Anasayfa
8 Haziran 2021, 4:12
admin
Yönetici

Dini Sorular ve Cevaplar

Kayıtsız Üye
Cariyeler de Müslüman idiyseler neden örtünmüyorlardı?

Tamam hür kadınların ayrılmını yapmak için ayet indi fakat bir türlü anlayamıyorum Müslüman kadın her ne olursa olsun örtünmek durumunda değil midir?

Ayrıca dinimiz köleliği kaldırmıştır fakat bu ifadelere göre cariyeler pazarlarda göğüsleri açık şekilde satılırlar, erkekler tarafından ellenirler kaliteleri ölçülür vs o zaman. Ben bunu bir türlü anlayamıyorum Müslüman kadın bu vaziyete düşürülür mü? Bu durum fitneyi arttırmaz mı?

Bu resmen cariye ise sokaklarda göğüsleri açık ya da saçı açık gezebilir demek Müslüman kadın bunu nasıl yapar bu nasıl bir çelişki?

Ve Hz. Ömer’in cariye bir kadının başını örttüğünü görmüş ve ona “Başörtüsünü at! A kokmuş!” demiş güya. Hz. Ömer gibi bir Allah dostu, mazlum durumdaki bir insana, bir hizmetçiye bunu söyler mi hiç?

Bu düpedüz ırkçılık olmaz mı?

O kadın sırf hizmetçi diye hatta belki de Müslüman bir cariye, sırf savaşta ya da başka bir şekilde esir düştü diye ona bu şekilde söylediğinin iddia edilmesi kabul edilebilir bir şey mi?

Bu o kadına açık bir hakarettir. Ben Hz. Ömer’in böyle bir şey demiş olabileceğine inanamıyorum. Söylediyse de bunun sebeplerini öğrenmek istiyorum.

Müslümansa örtünür, cariye-hür ayrımı yapılmaz diye düşünüyorum. Hadi diyelim sırf carsı pazar işlerini hallederken kolaylık olsun diye cariye kadının avret yeri erkeğinki gibi olsun denir bunu bile anlarım fakat bu sonuçta bir kadın ve erkeklerin şehvetini arttırabilir, bu İslam’la ne derece örtüşüyor?

Bu düpedüz fitneye davetiye çıkarmak olmaz mı? Aklım almıyor. Bir açıklama bekliyorum sizden bu iddialar, ifadeler ne derece doğrudur?


arifselim
Öncelikle İslam dininin köle ve cariyeler hakkındaki emirlerini iyi bir şekilde analiz etmek gerekir. Avret yerlerinin açık olma konusunda yani bunun sınırı hakkında alimler arasında görüş birliği yoktur. Bu ihtilaf edilen bir konudur. Hz. Ömerin öyle bir hareketi hakkında bilgim yoktur. Ayrıca özellikle de bazı noktalara takılmak ve abartmak son derece yanlıştır. İslam kölelik uygulamasını insanileştirmek ve zamanla ortadan kalkmasını sağlamak için gerekli yöntemler emretmiştir. Hatta bir çok kefareti köleleri özgürlüğüne kavuşturmaya bağlamıştır.

Cariyelerin başları dışındaki bütün yerlerini örtmeleri (İbnü Kesir, 6/471) gerektiğini söyleyen alimler olduğu gibi, hür kadınlar gibi bütün bedenlerini örtmeleri gerektiğini söyleyen alimler de vardır. (bk. Neylü’l-Evtar, 2/75; el-Bahru’I-Muhît, 7/250; Sâbûnî, 2/380)


Kayıtsız Üye
İçimizden gecirdigimiz ama dile getirmedigimiz bir adak. Adak sayilirmi ?kimsenin duymadigi sahit olmadigi bir adak yani bu. Yerine getiremediysek sorumlu olur muyuz?


arifselim
İçinden geçirilen adaklar geçerli değildir. Özellikle de vesvese haline getirilen ve istem dışı akla gelen düşüncelerle bu adakların düşüncelerin bir anlam ve geçerliliği olmaz.


Kayıtsız Üye
merhaba .daha önce anne karnında bebeğimi kaybettim..Allah a yalvarırıken hayırlı sağlıklı uzun ömürlü evlat diliyorum.Allah a evlat için uzun ömür istemek ne derece doğru. bu şekilde dua edilirmi .bilgilendiriseniz sevinirim teşekkürler


arifselim
Merhaba. Geçmiş olsun ve Allah sana şefaatçi eylesin. Biz kullar hayır olarak bildiğimiz ve hayırlı olmasını ümit ettiğimi her konu için dua edebiliriz. Hayırlı ve uzun bir ömür için dua etmek caizdir. Uzun bir ömür eğer hayırlı da olursa işte bu gerçekten büyük bir nimet olur.

Dini Soru Cevap

Kayıtsız Üye
Bir arkadas eger kadinin kocasi ters iliskiyi istiyorsa ve is bosanmaya kadar varacaksa o zaman yapmak durumunda dedi benim bildigim bu kesinlikle haram ve ters iliskide bulunanlar lanetlenmis gerekirse kadin bosanir da ters iliskide bulunmaz. Dogru mu biliyorum?


arifselim
Evet senin dediğin doğrudur. Ters ilişki kesinlikle haramdır. Bunu istemeye kocanın hakkı yoktur. Bunda inat eder ve erkek boşanmak isterse varsın boşansın vebali ona ait olur. Ama kadın ters ilişkiyi kabul etmemelidir.


Kayıtsız Üye
mezara yapilan mermer mezar tasini kirmak gunahmidir


Prens
Mezar taşının bir sahibi vardır elbette günah olur ve kul hakkı da olur.


