Fıkıh Soru ve Cevapları

Dini Sorular ve Cevaplar

Dini Sorular ve Cevaplar

Kayıtsız Üye
Cariyeler de Müslüman idiyseler neden örtünmüyorlardı?

Tamam hür kadınların ayrılmını yapmak için ayet indi fakat bir türlü anlayamıyorum Müslüman kadın her ne olursa olsun örtünmek durumunda değil midir?

Ayrıca dinimiz köleliği kaldırmıştır fakat bu ifadelere göre cariyeler pazarlarda göğüsleri açık şekilde satılırlar, erkekler tarafından ellenirler kaliteleri ölçülür vs o zaman. Ben bunu bir türlü anlayamıyorum Müslüman kadın bu vaziyete düşürülür mü? Bu durum fitneyi arttırmaz mı?

Bu resmen cariye ise sokaklarda göğüsleri açık ya da saçı açık gezebilir demek Müslüman kadın bunu nasıl yapar bu nasıl bir çelişki?

Ve Hz. Ömer’in cariye bir kadının başını örttüğünü görmüş ve ona “Başörtüsünü at! A kokmuş!” demiş güya. Hz. Ömer gibi bir Allah dostu, mazlum durumdaki bir insana, bir hizmetçiye bunu söyler mi hiç?

Bu düpedüz ırkçılık olmaz mı?

O kadın sırf hizmetçi diye hatta belki de Müslüman bir cariye, sırf savaşta ya da başka bir şekilde esir düştü diye ona bu şekilde söylediğinin iddia edilmesi kabul edilebilir bir şey mi?

Bu o kadına açık bir hakarettir. Ben Hz. Ömer’in böyle bir şey demiş olabileceğine inanamıyorum. Söylediyse de bunun sebeplerini öğrenmek istiyorum.

Müslümansa örtünür, cariye-hür ayrımı yapılmaz diye düşünüyorum. Hadi diyelim sırf carsı pazar işlerini hallederken kolaylık olsun diye cariye kadının avret yeri erkeğinki gibi olsun denir bunu bile anlarım fakat bu sonuçta bir kadın ve erkeklerin şehvetini arttırabilir, bu İslam’la ne derece örtüşüyor?

Bu düpedüz fitneye davetiye çıkarmak olmaz mı? Aklım almıyor. Bir açıklama bekliyorum sizden bu iddialar, ifadeler ne derece doğrudur?


arifselim
Öncelikle İslam dininin köle ve cariyeler hakkındaki emirlerini iyi bir şekilde analiz etmek gerekir. Avret yerlerinin açık olma konusunda yani bunun sınırı hakkında alimler arasında görüş birliği yoktur. Bu ihtilaf edilen bir konudur. Hz. Ömerin öyle bir hareketi hakkında bilgim yoktur. Ayrıca özellikle de bazı noktalara takılmak ve abartmak son derece yanlıştır. İslam kölelik uygulamasını insanileştirmek ve zamanla ortadan kalkmasını sağlamak için gerekli yöntemler emretmiştir. Hatta bir çok kefareti köleleri özgürlüğüne kavuşturmaya bağlamıştır.

Cariyelerin başları dışındaki bütün yerlerini örtmeleri (İbnu Kesir, 6/471) gerektiğini söyleyen alimler olduğu gibi, hür kadınlar gibi bütün bedenlerini örtmeleri gerektiğini söyleyen alimler de vardır. (bk. Neylü’l-Evtar, 2/75; el-Bahru’İ-Mühît, 7/250; Sâbûnî, 2/380)


Kayıtsız Üye
merhaba .daha önce anne karnında bebeğimi kaybettim..Allah a yalvarırıken hayırlı sağlıklı uzun ömürlü evlat diliyorum.Allah a evlat için uzun ömür istemek ne derece doğru. bu şekilde dua edilirmi .bilgilendirişeniz sevinirim teşekkürler


arifselim
Merhaba. Geçmiş olsun ve Allah sana sefaatçı eylesin. Biz kullar hayır olarak bildiğimiz ve hayırlı olmasını ümit ettiğimi her konu için dua edebiliriz. Hayırlı ve uzun bir ömür için dua etmek caizdir. Uzun bir ömür eğer hayırlı da olursa işte bu gerçekten büyük bir nimet olur.

