1. 1
  Üstad Üye
  Üstad
  Üye

  Üye No: 2553
  Mesaj Sayısı: 323
  Tecrübe Puanı: 5

  Nişanlıyım, Yine Şaşkınım


  Nişanlıyım, Yine Şaşkınım

  Nişanlıyım; Yine Şaşkınım!”Peki öyleyse ne yapalım? Nişanlanmayalım mı? Bir de ,
  çözüm gösterseydiniz ya!” ,”Nişanlıyım, şaşkınım!” yazısına gelen tepkiler özetle böyle.
  Sadece sorular sorup, sizi cevapsız bırakmak gibi bir merhametsizlik etmek değil niyetim. Ama hiç olmazsa soruları birlikte sorabilmeliyiz ki, bulduğumuz cevaplar sahici olsun.
  Öyleyse, yeni bir soruyla başlayalım: Nişanlılık çiftleri birbirine ne kadar yakın eyler, ne kadar uzak tutar? Sorunun cevabı, bu uzaklığın ve yakınlığın dozunun açıkça ve mertçe
  belirlenmesinde yatıyor. Diyelim ki, nişanlı çiftler çok yakınlar,bu nişanı kesinlikle evliliğe taşıma niyetindeler, neredeyse “evli” gibi birbirlerine ısınmışlar, birbirlerini iyice tanımışlar,sevmişler. Bu durumda nişanın fonksiyonu nedir? Zaten evlenecek kadar birbirine yakın olanları “nişan” ile birbirlerine biraz “uzak” tutmanın gerekçesi nedir?
  Mademki nişan evlilik kararlarını etkilemeyecek, neden evlenmiyorlar da nişanlı kalıyorlar? Cevapları duyar gibiyim: “Henüz okulları bitmedi ki”,”Daha ev tutmadılar”,”Aileler henüz düğün masrafını göze alamıyor.”,”Mobilyaların hazırlanması için zamana ihtiyaç var.”,”Kızın çeyizleri daha hazır değil!”
  Cevapları daha da artırabilirsiniz. Ancak cevapların hiçbiri nişanı nikâhın önüne koyma gerekçesi olacak ciddiyette ve geçerlilikte değildir. Bildiğim kadarıyla, nikahın şartları arasında okulu bitirmek,mobilyaları ve çeyizleri hazır etmek, daire sahibi olmak vesaire yok. Pratikte henüz alışık olmasak da, okulu bitirmeden de, mobilyaları tamam etmeden de geçerli bir nikah mümkündür. Eğer nişan, hele de uzun süren bir nişan, nikâhın önüne konuluyorsa, birbirini seven, birbirini tanıyan çiftler tarafından, nişanın tek fonksiyonu “evliliği geciktirmek” olarak okunacaktır.
  Anlayamadığım bir başka şey de şudur: Nişana en az düğün kadar masraf edenlerin, düğün yapmak yerine nişanı tercih etmelerinin nedeni nedir? Cevabı bilenler bana ulaştırsınlar
  lütfen. Nişanı nispeten sade bir törenle yapıp düğünün masrafını karşılamak için hazırlık yapanların cevaplaması için de birkaç soru sorabilirim: “Düğün masraflı olmak zorunda mı?” “Düğünün masrafının ve yorgunluğunun hem ailelere hem de yeni çiftlere yıllarca süren bir külfet olarak yüklenmesi zorunlu mu?” Eğer bu zorunluluklar yoksa, düğün niye geciktirilir, neden düğün de nişan gibi sade bir törene dönüştürülemez?
  Şimdi, en baştaki soruya yeniden dönelim. Diyelim ki, nişanlı çiftler nişan vesilesiyle tanışacaklar, ya da tanışıyorlar da, nişanlılığı daha da yakından tanışma vesilesi eyleyecekler. Nişanlılığa böyle bir fonksiyon yüklemek doğru mudur? Diyelim ki, çiftler nişanlılık süresince tanışamadılar,tanıştılar ama alışamadılar, nişanlılık kolayca bozulabilir bir şey mi? Eğer nişanlılık sırf tanışma vesilesi gibi görülüyorsa, bunu neden nişanla herkese ilan ediyoruz? Herkese ilan ettiğimiz şeyden neden kolayca vazgeçebiliyoruz? Üstelik, tanışma ve ısınmayı, çiftlere nişanlılık gibi “ağır” bir yük yüklemekle, daha da zorlaştırıyor olamaz mıyız?  Nişanın “dini nikah”la desteklenmesini, yukarıdaki iki cevaba göre inceleyelim. Çiftlerin zaten nişanlılığın da ötesinde birbirine yakın olduğu durumda, dini nikah yapıyorsanız,
  bu durumu neden “nişan” değil de “nikah” olarak ilan etmeyesiniz? Hemen itiraz ediyorsanız, nikâh için gerekli olan şeyler arasında daire sahibi olmak, yatak odası takımının tamamlanması, çeyiz takımının bitmiş olması vs. yoktur. Yok eğer, çiftler ilk defa nişanla tanış olacak kadar “uzak”larsa, nişanın uzaklığının nişanlılık düzeyinde kalması gerekir. Bu durumda/’dini nikahı”ı bir yakınlaşma aracı olarak kullanma
  hakkımız yok; nikahı araç olarak değil sonuç olarak değerlendirmeliyiz. Yoksa, nikahı eğretilemiş oluruz, hafife almış oluruz. Bunları söylemekle, nişana bütünüyle karşı olduğum anlamı çıkarılmasın. Niyetim, nişanın sadece nişan olarak kalması. .. Nişanın içinde saklı olan belirsizlikleri gereksiz müdahalelerle daha da artırmamaktan yanayım.