Kayıtsız Üye
Ölen birinin yerine hacca gidilirse, ölen kisinin günahlari af olunurmu?


arifselim
Ölen bir kimsenin yerine hacca gidilebilir bu hadisi şerif ile sabittir. Ona sevapları Allah’ın izniyle ulaşır. Tüm günahlarının affedilip affedilmeyeceği ise sadece Allah bilir.


Kayıtsız Üye
demek istediğim şu admin bey..
firma örneğin 200 bin liraya yaparım diyor fakat 210 bin yazayım 10 bini senın olsun 200 ü benım diyor.arada taşörenlik yapmış oluyorum.. fakat benım olacak 10 bini bina sakinleri ödemiş olacak.bina olarak yoplamda 210 bin odeyecegız sonra ise firma bana 10 bin geri verecek.bu senın dıyerek..


arifselim
Evet kardeşim tam olarak bu dediğin şekilde bu parayı senin alman caiz değildir. Eğer sen bu işi bir meslek olarak yapıyor ve aracı bir firma olarak çalışıyor ve yapıyorsan o zaman bu fiyatı bina sakinlerine teklif edebilirsin ancak öyle olabilirdi. Ama öyle bir durum yokken senin bu parayı alman haramdır.


Kayıtsız Üye
Bursluluk sınavı için başvurdum lakin babam emekli ama hala çalışmaktadır.Bursluluk sınavının formda babamın emekli başını yazdığımda kabul etmiyorlar kabul etmeleri için olduğundan az yazmalıyım ama bu benim içime sinmiyor. Başkası benim yüzümden burs almayabilir kul hakkına girmek istemiyorum. Ama dediğim gibi borçlarımız var ve bu da anne ve babamı zor duruma düşürüyor. Benim ihtiyaçlarımda oluyor. Yeni kapandım bu yüzden şal, elbise falan lazım ve 8. sınıf olduğumdan kitap alma ihtiyacım oluyor. Ee bunun yanında diğer ihtiyaçlarım falan bu yüzden biraz babamın yükünü azaltmak istiyorum. Sizce bursluluk sınavına maaşı az yazıp katılmalı mıyım?


arifselim
Selamun aleykum hanım kardeşim. Allah sıkıntılarınızı gidersin. Belirlenen kuralların dışına çıkarak başka beyanlarda bulunmak caiz değildir. Dürüstlük ve helal üzerinde yaşamak elbette bazen zor olabilir ama Allah bunun karşılığını hem dünyada hemde ahirette verecektir.


Kayıtsız Üye
Selamun aleyküm,
Ben gece uyku sersemi annemle babamın yatağina gitmişim uyumak için. Babam işte n eve ben uyuduktan sonra geliyor. Annem de salonda uyuyakalmış. Sabah sıçrayarak kalktım yerimden. Kısacası farkında olmadan babamla aynı yatakta uyuyakalmisiz. Ama ilk defa oluyor bu. Bir daha basima gelemeyecek birsey. Bu arada 18 yaşındayım. Alla rizası için yardımcı olun. Bunun dinen hükmü nedir?


imam
Babanızla aynı yatakta uyumanız doğru değildir fakat siz istemeden uyuduğunuz için bir günahı yoktur. Bu sadece önlemdir kimse yanlış yorumlamasın demesin ya baba kızına mı sulanacak gibi saçma sapan düşünceleri içnden bile geçirmesin


Kayıtsız Üye
Selamın aleyküm benim adım firat. Ben gusül almayı bilmiyordum.kucuk yasda evlendim.imam nikahı kiyilirken cünüplük olma ihtimali var. Şimdi tövbe Edip herşeyi geride bıraktım tekrar imam nikahı yapmam gerekiyor mu? (Evlenirken 18 yaşındaydım)


imam
Cünüp kıyılan nikah geçerlidir dini bir engel yoktur. Kız bazen nikah sırasında adet olabiliyor bu normal bir durum ama erkeğin abdestli olması güzeldir


Kayıtsız Üye
Abdest alırken eksik aldım kulağımı ve ense mi mest etmeyi unuttum kıldığım namazı tekrar kılmam mı gerekiyo ne yapmalıyım


suheda
Ense ve kulaklar abdestin farzlarından değildir. Haliyle yapmamak abdesti geçersiz kılmaz. Abdestin farzlarını ve sünnetlerini mutlaka öğren.


Kayıtsız Üye
Eşim beni ilkin 3 defa bosadi bir süre sonra sinirli bir günde 3 7 ye bosuyorum dedi sonra çok pişman oldu ama ayrılmadım bu durumda biz bosanmiş oluyormuyuz günah mi işlemiş oluyoruz kimse yoktu beni bosarken şait gerekli mi


arifselim
Dini boşamada şahide gerek yoktur. Bu boşamaların tam olarak ne şekilde meydana geldiği çok önemlidir. En doğru cevabı bir müftülüğe giderek danışın ve ona göre hareket edin. Bu şekilde ayrıntılı olarak bilmeden size doğru bir cevap veremeyiz.


Kayıtsız Üye
10 yıl babamla beraber babanın kurduğu şirkette çalışmaktaydık
Son iki senedir iki kardeşimde çalışmaya başladı ve şimdi is yerine bizde orta giz sen ne alırsan aynısını alıcaz demekteler sürekli huzursuzluk çıkmakta ne yapnaliyim


arifselim
İş veren yani o işin sahibi kim ise onunla bu konular konuşulmalıdır. Eğer baba iş veren ise ona danışarak size bir yol göstermesi gerekir. Çalışanların haklarını ancak iş veren adil bir şekilde belirlemelidir.