Dini Sorular Cevap

Kayıtsız Üye
Bir arkadaş eğer kadının kocası ters ilişkiyi istiyorsa ve iş boşanmaya kadar varacaksa o zaman yapmak durumunda dedi benim bildiğim bu kesinlikle haram ve ters ilişkide bulunanlar lanetlenmiş gerekirse kadın boşanır da ters ilişkide bulunmaz. Doğru mu biliyorum?


arifselim
Evet senin dediğin doğrudur. Ters ilişki kesinlikle haramdır. Bunu istemeye kocanın hakkı yoktur. Bunda inat eder ve erkek boşanmak isterse varsın boşansın vebali ona ait olur. Ama kadın ters ilişkiyi kabul etmemelidir.


Kayıtsız Üye
demek istediğim şu admin bey..
firma örneğin 200 bin liraya yaparım diyor fakat 210 bin yazayım 10 bini senin olsun 200 u benim diyor.arada tasörenlik yapmış oluyorum.. fakat benim olacak 10 bini bina sakinleri ödemiş olacak.bina olarak yoplamda 210 bin ödeyeceğiz sonra ise firma bana 10 bin geri verecek.bu senin diyerek..


arifselim
Evet kardeşim tam olarak bu dediğin şekilde bu parayı senin alman caiz değildir. Eğer sen bu işi bir meslek olarak yapıyor ve aracı bir firma olarak çalışıyor ve yapıyorsan o zaman bu fiyatı bina sakinlerine teklif edebilirsin ancak öyle olabilirdi. Ama öyle bir durum yokken senin bu parayı alman haramdır.


Kayıtsız Üye
Bursluluk sınavı için başvurdum lakin babam emekli ama hala çalışmaktadır.Bursluluk sınavının formda babamın emekli başını yazdığımda kabul etmiyorlar kabul etmeleri için olduğundan az yazmalıyım ama bu benim içime sinmiyor. Başkası benim yüzümden burs almayabilir kul hakkına girmek istemiyorum. Ama dediğim gibi borçlarımız var ve bu da anne ve babamı zor duruma düşürüyor. Benim ihtiyaçlarımda oluyor. Yeni kapandım bu yüzden sal, elbise falan lazım ve 8. sınıf olduğumdan kitap alma ihtiyacım oluyor. Ee bunun yanında diğer ihtiyaçlarım falan bu yüzden biraz babamın yükünü azaltmak istiyorum. Sizce bursluluk sınavına maaşı az yazıp katılmalı mıyım?


arifselim
Selamün aleyküm hanım kardeşim. Allah sıkıntılarınızı gidersin. Belirlenen kuralların dışına çıkarak başka beyanlarda bulunmak caiz değildir. Dürüstlük ve helal üzerinde yaşamak elbette bazen zor olabilir ama Allah bunun karşılığını hem dünyada hemde ahirette verecektir.


Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm,
Ben gece uyku sersemi annemle babamın yatağına gitmişim uyumak için. Babam işte n eve ben uyuduktan sonra geliyor. Annem de salonda uyuyakalmış. Sabah sıçrayarak kalktım yerimden. Kısacası farkında olmadan babamla aynı yatakta uyuyakalmışız. Ama ilk defa oluyor bu. Bir daha başıma gelemeyecek birşey. Bu arada 18 yaşındayım. Alla rızası için yardımcı olun. Bunun dinen hükmü nedir?


imam
Babanızla aynı yatakta uyumanız doğru değildir fakat siz istemeden uyuduğunuz için bir günahı yoktur. Bu sadece önlemdir kimse yanlış yorumlamasın demesin ya baba kızına mı sulanacak gibi saçma sapan düşünceleri içnden bile geçirmesin


Kayıtsız Üye
Abdest alırken eksik aldım kulağımı ve ense mi mest etmeyi unuttum kıldığım namazı tekrar kılmam mı gerekiyo ne yapmalıyım


şüheda
Ense ve kulaklar abdestin farzlarından değildir. Haliyle yapmamak abdesti geçersiz kılmaz. Abdestin farzlarını ve sünnetlerini mutlaka öğren.


