1. 1
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188

  Evliliği kolaylaştırın!


  Evliliği kolaylaştırın!


  Gelenek, görenek, adetler derken masraflar çoğaldı ve evlilik o kadar zorlaştıki gençler evlenmekten kaçar oldu. Haramlara girmenin kolay olduğu günümüzde!..
  İnsanın ihtiyaçları sınırsızdır. Amma Üstad Bediüzzaman’ın buyurduğu gibi; “İnsanın en fazla ihtiyacını temin eden, kalbine mukabil bir kalbin bulunmasıdır…”
  Evliliğinin, hayırlı evlat yetiştirmek, haramlardan korunmak, mesut olmak, hayatın yükünü paylaşmak ve yalnızlığın ıstırabından kurtulmak gibi çok önemli gayeleri vardır. Bu sebepten Efendimiz (sas) “Ya Ali, şu üç şeyi geciktirme: Vakti gelen namazı, hazır olan cenazeyi, dengini bulan evsiz kimseyi evlendirmeyi.” buyurmuştur.
  Bu durumdan anlıyoruz ki, evliliği zorlaştırmamak gerekir... Şu kadar bilezik, büfe, koltuk takımları, halılar, perdeler, avizeler, mutfak için yirmi çeşit tencere, üç ayrı yemek takımı, büfeyi dolduracak fincanlar, bu kadar eşyanın sığabileceği genişlikte bir ev, tabii kirası, masrafı da ona göre… Listeyi gören gençler, “Haydi bana eyvallah!” deyip kaçıyor. Kahvede, kırda derdini anlatınca, işitenler, “Bekârlık sultanlıktır!” diyor.
  Peygamberimiz’in (sas) “Nikâhın en hayırlısı kolay ve külfetsiz olanıdır.” emri nerede kalıyor?
  Amerika’da şahit olduğum bir durum şöyle: Amerikalıların yaşam şekli flört etmeye müsait olduğundan, nikâhsız beraberlikler yaşıyorlar. “Bir zaman aynı evi paylaşalım. Bu beraberliği hoşumuza gittiği noktaya kadar devam ettirelim. Sıkılırsak ayrılırız.”
  Bizdeki evlilikler de “sıkılırsak ayrılırız” durumuna döndü. Çünkü huzur kristal bardaklarda, parlak avizelerde aranmaya başlandı. Halbuki bir evin en güzel süsü, güzel ahlaktır. Amma şimdiki evliliklerde dünya malı hedef olmaya başladı.
  Geçmiş yıllarda bir arkadaş geldi yanıma. “Ağabey”, dedi, “bir bey kızıma talip oldu. Fakat adam lokantada garson... Bilmem ki kızımızı versek mi?” Ona dedim ki, “İçkisi, kumarı, kız arkadaşla ilişkisi yoksa verin. Önemli olan, ahlaktır.” Bu istişare neticesinde arkadaş kızını o garson beye verdi. Genç hanım gayet mütevazı, sade bir düğüne ve eve razı oldu. Amma sonra ne oldu? Evlendikten kısa bir süre sonra adam kendine köfte salonu açtı, zengin bir bey oldu. Allah ilmi isteyene, zenginliği istediğine verir. İnsan neye güvenirse ona havale edilir…
  Buyurulmuş ki, “Pencerelerden seyret, içlerine girme.” Bir tarafta asr-ı saadet var, diğer tarafta nefsî istekler… Sohbetlerde, derslerde, kitaplarda büyük hedefler gösteriliyor; Allah rızası, ebedi saadet, Peygamberimiz’in şefaati, hizmet, himmet vesaire…
  Fiili hayatta hedefler küçülüyor; ev, mobilya, halı, koltuk, çocukların çeyizi…
  Bütün mesele dönüp dolaşıp Allah’a kul olmakta noktalanıyor…
  Hekimoğlu İSMAİL


  İlgili Yazılar

 2. 2
  İKBALE Bayan Üye
  İKBALE
  Bayan Üye

  Üye No: 104580
  Mesaj Sayısı: 32
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Evliliği kolaylaştırın!


  Kadın olsun erkek olsun evlilik çağları çok erken yaşlarda olması gerektiği halde günümüzde orta yaşlara kadar kaymaktadır. Birikim yapmak için evliliği ertelemek zorunda kalan binlerce kişi var maalesef.


 3. 3
  Nejdet Arkan Misafir
  Misafir

  Cevap: Evliliği kolaylaştırın!


  Evliliği kolaylaştırırlarsa o zaman evlenecek kişiler evlenebilirler.


 4. Reklam

 5. 4
  asosyal Üye
  asosyal
  Üye

  Üye No: 106888
  Mesaj Sayısı: 5
  Tecrübe Puanı: 1

  Cevap: Evliliği kolaylaştırın!


  aynen öle mesela ben evlensem Ailemin rızkını cıkartırım ama şimdiki kızların rızkını cıkartamam.Tabi din iman geride kaldı.Artık kız dengi derken maddi yönden bakıyor.Harama girmeyelim evlenemeyelimde.Ölene kadar dişimizi sıkalım nolcak yaş 25 şurda ne kalmış :) şuda bi acık ki evlenmeyenler erken ölüyo Allahın izniyle :)


+ Yorum Gönder