Kayıtsız Üye
Yolda erkekler durdurup guzellik merkezleri ile ilgili brosurler uzatiyorlar ve patronlarinin izledigini ona gore para alacaklarini sadece dinliyomus gibi yapmamizim yeterli olacagini soyluyorlar bazen yalvarma derecesine getiriyorlar isi cok rahatsiz edici ben hic cevap vermeden ilerliyorim bir degil iki degil isterse bir olsun neden vaktimi harcayayim ayrica haram oldugunu biliyorum ama bazen aklima geliyor acaba ayip mi ediyorum sonucta riziklarini kazanacaklar ne kadar hayirli bilmiyorum ama


kayblan
İlgilenmek zorunda değilsin. Onlarda ısrarcı olmamalılar. Oluyorlarsa onlar haksızdır.


Kayıtsız Üye
Kızım bayılıyor ve bayılması sırasında halisilasyon görüyor ağır bir nöbet geçirir gibi oluyor tıbbi tahliller temiz bi hocaya Danıştık nefsi hak gözü açık kapatılacak dedi kızım dört yaşında çocuklarda olurmu bide nefsi hak gözü ne demek


arifselim
Bu hoca dediğin kişinin dediği şey çok garip. Doktora başka bir uzmana götürmenizi tavsiye ederim. En önemlisi budur. Ona sık sık felak ve nas sureleri ile ayetel kürsiyi okuyabilirsiniz. O kişinin dediği şeyleri de önemsemeyin. Geçmiş olsun.


Kayıtsız Üye
1
Annemle tartışırken onu üzdüm ve bana en mutlu gününde beni arayasın bulamayasın dedi ve içi yandı bu kendine etmiş olduğu beddua tutar mı

2
Bir gün içinde 3 kere ihtilam oldum gece uyandım gusül aldım tekrar uyudum uyandığımda tekrar ıslaklık vardı gusül aldım tekrar uyudum kalktığımda yine ihtilam olmuştum tekrar gusül abdesti almam gerekir mi?


arifselim
1
Bu hem kendisine hemde sana ettiği bir bedduadır. Annenin bedduasından korkmak gerekir. Onu üzdüğün için özür dilemelisin ve oda bu dediğinden tövbe istiğfar etsin ve bir daha öyle bir söz kullanmasın.

2
Normalde bu pek kolay kolay olacak bir şey değildir. Her görülen ıslaklık insanı cünüp etmez. Bunun cünüp olduğundan emin olmalısın. Yani bu ıslaklık meni midir değil midir bilmelisin. Eğer gerçekten meni ise tekrar gusül alman gerekir.


Kayıtsız
Kayın validem yatalak her türlü ihtiyacını ben görüyorum oruç tuttuğum zaman kayın validemi çıplak görmek orucu mu bozar mı


arifselim
Allah şifalar versin. Kayın valideni çıplak olarak görmek orucunu bozmaz. Farz veya nafile hiç bir oruç bozulmaz. Ayrıca ona bakmak sana büyük bir mükafat olur. Oruçluyken de bu Allah’ın izniyle kat kat daha çok mükafata vesile olur Allah’ın izniyle.


Kayıtsız Üye
Merhaba ben masturbasyon yapmıyorum fakat kandil günleri bugünde dahil olmak üzere cünup olarak uyanıyorum hep kandil günleri oluyor 4.kez art arta başıma geliyor sebebi nedir yani özellikle kandil günleri olmasının miraç kandiliniz mübarek olsun hayırlı günler


suheda
Senin de kandilin mübarek olsun. Cümlenden namaz kılmadığını çıkardım. Namaz kılmıyorsan kandilin ne değeri var. Müslümanın miracı namazdır.


@hmet
< sebebi nedir yani özellikle kandil günleri olmasının >
Bunun sebebi sana uyarııdır şehvetini helal yolla gider ve namazını asla aksatma


Kayıtsız Üye
Öz eleştiri yapıyorum kötü bir insan mıyım diye. Ama değilim. Ama insanlar tarafından pek aranan sorulan bir insan değilim. Çok yanlızim. Bazen sevsinler diye söyleyeceklerimi bile söylemiyorum. Kırılmasınlar diye. Yine de yanlizim. Öyle ki zamanında çok iyiliğim dokunmuş olanlar bile arayıp sormaz oldu. Ne yapmam lazım… Yani çekilir tesbih var mı…


Kayıtsız Üye
Benim sorum şu olucak kari koca arasinda anlasamamzlik,oldu ayrildi ama koca karisini imam nikahindan boşamadi hala nikahlari var ve koca karisnin ustune evlendi hala gecerli olur mu imam,nikahlari nikahlari


arifselim
Ayrılan eşler mahkeme kararı ile boşandıklarında dini nikahları da bitmiş olur. Eğer evlilik bittiği halde resmi nikah yoksa ve erkek de boşamıyorsa, nikahınızı kıyan hocaya veya oda olmazsa bir müftülüğe giderek dini nikahınızın bitirilmesini istersiniz.


Kayıtsız Üye
Evli OLAN kocanın başka biriyle ilişkeye girmesi YANİ ALDATMASI dini NİKAHI düşürürmü. EVLİLİK DEVAMMI ETMELİ YOKSA BOŞANILMALI. 1KERE ALDATMASI.


arifselim
Evlilerin zina yaması kat kat daha büyük günah ve daha çirkindir. Elbette bekarlar içinde büyük günah ve haramdır. Ama evlilere Allah helalini verdiği halde harama gitmesi çok daha kötüdür. Ne var ki zina ile dini nikah bozulmaz. Eğer zina eden gerçekten tövbe etmiş ve eşinde içi rahat etmişse evli kalabilirler.