Kayıtsız Üye
10 yıl babamla beraber babanın kurduğu şirkette çalışmaktaydık
Son iki senedir iki kardeşimde çalışmaya başladı ve şimdi iş yerine bizde orta giz sen ne alırsan aynısını alicaz demekteler sürekli huzursuzluk çıkmakta ne yapnalıyım


arifselim
İş veren yani o işin sahibi kim ise onunla bu konular konuşulmalıdır. Eğer baba iş veren ise ona danışarak size bir yol göstermesi gerekir. Çalışanların haklarını ancak iş veren adil bir şekilde belirlemelidir.


Kayıtsız Üye
Kızım bayılıyor ve bayılması sırasında halısılasyon görüyor ağır bir nöbet geçirir gibi oluyor tıbbi tahliller temiz bir hocaya Danıştık nefsi hak gözü açık kapatılacak dedi kızım dört yaşında çocuklarda olurmu bide nefsi hak gözü ne demek


arifselim
Bu hoca dediğin kişinin dediği şey çok garip. Doktora başka bir uzmana götürmenizi tavsiye ederim. En önemlisi budur. Ona sık sık felak ve nas süreleri ile ayetel kursiyi okuyabilirsiniz. O kişinin dediği şeyleri de önemsemeyin. Geçmiş olsun.


Kayıtsız Üye
1
Annemle tartışırken onu üzdüm ve bana en mutlu gününde beni arayaşın bulamayaşın dedi ve içi yandı bu kendine etmiş olduğu beddua tutar mı

2
Bir gün içinde 3 kere ihtilam oldum gece uyandım gusul aldım tekrar uyudum uyandığımda tekrar ıslaklık vardı gusul aldım tekrar uyudum kalktığımda yine ihtilam olmuştum tekrar gusul abdesti almam gerekir mi?


arifselim
1
Bu hem kendisine hemde sana ettiği bir bedduadir. Annenin bedduasından korkmak gerekir. Onu üzdüğün için özür dilemelisin ve oda bu dediğinden tövbe istiğfar etsin ve bir daha öyle bir söz kullanmasın.

2
Normalde bu pek kolay kolay olacak bir şey değildir. Her görülen ıslaklık insanı cunup etmez. Bunun cunup olduğundan emin olmalısın. Yani bu ıslaklık meni midir değil midir bilmelisin. Eğer gerçekten meni ise tekrar gusul alman gerekir.


Kayıtsız
Kayın validem yatalak her türlü ihtiyacını ben görüyorum oruç tuttuğum zaman kayın validemi çıplak görmek orucu mu bozar mı


arifselim
Allah şifalar versin. Kayın valideni çıplak olarak görmek orucunu bozmaz. Farz veya nafile hiç bir oruç bozulmaz. Ayrıca ona bakmak sana büyük bir mükafat olur. Oruçluyken de bu Allah’ın izniyle kat kat daha çok mükafata vesile olur Allah’ın izniyle.


Kayıtsız Üye
Merhaba ben mastürbasyon yapmıyorum fakat kandil günleri bugünde dahil olmak üzere cunup olarak uyanıyorum hep kandil günleri oluyor 4.kez art arta başıma geliyor sebebi nedir yani özellikle kandil günleri olmasının miraç kandılınız mübarek olsun hayırlı günler


şüheda
Senin de kandılın mübarek olsun. Cümlenden namaz kılmadığını çıkardım. Namaz kılmıyorsan kandılın ne değeri var. Müslümanın miracı namazdır.


