1. 1
  Zor misafir Misafir
  Misafir

  Evlilikte Aile Rızasının önemi. Dipteyim Fikir Verin Ne Olur..


  Hayırlı günler arkadaşlar. Sorum bir anne ama bu cahil bir anne.
  oğlunun evliliğine onay vermiyor kendi bulduğunu istiyor. Ama oğlu başkasıyla evleniyor bu evlilikten çocuğu oluyor sonra boşanıyor.
  Üzerinden az bir zaman geçtikten sonra birine gerçekten aşık oluyor hemde tek bir bakışta. Bu kişinin hidayetine vesile oluyor.
  Görüşmek istiyor ama caiz değil ama yeni boşandı kimseye diyemez dini nikah yapılıyor aile mevcut duruma alışana kadar, tekrar evlenebileceği zamana kadar.
  Çünkü görüşmek haram bırakmak içten değil çok ama çok seviyorlar. ama anneye söyleyemiyor bile çünkü bu ailede boşanmak ters asla olmaz eski eş ile evlen diye diretiyor, aile asla duruma alışmıyor uyum göstermiyor. Hal böyle olunca evlenmek hayal kalıyor iki tarafın ailesinin büyük sorun çıkartacağı belli.

  Bana fikir verin ne olur ne yapılmalı. Aramızda birşey geçmedi ama bu saatten sonra dönüşümüz çok zor.
  Ayrılsak ayrılamıyoruz ailesi kesinlikle istemez kendi bile ailesiyle anlaşamıyor ama Allah rızası için kırmamaya özen gösteriyor.
  İki taraftan birini seçmesi gerektiğini söyledim beni bırakmanın kaldıramayacağı kadar zor olduğunu ama aile rızası olmadan evlenmeyeceğini belli hadis ve ayetlerden bahsetti Allahtan korktuğunu söyledi annesini kıramayacağını söyledi.
  Ben ayrılmaya hiç hazır değilim o da öyle. Okuduğum İslami kitaplar aynada başörtüm bile onu hatırlatıyor Allah için yapılıyor ama vesile oydu unutamam onu hayatım boyunca çok çıkmazdayım bitik ve çaresizim yol gösterin ne olur.
  Anne rızası alınmazsa ne olur bu durumda? Geçerli bir sebep sunmuyor sadece kendi bulduğunu kendi memleketinden birini istiyor yada eski eşini. Babası yok bu arada.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,718
  Tecrübe Puanı: 18

  Yorum: Evlilikte Aile Rızasının önemi. Dipteyim Fikir Verin Ne Olur..


  İslam'ın temel ilkesi ne mağdur ol ne de mağdur ettir. Sözkonusu yaptığınız nikah hata bir defa. İlan edilmeyen nikah, nikah değildir. İkincisi, illa birbirinizi seviyorsanız bunu açıktan ailelerinizle uygun zamanda paylaşmalısınız, böyle korkarak olmaz. Açtığınız takdirde size eski eşinizi ya da memleketten birini dayatan anneniz, bu isteğinin artık olamayacağını anlar.

  Diğer taraftan, söz konusu islam nikahı kıydığınız eşinizin de ailesi istemiyor ve gördüğüm kadarıyla kendisi de annesinin rızasını düşünüyor. bu durumda sanki sizinle gönül eğliyor.

  Eğer dürüst ve gerçekten istekliyse cesaretini toplar ve bir erkek olarak gereğini yapar. Eğer bunu yapamıyorsa O'nu terketmeniz geleceğiniz için yerinde olur. Biliyorum gönül ferman dinlemez ama bu tür pek çok evlilikte sonun hiç iyi olmadığını gördüm.

  Anne'nin rızası tabii ki önemli, annen cahil de olsa senin üzerinde hakları var. Ancak batıl bir şey emrederse itaat etmezsin. Bunun dışında bırakın İSlam'ı, normal cahil toplumda bile: "Ağlarsa anan ağlar gerisi yalan ağlar" derler. Yarın evlendiğinde eşin sana şiddet uyguladığında (her zaman bu ihtimal var) kime dönüp de derdini paylaşacak, destek isteyeceksin.

  Selametle, Rabbim hayırlı kararlar vermeni nasip etsin.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Evlilikte Aile Rızasının önemi. Dipteyim Fikir Verin Ne Olur..


  Her şeyi yaradan Allah'tır. Sevgiyi dahi yaradıp, dilediği gönle yerleştiren ancak O dur. Dünya hayatı ise bir sınavdır ve çok kısadır. Karşına çıkacak tüm dertler ahrette karşılaşacağın dertlerin karşısında yok hükmündedir. Önce şunu sor Allah sana ne sevdirdi ve Allah sana ne yapmanı bildirdi. Allah ın sana ne yapmanı isteğini biliyorsan eğer ahretteki halinle kıyaslayarak dünyadaki işlerini düzenle. Derdin varsa zaten halli için adres bellidir. Rabbimiz derdi olanı dinlemek ve yardım etmek için namaza çağırır. Kulların sa kullara yardımı ancak Allah'ın dilemesi ile olabilir ancak. Sen kendine yardımı namazda bulabilirsin.


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Evlilikte Aile Onayı


  Selamün aleyküm 24 yaşındayım 5 senedir sevdiğim birisi var fakat aileme evlenmek istediğimizi beyan edince istemediler. Sebebi; garanti bir mesleği yok kültürümüze uymazlar yani memleketi sorun ettiler. Ve ailem okulumu bitirmemi ondan sonra evlilik için onaylarını almamı istiyorlar fakat sorun şu ki okul bitirsem dahi beni o kişiye vermeyecekler çünkü kafayı başımdan beri ona takmış durumdalar. Böyleli durumlarda ne yapmalıyım? Aileme düşkün biriyim fakat sevdiğim insanı bırakmakta istemiyorum onca sene değer var verilmiş sözler var.İkna etmeye gelince defalarca denedim aracı getirdim ama olmuyorlar. Önceliğin okulun diyip bahane edip geliştiriyorlar ve ben bu insanı ne kadar bekletebilirim?


 6. 5
  Ensar Süper Moderator
  Ensar
  Süper Moderator

  Üye No: 122485
  Mesaj Sayısı: 1,125
  Tecrübe Puanı: 10

  Olacak herşeyde hayır vardır, Ailenizle asla aranızı soğutmayın onları daima razı edecek davranışlarda bulunun, inşaallah istediğiniz arzu ettiğinize kavuşursunuz. Allah bazı kullarına belli zorluk ve sebepler çıkarmaktadır sizdeki zorluk ise ailenizle imtihanınız dır. Sabredin ve bekleyin karşı tarafada olanı açıkça beyan edin beklemek ister yada istemez bu onun tercihi olacaktır. Sizin için hayırlısını temenni ediyoruz.


+ Yorum Gönder