Kayıtsız Üye
Yatalak hasta bakıyorum haliyle bütün ihtiyaçlarını ben yapıyorum ama kafamı kurcalayan birşeyler var kuran okurken ve namaz kılarken her seferinde gusül abdesti almam gerekirmi


arifselim
Allah yardımcın olsun ve Allah şifalar versin. Yatalak hastanın her türlü ihtiyacını karşılasan bile bu senin ne abdestini nede guslünü bozmaz. Abdesti ve guslü bozan durumlar bellidir.


Kayıtsız Üye
Hocam merhaba ?? Bizim köyde 2 yaşlı erkek kardeş var. Bunlar arasında tartışma yaşanmış ve büyük olan abi yemin etmiş ölene kadar senle konuşmayacam diye eğer konuşursam karımı boşamış olayım demiş . Şimdi de küçük kardeş zekaret yatıyor her an ölebilir . Abisi çok ağlıyor görmek istiyor kardeşini . Dinen bunun bi çıkış yolu var mı . Dinen bi yol gösterebilir misiniz lütfen teşekkürler


arifselim
Merhaba. Talak hafife alınamaz. Bu şekilde talakı bir şarta bağlamak, fukahanın çoğuna göre, şart gerçekleştiği zaman, boşama da meydana gelmiş olur. Abisi ile konuşursa bir talakı gider ama geriye kalan 2 talak ile evliliğe devam edebilir.


Kayıtsız Üye
Hamster necis midir
Merhaba eve hamster aldım ama necismidir değilmidir bilmiyorum hayvanlar kendilerini temizliyolar kedi gibi kendini temizleme yetileri var ama bi kafesi içindeler işte bi köşeye ihtiyaç görüyolar bi köşede yiyolar bazen üstünden geçiyolar ve bazende kendi özelliklerindenmiş sindiremedikleri besinleri tekrar yiyolar(dışkı) böyle olunca ne kadar necisr değildir bilemedim temizleniyorlar diye necis ditorum bi yandan herşey bi arada durum bu


arifselim
Merhaba, evde Beslenmesi kesin bir şekilde haram olan iki hayvan vardır. Bunlarda domuz ve köpektir. Köpek için ise belli şartlar vardır. Ayrıca evin içine hapsedilmesi ile o hayvanın fıtratına da ters düşülmemelidir. Kendi pisliğini yiyen hayvanlarda dolayısıyla necistir evin içinde velev ki kafesin içerisinde beslenmesi caiz olmaz.


Kayıtsız Üye
ben 3 yıl önce evlendim eşim benden mehir olarak umreye götürmemi istemişti ama vakit bulamadık götüremedim şimdi boşanıyoruz bu mehiri nasıl ödemem gerekiyo şuan umreye götüremiceğime göre umre parası mı vermem gerekiyo teşekkürler.


arifselim
Eşine verdiğin bu sözü yerine getirmek zorundasın. Ancak Mehir olarak hac veya umre sözü verilmişse ve götürülmez ise erkek eşine mehr-i misil vermekle sorumlu olur. Mehr-i misil demek; kadının emsaline göre takdir edilen mehir anlamına gelir.


Kayıtsız Üye
Burun estetiği günah bunu biliyoruz fakat sonradan yamulan buruna estetik günah mı yani 11 sene gelişme çağında gözlük taktıgım için burnum çöktü ve nefes alamıyorum ameliyat olucam eskiden yamuk değildi normal ameliyatla beraber estetik olunur mu


arifselim
Daha sonra burunda meydana gelen bu tür sorunları gidermek estetik ameliyat olarak sayılmaz. Nefesini etkiliyorsa bunu gidermek gerekir. Doktorunun tavsiyelerine göre hareket edebilirsin. Geçmiş olsun.


Kayıtsız Üye
Selamun aleykum bekar bir kizim beni yıllardır sevdiğini söyleyen bir çocuk var ben çocuğa olumlu yanıt vermedim her seferinde oda bana sen ne zaman birisiyle ciddi dusunursen ben senden o zaman vazgececegim o zaman kadar seni bekleyeceğim dedi ve ben kiminle gönül muhabbeti kursam sonu hüsran oluyor kimi begensem benden soğuyor bende düşündüm ki acaba bu şahsın duaları mi benim önümü mü kesiyor ve benim ondan helallik almak gibi bu görevim var mi ? Ben hiçbir zaman umut vermedim ama hep net konuştum


arifselim
Aleykum selam. Bu kişinin senin anlattığın kadar üstünde bir hakkı olmaz. Yaşadıklarını da bu olaya bağlaman yanlıştır. Ama helal olmayan ilişkileri de bilmen ve uzak durman farzdır. Yani haramlardan sakın ve sadece helal bir yol ile gerçekleşecek olan evlilik için ancak adımlar atabilirsin.


