1. 1
  EHLİMAN Bayan Üye
  EHLİMAN
  Bayan Üye

  Üye No: 104895
  Mesaj Sayısı: 661
  Tecrübe Puanı: 7

  İslamda Evlilik


  İslam evlenmeyi teşvik etmiştir. Müslümanların çoğalması ve yeni nesiller yetiştirmemiz gerekmektedir. Eşler birbirlerine yoldaş olmalı ve hayatın yükünü birlikte taşıyarak destek olmalıdır.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: İslamda Evlilik


  Şu devirde saliha eş arayan yok. Herkes yüz güzelliğinin derdinde.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: İslamda Evlilik


  Merhaba özellikle şeriat ile yönetilen ülkelerde çok rastlıyorum 50 yaşındaki adama 6 ile 10 11 yaşındaki kızları veriyolar ve örnek olarak hz muhammed 9 yaşında hz aişe ile evlendi diyolar iki sorum var bu yaştaki kızların o yaştaki adamlar ile evlenmesine islam dini müsade eder mi?? Ayrıca hz muhammed ile hz aisenin evlenme yaşlari doğru mudur? Sonuçta örnek almamız gereken peygamberimiz var ve bu tabu normal gösteriliyor ne derece doğru yazık değil mi o kızlara?


 4. Reklam

 5. 4
  klav Üye
  klav
  Üye

  Üye No: 28817
  Mesaj Sayısı: 459
  Tecrübe Puanı: 6

  Yorum: İslamda Evlilik


  Hz Aişe Peygamberimizle evlendiği zaman 19 yaşındaydı. 9 yaşında olduğu söyleyenler Peygamberimize iftira atanlardır. Araplarda o yaşlarda nikah kıyıyor olabilirler ama evlilik yapmıyorlar. Eğer bir iki istisna olmuş ise bunu da tüm Araplara mal edemezsin. Ayrıca Araplarda yaş hesaplaması bazılarında farklıdır. Örneğin bir kız adet gördükten sonra yaşı hesaplanır 5 yaşında denilen kız 18 yaşında da olabilir.
  Peygamberimizden örnek alacağın binlerce sünneti var hadis oku ve örnek al.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kardeşim ne dediğini kendin anladın mı acaba
  Estağfurullah ya öyle denir mi hiç
  Peygamberimiz ümmetimizin tacı gönüllerin vurgunluğu olan efendimiz s.a.v. Hakkında böyle denirmı hiç git bir tövbe et sahih kaynaklara başvur her denilene inanma Rabbim sonumuzu hayır etsin


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamın aleyküm. Öncelikle herkese hayırlı günler dilerim.

  19 yıllık evli bir erkeğim. Evliliğimizin en başından beri hep eşim tarafından kendisini aldattığım suçlamaları ile karşı karşıya kaldım. Ancak sonrasında eşimin beni aldattığını öğrendim ama ispatlayamadım. Ayrıca bana karşı vazifesini de gerçekleştirmediği için bende ihtiyaçlarımı dışarıda görmek zorunda kaldım. Diyebilirsiniz ki neden boşanmıyorsun ? Çok çeşitli zorluklarım var boşanamamak için anlatması uzun. Ancak inanın bu ayrılığı benim değil onun yapması gerekir yoksa ayrılma şansımız yok. Defalarca affetmeme rağmen en azından uslanır düzelir derken şu an yatakları bile ayırmış vaziyette. Şu an evde sanki ev arkadaşı gibi yaşıyoruz. Ben her türlü koruma, kollama, evin, eşimin ve kızımın ihtiyaçlarını eksiksiz karşılamama rağmen saygı dahi görmüyorum. Allah affetsin ama artık duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarımı dışarıda görmeye mecburum. Yaptığımın günahını biliyorum ancak eşimin beni bu yola itmesinin ve bana karşı tavırlarının İslam'da karşılığı nedir ?


