1. 1
  LeoparGS Üye
  LeoparGS
  Üye

  Üye No: 26
  Mesaj Sayısı: 845
  Tecrübe Puanı: 15
  Yer: İstanbul

  Evlilikte istihare duası


  Evlilikte istihare duası


  Evlilikte istihare ne zaman yapılmalı?

  Sizce, evlilik öncesi istihare yapmayanlar, belli bir yol aldıktan sonra (aileler tanıştıktan, yüzük aşamasına gelmişken) istihareye yatsa uygun mudur, gerek var mıdır? (Enes Şimşek)

  İstihare bir duadır. Kelimenin kendinden de anlaşılacağı üzere, niyetine girdiğimiz bir işin hayırlı olmasını Allah'tan istemektir.

  Bir başka ifadeyle, yapmayı düşündüğümüz bir işin hakkımızda hayırlı olup olmadığında tereddüt ettiğimizde, yaptığımız bir duadır; Allah'a yalvarmaktır, Allah'ın yardımını istemektir.

  Peygamberimiz (a.s.m.) her iş için istihare duasını okuduğu gibi, sahabilerine de Kur'ân'dan bir sure öğretir gibi bu duayı öğretir, okumalarını tavsiye ederdi.

  Bu yönüyle istihare duası bir Peygamber uygulamasıdır, genel anlamda herkes tarafından bilinen meşhur bir sünnettir.

  Bu duayı her zaman okuyabiliriz, belli bir vakti ve süresi yoktur. Gündüz de okuyabiliriz, gece de okuyabiliriz. Bu açıdan mutlaka gece yatmadan okunur diye bir kural yoktur.

  Duanın başındaki tarifeye ve duanın kendisine baktığımızda sözünü ettiğimiz durumu görmek mümkün.

  Yaşadığımız bu günün hayırlara vesile olması için istihare duasının manasını vermek istiyorum. Efendimiz şöyle buyuruyor: "Sizden biriniz bir iş tasarladığı zaman iki rekât namaz kılsın, sonra şöyle desin:

  "Allah'ım! Senin ilminden ötürü senden hayır istiyorum. Senin kudretine dayanarak işimde bana güç vermeni diliyorum. Senin büyük fazlından senden istiyorum. Zira Sen takdir edersin, ben takdir edip güç yetiremem. Sen her şeyi bilirsin, ben bilemem. Sen bütün gaybı bilensin. "Allah'ım! Eğer bu iş dinimde ve yaşayışımda, işimin sonunda (yahut başında) ve akıbetinde benim için hayırlı olduğunu biliyorsan, onu bana takdir et. Eğer bu işin, dinimde ve yaşayışımda, işimin sonunda (yahut başında) ve akıbetinde kötü olduğunu biliyorsan, onu benden uzaklaştır, beni de ondan uzaklaştır. Hayır nerede ise banaonu takdir et, sonra beni verdiğinde razı kıl (Sonra dileği ne ise onu söyler)"

  İstihare duası namazlı bir duadır; duanın içinde yer aldığı gibi, bu duayı yapmayı düşündüğünüz işin başında okuyabileceğiniz gibi, daha sonra da okuyabilirsiniz. Bazı işler vardır ki, başında iyi gider, sorun çıkmaz, problem yaşamazsınız. Fakat ileri aşamalarda bazı engeller ve aksamalar çıkabilir. Dolayısıyla istihare duasını başından okuduğunuz, hayırlı olmasını Allah'tan istediğiniz gibi, sonuna doğru da hayırla sonuçlanması ve hayırlı bir şekilde yürümesi için de dua edersiniz. "İstihare yatma" meselesine gelince, istihare bir duadır. Allah'a elinizi açarsınız, dilekte bulunursunuz. Allah duanıza cevap verir, içinize o işi yapmak için bir istek, bir arzu, bir iştah verir, severek yapmaya başlarsınız.

  Bazen bu böyle bir istek ve arzu da olmayabilir ama yaptığınız iş, mesela evlilik hayırlıdır, herhangi olumsuz bir şey de yoktur, aradığınız şartlar gelin/damat adayında mevcuttur. Bir işaret alamasanız da, içinize bir şey doğmasa da yine yolunuza devam edersiniz. Çünkü yaptığınız yanlış bir şey değildir.