Kayıtsız Üye
Merhaba; evlendiğim günden beri eşimle sıkıntı yaşıyorum bir çocuğumuz var. Eşim erkeklik gurumu aşağılayacak sözler kullanıyor. Maddi durumum kötü olduğu halde sürekli harcama yapıyor borç batağına girdim. Çok defa ayrılık aşamasına gelip vazgeçtik. İşin aksiliği yıllar önce sevdiğim kız ile karşılaştık ayak üstü sohbet ettik ve o günden beri eşime baktığımda onu görüyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekir eşimle aramız 2-3 gün iyiyse 4 . gün bozuk

Merhaba ben 2 yıllık evliyim ve 1 çocuğum var. Fakat eşimle 10-15 defa ayrılık aşamasına geldik 2-3 gün iyiysek 4. gün tartışıyoruz. Bir ara olay bileğime bıçak dayamaya kadar geldi. Erkeklik gururumu ayak altına alıcı sözler sarfediyor ve borçlu olmama rağmen sürekli harcama yapmak istiyor beni anlayışla karşılamıyor borç batağına giriyorum. Bundan 4 yıl önce sevdiğim ve askerdeyken birbirimizi kaybettiğimiz kızı bugün gördüm biraz sohbet ettik hislerimin hâlâ taze olduğunu ve onun hislerininde taze olduğunu hissettik.artık eşime falan bakarken onu görüyorum. Ne yapmam lazım


arifselim
Merhaba. Şu an evliliğinde yaşadığın sorunları çözmeye yoğunlaş. Nefis ve şeytana uyma. Yuvanın ıslah olmasına çalış. Helal olmayan ilişkiler sana huzur vermeyeceği gibi seni daha çok bataklıklara iter. Eğer samimi olur düzelmesi için çalışırsanız Allah sıkıntılarınızı giderecektir.


Kayıtsız Üye
ben 18 yaşında bi kızım bi erkekten hoşlanıyordum yakın zaman içirisinde hislerimin tek taraflı olmadığını öğrendim onunla iletişimimize iki tarafın dikkatiyle (bedensel temas olmadan, yanlış konuşmalara gitmeden) devam ediyoruz görüşmemizde bir sakınca var mı?


arifselim
Eğer öyle bir niyetiniz varsa helal yoldan devam edin. Yani o seni, sende onu araştırsın ve sana talip olsun. Talip olma süreci kısa tutulur ve tanışma faslı yapılır. Bu dönemde tek başınıza olmamak şartıyla görüşebilir ve konuşabilirsiniz. Öbür türlü ise, bir iki adımdan sonra haramdan korunmak pek mümkün olmaz.


Kayıtsız Üye
1- Ben mevlut yemegi vermek icin adamistim mevlut okutamiyorum o yemegin parasini muhtac birine versem yerini tutarmi

2- Merhaba
Benim Idaa bayim var arada alkol de tüketiyorum namazımıda kılmak istiyorum bunun fakat dua etmeye korkuyorum yaptıgım şeylerden dolayı bana yardımcı olabilirmisiniz


arifselim
1. Adak ne şekilde nasıl adanmış ise aynen o şekilde yerine getirilmelidir. Bunun yerine bir fakire para vermekle adağın yerine gelmez.

2- Merhaba. Bu işin haram bir iştir. Öncelikle bu haramdan kurtulmaya bak bir yolunu bul ve bereketi de kazancı da helal yoldan ara ki Allah sana hem dünyada hemde ahirette bolluk, bereket ve huzur versin. Namazını elbette kılabilir ve dualarda da bulunabilirsin. Sadece sarhoş halde iken namaz kılınmaz.

Dua ve namaz caizdir ama sen bu günahlarının muhasebesini yapmalısın ve çıkış yolunu bulmak için vakit geçirmeden gayret etmelisin.


Kayıtsız Üye
Reglın ilk günü çok az ve çok açık renk akıntı geldi ama tam regl günüm olduğu için biraz bekledim bikac saat oldu ama ondan başka daha kan gelmedi namaz kılmak için gusül abdesti almalı mıyım ?


arifselim
Adet gününe girdiğinden emin isen beklemen gerekir. Bazen bir iki gün akıntı kesilmesi normaldir. Bu kesintiler yinede adetten sayılırlar. Bu şekilde hareket edebilirsin.


Kayıtsız Üye
yıldızların konumuna bakarak geleceği görmek din e uygunmudur. Hz.İbrahim film inde vardı ve hocaya sorduğumda var demişti inşALLAH şirk işlemiyorumdur ne olur ölmeden önce sorumu cevaplayınki şirkle ölmeyeyim.


arifselim
İbrahim aleyhisselam yıldızlara bakarak gelecekle ilgili olarak haşa kesinlikle bir şey dememiştir. Ordaki olay çok başkadır ve bununla bir ilgisi yoktur. Yıldızlardan veya başka şeylerden gelecekle ilgili olarak bilgi vermek haramdır ve hatta küfre kadar bile götürebilir. Uzak durmak gerekir.


Kayıtsız Üye
Merhabalar.Ben dualarla ilgili birşey soracağım.Şimdi hristiyanlık olsun yahudilik olsun bu dinlerdeki dualar nasıl kabul oluyor?Yani mutlaka oluyodur kendileride soyluyor.İslam tek doğru dinse bu nasıl oluyor?


arifselim
Merhabalar. Allah dilediğine dilediği şeyi verir. Eğer Allah sadece müslümanlara verseydi şu an dünyada yaşayanların durumu çok farklı olurdu. Ama Allah çalışan ve gayret eden herkese verir. Ayrıca duaların kabul olması demek, birinin kurtulduğu veya hak yolunda olduğu anlamına gelmez. Bazen duaların kabul olması da bir çeşit imtihandan sayılır.


Kayıtsız Üye
Slm hocam sorum ben abdest tutamiyorum abdesimi alirken basliyor gaz ve yelenmeler basliyor o yuzden usaniyorum bu yuzden sohbetlere ve camiye zor gidiyorum devamli abdest almam gerekiyor cok zor durumdayim


arifselim
Aleykum selam. Eğer sadece abdest alırken bu başlıyorsa o zaman bu bir vesvesedir. Bunun çözümü şudur; bir koku veya bir ses hissetmediğin sürece abdestin bozulmuş olmaz. Buna göre hareket edebilirsin ve vesveselere uymamalısın.