 8. 7
  Tevbe Elhamdülillah
  Tevbe
  Elhamdülillah

  Üye No: 113048
  Mesaj Sayısı: 474
  Tecrübe Puanı: 5
  Yaş: 30

  Öncelikle Allah size kolaylık, eşinize de hidayet nasip etsin. Dışarıdan ihtiyaç giderme dediğiniz şeyin adını söyleyelim öncelikle buna "Zina" deniyor. Zina haram ve büyük bir günahtır. Ve sizi "Zina" yapmaya eşiniz sürüklemiyor, siz kendiniz bunu tercih ediyorsunuz. Eşiniz size zulüm ediyor olabilir, size karşı ilgisiz olabilir, sizi alçak görüyor olabilir, siz kesinlikle günah'a düşmemelisiniz ve sabır etmelisiniz. Eşinizden boşanarak başka bir kadın ile evlenerek zinadan kurtulabilirsiniz. Eşinize gelecek olursak erkeklerin eşleri üzerindeki haklarına bakarak ne kadar büyük bir günah işlediğini öğrenebilirsiniz. Yaşadıklarınızı eşinizin ailesiyle paylaşıp yardım alabilirsiniz. Ama boşanmanız sizin için daha hayırlı olacaktır gibi görünüyor yazdıklarınıza bakılırsa.


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Sizi çok iyi anladım. Ancak anlatması çok uzun sürecek sebepler yüzünden ayrılamıyorum ve o bu durumun farkında ve bunu da kullanıyor. Yoksa ayrılmak en doğrusu elbette. Dediğiniz gibi Allah inşallah eşime doğru yolu gösterir ve kendisi için yaptıklarımın değerini anlaması sağlar. Çok teşekkür ederim ilginize.


 10. 9
  surmani Üye
  surmani
  Üye

  Üye No: 116838
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  Saygıdeğer hocalarım ve kardeşlerim ben 23 yaşında bir kardeşinizim ve kendimden 17 yaş büyük bir kadınla yaklaşık 1 yıldır süren bir ilişkim var ve imam nikahımız var.Kendisini 2 yıl önce tanıştık.Kendisi çok temiz kalpli çok iyi niyetli birisi ancak yurtdışında yaşıyor. Kendisi ile ilk tanıştığımda benimle yaş farkından dolayı bir beraberlik kuramayacağına inandığından dolayı benden uzaklaştı yaklaşık 6 7 ay kadar ve bu sğreçte başka birisiyle imam nikahı kıydığını ve onunla halvet olduğunu öğrendim. Ve benle tanışmadan önce başka bir adamla daha 3 4 defa evlilik bahanesiyle adam kendisini kandırıyor ve bazı şantaş ve oyunlarla elde ettiğini öğrendim. Ve bundan öncede tecavüze uğruyor bir kere.Saygıdeğer hocalarım ve kardeşlerim 2017 yazında nikahımızı kıydık ve çok mutluyduk sadakatinden şüphem yok çünkü çok seviyor ancak ben bir türlü kafamdan atamıyorum ki önümüzdeki aylarda işi resmiyete dökeceğiz.Ancak bu olaylar(benden önce beraber olduğu 2 kişi ve diğer dinsiz) beni öldürecek derecede aklıma geldiğinde acı veriyor.Evlenmeden önce bana söylemedi beraber olduğunu ve ben her haftanın 2 günü kendisinin yüzüne vuruyorum bu yaptıklarını üzülüyorum onu çok seviyorum ve ne yapacağımı bilmiyorum. Ne olur bana akıl verin


 11. 10
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 4,882
  Tecrübe Puanı: 80
  Yer: Türkiye

  Başta danışsaydın tavsiyelerimiz olurdu ama iş işten geçmiş maalesef. Efendimiz dindar ve bize denk olanı tavsiye etmiştir


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Benim bi tanıdığım var. Ve onların adetinde evlendikleri geceden sonra damat eşinin bekaretini ıspatlaması için kanlı çarşafı annesine gösteriyormuş. Bu günahmı? Kendi mahremini annesine göstermesi?


 13. 12
  muvaffak Özel Üye
  muvaffak
  Özel Üye

  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 704
  Tecrübe Puanı: 11

  Bu tür uygulamalar evliliğin mahremiyetine, bireysel mahremiyete gölge düşüren, İslam dininin yasakladığı cahillerin ve ahlakı Müslüman ahlakıyla ahlaklanmayan kişilerin yaptığı işlerdir. Bekaretin ıspatlanması için bu tür cahil adetlere ihtiyaç yoktur. Evlilik öncesinde talep edilirse doktor tarafından birkaç dakikalık muayene ile bekaret durumu anlaşılabilir. Bekaret işi evlenmiş olan çiftin özelidir. Mahremiyetin dışarıya taşması, birtakım insanların kanlı çarşaf istemesi kesinlikle haramdır.


+ Yorum Gönder