  Öyleyse ne yapalım? İşte çözüm önerilerim: Çiftler zaten evliliğe hazırsa, “nikahlı nişan” yerine “nikahlı evlilik” yapalım.Düğün yapmak mümkün iken, gereksiz bir nişanla düğünü geciktirmeyelim. Nikahı nişanlıların “el ele tutuşması”, “yalnız kalabilmesi”
  gibi hareketlerle sınırlandırıp hafife almaya kalkmayalım.Bilelim ki, “el ele tutuşma nikahı” diye bir şey yoktur. Eğer çocuklarınızı “nikahlayacak” kadar birbirine yakın görüyorsanız, nişanlamak yerine evlendirin. Evlendirmenin önünde pratik bazı engeller varsa, kısa bir süre “nişanlı” ya da “sözlü” kalınabilir.

  Nikahsız olarak nişanlı olmak mümkündür ancak bu dönem nikahlılık yakınlığı ile değil, nişanlılık mesafesi ile geçirilmelidir. Bu mesafeyi koruyabilmek için de, nişanlılığın mümkün olduğu kadar kısa süreli tutulması gerekir. Nikahın şartı sadece iki sahih niyettir; masraflı bir düğün, pahalı mobilyalar, olağanüstü güzellikte bir çeyiz takımı vs.bu niyetleri sadece güzelleştirebilir ama yerine geçmez. Mümkün olduğunca, nikahı kolaylaştırın; nikahın önüne uzun ve gerilimli bir nişanlılık dönemi koymamaya çalışın.
  Kolaylaştırdığınız nikahın, nişandan daha kolay ve bereketli olduğunu göreceksiniz.

  Çiftlerin tanışmasını ve birbirine ısınmasını evliliğe bırakın; evliliğin ilişki dinamiklerini evlilikten önce bütünüyle belirlemek mümkün değildir. Bırakın evliler “birbirlerine kaldıklarını” anlasınlar, birbirlerini tercih etmelerinin bedelini anlaşmakla ödesinler. Siz anne baba olarak, evlilerin arkasında durdukça, onların her anlaşmazlıkta birbirlerine dönüp anlaşma yollarını bulmalarını zorlaştırmış olursunuz.

  (Senai Demirci-Ve Aşk Evliliğin Ellerinden Tuttu Kitabından)

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ASRIN Bayan Üye
  ASRIN
  Bayan Üye

  Üye No: 105045
  Mesaj Sayısı: 142
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: Nişanlıyım, Yine Şaşkınım


  Nişanlanmak demek iki kişinin rahat bir şekilde görüşerek kendilerini tanıya bilmeleri huylarını öğrenmeleri ve alışkanlıklarını öğrene bilmenin en güzel yolu ve evinize girip çıkarken laf gelmesin diye nişanlanmak en iyisi olmasıdır.


 3. 3
  rana Aciz Kul
  rana
  Aciz Kul

  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 2,244
  Tecrübe Puanı: 36
  Yer: Almanya

  Cevap: Nişanlıyım, Yine Şaşkınım


  Evet ama unutmamali ki nisanlilik mahremligi korunmicak anlamini tasimaz, nisanlilik nikah kiyilmis gibi mahremsiz görüsebilirler anlaminda degil.. Bunu cogu insan karistiriyo.


 4. Reklam

 5. 4
  Ezgi02 Üye
  Ezgi02
  Üye

  Üye No: 115295
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1

  Nişanlıyım ama bi yardim edin ya..


  Nisanlimi cok seviyorum biliyorum o da beni seviyo ama su siralar butun hareketleri gozume batiyo tek onun deil kayimvalidemin hareketleri soyledikleri de bana batiyo ya ben anlamiyorm kayinvalidemi dusundukce nisanlimi boğasım geliyo niye boyle oluyo bilmiyorm kayinvalidem cokkkk konusuyo ya ama barya nefret ediyorm sevdigi bi insani kaybetti su siralar depresyondaymis o da diline vurmus guya pat pat herkese sen susun busun bi de el kol hareketleri var ya hic katlanamiyorm kayinvalidye


 6. 5
  bbgbbg Üye
  bbgbbg
  Üye

  Üye No: 113174
  Mesaj Sayısı: 578
  Tecrübe Puanı: 6

  Kardeşim yaşlıları alttan almak gerekir.Allah(azze ve celle) rızasını gözeterek sabretmeye çalış.Yok eğer sabredemeyecek isen evliliği ona göre düşün.Çünkü evlilikte büyük sıkıntılar oluşturabilir bunlar.Ama benim tavsiyem sabretmendir.


 7. 6
  Ezgi02 Üye
  Ezgi02
  Üye

  Üye No: 115295
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1

  Tamam ins sabretcem napim herşey dört dörtlük olamaz biz hep deriz iki iyilik bi yakaya gelmez diye napim allah razi olsun müstakbel eşim icin katlancam


+ Yorum Gönder