@hmet
< sebebi nedir yani özellikle kandil günleri olmasının >
Bunun sebebi sana uyarııdır şehvetini helal yolla gider ve namazını asla aksatma


Kayıtsız Üye
Öz eleştiri yapıyorum kötü bir insan miyim diye. Ama değilim. Ama insanlar tarafından pek aranan sorulan bir insan değilim. Çok yanlızım. Bazen sevsinler diye söyleyeceklerimi bile söylemiyorum. Kırılmasınlar diye. Yine de yanlızım. Öyle ki zamanında çok iyiliğim dokunmuş olanlar bile arayıp sormaz oldu. Ne yapmam lazım… Yani çekilir tesbih var mı…


Kayıtsız Üye
Yatalak hasta bakıyorum haliyle bütün ihtiyaçlarını ben yapıyorum ama kafamı kurcalayan birşeyler var kuran okurken ve namaz kılarken her seferinde gusul abdesti almam gerekirmi


arifselim
Allah yardımcın olsun ve Allah şifalar versin. Yatalak hastanın her türlü ihtiyacını karşılaşan bile bu senin ne abdestini nede guslunu bozmaz. Abdesti ve guslu bozan durumlar bellidir.


Kayıtsız Üye
Hocam merhaba ?? Bizim köyde 2 yaşlı erkek kardeş var. Bunlar arasında tartışma yaşanmış ve büyük olan abi yemin etmiş ölene kadar şenle konuşmayacam diye eğer konuşursam karımı boşamış olayım demiş . Şimdi de küçük kardeş zekaret yatıyor her an ölebilir . Abisi çok ağlıyor görmek istiyor kardeşini . Dinen bunun bir çıkış yolu var mı . Dinen bir yol gösterebilir misiniz lütfen teşekkürler


arifselim
Merhaba. Talak hafife alınamaz. Bu şekilde talaki bir şarta bağlamak, fukahanın çoğuna göre, şart gerçekleştiği zaman, boşama da meydana gelmiş olur. Abisi ile konuşursa bir talaki gider ama geriye kalan 2 talak ile evliliğe devam edebilir.


Kayıtsız Üye
Burun estetiği günah bunu biliyoruz fakat sonradan yamulan buruna estetik günah mı yani 11 sene gelişme çağında gözlük taktığım için burnum çöktü ve nefes alamıyorum ameliyat olucam eskiden yamuk değildi normal ameliyatla beraber estetik olunur mu


arifselim
Daha sonra burunda meydana gelen bu tür sorunları gidermek estetik ameliyat olarak sayılmaz. Nefesini etkiliyorsa bunu gidermek gerekir. Doktorunun tavsiyelerine göre hareket edebilirsin. Geçmiş olsun.


Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm bekar bir kızım beni yıllardır sevdiğini söyleyen bir çocuk var ben çocuğa olumlu yanıt vermedim her seferinde oda bana sen ne zaman birisiyle ciddi düşünürsen ben senden o zaman vazgeçeceğim o zaman kadar seni bekleyeceğim dedi ve ben kiminle gönül muhabbeti kursam sonu hüsran oluyor kimi beğensem benden soğuyor bende düşündüm ki acaba bu şahsın duaları mı benim önümü mü kesiyor ve benim ondan helallik almak gibi bu görevim var mı ? Ben hiçbir zaman umut vermedim ama hep net konuştum


arifselim
Aleyküm selam. Bu kişinin senin anlattığın kadar üstünde bir hakkı olmaz. Yaşadıklarını da bu olaya bağlaman yanlıştır. Ama helal olmayan ilişkileri de bilmen ve uzak durman farzdır. Yani haramlardan sakin ve sadece helal bir yol ile gerçekleşecek olan evlilik için ancak adımlar atabilirsin.


Kayıtsız Üye
Merhaba; evlendiğim günden beri eşimle sıkıntı yaşıyorum bir çocuğumuz var. Eşim erkeklik gürümü aşağılayacak sözler kullanıyor. Maddi durumum kötü olduğu halde sürekli harcama yapıyor borç batağına girdim. Çok defa ayrılık aşamasına gelip vazgeçtik. İşin aksiliği yıllar önce sevdiğim kız ile karşılaştık ayak üstü sohbet ettik ve o günden beri eşime baktığımda onu görüyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekir eşimle aramız 2-3 gün iyiyse 4 . gün bozuk

