1. 1
  rana Aciz Kul
  rana
  Aciz Kul

  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 2,244
  Tecrübe Puanı: 36
  Yer: Almanya

  Kız ve erkeğin evlenmeden önce konuşmaları


  Bu görüşmelerdeki konular muhteliftir; çünkü kişiler, inançlar, değerler, hedefler ve istekler farklıdır.Fakat bazı konular geneldir ve üzerinde konuşulması gerekir. Gençlerin buluşma konusu olarak faydalanmaları için bunlardan bazılarını sayalım.
  1- Hayatın geleceğine dair genel hatlar
  2- Gelecekteki Hedefler Hakkında Konuşma: Gelecekle ilgili beklenti ve hedeflerin karşılıklı beyanı.
  3- Samimi bir şekilde,kişisel ve ahlaki özelliklerinin beyanı
  4- İstekler ve karşılıklı beklentiler
  5- Birbirlerinin aile ve yakınlarına karşı nasıl davranılacağını,bu konudaki karşılıklı beklentilerin neler olduğu açıkca ortaya konulup,görüş belirtilmesi
  6- Gelecekte olacak çocuklarının yetiştirilme tarzı hakkında görüş belirtme
  7- Hastalık ve kusurlarını beyan etme: Kız ya da erkek eğer hastalıkları ve bir kusurları varsa, dürüstçe ve eksiksiz olarak birbirlerine söylemelidirler; zira evvela bu vaciptir ve kusurları gizlemek dalavere ve hıyanet sayılır ve haramdır. Ayrıca eğer baştan söylenirse,karşı taraf onu ya o şekilde kabul edecek veya reddedecektir. Kabul ederse kendini ona tahammüle hazırlar; onu dürüst ve cesur biri olarak görür ve sevgisini kalbine yerleştirir ve gelecekte kendisini kandırılmış hissetmez. Ama baştan söylenmezse ve karşı tarafın bu kusurdan haberi olmadan evlilik gerçekleşirse,gelecekte o kusur ve eksiklikten haberdar olacak ve kendini kandırılmış, zararda hissedecek; eşini ve ailesini yalancı ve hain görecektir; ardındanda birçok sorun ortaya çıkacaktır. Eşinin sevgisini kalbinden söker atar; kin besler; zira insan yalancı ve düzenbazı sevemez. Eğer bu kusur ve eksikliği önceden söylemiş olsalardı kabul etme ihtimali olurdu ama daha sonrası için durum değişir.
  Eş haklarıyla ve ileride kuracakları hayatla hiçbir ilgisi olmayan geçmişteki bazı eksiklik, hastalık ve yanlışların açıklanması gerekli değildir. Eğer bir kusur ve yanlış vardı veya var ise ve eş haklarıyla ve ileriki hayatla ilgisi olduğunu bilmiyor ve dolayısıyla beyan edemiyorsanız veya ilgisi olmadığı için beyan edemiyorsanız, bir bilene danışın.

  Haksız Şart ve İstekleri Kabul Etmeyin

  Bazen kız ve erkek evlenmeden önce birbirlerine şartlar ve istekler yüklemekte. Bu doğru değildir ve karşı tarafı kendi haklarından mahrum etmekte ve otoritesini zedelemektedir.
  Bu haksız şartları ve istekleri hiçbir şekilde kabul etmemek gerekir. Allah’ın her kadın ve erkeğe verdiği yetki ve haklara sahip çıkmalı,karşıdakinin haksız şartlarını kabul ederek,Allah'ın verdiği yetki ve haklarımızı bırakmamalıyız. Kendi kendinize: “Şimdilik kabul ediyoruz ama daha sonra amel etmeyeceğiz.” Demeyin; zira şartı kabul etmek taahhüt gerektirir. Müminler kabul ettikleri şartlarla amel etmelidirler.
  Kadın ve erkeğin yetki ve hakları iki türlüdür: “Kesin olan” ve “kesin olmayan”. Kesin yani vacip olmayandan sarfı nazar edilebilir; fakat vacip yetki ve kuralları başkasına yükleyemeyiz. Allah hikmet ve maslahat üzere bunları vacip etmiştir ve bunları bırakmak hikmet ve maslahata ters düşer; hayatı doğal mecrasından saptırır.

  ZEHRANET

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hesna Bayan Üye
  Hesna
  Bayan Üye

  Üye No: 9589
  Mesaj Sayısı: 268
  Tecrübe Puanı: 5
  Yaş: 33
  Yer: istanbul

  --->: Kız ve erkeğin evlenmeden önce konuşmaları


  Rabbim bizlere hayırlı eş nasip eylesin, Mevlam rızasını almak yolunda hayat arkadaşı nasip eyler inşaAllah..
  inşallah 3. 3
  ceren_99 Üye
  ceren_99
  Üye

  Üye No: 25348
  Mesaj Sayısı: 97
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 28
  Yer: izmir

  --->: Kız ve erkeğin evlenmeden önce konuşmaları


  Allah cc razı olsun... Allah cc herkese hayırlı eşler nasip eylesin...


