1. 1
  mehmetlevent Üye
  mehmetlevent
  Üye

  Üye No: 8029
  Mesaj Sayısı: 34
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 45
  Yer: Ankara

  Eş seçiminde doğru karar verebilmek  selamun aleyküm,

  eş seçiminde, karşılıklı görüşmeyi gereksiz yere uzatmamanın gerekli olduğunu düşünüyorum. iki taraf birbirleri için önemli olan konuları orataya koymaları, kendi özel şartlarını konuşmaları yeterlidir.

  basit, içi boş konuşmalarla günler hatta haftalar geçebilir. ve nefse hoş olan bu sohbetler istediğimiz kadar sürebilir de... ama hedefe ulaşmada bir katkısı olmaz.

  önemli olan kişilerin kendileri için olmazsa olmazlarını birbirlerine anlatmalarıdır. belki kendileri için önemli olan bazı diğer özel durumları da konuşabilirler. bu arada sevgi kesinlikle şarttır. evliliğin benzinidir belkide...


  başımdan buna benzer bir olay geçti. ve hanım arkadaşa benim için önemli olan konuları anlattım.
  ona dini hayatın benim için olmazsa olmaz olduğunu söyledim.
  dini hassasiyetlerimin olduğunu söyledim.
  böyle bir yolda olduğumu eksiklerimin, hatalarımın çok olduğunu ama yinede bu yolda olduğumu söyledim. (elbette herkesin eksiklikleri olabilir. benimde onunda olabilir)


  hanım arkadaşa bunlar benim için önemli sen ne dersin, "senin içinde önemli midir?" benimle benzer mi düşünüyorsun yoksa "ben senden farklıyım mı" diyorsun dedim.
  (kızın ailesi namazlı niyazlı, ama kız namaz kılmıyor. dini kitaplar pek okumamış, sohbet veya benzeri ortamlara girmemiş. bazı gecelerde namaz kılmış, ramazanda oruç tutmuş biri. normal br tip yani. dini anlamda bir bilinci çok fazla gelişmemiş)

  kız bu sözlerime bozuldu. kimsenin kendisini sorgulayamayacağını söyledi. (ben onu anlamak için sordum suçlama niyetim yoktu)

  bu konuşmadan sonra anladm kızın bu düşüncelerini...

  şimdi karar vermek bir açıdan çok koly bir açıdan çok zor. dindar biri değil diyip görüşülmeyebilir.
  VEYA BUGÜN NAMAZ KILMIYOR AMA YARIN KILAR DİYİP, NASILSA AİLESİDE NAMAZLI ciddi adım atılabilir...


  siz ne dersiniz...

  İlgili Yazılar

 2. 2
  tartuğ Üye
  tartuğ
  Üye

  Üye No: 38327
  Mesaj Sayısı: 6
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 42

  --->: eş seçiminde doğru karar verebilmek.


  Aslına bakarsan kardeşim benim eşimde evlenmeden önce başı açıktı,nikahımıza gideceği gün başörtüsü taktı ve çıkarmadı.Namaz kılmıyordu,bende senin gibi dini hassasiyetleri olan birisiydim.Zorlama yapmadım,sadece telkin edici sözler söylüyordum.Şu muhakkak ki insanın kalbine ilham yalnız Allah tandır.O gerçeği gördü şimdi namazda buldu huzuru.Her insanda bir cevher vardır aslında ama ne zaman çıkacağını Allah bilir.Evlilik ciddi bir müessesedir,karşılıklı etkileşime bağlıdır.Sen onu gerçekten doğru yola sevkedeceğini düşünüp inanıyorsan,bizlere ALLAH mesut etsin demek düşer.Unutma en doğru kararı sen verebilirsin bu konuda....


 3. 3
  mehmetlevent Üye
  mehmetlevent
  Üye

  Üye No: 8029
  Mesaj Sayısı: 34
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 45
  Yer: Ankara

  --->: eş seçiminde doğru karar verebilmek.


  sen ne güzel bir insansın...

  Allah razı olsun.


 4. Reklam

 5. 4
  siyah_zambak Üye
  siyah_zambak
  Üye

  Üye No: 33133
  Mesaj Sayısı: 17
  Tecrübe Puanı: 2
  Yer: istanbul

  --->: eş seçiminde doğru karar verebilmek.


  ve aleyküm selam

  Efendimiz (sav) eş seçerken sen dindar olanı seç buyurmuş hani evlilikte denklik çok önemlidir özellikle takva noktasında.ama açıkçası benim de kafama takılır bilinçli olmayan birisi ile evlenerek hidayetine vesile olamazmıyız diye.Tabi o kişi buna meyilli ise...gerçi bana sorsanız ben o riski göze almam ama diğer kardeşimizin dediği gibide çıkarsa sizin için bir sahra dolusu koyundan daha hayırlı olur.
  isterseniz istihareye başvurup Rabbimize sorun.
  hakkınızda hayırlısı olsun


 6. 5
  mehmetlevent Üye
  mehmetlevent
  Üye

  Üye No: 8029
  Mesaj Sayısı: 34
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 45
  Yer: Ankara

  çok haklısınız.
  biriyle evlenip o kişinin namazına vesile olmak...

  bir tafartan düşünüyorum. dindarlık öyle kaba saba, baskı ve zorlukların olduğu bir hayat değil. bilmeyen bilmez elbette. insan olmanın diğer adı müslüman olmak. iyi olmak demek dindarlık...

  inşallah.
  hayırlısıyla...


 7. 6
  asmina Üye
  asmina
  Üye

  Üye No: 29280
  Mesaj Sayısı: 12
  Tecrübe Puanı: 2
  Yer: İstanbul

  Bencede istihareye başvurun.
  Hal ve hareketlerinizle islamı eşinize anlatabilirseniz eminim o kişi yaşantınızdaki güzellikleri gördükçe sizin yolunuza girecektir.Bir kadına şefkat ve sevgiyle yaklaştınızmı yaptıramayacağınız bir şey yok:-)

  Rabbim doğru karar verenlerden eylesin inş.


+ Yorum Gönder