Git 12 Son
 1. 1
  eylulruyam Üye
  eylulruyam
  Üye

  Üye No: 75856
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 2

  Sevdiğim kızın ailesi beni istemiyor...


  selamun aleyküm
  sevgili dostlar sizinle birşey paylaşmak istiyorum lütfen bu konuda fikirlerinize yönlendirmenize ihtiyacım var... Ben 27 yaşındayım sevdiğim kız ise 23 yaşında daha evlenmemiz için 2 senemiz var kız arkadasım benim ailemle tanıştı, ama kız arkadasım beni ailesine anlattığında istemediklerini ve hemen benden kurtulması gerektiğini söylediler. bizim 6 yıllık bir beraberliğimiz var beni istememelerinin nedeni 27 yaşında olmam ailemin açık olması didimde yaşıyor olmam ve bir yerlere gelememiş olmamdan haklı haksız bir çok sebeb ortaya koyuyorlar ben işletme mezunuyum ve Allah'a şükür paramı kazanabiliyorum. ama beni ve ailemi tanımak bile istemiyorlar hatta kıza onları bizim karşıma nasıl çıkaracaksın gibi önyargılarda bulunuyorlar cemaate gitmediğim için ailem dindar olmadığı için herşeye olumsuz bakıyorlar 5 vakit namaz kılmam yada iman'ım için birşeyler yapmam sanki onlar için hiçbirşey ifade etmiyor dedim ya önyargıyla bakıyorlar bir fırsat vermiyorlar ailemle yüzleşmek için yada tanımak için... çok sevdiğim bir insanı ve bunca sene emek verdiğimiz bu beraberliği evlenerek mutlu bir şekilde sürdürmek istiyoruz ama bu koşullarda ne yapabiliriz bilmiyoruz lütfen fikrinize yönlendirmenize ihtiyacım var yada yapabileceğim birşey olurmu?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 4,865
  Tecrübe Puanı: 56

  --->: Sevdiğim kızın ailesi beni istemiyor...


  Muhterem kardeşim, İslam Dini, her sahada olduğu gibi evlilik konusunda da ince eleyip sık dokumaktadır. Çünkü aile, İslam toplumunun can damarı, sarsılmaz temeli ve köşe taşı konumundadır. Aile yapısı ne kadar sağlam olursa, toplum o denli sağlam ve sağlıklı olur. Ailenin temel taşları, dikili direkleri ise anne ve babadır.

  Sağlam ve sağlıklı, huzurlu ve mutlu, kalıcı ve sürekli, tutarlı ve dengeli bir toplum hedefleyen İslam, bu toplumu oluşturan ailelerin kuruluşunda izlenecek yolu, çok açık bir biçimde ortaya koymuştur.

  Ailenin oluşumunda en önemli öğe, eş seçimidir. Kadın olsun erkek olsun eş seçimi, mü'minlerin en çok dikkat etmeleri gereken hususların başında gelmektedir. Eş konusunun çok titiz bir şekilde çözümlenmesinden sonra Müslüman için hayat daha anlamlı, daha kolay ve daha rahat olacaktır. Herşeyden önce yüce Allah'ı razı etme konusunda, bu durum çok açık bir şekilde kendisini gösterecektir.

  Alemlerin Rabb'i olan yüce Allah'ı razı etme konusunda Müslüman eşler, birbirlerine yardımcı olacak, birbirlerinin eksikliklerini giderecek, birbirlerini teşvik edecek ve ideal Müslüman bir aile örneğini ortaya koyacaklardır. Böyle bir aile ortamında filizlenip yeşerecek çocuklar da toplumda örnek insanlar olacaklardır. Böyle insanlardan teşekkül edecek bir toplum ise, diğer toplumlar içinde örnek bir toplum olarak varlığını idame ettirecektir.

  Kur'an'ı Kerim, sağlam prensipler ve temeller üzerine bina edilecek bir evliliğin, hayırlara vesile olacağını bildirmiş, bunun için aynı davaya inanan insanların bir araya gelmelerini istemiştir.

  "Müşrik kadınlarla, onlara inanıncaya kadar, evlenmeyin. (Müşrik kadın) hoşunuza gitse dahi, mü'min bir câriye, müşrik (hür) bir kadından iyidir. Müşrik erkekler de inanıncaya kadar, onları(mü'min kadınlarla) evlendirmeyin. (Müşrik erkek) hoşunuıa gitse dahi, mü'min bir köle, müşrik bir adamdan iyidir. (Zira) onlar ateşe çağırıyorlar. ALLAH (c.c.) ise izniyle cennete ve mağfrete çağrıyor. İnsanlara ayetlerini (böyle) açıklıyor ki öğüt alsınlar" (2 BAKARA, 221)

  İslam, evliliğin uzun ömürlü olması için iyi bir eş seçiminin yapılmasını esas alır. Yuvanın huzur, uyum, mutluluk ve karşılıklı güvene dayanan prensipler üzerine bina edilmesi için, bu yuvada din unsurunun ön planda olması gerekir. Çünkü din unsuru, insan yaşlandıkça artar, güzelleşir, gelişir ve bağları kuvvetlendirir. Oysa zenginlik, güzellik, soy-sop gibi unsurlar, hem geçici hem de insanın kibrini artırdığı için, huzursuzluğun temel nedeni sayılmaktadır.

  İşte bu nedenle; Hz. Peygamber(a.s): "Kadın, dört şeyi için nikah edilir; malı, soyu, güzelliği ve dini; sen dindar olanını seç ki, evin bereket bulsun" buyurmuştur. (Kütüb-i Sitte ve İmamı Ahmed'in Müsned'i ile İslam Fıkıh Ansiklopedisi)

  Diğer bir hadisi şerifte de Rasulullah(a.s), malın ve güzelliğin getirdiği problemlere dikkat çekerek evlilikte dindarlık dışındaki bir tercihi açıkça yasaklamıştır.

  "Kadınları güzellikleri için nikahlamayınız, olur ki güzellikleri ahlakça düşmelerine sebep olur. Onları malları içinde nikahlamayın, zira malları azgınlıklarına yol açabilir. Kadınları dindarlıktan dolayı nikahlayın. Şüphesiz dindar olan yırtık elbiseli bir cariye (böyle olmayanlardan) daha üstündür." (İslam Fıkıhı Ansiklopedisi 9.C SH. 14)

  Kur'an ve Sünnet'in ortaya koyduğu esaslardan anlaşılacağı gibi, sağlıklı bir İslam toplumurıun oluşabilmesi için, mü'min erkek ve kadınların birbiriyle evlenmeleri esastır. Ancak böyle bir evlilik sonunda, İslami esaslar insanlara daha iyi bir şekilde ulaştırılabilir. Şimdi Kur'an ve Sünnet, evlenecek eşlerde dindarlık hususunu ararken, Müslüman olduklarını söyleyenler yakışıklılık, güzellik, zenginlik, soy-sop gibi özelliklere aldanarak eş seçmeye kalkışmaktadırlar. Hele bu özelliklere sahip olanların tevhidi görüşte olup olmadıklarını araştırmayanlar, kendi ateşlerini ellerine alarak, Allah muhafaza cehennemin yolunu tutmuşlardır. Abdullah bin mubarek (rah.a) 'nın hayatını okurken rastlamadığım fakat daha önce duyduğum bir hikayeyi yazayım.

  Bir vali veya kadı varmış. Bağına gider ve köleden bir salkım üzüm ister. köle getirir ama köle daha olgunlaşmamış bir salkım getirmiştir.
  ikinci üçüncü salkım derken hepsi eşki....
  vali neden ekşi olan salkım getiriyorsun..?? bu kadar zaman bağda çalışıyorsun olgun olani bilmiyormusun?
  köle:"efendim, benim görevim bağa bakmak yemek değil"
  vali çok şaşırır ve bu boş biri değil der.
  bir kaç denemeden sonra köleyi çok beğenir ve Allaha dost biri olduğunun farkına varır.
  çok isteyeni olduğu halde çok sevdiği güzel kızını bu köleye vermesi için ailesine danışır ve köle ile evlendirilmesine karar verirlir.
  köle ile valini kızı evlenirler ama bir sorun yaşanıyor.
  Kızın annesi, kıza halin sorar:
  "kızım nasılsın hayatından memnun musun?" kız şu cevabı verir:
  "çok memnunum anne.. kocam gider çalışır kazanır, yemeği pişirir ve yedirir bana ama bir aydır bana hiç dokumadı/ayrı yatıyoruz" der.
  kadın bu haberi kocasına söyler. kocası olan vali köleyi/damadını çağırır ve kızının onun helali olduğunu söyler.
  köle helal olduğunun farkındadır amma....
  "efendim, siz bir makam sahibisiniz. size herkes tarafından hediyeler/hibe mallar geliyor. bilmedende olsa eşime haram bir lokma yedirmiş olabilirsiniz, haram lokmanın etkisi gitsin diye 40 gün beklemeyi uygun gördüm"
  vali köleye kızını verdiği için bir daha Allaha şükreder.

