenasül organım iç çamaşırıma yapışıyo gibi oluyor tekrardan abdest almama gerek varmı?
2)Necaset anlamında meni idardan daha ağır bi necaset midir?


mum
1. Ter ise gerekmez, mezi men, vedi ve idrar ise abdest gerekir.
2. İkisi aynıdır


Kayıtsız Üye
Fitre geline verilirmi,geline verince eve harcadığı için oğluna vermişmi olur


mum
Geline fitre verilmez Gelinine fitre veren oğluna vermiş olur.


Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm Eşimle anlaşamıyoruz. Sürekli hakaret ediyor ve beni küçük görüyor. Ve ben cennette onunla olmak istemiyorum. Şu andada sadece çocuklarım için ve aileme yük olmamak için katlanıyorum. Ikimizde cennete gidersek onu istememe gibi bi hakkım var mı? Ya da bi başkasını isteme hakkım var mı? Lütfen net bi cevap istiyorum. Teşekkürler…


mum
< cennete gidersek onu istememe gibi bi hakkım var mı? >
Kime nikahlı olursanız ahirette ona varacaksınız


Kayıtsız Üye
Merhaba
Benim şöyle bir sorunum 8 aydır falan vesvese hastalığım vardı ama artık yerini şöyle bi şeye bıraktı. Hiç istemediğim ve asla düşünemediğim şeyleri bile sanki benim düşüncemmis gibi isteğimmis gibi keske şöyle olsa keşke böyle olsa diye istemediğim dualar ediyorumm. Mesela evli olduğum halde evlenen birini görsem darısı başıma diyorum yada boşanan birini duyup gördüğümde de bunlar hiç istemediğim şeyler mesela bugün arkadaşım anlatıyor şu şunun sevgisiymiş bende içimden diyorum keske benimde sevgilim olsa. Ve daha neler neler. Asıl sorumda şu ki böyle istemeden söylediğim şeyler kabul olur diye korkuyorum olur mu?
Hatta o an dilek kapım açıksa mesela ya kabul olursa çok korkuyorum çünkü o kadar felaket şeyler söylüyorum ki yada istiyorum ki istemeden
Ne olur cevap yazın..
Allah razı olsun


ACİLSERVİS
Hiç bir şey olmaz düşünceleri önemsememeye çalış bir süre sonra seni terk ederler.


Kayıtsız Üye
selamün aleyküm,kendimi kötü hissediyorum çok üzgünüm bahçemize giren tavukları kovalarken sinirlendim değnekle vura vura çıkarttım ve en son vurduğum tavuğun bir ayağı basmıyor,çok üzgünüm yaa belki ölebilir tavuk, günahı nedir lütfen yardımcı olun,ne yapmam gerekiyor sonuçta hayvanlar Allah’ın sessiz kulları çok pişmanım,ne yapmam gerekiyo


mum
Hayvanlara eziyet etmek, aynen insanlara eziyet etmek gibidir. Günahı büyüktür. Tövbe edin ve birdaha asla hiçbir hayvana eziyet etmeyin. Başka yapacağınız birşey yoktur.


Kayıtsız Üye
Yani sevdigimiz bir insandan hemen evlenemeyecek oldugumuz icin vazgecersek bu kisi kaderimizde yaziliysa mutlaka ve mutlaka o kisiyle evlenicez demek midir bu? İstersek fizana gidelim yine o kisi Allah’in takdir ettigi zamanda karsimiza cikacak ve biz evlenicez demek midir bu? Kalpleri isindiran Allah degil midir? O kisiyi sevmemiz ve es olarak secmemiz de bunun bir sonucu degil midir?


ACİLSERVİS
Yukarıdaki yazıyı anlamadığın gibi başka bir şey yazsakta fazla bir şey fark etmeyecek. Kaderi düşünme şeklin şu olmasın. Yazılmış bir senaryoyu oynamıyorsun öyle bir şey yok. Sen neye karar verip yapıyorsan o kaderindir. Fazla kurcalamamanı tavsiye ederim.


