1. 1
  İsrâ İsrâ
  İsrâ
  İsrâ

  Üye No: 59972
  Mesaj Sayısı: 617
  Tecrübe Puanı: 14
  Yer: Almanya

  Eş seçiminde ailenin araştırılması neden önemli?


  Eş seçiminde ailenin araştırılması neden önemli?


  Evlenmeye karar veren eşlerin birbirlerini araştırmadan önce, ailelerini yakından görüp araştırmaları olmazsa olmazlar arasında yer almalı.


  Çünkü aile ocağı, kişiliğin ve kimliğin oluştuğu "özel okul" konumundadır. Tabi, bu özel okuldaki eğitimciler de çocukların anne ve babalarıdır. Anne ve babaların uygulamalarını, metotlarını ve aile içi yaşantılarını bilmek, yeni kurulacak yuva için model oluşturacağından büyük önem taşıyor. Bu nedenle eşlerin aile hayatları, yaşantıları, bireylerin birbirlerine karşı ilişkileri geniş çapta araştırılmalıdır. Bu konuda en küçük bir ayrıntı dahi tesadüfe bırakılmamalı.
  Ortanca biraderim Ömer, evlenmeye karar verdiğinde "evleneceği kızı ve ailesini araştırıp araştırmadığını" sormuştum. Biraderimin verdiği cevap çok düşündürücüydü; "Şansımı deneyeceğim abi" demişti.
  Bu cevap size masumane gelebilir. Zaten evlilik öncesi her şey masumane duygularla başlıyor. Ne oluyorsa evlilik sonrasında oluyor. Aslında bu cevap, ülkemizdeki bilinçsiz yapılan evliliklerin mantığını bu yaklaşım tarzı ortaya koyuyor.
  Bilmeniz gereken sosyal bir tespiti de hatırlatalım. Evlenecek gençlerin, eşlerini ve ailelerini araştırmadan, şansa bağlı olarak yaptıkları evliliklerin h'i maalesef boşanmayla sonuçlanıyor.

  Eş adayının aile içindeki yetişme biçimi

  Sağlıklı bir evlilik yapabilmek için, şartlar ne olursa olsun araştırmaya ve bilgilenmeye önce aileden başlamalı. Eş adayları "korku kültürü" ile mi, "sevgi kültürü" ile mi yetiştirildi?

  Korku kültürü

  "Korku kültürü" ile yetişen insanların ruh dünyaları çok karmaşık olabiliyor. Evliliğin ilerleyen günlerinde gerçek kimliği ortaya çıktığında, "kavgacı ve saldırgan" olma ihtimali oldukça fazladır.
  Sevgisiz ve ilgisiz büyüyen insanlarda, "ruhsal problemler" oldukça fazla görülüyor. Bu tip insanların içlerinde devamlı bir boşluk vardır. İçlerindeki boşluğu doldurabilmek için de her yola yönelebiliyorlar.

  Aşırı hoşgörü

  Aşırı hoşgörü ve serbest aile ortamında yetişen insanlarda da "sorumsuz davranışlar" öne çıkıyor. Bu tip aile ortamında yetişen insanların çoğu, "egoist ve bencil" oluyorlar. İnsanlarla ve çevresiyle uyum sağlayamıyorlar. Evlilik hayatlarında, isteklerinin ardı arkası kesilmiyor. İstekleri olmayınca da bunalımlara düşüyorlar.
  Daha başka aile tipleri de vardır. Bu tiplemeler, ailenin "sosyo-kültürel" yapısına göre de farklılıklar gösterebiliyor. Bu farklılıkları yakından görüp tanımak, kurulacak yuva için "tedbir alma" imkânı sağlıyor.
  Batılı düşünürlerden N. J. Nahau'nun bu konuyla ilgili tespiti dikkat çekicidir: "Evlendiğinizde karınızın size nasıl davranacağını öğrenmek istiyorsanız; babasının evinde iken, erkek kardeşine nasıl davrandığına bakınız. Size de öyle davranacaktır" diyor.
  Aynı durum erkek için de geçerlidir. Evleneceğiniz erkeğin size nasıl davranacağını öğrenmek istiyorsanız, kız kardeşine nasıl davrandığına bakın. Evlendiği zaman size karşı da ona benzer davranışlar sergileyecektir.