Kayıtsız Üye
Merhabalar ben bi arabaya park ederken tamponunu hafif vurdum bi zarar olmadı ama ben numaramı yazıp götürene kadar araba gitti Vicdanın hiç rahat değil sizce arabayı niyetleyip para versem olur mu?


arifselim
Merhabalar. Eğer bir zarar meydana gelmediyse sorunda yoktur. Ama bir sorun olduğunu düşünüyorsan için rahat değilse ve ulaşma imkanı da yoksa, bir miktar sadaka verebilirsin.


Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm. Benim sorum şu türkiyede doğuda pkk ile mücadelede ölen asker polis günahları olsa bile şehit hükmündemidir? Türkiye laik bir devlet yönetim biçimi şeriat olmaması doğuda ölen asker polisi şehit hükmüne sokarmı? Pkk ile çatışırken vurulan asker günahları olsa bile şehitmidir?Teşekkür ederim şimdiden


mumsema
Türkiye yönetiminin hepsi islama uygun olmasa da Türkiye islam ülkesidir ve onu korumak amacıyla ölen her müslüman şehittir. Günahı olmak şehadete engel olmaz. Önemli olan imanla ölmeleridir.


Kayıtsız Üye
merhaba adetten temizlendim ve oruca niyetlendim fakat sonrasında azıcık kan geldi şuan orucumu bozabilirmiyim bozsam kefaret gerekir mi ?


arifselim
Merhaba. Eğer adetin bittiğinden emin isen yani adet süren dolmuşsa artık daha sonra gelen bu tür akıntılar gusül gerektirmez. Bu kanamadan dolayı orucunu bozmamalısın.


Kayıtsız Üye
Selamlar hocam ben 17 yaşındayım ramazan başladığından beri hayızlı olduğum için oruç tutmuyorum namaz kılmıyorum ve bugün 10 gün oldu ben de 10 günden sonra ibadete devam edilmesi gerektiği için abdest alıp bugün oruç tutmaya karar verdim ama gittikçe daha fazla olmaya başladı orucumu bozmadım ama Kur’an ı Kerim e dokunamıyorum sanki abdestsizmişim gibi günah olur gibi hissediyorum hayızın her gün azalması gerekirken her gün daha da fazla oluyor bitecek gibi de değil çok kararsız kaldım namaz kılmam Kur’an okumam caiz midir? (Riske girmemek için orucumu bozmuyorum)


arifselim
Aleykum selam. 10 günden sonra gelen akıntıları adetten saymayacaksın. Bunları özür kanamalarıdır. Sadece namaz abdestini bozar o kadar. Gönül rahatlığıyla ibadetlerini yapabilirsin.


Kayıtsız Üye
Ben evlenmeden kız arkadaşımla yakınlaştım.sarıldık,el ele tutuştuk,öpüştük.bunun günahından nasıl kurtuluruz
Ben temizlenmek için evlenmek istersem fakat o evlenmek istemezse bu günahın yükü benden kalkar mı


arifselim
Şu an yapman gereken ilk şey hemen bu ilişkiyi bitirmek kesmektir. Eğer evlenme imkanın olursa evlenirsin. Yok eğer olmazsa bu haramlardan uzak dur ve tövbe et. Allah, tövbe eden kulunu bağışlar, affeder.


Kayıtsız Üye
Birine para verdim alamıyorum onu zekat verebilir miyim


arifselim
Verilen borç geri alınması sağlam olursa her sene bunun zekatını alacaklı tarafından verilmesi gerekir. Maliki mezhebine göre ise, sağlam olsun olmasın alacakların zekatı, tahsil edildiği yıl -geçmiş yıllarınki değil, yalnızca o yılınki- ödenir. Uzun süre geçmiş ve almakta sorun yaşayanların bu konuda malikilerin görüşüne göre amel etmeleri kolay olur.


Kayıtsız Üye
Ben hanefiyim ve bir alevi genci seviyorum. Kendisini 3 yıldır tanıyorum. Ailemden uzaktayken beni hep korudu, kolladı. Abim, babam gibi davrandı. Biraz araştırma yaptım fakat asla kesin sonuca varamadım. Tam bir alevi tanımı bile yok. Onun ailesi Allah’a inanan kuranı okuyan insanlar fakat ramazan ayında değil muharrem ayında oruç tutar. Kendisi ailesinde namaz kılan birini görmediğini fakat farz olduğunu da inkar etmediklerini söyledi. Yani imanları olan insanlar. Bizzat kendim tanıştım annesi ve abisi ile. Çok iyi görgülü ahlaklı insanlar. Annem ve babam durumu bir kaç bilene sordu ve onlar da derhal bu işten vazgeçmemi, onunla beraber oldukça günah işlediğimi zaten ailelerin de asla uyum sağlamayacağını söylemişler. Sorum şu ki: eğer mezhebini tamamen değiştirip farzları yerine getiren bir kul olursa evlenmemizde hala sakınca var mıdır?


arifselim
Aleykum selam. Alevilerle evlenmek haramdır veya helaldir demekle tam bir cevap verilemez. Çünkü bir kadın sadece müslüman ile evlenmesi caizdir. Bu kişi tam bir İslam akaidi ile iman ediyorsa, yani kuran ve sünnete imanı tam ise, ancak o zaman evlenmeniz caiz olur. Bunun en pratik ve uygulaması da kolay olanı da örneğin hanefi mezhebine geçerek onunla amel etmesi ve inancı da kuran ve sünnete göre tashih etmesi yeterli olur.


