1. 1
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 5,702
  Tecrübe Puanı: 67

  Evlenilecek kadın


  Evlenilecek kadın

  Meşhur Kadı Şüreyh'e bir gün delikanlının biri gelerek, kendisiyle özel olarak görüşmek istediğini söyledi. Kadı Şüreyh bu delikanlının isteğini kırmadı ve onunla görüşmeyi kabul etti. O genç, evlenmek istediğini; fakat evleneceği kadının tahsil görmüş ve şehirli olmasını arzu ettiğini söyledi. Fakat yine de bu konuda tavsiyelerde bulunmasını istedi.
  Bunun üzerine Kadı Şüreyh, eş seçimin önemli olduğunu, eş tercihinde bulunurken Resûlullah'ın bu konudaki tavsiyesinin "dindar olanının tercih edilmesi" biçiminde olduğunu söyledi. Ayrıca seçilen eşin, aile yapısının ve aileden gördüğü İslâm terbiyesinin de önemini belirterek, kendi başından geçen evliliği şöyle anlattı:
  "Henüz gençtim ve evlenme vaktim de gelmişti. Bir gün Benî Mahzun kabilesinin çadırlarının önünden geçerken orada bir kız gördüm. Onu beğendim ve ona tâlip oldum. Kızın babası hakkımda kısa bir araştırma yaparak, benimle alâkalı malûmatı edindikten sonra, hemen razı oldu ve: "Bu hayırlı işi uzatmaya hiç gerek yok; bir an önce gerekli muameleyi bitirelim." dedi.
  Çok kısa bir zaman içinde nikâh, düğün derken evlilik hayatına böylece girmiş olduk. Fakat çok geçmeden beni bir pişmanlık aldı. Çünkü "Aldığım bir köylü kızı; üstelik tahsil de görmemiş. Acaba ben bununla huzurlu bir şekilde geçinebilir miyim?" diye düşünüyor ve verdiğim böyle bir karardan dolayı da bazı tereddütler taşıyordum.
  Bende böyle düşünceler hâsıl olduktan kısa bir süre sonra bir gün eşim bana şu sözleri söyledi:
  "Efendi! Sen âlim ve şöhret sahibi bir kimse imişsin. Ben ise yaylalarda gezen, şehir hayatından pek anlamayan bir köylü kızıyım. Aslında sen kendi hayatına daha uygun bir evlilik yapabilir, ben de kendime göre bir hayat kurabilirdim. Lâkin takdir-i ilâhî böyle imiş. Kader bizim yolumuzu birleştirdi. Mevlâ Teâlâ Hazretleri, benim gibi tahsili olmayan bir köylü kızını, senin gibi şöhretli bir âlime nasip etti. Durum böyle olunca, şimdi sen bana benden istediklerini ve benim bilmediğim tarafları anlat ki, ben onlara dikkat edeyim de seni üzmeyeyim. Meselâ; senin evine benim sülâlemden kimler gelebilir? Senin akrabalarından kimleri misafirliğe alayım, kimleri kabul etmeyip onlara karşı soğuk davranarak eve gelmelerine mani olayım?" dedi.
  Tabiî ben eşimden kendisinden hiç beklemediğim bir olgunlukla söylediği bu sözleri duyunca çok şaşırdım ve bu anlayışı karşısında onun hakkında düşündüklerimden dolayı pişman oldum. Onun bu sözleri üzerine ona dedim ki:
  "Ey Hatun! Sen bana öyle şeyler söylüyorsun ki, şayet bu dediklerini hakkıyla yapabilirsen beni bahtiyar edersin." dedikten sonra evime kimlerin gelmesini arzu ettiğimi ve hangi şahısların gelmemesi gerektiğini, ondan beklentilerimin neler olduğunu uygun bir lisanla kendisine söyledim.
  Eşim söylediklerimi harfiyen yerine getirdi; böylece son derece mutlu ve huzur içinde yaşadım. Bir zaman sonra fetva dairesinden eve döndüğümde evimizde bir misafir hanım vardı. Son derece mütesettire olan bu hanım misafirin kim olduğunu sorduğumda eşim, annesi olduğunu söyledi. Kayın validem olduğunu öğrenince ona karşı elimden gelen saygı ve hürmeti esirgemedim. En iyi şekilde ağırlamaya gayret gösterdim. Sohbet esnasında bir ara kayın validem bana:
  "Oğlum! Hanımından bir şikâyetin var mı, ondan memnun musun?" diye sordu. Ben:
  "Allah sizden razı olsun, kızınızdan çok memnunum. Bu zamana kadar kendisinden hiç bir şikâyetim olmadı." diyerek memnuniyetimi izhar ettim. Bunun üzerine kayın validem şunları söyledi:
  "Oğlum! Kızımdan tabiî ki memnun olacaksın. Çünkü biz onu cennette büyüttük. Resûlullah Aleyhissalâtü Vesselâm, müslümanın evinin cennet olduğunu haber vermedi mi? İşte bizim evimiz de Resûlullah'ın bildirdiği gibi bir cennetti. Kızımıza Kur'an ahlâkından başka bir şey öğretmedik. Fakat sana tavsiyem şudur ki, yine de sen hanımının üzerindeki otoriteni eksik etme! Çünkü kadınlar iki sebepten hemen şımarıverirler. Birincisi, ona olan sevgini yüzüne söylediğinde, ikincisi ise, bir hayırlı evlat dünyaya getirdiklerinde."

