1. 1
  Ateş-i Bahar Bayan Üye
  Ateş-i Bahar
  Bayan Üye

  Üye No: 46522
  Mesaj Sayısı: 177
  Tecrübe Puanı: 4

  Saliha bir hanım olmak..


  Saliha bir hanım olmak..

  Gelemiyorum sıkıntıya, sınırlar daraltıyor rûhumu… İnsan olmak zor iş... Sabretmek, sıkılmamak, “sıkıldım” dememek, hep insanlığın bir gereğiyse eğer?! Lâkin insanlık başlığı altında olmak istemeyenlere ‑dünya şartlarında sefâleti saadet zannedenlere- kolay her şey!.. Hani o mâlum belgesellerdeki “iki ayaklı hayvan” tâbirini haklı çıkarırcasına yaşamak... En basit, en alt, en dipsiz seviye…

  Öyleyse zora tâlibim, zor olanı istiyorum. Ve Rabbimden her zorlukla beraber çifte kolaylık dileniyorum. İnsan yetiştirmek istiyorum; fıtratım gereği, yani bir hanım olarak… Biliyorum, yetişmek de gerek; hem yetişmek, hem yetiştirmek!.. Bir gayretle iki nîmet! Zira ben yetiştirirken gelişen, yeşerenim!

  Lokman Sûresi’nde buyrulduğu gibi “hayrın hamalı”[1] olmak dileğim, şerrin değil!.. Aynalı Baba’nın sevinebileceği insan yavruları sunabilmek dünyaya[2]… Büyükler; “Beşiği sallayan el, dünyaya hükmeder.” diyor.

  Gerçekten Fâtih değil midir, çağ açıp çağ kapayan? Rivâyetlerde anlatıldığı üzere, onu yetiştiren güzide hanım Hümâ Hatun, bilhassa hâmileliğinde hiçbir mahrem göze görünmemiş. Diğer yandan, şimdi adını hatırlayamadığım bir kitapta, Nemrud’un öz annesiyle evlendiğini okumuştum. Eski Roma’da da yaygın olan bu âdet, zâlim imparatorları, nasıl bir ruh dünyasına sahip annelerin yetiştirdiğini ortaya çıkarıyor.

  En öncelikli olarak annelik, ardından da zevcelik, evlâtlık, sâliha arkadaş ve komşuluk vesîlesiyle kadın, toplumu derinden etkiliyor. Ya sevip sevgiyi yayıyor ya da fitnenin ve nefretin taşıyıcısı oluyor. Candan öte canım Hocam öyle diyor:

  “–Toplumları âbâd eden de, berbâd eden de kadınlardır!”

  Misalleri çok; Semud kavminde fitneyi çıkaran iki kadın, bir kavmin helâkinin başlangıç sebebi… Lût -aleyhisselâm-’ın karısı, lânetin habercisi oluyor. Pek çok Türk devletinin, Çin prenseslerinin fitnesiyle yıkıldığı mâlumunuz!.. Osmanlı’yı ise, kadınından ayrı anmak ne mümkün; Meryem’den ayrı anılamayan İsâ -aleyhisselâm- gibi… Âilesinin, dolayısıyla toplum yapısının sağlamlığıyla 600 yıllık, inkârı mümkün olmayan bir imza attı Osmanlı, dünya tarihine…

  Şimdinin kadınına ise üzülüyor ve şimdinin kadını olduğum için nice zorluklarla boğuşuyorum. Kaprisin, ihtirâsın, iktidarın sembolü olmak için çırpınan kadınları gördükçe “Eyvah” diyorum, Peygamber Efendimiz’in bildirdiği zaman geldi galiba…

  Hâlbuki sevmek de, sevilmek de kadının tabiat-ı asliyesi.. Hele ki sevmek, sevmek gibisi yok!.. Bir hanım olarak sevilmek ne kadar elzemse, sevmek, sevebileceği insanlarla olabilmek çok daha elzem... Ne kadar yakışır kadına kucaklamak, bir yavrucağın üstünü başını düzeltmek, bağrına basmak, beyinin yakasındaki tozu silme siyâsetiyle onu sahiplenmek, kaşkollar sarmak… Bir sınıfta biri düşse, ilk yardıma koşan kızlar değil midir? Ya da bir hayvancık yaralansa “Ay canım!..” deyip şefkat göstermek öncelikle erkeğe mi yakışır? Veya hemşirelik, en çok kimde güzeldir? Sevmek güzel, herkes için… Ama bu kadın için bir fıtrat… Bu yüzden fıtratını bozan kadınlardaki en büyük eksik, şefkat ve müsâmaha; en bâriz sıfat ise kapris ve bencillik… Mâsum naz kaprise, sevilme ihtiyacı bencilliğe tebdîl oluyor ve sevmek, ancak bedel karşılığı veriliyor.