Merhaba ben 2 yıllık evliyim ve 1 çocuğum var. Fakat eşimle 10-15 defa ayrılık aşamasına geldik 2-3 gün iyiysek 4. gün tartışıyoruz. Bir ara olay bileğime bıçak dayamaya kadar geldi. Erkeklik gururumu ayak altına alıcı sözler sarfediyor ve borçlu olmama rağmen sürekli harcama yapmak istiyor beni anlayışla karşılamıyor borç batağına giriyorum. Bundan 4 yıl önce sevdiğim ve askerdeyken birbirimizi kaybettiğimiz kızı bugün gördüm biraz sohbet ettik hislerimin hâlâ taze olduğunu ve onun hislerininde taze olduğunu hissettik.artık eşime falan bakarken onu görüyorum. Ne yapmam lazım


arifselim
Merhaba. Şu an evliliğinde yaşadığın sorunları çözmeye yoğunlas. Nefis ve şeytana uyma. Yuvanın ıslah olmasına çalış. Helal olmayan ilişkiler sana huzur vermeyeceği gibi seni daha çok bataklıklara iter. Eğer samimi olur düzelmesi için çalışırsanız Allah sıkıntılarınızı giderecektir.


Kayıtsız Üye
ben 18 yaşında bir kızım bir erkekten hoşlanıyordum yakın zaman içirişinde hislerimin tek taraflı olmadığını öğrendim onunla iletişimimize iki tarafın dikkatiyle (bedensel temas olmadan, yanlış konuşmalara gitmeden) devam ediyoruz görüşmemizde bir sakınca var mı?


arifselim
Eğer öyle bir niyetiniz varsa helal yoldan devam edin. Yani o seni, sende onu araştırsın ve sana talip olsun. Talip olma süreci kısa tutulur ve tanışma faslı yapılır. Bu dönemde tek başınıza olmamak şartıyla görüşebilir ve konuşabilirsiniz. Öbür türlü ise, bir iki adımdan sonra haramdan korunmak pek mümkün olmaz.


Kayıtsız Üye
Reglin ilk günü çok az ve çok açık renk akıntı geldi ama tam regl günüm olduğu için biraz bekledim bikaç saat oldu ama ondan başka daha kan gelmedi namaz kılmak için gusul abdesti almalı mıyım ?


arifselim
Adet gününe girdiğinden emin isen beklemen gerekir. Bazen bir iki gün akıntı kesilmesi normaldir. Bu kesintiler yinede adetten sayılırlar. Bu şekilde hareket edebilirsin.


Kayıtsız Üye
Merhabalar ben bir arabaya park ederken tamponunu hafif vurdum bir zarar olmadı ama ben numaramı yazıp götürene kadar araba gitti Vicdanın hiç rahat değil sizce arabayı niyetleyip para versem olur mu?


arifselim
Merhabalar. Eğer bir zarar meydana gelmediyse sorunda yoktur. Ama bir sorun olduğunu düşünüyorsan için rahat değilse ve ulaşma imkanı da yoksa, bir miktar sadaka verebilirsin.


Kayıtsız Üye
merhaba adetten temizlendim ve oruca niyetlendim fakat sonrasında azıcık kan geldi şuan orucumu bozabilirmiyim bozsam kefaret gerekir mi ?


arifselim
Merhaba. Eğer adetin bittiğinden emin isen yani adet süren dolmuşsa artık daha sonra gelen bu tür akıntılar gusul gerektirmez. Bu kanamadan dolayı orucunu bozmamalısın.


Kayıtsız Üye
Selamlar hocam ben 17 yaşındayım ramazan başladığından beri hayızlı olduğum için oruç tutmuyorum namaz kılmıyorum ve bugün 10 gün oldu ben de 10 günden sonra ibadete devam edilmesi gerektiği için abdest alıp bugün oruç tutmaya karar verdim ama gittikçe daha fazla olmaya başladı orucumu bozmadım ama Kur’an ı Kerim e dokunamıyorum sanki abdestsizmişim gibi günah olur gibi hissediyorum hayızın her gün azalması gerekirken her gün daha da fazla oluyor bitecek gibi de değil çok kararsız kaldım namaz kılmam Kur’an okumam caiz midir? (Riske girmemek için orucumu bozmuyorum)


arifselim
Aleyküm selam. 10 günden sonra gelen akıntıları adetten saymayacaksın. Bunları özür kanamalarıdır. Sadece namaz abdestini bozar o kadar. Gönül rahatlığıyla ibadetlerini yapabilirsin.