Kayıtsız Üye
Eşim işten çıktı. Ve bu ilk değil. Ailem çok kızdı. Bu kaçıncı diyorlar. Boşan gel diyorlar. Bi tane çocuğum var. Ben eşimi seviyorum. Evet zor durumdayiz ama anne baba hakki, karşı çıkmak onlari kırmak istemiyorum. Boşanmak bu kadar kolay olmamali. Dinde bunun yeri nedir? Ailem mi, kocam mı?


arifselim
Eşinde hata olabilir veya olmaz ama bu boşanmak için geçerli bir neden değildir. Boşanma konusunda aileni dinlemek zorunda değilsin. Ancak boşanmak için geçerli olacak ciddi bir konu olursa o zaman başka.


Kayıtsız Üye
İyi günler . Benim erkek kuzenimin eşi benim an samimi yakınım oldu . Ama kuzenimi yani kocasını aldatmaya başladı . Ben bunu biliyordum ama bir türlü engel olamadım kendisine. Bir süre günahını bilip sustum . Kocası yani kuzenim şüphelenmiş ve beni sorguya çekti . Söyleyip söylememek arasında kaldım ve söyledim. Söylemeseydim bende bu günaha ortak olup kuzenime yalan söylemiş olacaktım . Ama söyledim diye vicdanım da hiç rahat değil . Bu konuda acaba kuzenim in eşine yani arkadaşım gibi sevdiğim eşine haksızlık mı yaptım bu konu da çok rahatsızım


arifselim
Zina konusunda kesin deliller olmadan konuşmak özellikle de bir yuvanın yıkılmasına neden olabilecek şeyleri söylemek çok büyük bir sorumluluktur. Artık iş işten geçmiştir. Senin önceliğin o kişiyi bu haramlardan uzak tutmak olmalıydı.


Kayıtsız Üye
20 küsür yılllık evliyim .kocama çok güveniyordum.5 yıl önce iş gereği tayinim olmadığı için başka yere çalışmaya gitmişti. İşyerinde ki dul bayanla bir ay içerisinde zina yapmışlar. Hafta sonları bizim yanımızada geliyor. İhtiyaçlarımızı karşılıyordu. Yaptığına pişman olup işten çıkıp gelmişti. Ben hiç anlamadım .çünkü bu davranışı yapanlara kızar komşuluk akrabalık ilişkilerini kesen birisiydi.evimizde normal kavgalar olurdu ama hemen özür diler barışırdık.şimdi aldattığını deliliyle açıkça söyledi. Ben yuvamı yıkmak istemiyorum
Şeklinde viçdanen huzursuzluğunu belirtti. Ben psikolojik olarak rahatsılandım .boşanmamı istemiyor. Aynı evdeyiz.fakat yüzüne baktıkça kötü oluyorum. Evde huzursuz um. Eşim eskisinden daha iyi davranıyor. Affedersem nasıl dsvranacağımı bilmiyorum. Tekrar nikah kıymalımı. Onun yaptığı günah banada yazılırmı
Namaz kılarken falan sürekli aklımda bana yardımcı olurmusunuz.ekonomik durumum iyi boşanayımmı Allah razı olsun


arifselim
Zina bir boşanma nedeni olsa da eşin eğer tövbe edip pişman olmuşsa ve sende onu affedersen inşaAllah Allah sana iki kat sevap ihsan eder. Tövbe etmiş ve sende onu affedecek olursan artık yeni bir sayfa açarak eskileri açmamalısın. Allah yardımcınız olsun.


Kayıtsız Üye
Klorlu havuza giriyoruz dus almadan abdest alip namaz kilsak namazımız kabul olur mu? Bir de denize girip ciktiktan sonra dus almadan namaz kilmak olur mu?


arifselim
Klorlu havuz veya deniz necis değildir. Her ikisinden sonrada temizlenmek için duş alınabilir. Ama bu namazlar için şart değildir. Bu sular temizdir.


Kayıtsız Üye
– İyi günler,,
Belki biliyorsunuzdur instagram , facebook vb sosyal medya hesaplarının bazılarında çekilişler oluyor.Kitap okumayı çok seviyorum.Ve kitap çekilişi falan da yapmak istiyorum ama hediye amaçlı onlardan bir para beklemiyorum.Bu çekiliş helal çekiliş olur mu? Şimdiden teşekkürler
Bide :
Bu sosyal medya hesaplarının yaptığı çekilişlerde bazı şartlar olabiliyor.Mesela işte hesabımı takip etmeniz, fotoğraf beğenmeniz vb. Peki böyle şartlar olunca yine caiz olur dimi?
İyi günler belki çok vesveseli bir insanımdır.Vesveselerimi nasıl geçirebilirim?
Sosyal medya çekilişlerinde bazen şartlar oluyor mesela bu sayfayı takip etmek falan.Böyle şartlar olunca kumara mı giriyor?Emin değilim.
Bunu nasıl anlatsam. Şimdi sosyal medyada görmüştüm.Biz birisine bir sayı söylüyoruz.O sayıya denk gelen görevi yapıyoruz.Yani eğlenesine.Ama yapmassak para falan vermiyoruz.Ya da o bize para vermiyor.Yani karşılıksız.Bu kumar sayılır mı?
Kumarın tanımını falan yapar mısınız?

– Merhabalar, Bir şey sormak istiyorum:
Mesela sınıfta hoca konuşana ceza olarak çikolata almasını söylüyorsa.Diyelim biz bu çikolatayı yedik.Haram mı yemiş olduk şimdi.Lütfen cevap verin.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.Allah sizden razı olsun.Peki bu sınıftaki çikolata olayı kumara girer mi? Yani tövbe mi etmeliyim?


mumsema
– Sosyal medyada bu gibi çekilişlere katılmak, hediye vermek ve almak caizdir. Yeter ki çekilişi yapan kişinin doğru iş yapması ve verdiği hediyenin uygun olması gerekir.