  Zor, biliyorum ama “sâliha hanım” olmak istiyorum. Herkesi ve her şeyi sevebilmek, bedelsiz… Sıkılmadan, teşekkür beklemeden, çileme râzı olarak, sevgi dolu, gülümseyerek yaşamak... Çilenin bakışlarındaki ağırlığını gördüğüm hâlde gülümseyip etrafına sıcacık sevgi iklimi yayan hanımlara hayranım. “Ben”den geçip hayatını sevdiklerine harcayan hanımlara...

  Seviyorum, çünkü bu benim tabiatım!.. Sevilmek istiyorum, çünkü bu da benim en önemli ihtiyacım…

  Ey Allâh’ım! O gülücüklerle dolu, sıcacık duyguların anası, paylaşmanın en sevgili dostu, çilenin en sessiz ve teslim yâri, edebin en nâzenin evlâdı sâliha hanımlardan bir hisse de bizim gönüllerimize ihsan et… Âmin.

  Huriye Yılmazer

  İlgili Yazılar

 2. 2
  hasene Bayan Üye
  hasene
  Bayan Üye

  Üye No: 16023
  Mesaj Sayısı: 121
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 35

  --->: “sâliha hanım” olmak istiyorum


  Rabbim butun mumineleri saliha kadin eylesin Allah razi olsun


 3. 3
  Muhammed الله اكبر
  Muhammed
  الله اكبر

  Üye No: 76755
  Mesaj Sayısı: 3,138
  Tecrübe Puanı: 33
  Yaş: 31
  Yer: Türkiye

  Cevap: Saliha bir hanım olmak..


  Saliha kadın kimdir?

  - "Müslüman erkekler ve müslüman kadınlar, mümin erkekler ve mümin kadınlar, itaate devam eden erkekler ve itaate devam eden kadınlar, doğru erkekler ve doğru kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, Allah'a gönülden saygılı erkekler ve saygılı kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkeklerle oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve ırzlarını koruyan kadınlar, Allah'ı çok zikreden erkekler ve zikreden kadınlar, işte bunlar için bağış ve büyük bir mükâfat hazırlanmıştır."

  - Ahzab Süresi 35


  - Bu ayet hem Salih erkeğin, hem de Saliha kadının en temel kotlarını verir
  1- TESLİMİYET: Müslüman erkekler ve müslüman kadınlar
  2- EMNİYET: Mümin erkekler ve mümin kadınlar
  3- İTAAT: İtaate devam eden erkekler ve itaate devam eden kadınlar
  4- SADAKAT: Doğru erkekler ve doğru kadınlar
  5- SABIR: Sabreden erkekler ve sabreden kadınlar
  6- HAŞYET: Allah'a gönülden saygılı erkekler ve saygılı kadınlar
  7- İNFAK: Sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar
  8- ORUÇ: Oruç tutan erkeklerle oruç tutan kadınlar
  9- İFFET: Irzlarını koruyan erkekler ve ırzlarını koruyan kadınlar
  10- ZİKR: Allah'ı çok zikreden erkekler ve zikreden kadınlar

  “Allah'ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur. Onun için saliha kadınlar itaatkardır. Allah'ın kendilerini korumasına karşılık gizliyi (kimse görmese de namuslarını) koruyucudurlar…” - Nisa Sûresi 34. Ayet

  - “Allah Resulü’ne soruldu: ‘Ya Resulullah: Kadınların en hayırlısı kimdir?
  - “ En hayırlı kadın odur ki, kocası kendisine baktığı zaman, yüreğine serinlik gelip, hoşnut olan; emrettiği zaman kocasına itaat eden, kendisini arzuladığı zaman kocasını rencide etmeyip, ona karşı direnmeyen, kocasının kendisine emanet ettiği malları, onun onaylamadığı şekilde harcamayan kadındır.” - Mişkatü’l-Mesabih’den; ravisi Ebu Hureyre…