Kayıtsız Üye
Ben evlenmeden kız arkadaşımla yakınlaştım.sarıldık,el ele tutuştuk,öpüştük.bunun günahından nasıl kurtuluruz
Ben temizlenmek için evlenmek istersem fakat o evlenmek istemezse bu günahın yükü benden kalkar mı


arifselim
Şu an yapman gereken ilk şey hemen bu ilişkiyi bitirmek kesmektir. Eğer evlenme imkanın olursa evlenirsin. Yök eğer olmazsa bu haramlardan uzak dur ve tövbe et. Allah, tövbe eden kulunu bağışlar, affeder.


Kayıtsız Üye
Birine para verdim alamıyorum onu zekat verebilir miyim


arifselim
Verilen borç geri alınması sağlam olursa her sene bunun zekatını alacaklı tarafından verilmesi gerekir. Maliki mezhebine göre ise, sağlam olsun olmasın alacakların zekatı, tahsil edildiği yıl -geçmiş yıllarınki değil, yalnızca o yılınki- ödenir. Uzun süre geçmiş ve almakta sorun yaşayanların bu konuda malikilerin görüşüne göre amel etmeleri kolay olur.


Kayıtsız Üye
Ben hanefiyim ve bir alevi genci seviyorum. Kendisini 3 yıldır tanıyorum. Ailemden uzaktayken beni hep korudu, kolladı. Abim, babam gibi davrandı. Biraz araştırma yaptım fakat asla kesin sonuca varamadım. Tam bir alevi tanımı bile yok. Onun ailesi Allah’a inanan kurani okuyan insanlar fakat ramazan ayında değil muharrem ayında oruç tutar. Kendisi ailesinde namaz kılan birini görmediğini fakat farz olduğunu da inkar etmediklerini söyledi. Yani imanları olan insanlar. Bizzat kendim tanıştım annesi ve abisi ile. Çok iyi görgülü ahlaklı insanlar. Annem ve babam durumu bir kaç bilene sordu ve onlar da derhal bu işten vazgeçmemi, onunla beraber oldukça günah işlediğimi zaten ailelerin de asla uyum sağlamayacağını söylemişler. Sorum şu ki: eğer mezhebini tamamen değiştirip farzları yerine getiren bir kul olursa evlenmemizde hala sakınca var mıdır?


arifselim
Aleyküm selam. Alevilerle evlenmek haramdır veya helaldir demekle tam bir cevap verilemez. Çünkü bir kadın sadece müslüman ile evlenmesi caizdir. Bu kişi tam bir İslam akaidi ile iman ediyorsa, yani kuran ve sünnete imanı tam ise, ancak o zaman evlenmeniz caiz olur. Bunun en pratik ve uygulaması da kolay olanı da örneğin hanefi mezhebine geçerek onunla amel etmesi ve inancı da kuran ve sünnete göre tashih etmesi yeterli olur.


Kayıtsız Üye
Eşim işten çıktı. Ve bu ilk değil. Ailem çok kızdı. Bu kaçıncı diyorlar. Boşan gel diyorlar. Bi tane çocuğum var. Ben eşimi seviyorum. Evet zor durumdayız ama anne baba hakkı, karşı çıkmak onları kırmak istemiyorum. Boşanmak bu kadar kolay olmamalı. Dinde bunun yeri nedir? Ailem mi, kocam mı?


arifselim
Eşinde hata olabilir veya olmaz ama bu boşanmak için geçerli bir neden değildir. Boşanma konusunda aileni dinlemek zorunda değilsin. Ancak boşanmak için geçerli olacak ciddi bir konu olursa o zaman başka.


