1. 1
  ŞEHİD Üye
  ŞEHİD
  Üye

  Üye No: 92527
  Mesaj Sayısı: 58
  Tecrübe Puanı: 1

  Çocuğuna söz geçiremeyen anne ve babalara


  Bir adam, Hz. Ömer (r.a)'ya gelerek oğlunun serkeşliğinden, ana-babasına karşı geldiğinden şikayette bulundu.Bunun üzerine Hz. Ömer (r.a) onun oğlunu huzuruna getirip ana-babasına karşı gelmemesi ve onların haklarını unutmaması hususunda dikkatini çekti.Oğlan şu cevabı verdi.
  "Ya Emiral-Mü'minin, çocuğun ana-babası üzerinde hakları yokmudur?" Ömer (r.a.) "Evet vardır," diye cevap verdi. Oğlan, "onlar nelerdir?" diye sorunca, Ömer (r.a) şöyle cevap verdi:
  1-"Evlenirken anasını araştırıp seçmesi,
  2-Çocuğu doğunca ona güzel bir isim koyması (müslüman ismi)
  3-Allah'ın Kitabını ona öğretmesi bu haklardandır."
  Oğlan bunları dinledikten sonra dedi ki; "Ya Emirel-Mü'minin doğrusu babam bunlardan hiçbirini yerine getirmemiştir.Anama gelince, zenci bir kadındır ve aynı zamanda mecusidir.Benim ismimi Cual yani "kara böcek" koymuş ve Allah'ın kitabını da bana öğretmemiştir, bir harf olsun belletmeyi akletmemiştir.Şimdi benden ne saygı ve terbiye bekliyor?"
  Bu sözleri üzerine Hz. Ömer (r.a) o adama dönerek dedi ki:
  "Be adam! Bana gelip oğlunun serkeşliğinden, ana-babasına asi olduğundan şikayet ediyorsun;oysa ondan önce sen ona asi olmuş, haklarını çiğnemişsin, o sana kötülük etmeden sen ona kötülükte bulunmuşsun."


  İlgili Yazılar

 2. 2
  İKBALE Bayan Üye
  İKBALE
  Bayan Üye

  Üye No: 104580
  Mesaj Sayısı: 32
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Çocuğuna söz geçiremeyen anne ve babalara


  Anne ve babaların çocukları üzerindeki yegane görevleri dinlerini öğretmeleridir. İslam dini ahlaktır. Ahlakı doğru yerden öğrenen ve temelini bu şekilde alan kimse karakterli bir birey olur.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Çocuğuna söz geçiremeyen anne ve babalara


  Bende evladına söz geçiremeyen onu ahlaklı bir şekilde büyütemeyen bir anneyim. Bu saatten sonra düzeltmek zor Rabbim Hidayet versin insallah. Anneye babaya saygı her daim olmasi lazım. Ahlaki güzel evlatlar yetistirmemizi nasip et Allahım Amin amin amin


 4. Reklam

+ Yorum Gönder