Anasayfa
24 Kasım 2021, 16:13
dualar
Yönetici


Ezan Duası

Ezan duası: Allahumme Rebbe hazihi’d-da’veti’t-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîate. vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tühlifü’l-mîâd.

Ezan DuasıAnlamı: Allah’ım! Ey bu tam davetin ve kılınacak namazın Rabb’i, Muhammed’e (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) vesileyi, fazileti ve yüksek dereceyi ver, O’nu kendisine vaadettiğin Makam-ı Mahmud’a ulaştır.


Cevap: Ezan Duası

MECİDİE
ezan peygamber efendimiz zamanından bu güne kadar ulaşmış en güzel nağmedir namaza davet çağrısı yapılan bu güzel ezanın peşine duası da yapılırsa çok sevap olur


Ezan duası arapça sözleri ile ilgili eğitici bir yazı örneği yazar mısınız ?
Cevap: ezan duası arapça sözleri

Hoca
Ezan duası arapça sözleri

Okunuşu: “Allâhümme Rabbe hâzihi’d-da’veti’t-tâmmeh, ve’s-salâti’l-kâimeh, âti Muhammedeni’l-vesîlete ve’l-fadîlete veb’ashü makâmem-mahmûdeni’l-lezî va’adteh.
Anlamı: Ey bu eksiksiz davetin ve kılınan namazın sahibi! Muhammed’e vesîle’yi ve fazîleti ver. O’nu, vaat ettiğin Makam-ı Mahmûd üzere dirilt” derse, ona kıyâmet günü mutlaka şefaatim helal olur.” (Buhârî, Ezân, 8; Ebû Dâvûd, Salât, 28)
Çok güzel bir site çabucak ezan duasını öğrendim


Çok güzel bir dua ezberden okumak insana çok keyif veriyor bu site sayesinde ezberledim 😊😊
Kayıtsız Üye
Çok güzel bir dua ezberlemesi çok kolay ve ezberden okumasi da çok keyif verici bu site sayesinde ezberledim çok teşekkür ederim ☺☺


Ezan duası ve tecvid

Selamun aleyküm Ezan duası okurken bir kısımda makamen mahmudenillezi diyoruz bunu tecvidlisinde makamemmahmudenillezi mi diyeceğiz yoksa nasıl diyeceğiz ?
imam
Tecvit kuralları sadece Kuran-ı Kerim için geçerlidir.
Hiç bir dua tecvitli okunmaz


Peki hocam sübhane rabbiyel azim ve subhane rabbiyel ala tecvidli mi okunur
imam
Aciz kardeş
Sadece Kuran tecvitli okunur.
Tekrar etmenin ne anlamı var

Hangi ezan duası okunmalıdır

ergunbdrhn
Selamunaleykum bazı kaynaklarda ezan duası farklı şekilde aktarılmış

”Allahümme rabbe hazihi’d-davet’it-tâmmeh, ve’s-salâti’l-kaimeh, âti seyyidina Muhammeden’il-vesilete ve’l-fazilete ve’derecate’r-rafiati’l âliyeh, ilahî veb’ashu makâmen mahmuden’illez’i vaadteh. İnneke lâ tuhlifu’l-mîâd.”

“Allahumme rabbe hâzihî’d-da’veti’t-tâmmeh ve’s-salâti’l kâimeh, âti Muhammeden’il vesîlete ve’l-fadîlete ve’b’ashu mekamen Mahmûden ellezi veadteh. İnneke la tuhliful mîâd.”
Hangisi doğru veya daha uygun?


Yorum: Hangi ezan duası okunmalıdır

arifselim
Aleykum selam kardeşim. Her iki duayı da edebilirsin. Senin yukarıda sorduğun ikinci şekilde olduğu gibi ve sünnette geçtiği üzere yapmak istersen şu şekilde yapabilirsin:

Câbir radıyAllahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Kim ezanı işittiği zaman: Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın rabbi Allahım! Muhammed’e vesîleyi ve fazîleti ver. Onu, kendisine vaadettiğin makâm-ı mahmûda ulaştır, diye dua ederse, kıyamet gününde o kimseye şefâatim vâcip olur.”

