1. 1
  rana Aciz Kul
  rana
  Aciz Kul

  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 2,244
  Tecrübe Puanı: 36
  Yer: Almanya

  Görücü usulü


  Görücü usulü

  Eşler birbirini seçmede, ana, baba, hala, teyze, kardeş, eş-dost gibi yakınlarından mutlaka istifade etmeli. Bunların tecrübelerinden faydanılmalı. Gençlerin kendi başlarına birbirlerini sağlıklı bir şekilde tanımalarına imkan yoktur. Çünkü, gençler akıl ve tecrübe ile değil hisleri ile hareket ederler. Hisler ise insanı çoğu zaman yanıltır. Ayrıca gençler birbirlerine karşı daima maskeli olurlar. Gerçek yüzlerini saklarlar.
  “Görücü usülü” bilerek kasten yanlış anlatılıyor. Gençlerin biribirlerini görmeden, konuşmadan anlaşmadan ana - baba zoru ile evlendikleri zannediliyor. Halbuki bu böyle değildir. Gençlerin, görüşmeleri, konuşmaları, anlaşmaları yanında anne babanın da grüşünün alınması, bu önemli kararda onların da rölü, katkısı olmasıdır. Tecrübelerinden istifade edilmesidir. Bu hayati konuda, anne babanın, yakın akrabaların öncülük etmesidir. Tabii ki nihai kararı gençler verecektir.
  Görücü usulü, sünnete uygun bir kız isteme usülüdür. Bazı kimselerin ısrarla buna karşı çıkmalarının sebebi de budur. Buna karşı çıkan, Resulullah efendimizin sünnetine karşı çıkmış olur.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  surgunn Üye
  surgunn
  Üye

  Üye No: 12465
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 37

  --->: Görücü usulü


  yani yukardaki tanima gore, biz birini sevsek, ama onunla evlenirken ana babanin da rizasini alsak, bu gorucu usulu evlilik mi oluyor?

  peki gorucu usulu olmayan, sunnete karsi olan nasil oluyor?


 3. 3
  Leyli Rana Üye
  Leyli Rana
  Üye

  Üye No: 36951
  Mesaj Sayısı: 256
  Tecrübe Puanı: 7
  Yer: Germany

  --->: Görücü usulü


  Alıntı
  yani yukardaki tanima gore, biz birini sevsek, ama onunla evlenirken ana babanin da rizasini alsak, bu gorucu usulu evlilik mi oluyor?

  peki gorucu usulu olmayan, sunnete karsi olan nasil oluyor?
  flört/zina dönemi yaşayip evlenenler sünnete karşı olanidir.
  eger begendigin veya sevdigin bir kimse olursa, direk ailene bildirir sonra ailenle birlikde sevdigin kizi ailesiden istemeye gidersin.
  islami cercevesinden asla cikilmamali.


 4. Reklam

 5. 4
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 5,702
  Tecrübe Puanı: 67

  Cevap: Görücü usulü


  Geçmiş Tarihe bakın bir de şimdiki evliliklere. ..
  Ve boşanma oranlarına. ..
  hangi evlilik usulü kalıcı hangisi faydalı kiyaslayin


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  peki ya görücü usulü olma hususunda aileye güvenilmiyorsa. Örneğin anne-baba ''evleneceğin kişi bizim kendi yöremizden olmalı, yabancı olmamalı'' diye bir düşünceye sahipse. Bir nevi ırkçılık gibi bir şey oluyor bu. Kendi yöresinin-kendi köy halkının diğer adaylardan daha iyi daha üstün olduğu görüşündeyseler.

  Mesela benim anne-babam seni evlendirelim artık oğul dedikleri zaman ben kendim bulacağım diyorum. Aslında uygun olanın görücü usulü olduğunu biliyorum ama böyle demek zorunda hissediyorum. Çünkü ebeveynlerimin önünde her konuda eşit iki aday olduğu zaman onlar seçimi bizim yöremizden olandan yana kullanacaklar. Örneğin dediğimiz gibi iki aday var. Ve biri bizim yöreden ve biz buna 10 üzerinden 8 not verelim. Diğer aday ise farklı bir yöreden ve bizim derecelendirmemize göre 10 üzerinden 9 not alsın. Ailemin seçimi ırki yönde olacak ve seçimlerini daha iyi bir aday varken kendilerine göre yapacaklar. Bu ne denli sağlıklı olabilir ki? Sonuçta ırkçılığın farklı bir boyutu olmuş olmuyor mu?


+ Yorum Gönder