Kayıtsız Üye
İyi günler . Benim erkek kuzenimin eşi benim an samimi yakınım oldu . Ama kuzenimi yani kocasını aldatmaya başladı . Ben bunu biliyordum ama bir türlü engel olamadım kendisine. Bir süre günahını bilip sustum . Kocası yani kuzenim şüphelenmiş ve beni sorguya çekti . Söyleyip söylememek arasında kaldım ve söyledim. Söylemeseydim bende bu günaha ortak olup kuzenime yalan söylemiş olacaktım . Ama söyledim diye vicdanım da hiç rahat değil . Bu konuda acaba kuzenim in eşine yani arkadaşım gibi sevdiğim eşine haksızlık mı yaptım bu konu da çok rahatsızım


arifselim
Zina konusunda kesin deliller olmadan konuşmak özellikle de bir yuvanın yıkılmasına neden olabilecek şeyleri söylemek çok büyük bir sorumluluktur. Artık iş işten geçmiştir. Senin önceliğin o kişiyi bu haramlardan uzak tutmak olmalıydı.


Kayıtsız Üye
20 kusur yılllik evliyim .kocama çok güveniyordum.5 yıl önce iş gereği tayinim olmadığı için başka yere çalışmaya gitmişti. İşyerinde ki dul bayanla bir ay içerisinde zina yapmışlar. Hafta sonları bizim yanımızada geliyor. İhtiyaçlarımızı karşılıyordu. Yaptığına pişman olup işten çıkıp gelmişti. Ben hiç anlamadım .çünkü bu davranışı yapanlara kızar komşuluk akrabalık ilişkilerini kesen birisiydi.evimizde normal kavgalar olurdu ama hemen özür diler barışırdık.şimdi aldattığını deliliyle açıkça söyledi. Ben yuvamı yıkmak istemiyorum
Şeklinde vicdanen huzursuzluğunu belirtti. Ben psikolojik olarak rahatsılandım .boşanmamı istemiyor. Aynı evdeyiz.fakat yüzüne baktıkça kötü oluyorum. Evde huzursuz um. Eşim eskisinden daha iyi davranıyor. Affedersem nasıl dsvranacağımı bilmiyorum. Tekrar nikah kıymalımı. Onun yaptığı günah banada yazılırmı
Namaz kılarken falan sürekli aklımda bana yardımcı olurmuşunuz.ekonomik durumum iyi boşanayımmi Allah razı olsun


arifselim
Zina bir boşanma nedeni olsa da esin eğer tövbe edip pişman olmuşsa ve sende onu affedersen inşaAllah Allah sana iki kat sevap ihsan eder. Tövbe etmiş ve sende onu affedecek olursan artık yeni bir sayfa açarak eskileri açmamalısın. Allah yardımcınız olsun.


Kayıtsız Üye
Klörlü havuza giriyoruz düş almadan abdest alıp namaz kılsak namazimiz kabul olur mu? Bir de denize girip çıktıktan sonra düş almadan namaz kılmak olur mu?


arifselim
Klörlü havuz veya deniz necis değildir. Her ikisinden sonrada temizlenmek için düş alınabilir. Ama bu namazlar için şart değildir. Bu sular temizdir.


Kayıtsız Üye
– İyi günler,,
Belki biliyorsunuzdur ınstagram , facebook vb sosyal medya hesaplarının bazılarında çekilişler oluyor.Kitap okumayı çok seviyorum.Ve kitap çekilişi falan da yapmak istiyorum ama hediye amaçlı onlardan bir para beklemiyorum.Bu çekiliş helal çekiliş olur mu? Şimdiden teşekkürler
Bide :
Bu sosyal medya hesaplarının yaptığı çekilişlerde bazı şartlar olabiliyor.Mesela işte hesabımı takip etmeniz, fotoğraf beğenmeniz vb. Peki böyle şartlar olunca yine caiz olur dimi?
İyi günler belki çok vesveseli bir insanımdır.Vesveselerimi nasıl geçirebilirim?
Sosyal medya çekilişlerinde bazen şartlar oluyor mesela bu sayfayı takip etmek falan.Böyle şartlar olunca kumara mı giriyor?Emin değilim.
Bunu nasıl anlatsam. Şimdi sosyal medyada görmüştüm.Biz birisine bir sayı söylüyoruz.O sayıya denk gelen görevi yapıyoruz.Yani eğlenesine.Ama yapmassak para falan vermiyoruz.Ya da o bize para vermiyor.Yani karşılıksız.Bu kumar sayılır mı?
Kumarın tanımını falan yapar mısınız?