Buhârî, Ezân 8, Tefsîru sûre(17), 11. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Salât 37; Tirmizî, Mevâkît 43; Nesâî, Ezân 38; İbni Mâce, Ezân 4

Arapçası:

اللَّهُمَّ رَبَّ هَذِهِ الدَّعْوَةِ التَّامَّةِ وَالصَّلَاةِ الْقَائِمَةِ آتِ مُحَمَّداً الْوَسِيلَةَ وَالْفَضِيلَةَ وَابْعَثْهُ مَقَاماً مَحْمُوداً الَّذِي وَعَدْتَهُ إَنَّكَ لَا تُخْلِفُ الْمِيعَادَ

Kayıtsız Üye
Sizin le aynı görüşteyim. Ancak Ezan Duasını sesli okumak da Bid’attır. Buna rağmen insanların bu şekilde öğrenmesine vesile olmak lazım değil mi? Bid’at-ı Hasene dediğimizin çoğu bu şekilde olanlar. Ona kalırsa Camilerde Ezan ve Kâmet’in dışında müezzinlik diye yapılanlar da Bit’attır. Vaz mı geçelim?


Ezan duasının arapçası

Selamualeykum, Bu ezan duayi en güzel sekilde verebilirminisiz,Selam ve dua ile…


Cevap: Ezan duasının arapçası

ve aleykumusselam ve rahmetullah.

Cabir bin Abdullah (RA) rivayet etmiştir ki, Nebiyy-i Ekrem (SAV) Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: Kim ezanı işittiği zaman:

Ezan duasının arapçası

‘Ey şu tam davetin ve vakti gelen namazın sahibi olan Rabbim (CC)! Muhammed aleyhisselama şefaat vesilesini ve üstünlüğünü ver. Ve O’nu (SAV) kendisine vadetdiğin makam-ı mahmud’a ulaştır’ derse kıyamet gününde şefaatim ona layık olur.

Buhari, Ezan, 8; Ebu Davud. Salat, 37; Tirmizi, Salat, 43.


Cevap: Ezan duasının arapçası

(RABBiM) senden razı olsun mum hocam ,faydali bilgilere devam hocam sevdim sizi. Kusura bakmayin eğer kitab yaziyorsaniz yoksa eğer kitablariniz varsa bana hangi kitabinizdan davsiye edersiniz okumak için.Varsa eger. Selam ve dua ile..


aziz ezan duasını ezberledim yazanlardan Allah razı olsun


Fetva Meclisi
Ezan Duası Arapça türkçe okunuşu ve anlamı

Arapça Okunuşu: أَللّٰهُمَّ رَبَّ هٰذِهِ الدَّعْوَةِ التَّآمَّةِ وَالصَّلاَةِ الْقَآئِمَةِ اٰتِ مُحَمَّدًا الْوَسِيلَةَ وَالْفَضِيلَةَ وَابْعَثْهُ مَقَامًا مَحْمُودًا الَّذ۪ى وَعَدْتَهُ

Türkçe Okunuşu: “Allâhümme Rabbe hâzihi’d-da’veti’t-tâmmeh, ve’s-salâti’l-kâimeh, âti Muhammedeni’l-vesîlete ve’l-fadîlete, veb’ashü makâmem-mahmûdeni’l-lezî va’adteh.

Anlamı: Ey bu eksiksiz davetin ve kılınan namazın sahibi! Muhammed’e vesîle’yi ve fazîleti ver. O’nu, vaat ettiğin Makam-ı Mahmûd üzere dirilt”


ezan duası, ezan duası arapça, ezan duası sözleri

Bu kategoride yer alan Allahtan İstemeyi Biliyormuyuz . başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Bir Yorum Yazın.

Ders Kitabı Cevapları TIKLA! 2021-2022 Ders ve Çalışma Kitapları TIKLA!
Forum Duası Copyright © 2007-2021
Gizlilik Politikası İletişim

Ezan Duası Başlıklı Yazımızın Yanında Websitemiz İslami bilgilerden, Dini Sorular, Cevaplar, Hac, Meal, Cennet, Cehennem, Farz, Sünnet, Hanefi, Şafii, Rüya yorumları, Gusül, Abdest, İmanın şartları, Namaz, Oruç, Kuran Sureleri, Ayetleri, Hadis, Dualar, İslamda Aile Tavsiyeleri, Kadın İle İlgili Konular, İbadet, İman, Mezhep, Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli, İslamın Şartları, Diyanet, Eğitim, Sohbet, Arapça, Hayırlı Geceler, Zekat, Mahrem Sorular, Evlilik, Sahabe Hayatları, Salavat,Dini Hikayeler, Günah, Helal, Haram, Tecvid, Yemin, Sadaka, Siyer, Fıkıh, Ahlak Gibi Konular İçermektedir.