  Ahmed b. Hanbel’in Müsnedi’nden Ravisi; Huseyn b. Hasan’dan o da teyzesinden:
  - Teyzesi diyor ki, bir iş için Efendimiz’e gelmiştim, işimi halledince Efendimiz (sas) dedi ki: “Kocan hayatta mı?”
  - Ben “Evet Ya Resulullah!” dedim.
  - Dedi ki: “Nasıl onunla aran?”
  - Dedim ki: “Aram çok iyi Ya Resulullah! Aciz kaldığım hizmetler dışında bütün gücümü kullanarak bana düşen görevleri yapmaya çalışıyorum.”
  - Efendimiz dedi ki: “Böyle yapmaya devam et; çünkü o senin ya cennetin ya cehennemindir.” - Mecmaü’z-Zevahid’den,  - Diyor ki: Allah Resulü’ne sordum: “Kadın üzerinde en çok hak sahibi olan insan kimdir?
  - “Kocandır”
  - Peki, Ya Resulullah! Erkek üzerinde en büyük hak sahibi olan kimdir?
  - “Annesidir?” - Mecmaü’z-Zevahid’den; Ravi Hz. Aişe 4. Reklam

 5. 4
  hande82 Rabbena lâ tüziğ kulûbenâ
  hande82
  Rabbena lâ tüziğ kulûbenâ

  Üye No: 48544
  Mesaj Sayısı: 591
  Tecrübe Puanı: 24
  Yer: İsTaNbUl

  Cevap: Saliha bir hanım olmak..


  Alıntı
  Ey Allâh’ım! O gülücüklerle dolu, sıcacık duyguların anası, paylaşmanın en sevgili dostu, çilenin en sessiz ve teslim yâri, edebin en nâzenin evlâdı sâliha hanımlardan bir hisse de bizim gönüllerimize ihsan et… Âmin
  aminn, Allah cc razı olsun güzel bir paylaşım 6. 5
  BİRDÜNYAUMUT Üye
  BİRDÜNYAUMUT
  Üye

  Üye No: 76324
  Mesaj Sayısı: 46
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 50
  Yer: Çanakkale

  Birbirinden güzel konu ve mesajları bizlere ulaştıran kardeşlerimizi Rabbimiz Hayırla istihdam eylesin. Amin.


 7. 6
  haci Özel Üye
  haci
  Özel Üye

  Üye No: 83513
  Mesaj Sayısı: 199
  Tecrübe Puanı: 3

  Ne mutlu öyle hanımlara paylaşım için Allah razı olsun


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  22 yasindayim. su yaşıma kadar din konusunda cok yüzeysel bilgiye sahipmisim meğer. namazin bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum birkaç aydır kılmaya başladım. simdi önceki kılamadigim namazlarım için cok üzülüyorum. Dinimizi tam manasıyla öğrenmek ve Saliha bir kadın olmak istiyorum. ne yapabilirim. nasıl bir yol izlemeliyim derslerime odaklansmiyotum artık kpss calisamiyorum. Geçmişte kotu bir hayatım olmamasına rağmen bombos geçirdiğim için üzülüyorum.


 9. 8
  bbgbbg Üye
  bbgbbg
  Üye

  Üye No: 113174
  Mesaj Sayısı: 578
  Tecrübe Puanı: 6

  Allah'ın(azze ve celle) tüm emir ve yasaklarını bilip bunları uygulayan kadın saliha kadındır zaten.Bu konuda yapmanız gereken dini yönden ilminizi geliştirmek ve ilminizi hayata dökmek.Allah(azze ve celle) hepimize yararlı ilim öğrenmeyi nasip etsin.


 10. 9
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188

  Alıntı
  Dinimizi tam manasıyla öğrenmek ve Saliha bir kadın olmak istiyorum. ne yapabilirim
  Allah hidayetini daim etsin.
  İlk iş bilinçlenmek yani ilim öğrenmek çünkü ilk emir ilk farz budur
  Diyanet islam ilmihali al ve mutlaka oku


+ Yorum Gönder