– Merhabalar, Bir şey sormak istiyorum:
Mesela sınıfta hoca konuşana ceza olarak çikolata almasını söylüyorsa.Diyelim biz bu çikolatayı yedik.Haram mı yemiş olduk şimdi.Lütfen cevap verin.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.Allah sizden razı olsun.Peki bu sınıftaki çikolata olayı kumara girer mi? Yani tövbe mi etmeliyim?


mumsema
– Sosyal medyada bu gibi çekilişlere katılmak, hediye vermek ve almak caizdir. Yeter ki çekilişi yapan kişinin doğru iş yapması ve verdiği hediyenin uygun olması gerekir.

– Sınıftaki verilen cezalar maddi imkanı olmaya kişileri mahçup edebileceği için uygun bulmuyoruz. Alınan çikolata gibi şeyleri almanızı tasrıf etmiyoruz.


Kayıtsız Üye
İyi günler,
Bir tane işaret var. 3 sarmalli gibi galiba. Ben bu işareti bir dizide görmüştüm sanırım. Ve diziyi sevmiştim galiba. Telefonumda kilit ekranı fotoğrafı diye koymuştum sanırım. Ama dizideki anlamı farklıydı galiba. Neyse bir kitaptan öğrendim ki Kelt hristiyanlığında kaderin sembolüymüş yanlış bilmiyorsam. Ama ben o niyetle yapmadım. Hayatta dinimden çıkmış istemem. Bilmiyordum.Telefon kilit ekran fotoğrafımı değiştirdim zaten. Ben dinden çıkmış mı oluyorum.Lütfen cevaplayın. Ben bir dizide gördüğüm için yspmıştım galiba.Ya lütfen yazın dinden çıkmış mı oluyorum!


işalm
Dinden çıkmazsın. Artık bildiğine göre bundan sonra kullanmazsın.


Kayıtsız Üye
Hayırlı günler
Benim sorum şu şekilde
Yaşım 35 Namaz kılmaya yeni başladım ve bilmediğim için bir bilene sorma ihtiyacı hissettiğim için siz değerli kardeşlerime sormak istedim
Sabahlarını namazını umumiyetle camide kılmak gibi bir his oluşuyor içimde ve elimden geldiği kadar camiye gitmeye çalışıyorum. En başındanda belirttiğim gibi çok fazla bir zaman olmadı namaza başlayalı. Neyse çok uzattım sanırım ve soruma geliyorum 🙂
Cuma günü sabah namazının farzını kılarken bir değişiklik fark ettim söyleli tekbir alıp sonrasında kıyamda beklerken (bu arada farzı kılarken hoca okuduğu için ben hiç bir şey okumuyorum) sonrasında hoca Allahuekber dediğinde ben rüküya eğilecekken on sıranın tamamı ile secdeye kapandığını fark ettim ve şaşırdım kaldım ve haliyle yeni başladığım için namaza orada bulunanlardan daha bilecek halim Yok ya düşüncesi ile bende secdeye kapandım. Burada sormak istediğim şu cuma günleri sabah namazının kılınışı diğer günlerden farklı mı yoksa Allah affetsin sabahın rehavetine kapılıp rüküyü kaçırmış olabilirmiyim.
Saygılarımla…


arifselim
Hayırlı günler. Allah seni ibadetlerinde daim eylesin. Anlaşılan imam bir hata ettiği için cemaatte karıştırmıştır. Yoksa cuma gününde sabah namazı farklı kılınmaz. Bütün farzlar her gün aynı şekilde kılınırlar.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu