1. 1
  Muhasibi Üye
  Muhasibi
  Üye

  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 4,005
  Tecrübe Puanı: 42
  Yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Dini nikâhın düşmesi için kocanın eşine kaç kere boş ol demesi gerekiyor ve yüz yüze demesi şart mıdır


  Cevap: Kişi hanımını otuz gün arayla, üç defa boşamışsa dini nikâh düşmüş olur. Erkeğin karısını boşaması için, yüz yüze olması gerekmiyor. Erkek isterse vekâlet verir isterse telefonda boşar. Yani iki tane şahidin yanında hanımına seni boşuyorum der ve aradan bir ay geçer tekrar iki şahidin yanında seni boşuyorum der. Yine bir ay sonra iki şahidin yanında seni boşuyorum der ve artık nikâhları bitmiştir!
  İki şahid olmaksızın yapılan boşama bidattır. Mutarrif bin Abdullah (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:
  “İmran bin Husayn (Radiyallahu Anh), bir kimse karısını boşar sonra ona döner ve cima ederse; karısını boşarken ve ona dönerken şahit tutmaz ise böyle bir kimsenin hükmü nedir diye soruldu. İmran bin Husayn (Radiyallahu Anh):
  −Sünnete uymayan bir şekilde boşadın, sünnete uymayan bir şekilde döndün. Karını boşarken, ona dönerken şahit tut ve bir daha bu fiile dönme dedi.”
  Ebu Davud 2186, İbni Mace 2025, İbni Ebi Şeybe 4/10/11, Albânî İrva 2078
  Abdullah bin Mesud (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
  “Herkim Allah’ın emrettiği gibi, sünnete göre boşamak isterse, o kimse kadın hayız olup sonra tuhura (temizliğe) erinceye kadar onu gözetleyip beklesin. Sonra kadın tuhura erince onu temiz olarak cima etmeden boşasın. İki tane adamı da şahit yapsın.”
  Beyhaki 7/332, Albânî İrva 2051

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ASRIN Bayan Üye
  ASRIN
  Bayan Üye

  Üye No: 105045
  Mesaj Sayısı: 142
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: Dini nikâhın düşmesi için kocanın eşine kaç kere boş ol demesi gerekiyor ve yüz yüze demesi ş


  Eşinizin sizi boşaması için en fazla kendisine şahitlik edecek iki kişi olması ve ardından size bakarak üç defa boş ol demesi terraki selası ile boşaması şahitlerin huzurunda olması ve ister üç ay arka arkaya yada üç defa bir kerede söyleyerek boşaya bilmektedir.


+ Yorum Gönder