– Sınıftaki verilen cezalar maddi imkanı olmaya kişileri mahcup edebileceği için uygun bulmuyoruz. Alınan çikolata gibi şeyleri almanızı tasrif etmiyoruz.


Kayıtsız Üye
1 – Erkeklerin de tesetturu olduguna dair bir yazi okumustum fakat goz kapaklarinin haricinde erkek sakali tarz icin uzatmayacak saclar kisa olacak kiyafetler bol olacak kadin gibi kendini guzel gosterebilecek her seyi yapmaya birakacak diye dogru mudur?

2 – Selamun aleyküm.Bir şey soracaktım çok kötü nefsime uydum ve 2 kötü seçenekden birini yapmak zorundaydım ya istimna ya da zina ben istimnayı seçtim sizce doğru mu yaptım?(ikisi de kötü ama zina daha kötüdür diye düşündüm)


arifselim
1- Erkeklerde harama bakmayacak ve başkalarını harama teşvik edecek şeylerden kaçınacaktır. Sakallarını sünnete uygun bir şekilde uzatması güzeldir. Saçları kısa tutmak zorunda değildir. Kıyafetleri de dar giymek erkek için mekruhtur.

2- Aleykum selam. İstimna yapmak zina ile karşı karşıya kalan kimse için caiz olur. Çünkü zina çok daha büyük bir günahtır.


Kayıtsız Üye
1 –
nanaz kilarken cene altimi bilerek kapatiyorum acik olsa namazim kabul olur mu? Yani yuzumuzde avret neresi oluyor tam olarak? Ben kapatilmasi gerektigini ogrenmistim hatta doguda tesetturlu kadinlar cene altlarini bilhassa kapatiyorlar disaridayken de

2 –
İyi günler , Biz babannemlere ziyarete giymiştik. Ben babannemin elini falan öptüm galiba. Oturduk.Konuştuk. Sonra babannemin kolunun bi yeri yanmış galiba.Sonra sanırım domuz yağı sürmüş. Ben de onun elini öptüğüm için eğer o arada bana geçtiyse diye düşünüp ağzımda tükürüğümü biriktirip kıyafetime tükürdüm bence. O kadar kötü hissetim ki. Şimdi domuz yemiş mi sayılıyorum? Lütfen yanıtlayın. Kesinlikle domuz yağı yemek istemeyen birisiyim. Ve bu günahı da taşımak istemem.


arifselim
1- Kadının örtünmesi gereken yüz sınırı çene hizasıdır. Normal dudak altını örtmesi gerekmez. Tam çenesinin başlangıç kısımı örtünmelidir.

2- Babaannenin elini öpmekle bunu yemiş veya yutmuş olmasın. Eğer bulaştığını düşünüyorsan iyice yıkaman yeterlidir.


Kayıtsız Üye
İyi günler,
Bir tane işaret var. 3 sarmallı gibi galiba. Ben bu işareti bir dizide görmüştüm sanırım. Ve diziyi sevmiştim galiba. Telefonumda kilit ekranı fotoğrafı diye koymuştum sanırım. Ama dizideki anlamı farklıydı galiba. Neyse bir kitaptan öğrendim ki Kelt hristiyanlığında kaderin sembolüymüş yanlış bilmiyorsam. Ama ben o niyetle yapmadım. Hayatta dinimden çıkmış istemem. Bilmiyordum.Telefon kilit ekran fotoğrafımı değiştirdim zaten. Ben dinden çıkmış mı oluyorum.Lütfen cevaplayın. Ben bir dizide gördüğüm için yspmıştım galiba.Ya lütfen yazın dinden çıkmış mı oluyorum!


isalm
Dinden çıkmazsın. Artık bildiğine göre bundan sonra kullanmazsın.


Kayıtsız Üye
Hayırlı günler
Benim sorum şu şekilde
Yaşım 35 Namaz kılmaya yeni başladım ve bilmediğim için bir bilene sorma ihtiyacı hissettiğim için siz değerli kardeşlerime sormak istedim
Sabahlarını namazını umumiyetle camide kılmak gibi bir his oluşuyor içimde ve elimden geldiği kadar camiye gitmeye çalışıyorum. En başındanda belirttiğim gibi çok fazla bir zaman olmadı namaza başlayalı. Neyse çok uzattım sanırım ve soruma geliyorum 🙂
Cuma günü sabah namazının farzını kılarken bir değişiklik fark ettim şöyleli tekbir alıp sonrasında kıyamda beklerken (bu arada farzı kılarken hoca okuduğu için ben hiç birşey okumuyorum) sonrasında hoca Allahüekber dediğinde ben rükuya eğilecekken ön sıranın tamamı ile secdeye kapandığını fark ettim ve şaşırdım kaldım ve haliyle yeni başladığım için namaza orada bulunanlardan daha bilecek halim Yok ya düşüncesi ile bende secdeye kapandım. Burada sormak istediğim şu cuma günleri sabah namazının kılınışı diğer günlerden farklı mı yoksa Allah affetsin sabahın rehavetine kapılıp rükuyu kaçırmış olabilirmiyim.
Saygılarımla…


arifselim
Hayırlı günler. Allah seni ibadetlerinde daim eylesin. Anlaşılan imam bir hata ettiği için cemaatte karıştırmıştır. Yoksa cuma gününde sabah namazı farklı kılınmaz. Bütün farzlar her gün aynı şekilde kılınırlar.


Bu kategoride yer alan Dini Soru Sorma Sitesi başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın.

Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Dini Sorular ve Cevaplar Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.