  Bu dua genellikle "yatma" ve "rüyada görülen şekle ve renge" bağlı olarak düşünülmüş, uygulama da böyle devam etmiş.

  Oysa hadiste ve sahabe uygulamasında böyle bir şey söz konusu değildir. Duadan sonra yatmak, görülen rüyaya göre hareket etmek, daha sonraki bazı alimler tarafından tavsiye edilmiştir.

  Ancak böyle bir şarta bağlı kalmadan da duayı ayrı ayrı zamanda yedi sefere kadar okuyabilirsiniz.

  Mehmet Paksu

  İlgili Yazılar

 2. 2
  sevde_ Üye
  sevde_
  Üye

  Üye No: 12956
  Mesaj Sayısı: 151
  Tecrübe Puanı: 3
  Yer: İstanbul

  --->: Evlilikte istihare duası


  Açıkçası ben istihareyi genelde herhangi bir işe başlamadan önce yatsı namazından sonra iki rekat namaz kılıp yapıyordum. Normal dua olarak okunduğunu bilmiyordum. Senin vesilen ile öğrenmiş olsum.Allah cc razı olsun LeoparGS.


 3. 3
  huzeyfe48 Üye
  huzeyfe48
  Üye

  Üye No: 89929
  Mesaj Sayısı: 5
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 41

  Cevap: Evlilikte istihare duası


  Allah razi olsun... bilgilendirme cok isime yaradi leoparGS kardes


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Evlilikte istihare duası


  Allah razı olsun bilginize ihtiyacım wardı...selametle:)


 6. 5
  gözselvi Üye
  gözselvi
  Üye

  Üye No: 97382
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  teşekkürler kardeşim bilgin için. şunu soracaktım istihareye yetıyorum ve iki gün arkaa arkaya rüyamda birileri kavga ediyor. bunun manası nedir? eş seçimi için yatıyordum


 7. 6
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  İstihare rüyasında kavga etmek tersi olarak yani olumlu anlamda yorumlanır ama işin doğrusu riya ayrıntılı anlatılmalıdır ki net bir cevap verilebilsin.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Sa. Ben bir arkadaşı isrihareye yatırdım rüyasında bir asansöre bir erkek ile bildiğini fakat asansörün boşlukta olduğunu bindiği zaman gördüğünü binerken fark etmediğini gördü, demirlere tutunmus ve kurtulmak için anne diye bağırdığını görmüş , fakat yanında o erkek var diye korkkmuyormuş. Yorumlarmisiniz lütfen


 9. 8
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Aleykum selam. Asansör ve görülen rüya olumlu manada yorumlanır. Ama yanlış olan herkes kendisi için istihareye yatmalıdır. İstihare için rüya görmenizde şart değildir. İstihare esnasında içinize o konu hakkında doğan his size bir işaret olması için yeterlidir.


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Merhaba beni bundan 2 ay once istemeye geldiler ve karsimdaki kisi evlilige karamsar baktigini fakat beni begendigini hisleri dogrultusunda sanki hayirli olacakmis dusuncesiyle tanima yoluna girdik fakat sonra yine bu karamsarligi devreye girdi cok yaridmci oldum ve bu surecde ben onu sevmeye basladim suan ise konusmuyoruz ama ben cok dua ettim ilkkiez bir insana sevgiyle masumca yaklasdim hisseddim cok ruyama girdi ruyamda hep onunla evli nisanli gibi gordum simdi ise cok uzuluyorum bu aksam da istihareye yaticam size sorum ise ben onunla evliligi mutlu yuvayi cok istiyorum guzel hayirli dusunuyorum o da benim gibi dusunsun diye allaha dua ediyorum bu dusuncelerim ne kadar doğrudur ya da yalnis mi yapiyorum.


 11. 10
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 5,702
  Tecrübe Puanı: 67

  Alıntı
  cok ruyama girdi ruyamda hep onunla evli nisanli gibi gordum simdi ise cok uzuluyorum bu aksam da istihareye yaticam
  İstişare, istihareden önce gelir. Önce danışın araştırın sonra istihare yapın.
  Bu konuya burada cevap verilmişti: [URL="https://www.forumduasi.com/sizden-gelen-sorular/183351-hayirli-ve-hayirsizlik-hakkinda-bir-sorum-olucak-2.html#post1051252"]TIKLA[/URL]


+ Yorum Gönder