  İlgili Yazılar

 2. 2
  rana Aciz Kul
  rana
  Aciz Kul

  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 2,244
  Tecrübe Puanı: 36
  Yer: Almanya

  --->: Evlenilecek kadın


  Allah c.c. böyle mümine bacılarimizin sayısını artırsın inşAllah
  eline emegine saglık Allah c.c. razı olsun..


 3. 3
  beyza30 Emekli
  beyza30
  Emekli

  Üye No: 10738
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 0

  --->: Evlenilecek kadın


  Nerede Ne Nerede Kadın Hangi Kadın Evleneceğim Kadın Yok Nerede Ne Yaa Kadın Offfff Geldim Diyince Bir Bakmış Tilki Senmisin Ben Evleneceğim Tilkisin Ah Pardon Insan Insan


 4. Reklam

 5. 4
  bencileyin Üye
  bencileyin
  Üye

  Üye No: 3274
  Mesaj Sayısı: 6
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 57

  --->: Evlenilecek kadın


  Çünkü kadınlar iki sebepten hemen şımarıverirler. Birincisi, ona olan sevgini yüzüne söylediğinde, ikincisi ise, bir hayırlı evlat dünyaya getirdiklerinde..."


  Cennette büyüyen kadınlar da mı?


 6. 5
  cananım admine
  cananım
  admine

  Üye No: 1101
  Mesaj Sayısı: 85
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 31
  Yer: istanbul

  ALLAH razı olsun şem'a abi rabbim böyle hanımlardan olmayı cümlemize nasip etsin inşallah selametleee


 7. 6
  Hesna Bayan Üye
  Hesna
  Bayan Üye

  Üye No: 9589
  Mesaj Sayısı: 268
  Tecrübe Puanı: 5
  Yaş: 33
  Yer: istanbul

  cananım Nickli Üyeden Alıntı
  ALLAH razı olsun şem'a abi rabbim böyle hanımlardan olmayı cümlemize nasip etsin inşallah selametleee
  Aminn,inşallah
  paylaşım için teşekkür ederiz:gul:


 8. 7
  ankara Üye
  ankara
  Üye

  Üye No: 15655
  Mesaj Sayısı: 12
  Tecrübe Puanı: 2

  Oğlum! Kızımdan tabiî ki memnun olacaksın Çünkü biz onu cennette büyüttük Resûlullah Aleyhissalâtü Vesselâm, müslümanın evinin cennet olduğunu haber vermedi mi? İşte bizim evimiz de Resûlullah'ın bildirdiği gibi bir cennetti Kızımıza Kur'an ahlâkından başka bir şey öğretmedik Fakat sana tavsiyem şudur ki, yine de sen hanımının üzerindeki otoriteni eksik etme! Çünkü kadınlar iki sebepten hemen şımarıverirler Birincisi, ona olan sevgini yüzüne söylediğinde, ikincisi ise, bir hayırlı evlat dünyaya getirdiklerinde"
  ÇOK GÜZEL


 9. 8
  menzil_guller Ya Hayy
  menzil_guller
  Ya Hayy

  Üye No: 63308
  Mesaj Sayısı: 461
  Tecrübe Puanı: 34

  Alıntı
  Çünkü biz onu cennette büyüttük. Resûlullah Aleyhissalâtü Vesselâm, müslümanın evinin cennet olduğunu haber vermedi mi.
  Rabbim bizlere verdiği emanetleri cennette büyütmeyi ,maddi ve maneviyatı yüksek evlatlar olmasını aynı zamanda maddi ve maneviyatı yüksek kimselerle yuva kurmalarını nasip eylesin..
  Allah razı olsun Şem'a kardeşim.çok güzel ibret alınması gereken bir hikayeydi..


 10. 9
  Ecrinim Bayan Üye
  Ecrinim
  Bayan Üye

  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 2,425
  Tecrübe Puanı: 82

  Alıntı
  Çünkü kadınlar iki sebepten hemen şımarıverirler. Birincisi, ona olan sevgini yüzüne söylediğinde, ikincisi ise, bir hayırlı evlat dünyaya getirdiklerinde
  hanım teyze tecrübesine istinaden bu yorumu yapmış belliki fakat bu geneli kapsamaz:) ,İslami terbiyeyle yetişen kişi şımarıp haddini aşmaz mümkün mertebe ölçülüdür.

  Alıntı
  Resûlullah Aleyhissalâtü Vesselâm, müslümanın evinin cennet olduğunu haber vermedi mi
  ne büyük bir lütuf..Elhamdulillah..
  Rabbim bahşettiği bu nimetlerin kıymetini bilmeyi nasip etsin bizlere..
  Allah c.c. razı olsun


 11. 10
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188

  Alıntı
  Çünkü kadınlar iki sebepten hemen şımarıverirler. Birincisi, ona olan sevgini yüzüne söylediğinde, ikincisi ise, bir hayırlı evlat dünyaya getirdiklerinde."

  bencileyin Nickli Üyeden Alıntı
  Cennette büyüyen kadınlar da mı?
  evet bu çoğunluk için geçerli bir durum
  Allah cümlemizi hayırsız erkek ve kadınlardan uzak tutsun. amin


 12. 11
  perlam Üye
  perlam
  Üye

  Üye No: 95667
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 1

  Allah herkese cennet evler , cennetlik eşler nasip etsin..


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Evlenilecek kadın aklal maad olmalı ( ahiret akli ) ahiret dertlisi dini mubini İslam icin fedakar çalışkan olmali nitekim iki cihan serveti rasulullah efendimiz kadın su 4 hasretinden alınır buyuruyor 1.güzelliğinden 2.mezhebinden 3.zenginliğinden 4.ilminden ama siz ilmi olanı tercih edin buyuruyor


+ Yorum Gönder