 4. Reklam

 5. 4
  tatlici Üye
  tatlici
  Üye

  Üye No: 710
  Mesaj Sayısı: 20
  Tecrübe Puanı: 2

  --->: Kız ve erkeğin evlenmeden önce konuşmaları


  esselamün aleyküm.kardeşim ALLAH razı olsun sizden ve bu board´da bulunan ve paylaşım yapan kardeşlerden.Yazınızı okudum gerçekten harika bir paylaşım olmuş.Eleştiri olarak algılamayın ama yazınızda sanki şu andaki zamana çağrışım varmış gibi geldi.Burada ne yazarsak tamamı islami çizgide olmak zorunluluğu taşır.Yazınızda kaynak olarak bir delil göstermemişsiniz. Kaynak sunarsanız daha iyi olacak.lütfen eleştiri değil paylaşım olarak diyerek anlayın.teşekkürler.


 6. 5
  iliman ilim+iman
  iliman
  ilim+iman

  Üye No: 16604
  Mesaj Sayısı: 318
  Tecrübe Puanı: 8
  Yaş: 32
  Yer: Brûksel

  iki yabancinin konusmasi haram deilmi ailelerden habersiz?


 7. 6
  tatlici Üye
  tatlici
  Üye

  Üye No: 710
  Mesaj Sayısı: 20
  Tecrübe Puanı: 2

  selamün aleyküm.İşte bende illiman kardeş gibi yanlış anlamalar olmasın diye rana kardeşe kaynak belirtirlerse iyi olacak diye yazmıştım.teşekkürler


 8. 7
  yavuzerol Üye
  yavuzerol
  Üye

  Üye No: 37487
  Mesaj Sayısı: 13
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 32
  Yer: İskenderun Hatay

  Bu Konular Gerçketen çok önemli.biz Konuşurken Sadece Tamam Deyip Işi Kurtarmak Istiyoruz.ama Bunları En Ince Detayına Kadar Konuşmamız Gerekiyor.konu Için Allah Razı Olsun Sizden.


 9. 8
  --ZüMrA-- Üye
  --ZüMrA--
  Üye

  Üye No: 47509
  Mesaj Sayısı: 42
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 30

  Allah (c.c. ) razı olsun .. Rabbim hayırlı eşler nasip eylesin bizlere (( AMİNN ))


 10. 9
  molla tc Üye
  molla tc
  Üye

  Üye No: 50773
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 36

  Güzel bir Paylaşım TEŞEKKÜRLER iyi bir eş Rabbimizin kuluna Dünyada bahşettiği bir cennet gibidir.


 11. 10
  adilsengon Üye
  adilsengon
  Üye

  Üye No: 26029
  Mesaj Sayısı: 4
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 35

  insanın eşi onun dininin yarısını tamamlar diğer yarıyıda kendi tamamlasın.buyurur peygamber efendimiz s.a.s


 12. 11
  Candle Üye
  Candle
  Üye

  Üye No: 866
  Mesaj Sayısı: 382
  Tecrübe Puanı: 5

  Kız ve erkeğin evlenmeden önce konuşmaları

  Allah cc razı olsun... Allah cc herkese hayırlı eşler nasip eylesin...


 13. 12
  Rayyan Emir Üye
  Rayyan Emir
  Üye

  Üye No: 75986
  Mesaj Sayısı: 502
  Tecrübe Puanı: 10
  Yaş: 40

  iliman kardeşim zaten evlenmeden önce diyor ailelerin onayı mutlaka olacak.benim babam ablam nişanlanınca dışarı çıkıp konuşmalarına izin vermemişti mutfakta konuştular :)) herkesin kulağı ordayken sağlıklı bir konuşma olmaz diye düşünüyorum. ama günümüzde msn var çok mutaasıp kişiler nisan sonrası bu şekilde görüşebilirler diye düşünüyorum. mesela ben eşimle nisan öncesi konuştum msnden 1 ay kadar. dış görünüş olarak tanımak için 1 kere görüştük ve haftasına nişanlandık. uzun uzun konuşmak birbirini anlamak çok önemli..


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Nişanlıların, çocuk isteyip istememesi hatta isime kadar konuşmaları caizmidir ? (3. Bi kişi olması halinde ?). 2. Olarakta: nişanlılar alışverişe gidebilirmi (normal alışveriş, nişan veya evlilikle alakalı alışveriş değil, ve üçüncü kişi olması beraberinde?)


 15. 14
  muvaffak Özel Üye
  muvaffak
  Özel Üye

  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 704
  Tecrübe Puanı: 11

  Nişanın fıkhi bir hükmü yoktur. Nişanlı olan çift evlenmemiştir, aralarında evlilik akdi yoktur. Üçüncü bir kişinin yanlarında olması halinde çocuk ismi, çocuk isteyip istememelerini konuşmalarında bir sakınca yoktur. Alışverişe gidilmesi ise yanlarında üçüncü bir kişinin olması gerektiği belirtilmiştir. Unutulmamalıdır ki nişan sadece aile arasında geleceğe bağlı olarak yapılan, kadına talip gelmemesi adına da çevreye duyurulan bir işten başka bir şey değildir.


+ Yorum Gönder