Kayıtsız Üye
Merhaba,
Benim bugün çok başım ağrıyordu. Gerçekten boynum falan baya kötüydü. Ağlıyordum falan ağrısından. Sonra babam nazar duası okudu. Duayı okurken baya esnedi falan. Sana çok nazar değmiş dedi. Böyle okutmak büyü falan olur mu? Bilmiyorum bir an korktum. Böyle bir duada esnemek falan doğru olur mu diye size sormak istedim. Böyle bir büyü var mı ?


mum
Başkasına şifa ayetleri veya Peygamberimizin okuduğu/tavsiye ettiği duaları okumak dinimizde vardır bu büyü değildir.
Birinde nazar olup olmadığını sadece Allah bilir.
Tavsiyemiz her gün kendiniz Ayetel Kürsi, ihlas, felak ve nas sürelerini sabah akşam okumanızdır.
Bu sureleri her gün okuyana ne büyü tesir eder ne de namazar değer.


arifselim
Abdestin ne olduğu, nasıl alındığı ve abdesti bozan şeyleri kuranı kerim ve peygamberimizin sünneti açıklamıştır. Bunu sana diyen kişi asıl neye dayanarak konuşuyor ona sormalısın.


Kayıtsız Üye
Olduğumuz zaman günahlarımız çok ise hemen cehenememi gidiyoruz yoksa kıyametimi bekliyor olacağız eğer ceheneme gidersek ebedimi kalacağız yoksa cezamızı çekip tekrardan cenetemi gideceğiz nasıl olacak …??


imam
İmanla ölen ebedi cehennemde kalmaz, cezasını çeker sonra cennete girer.
Kıyamete kadar ruhlar berzah alemindedirler. Ya iyi yerde yada kötü yerde ama cennette ve cehennemde değil.


Kayıtsız Üye
Selamun Aleyküm…
Kardeşler fazla ayrıntıya girmek istemiyorum, Allahın izniyle evlenmeyi düşündüğüm bir kız arkadaşım var lakin hali hazırda ev idare edicek düzeyde olmayan gelirim var bundan dolayı evlilik süresi uzayabilir bu süreçte görüşmemizin hükmü nedir?


Şem’a
Ve aleykumusselam ve rahmetullah
Evliliği Düşünmeniz bu durumu helal kılmaz
şunu unutmayın nikah kıymadığınız sürece birbirinize bakmanız farz bir ihtiyaç olmadan konuşmanız beraber dolu dolaşmanız el ele tutuşmanız hepsi haram
yani nikah olmadığı zaman Yabancı biri gibidir, iyi niyetiniz bu durumu helal kılmaz size tavsiyem nikah kıyılınca ya kadar sabredin görüşmeyin


Ddd
Merhabalar. Bi kaç yıl önce kimseden bişey istemeyeceğime kimseyi bişey vermeye mecbur etmeyeceğime tövbe etmiştim. Mesela komşudan bi şey yada oğlumdan ihtiyacım olan bişey bile istememiyordum. Ama psikolojik olarak iyi olmadığım zamanlardaydı. Sonra ilaç kullandım ve zamanla kafam rahatladıkça tekrar bişeyler isteyebildim. Ama şimdi ilaç kullanmayı bırakmak zorunda kaldım hamile kalınca. Ama devamlı kafama takılıyor tövbemi bozmuşum diye. Tövbe ettiklerim de önemli büyük şeyler değil dı ama vesvese rahat bırakmıyor bir türlü beni. Şafii mezhebindenim belirteyim dedim


Şem’a
Bu durum mezhebe göre değişmez.
Komşudan bir şey almanızda bir günah yoktur. Böyle şeyler için tövbe etmenize gerek yok, tövbe günah işlememek üzere yapılır.


Kayıtsız Üye
Ben yalan yere o zman nişanlı olduğum eşimle olmak onu görmek nasip olmasın die yalan yere yemin ettim şimdi evlendik ayrılırız eşime benim yüzümden bisey olur mu die çok korkuyorum Allah korusun lütfen cevap yazarmisiniz çok çıkmazdayım


Şem’a
O sözünüzden dolayı tövbe edin ve bir sadaka verin bir şey olmaz inşAllah

Bu kategoride yer alan Hacca gideni uğurlama başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.

Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Dini Soru Sorma Sitesi Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.