  köle ile valinin kızından kim doğdu biliyormusunuz?

  Abdulllah bin Mubarek (rah.a)
  Bulûğ (ergenlik) çağma gelmiş bir erkeğin kendi irade beyanı ile evlenebileceği, velîsinin onu rızası dışında birisiyle evlendirme hakkına sahip bulunmadığı hususu ittifakla kabul edilmiştir.

  Fukahânın çoğuna göre dul kadın da rızası alınmadan veya istemediği halde velîsi tarafından evlendirilemez. İmam Şafiî'ye göre dul kadın bulûğ çağına gelmemiş olsa da hüküm aynıdır. "Dulun velî ile bir alâkası yoktur." "Dul kendine velîsinden daha ziyade mâliktir, bekârın ise rızası alınır" gibi hadisler (Buhârî, Nikâh, 41; Ebû Dâvûd, (Avnu'l-Ma'bûd, II, 197)yukarıdaki hükümlerin kaynaklarıdır.

  İmam Mâlik ve İmam Şafiî, ergenlik çağındaki kızın babasına cebren evlendirme salâhiyeti tanımışlardır.

  Ebû Hanîfe'ye göre bulûğ çağına gelmiş bir kızı hiçbir kimse zorla evlendiremez. Kızın rızası alınmadan yapılan evlendirmeler hükümsüzdür; çünkü Rasûlullah (s.a.): "Açıkça izin alınmadan dul kadın, rızası anlaşılmadan bekâr kız evlendirilemez" buyurmuş, "Onun rızası nasıl anlaşılır?" sorusuna da "sükûtu ile" cevabını vermiştir (Buhârî, Nikâh, 40).

  Kızın evlenmeye razı olduğunu gösteren davranışı, çevre şartlarına ve örfe dayanılarak tespit edilmektedir.
  Allah'a Emanet olunuz....
 3. 3
  eylulruyam Üye
  eylulruyam
  Üye

  Üye No: 75856
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 2

  --->: Sevdiğim kızın ailesi beni istemiyor...


  bazı konularda geç kaldığımı biliyorum bu birazda çevremdeki kültürden ailemden aldığım kültürden kaynaklanıyor ama 4 senedir birşeyler için çaba gösteriyorum imanım için sevdiğim kız buna sadece vesile oldu şimdi ise Allah için birşeyler yapıyorum eksiklerimi kapatmak adına ve Allah'a daha yakın olabilmek için benim durumum şuan bu söylediklerinizi çok iyi anladım ama benim bu durumda izliyeceğim yol ne olmalıdır...


 4. Reklam

 5. 4
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 4,865
  Tecrübe Puanı: 56

  --->: Sevdiğim kızın ailesi beni istemiyor...


  Alıntı
  benim bu durumda izliyeceğim yol ne olmalıdır...


  Muhterem kardeşim Kişi Nasıl biriyle evleneceğine karar vermek, işin yarısını halletmek demektir. Ama bunun için de tabi önce kendi kişiliğinizi, yönelimlerinizi ve
  ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekir. Yani kendinizi tanımanız lazımdır önce. İkili ilişkilerde, aile hayatında sizin için önemli olan nedir? Huzur mu, paylaşım mı, destek mi, heyecan mı, ya da güven mi? Vazgeçemeyeceğiniz öncelikler hangileridir, kesinlikle kabul etmeyeceğiniz şeyler nelerdir? Bunların adını doğru koymanız gerekir. En az on cümleyle ihtiyaçlarınızı, beklentilerinizi, şartlarınızı sıralayın elinizde ve aklınızda bulunsun.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  5 vakit namazı ALLAH için kıl dua et ALLAH dan iste