  Ailenin soyu-sopu

  Evlenecek adaylar, babalarının evlerinde anne-babalarına, varsa başka büyüklerine, saygı ve sevgi yönünden nasıl davranıyorlarsa, kayınvalide ve kayınpeder olacak büyüklere de bir şekilde bu tutumlarını yansıtacaklardır. Bu nedenle, aileleri tanımaya çalışırken, o ailenin soyunu - sopunu yakından gözlemlemeli.
  Çünkü aynı durum genetik olarak çoluk çocuğunuza da geçecektir. Ailelerin yaşantıları, kazançları, geçmişi ayrı bir önem taşıyor. Özellikle kazançları çok iyi araştırılmalı. Kazancın helâl ve haramlık yönüne dikkat edilmeli. Haram kazançla büyüyen insanın ruh dünyasındaki olumsuzluklar, günün birinde mutlaka önünüze çıkacak, eşinizde çıkmasa bile çocuklarınızda çıkacaktır: "İyi cins ağacın meyvesi de iyi olur." sözü boşuna söylenmemiş.
  Aile içindeki karı-koca ilişkileri ve davranışlarından birçok sezgiler çıkarılabilir. Aile içi ilişkiler, çocuklar tarafından "model" olarak alındığından, kız çocuklar anneyi, erkek çocuklar da babayı taklit ederler.
  Ebeveynin eğitim deneyleri, yöresel özellikleri, akraba ilişkileri, dostları, düşmanları, gelenek ve görenekleri, ikramları, harcamaları gibi davranışlar tek tek araştırılmalı.
  Tüm bu davranışlar, evlenecek eşleri çok yakından ilgilendirmektedir. Eş olacak erkek veya kızın kişiliği, "aile ocağında" oluştuğundan en iyi araştırılacak yer de doğal olarak, aile ocağıdır.

  Ailenin mahremiyeti, zedelenmemeli?

  Aile dediğimiz kurum, "özel ve mahrem" bir kurumdur. Elbette bir iş yeri gibi araştırılamaz. Yanlış anlaşılmalara sebebiyet verilmemeli, ilişkiler dengeli ve ölçülü olmalıdır. Şöyle veya böyle araştırılacak şeklinde kesin bir kural konulamaz. Anlatmaya çalıştığımız durum, tamamıyla kendi becerilerinize ve siyasetinize bağlı bir durumdur.
  Ancak, her dönemde geçerliliği olan bir davranışı ortaya koyabiliriz. Evliliklerde mutlaka birileri devrededir. Aracı konumundaki bu insanlardan yararlanma yolları denenebilir, anne ve babalar devreye girebilirler. Eş adayının evine çeşitli bahaneler bularak habersiz gidip oradaki doğal yaşantıyı görmek bir yöntem olabilir. Haberli ziyaretler, hep vitrinlik ziyaretlerdir. Bu tür ziyaretlerden bilgi elde edilemez.
  Bu anlatılanların hepsini yapamayabilirsiniz, ne kadarını yaparsanız o oranda bilinçlenirsiniz. Kısaca aile ocağından çıkan her şey, yine başka bir aile ocağına taşınacağı için önceden bütün tedbirler alınmalıdır.

  Birden fazla evlilik yasak

  Adam arkadaşına sormuş;
  - Yaşın başın geçiyor, evlenmiyor musun?
  - İstediğim şartlarda biri olursa evleneceğim.
  - Ne gibi şartlar arıyorsun ki?
  Arkadaşı başlamış sıralamaya;
  -Güzel olacak, tutumlu olacak, zengin olacak, kültürlü olacak, şefkatli olacak, güzel yemekler yapacak, itaatli olacak, dürüst olacak, güvenilir olacak bir de esprili olacak...
  - Ama ağabey, demiş adam, birden fazla evlilik yasak değil mi?

  Milli Gazete


  İlgili Yazılar

 2. 2
  Candle Üye
  Candle
  Üye

  Üye No: 866
  Mesaj Sayısı: 382
  Tecrübe Puanı: 5

  --->: Eş seçiminde ailenin araştırılması neden önemli?


  Eş olacak erkek veya kızın kişiliği, "aile ocağında" oluştuğundan en iyi araştırılacak yer de doğal olarak, aile ocağıdır


+ Yorum Gönder