 7. 6
  tahsin Misafir
  Misafir

  sevdigim diyo markettde çalişiyok annesidiyo meslegiyok kizim


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamun aleykum benim bi kac yildir beraber oldum bi kiz arkadasim var ikimzde ayni ilcedeniz tanistik ilcenn farkli koylerndnz ve bu koyler zıt koyler o yuzdende istemiycklerini biliyoduk ama sewiyorduk bile bile istemiyecklerini dewam ettik okuyor kiz arkasm annesi bilyordu babasi bilmiyordu sewgili oldumuzu babasini okul muduru aramis ve benimle sewgili oldumu soylemis babasi okuldan aldi bunu duyunca ve bn 8 gundur haber alamiyorum kendisinden kiz arkadaslarina soruyorum bilmiyom diyolar ben gidecm ewlerine babsi blki kiza bisey yapar diye korkuyorum ne yapmaliyim ?


 9. 8
  @hmet Özel Üye
  @hmet
  Özel Üye

  Üye No: 771
  Mesaj Sayısı: 4,715
  Tecrübe Puanı: 51
  Yer: gölbaşı

  sevdiğin kızın ailesi seni istemiyorsa temkinli yaklaşman lazımdı kızın günahına girdin.
  tavsiyem bir daha peşine düşme ona da zarar gelmesin.


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  En iyisi kizi kacir bende öyle yaptim kacirmaklan en iyisini yapacak sin


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  1 - Kız kaçırmak caizmidir kız istiyor anne istemiyor kız evlense günah olurmu


  2 - Selamun aleykum
  arkadaslar benimde 6 aylık beraberliğim var. kız arkadasımın babası doğulu olmamdan dolayı daha görmeden olmaz dedi. ne yapmam gerekir bi akıl verin lütfen


 12. 11
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  1- Kız kaçırmak asla caiz değildir ve yapıldığı takdirde haram işlenmiş olur.

  2- Aleykum selam. Eğer evlenmek istiyorsanız sabırlı olacaksınız. Babasından istemek için başka yolları denemelisin elbette bir yol bulunabilir.


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Arkadaşlar kız arkadaşımla birbirimizi çok seviyoruz ama ailesi beni istemiyor hiç görmedi ve bilmiyor sadece bahaneleri farklı illerde olmamız ve benim inşaatçı olmam bu durumda ne dinen ne yapmam gerekir sevdiğim kız ne yapması gerekir ailesi izin vermiyor.


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Arkadaslar biz sevgilimle 1 senedir beraberiz ama sanki senelerce onunlaymisim gibi hissediyorum ve biz birbirimizi cok seviyoruz ciddiyiz ama ailem ona onay vermiyor sebebi ise zamaninda genclik hatalari yapti ve bu yuzdn adi kotu olarak cikdi bu yuzdn ailem onay vermiyor ne yapicaqimizi bilmiyoruz o bensiz yapamaz bnde onsuz bi fikir verin ne yapmaliyiz


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamın aleyküm benim başımdan 5 senelik bir ilişki geçti kızın Rabbim ile bağlantısı sıfır olduğunu anladım ve ayrıldım. Yeni bir kız arkadaşım vardı 6 ay olmuştu ama ailesi beni başından beri istemiyordu. Çünkü evlendikten sonra kızının çalışmasını istemiyordu. Geçenlerde eski kız arkadaşım yeni kız arkadaşıma ulaşmış ve beni ayırdı. Yeni kız arkadaşım ailemin rızası yok senden soğudum nasip değilmiş dedi ama biz sonuna kadar savaşacağımıza yemin ettik. Ben 3 gündür Rabbime yalvarıyorum geri gelsin diye. Kendisi yarın almanyaya dönüyor çok zor durumdayım ben onun kara kaşına yada kara gözüne değil ahlakına vuruldum ailesi katien beni istemediğini sorunun maddi olmadığını söylüyor bir dahada kızının çevresinde görmek istemediklerini söylüyorlar bu arada kızın annesi kalp hastası o yüzden elim kolum bağlı çok mutluyduk çok iyidik hergün şükür ediyorduk bir anda gitti Allah rızası için bana yardım edin bir yol bulmam lazım.


+ Yorum Gönder
Git 12 Son