1. 1
  ugurdogan Emekli
  ugurdogan
  Emekli

  Üye No: 90341
  Mesaj Sayısı: 215
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 35

  Namaz Borcu Olanların Kaza Namazlarını Nasıl Kılacakları


  Cübbeli Ahmet Hoca'nın bir sohbetinde dinlemiştim.
  Adamın biri Peygamber Efendimiz'e gelmiş. Birikmiş namaz borçları olduğunu söylemiş. Hz. Muhammed(s.a.v) de O'na her vakitte daha önce o vakitte kılmadığın bir günün namazını kaza etmesini ve sonra o yeni günün farz namazını kılmasını söylemiş.

  Yani:
  Sabah Namazı Vakti'nde: Önceden Kılmadığın 1 günün kazası + O günün Sabah Namazı'nın Farzı
  Öğle Namazı Vakti'nde: Önceden Kılmadığın 1 günün kazası + O günün Öğle Namazı'nın Farzı
  İkindi Namazı Vakti'nde: Önceden Kılmadığın 1 günün kazası + O günün İkindi Namazı'nın Farzı
  Akşam Namazı Vakti'nde: Önceden Kılmadığın 1 günün kazası + O günün Akşam Namazı'nın Farzı
  Yatsı Namazı Vakti'nde: Önceden Kılmadığın 1 günün kazası + O günün Yatsı Namazı'nın Farzı

  İlgili Yazılar

 2. 2
  sons Üye
  sons
  Üye

  Üye No: 98031
  Mesaj Sayısı: 63
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 35
  Yer: ankara

  Cevap: Namaz Borcu Olanların Kaza Namazlarını Nasıl Kılacakları


  Yani sünnetlerden sonramı kılınacak kaza namazları?


 3. 3
  islamyolu Emekli
  islamyolu
  Emekli

  Üye No: 87477
  Mesaj Sayısı: 2,153
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: Namaz Borcu Olanların Kaza Namazlarını Nasıl Kılacakları


  bilmem ben duymadım . kaza namazını farzdan önce kılsan veya sonra kılsan bir şey degişmez. belki bundan dolayı olabilir. Mesela şafi mezhebinde Kaza namazı borcu olanın Sünnet kılması caiz değildir. Hanefi mezhebindede bu ihtilaftan kurtulmak için. ilk başta kazayı bitirip kazadan kurtulduktan sonra Farzı kılıp ardından sünnet kılınması içindir. Yoksa Farzı kıldıktan sonra sünnet geliyor ama arada kaza borcun var. kaza daha önemli oldugu için en başta kaza kılınması için demiş olabilir. ben böyle anladım.


 4. Reklam

 5. 4
  sons Üye
  sons
  Üye

  Üye No: 98031
  Mesaj Sayısı: 63
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 35
  Yer: ankara

  Cevap: Namaz Borcu Olanların Kaza Namazlarını Nasıl Kılacakları


  aslında benim sormak istediğim şuydu ben sabah ve ilkindi namazların ardından kaza namazı kılınmaz diye biliyordum sebebi sonları farzla bittiği için.Simdi bu namazların sünnetinden öncemi sonramı kaza namazı kılmalıyız?


 6. 5
  islamyolu Emekli
  islamyolu
  Emekli

  Üye No: 87477
  Mesaj Sayısı: 2,153
  Tecrübe Puanı: 0

  Alıntı
  aslında benim sormak istediğim şuydu ben sabah ve ilkindi [URL="https://www.forumduasi.com/hanefi-mezhebinde-namaz-ve-kilinisi/"]namaz[/URL]ların ardından kaza [URL="https://www.forumduasi.com/hanefi-mezhebinde-namaz-ve-kilinisi/"]namaz[/URL]ı kılınmaz diye biliyordum sebebi sonları farzla bittiği için.Simdi bu [URL="https://www.forumduasi.com/hanefi-mezhebinde-namaz-ve-kilinisi/"]namaz[/URL]ların [URL="https://www.forumduasi.com/sunnet/"]sünnet[/URL]inden öncemi sonramı kaza [URL="https://www.forumduasi.com/hanefi-mezhebinde-namaz-ve-kilinisi/"]namaz[/URL]ı kılmalıyız?
  kardeşim kaza namazlarını keraat vakitleri dışında her zaman kılabilirsin. hanefi mezhebinde müsaade vardır. normal vakit namazının hem farzını hemde sünnetini bitirdikten sonra kaza namazına niyet edip kılabilirsin. baştada kılabilirsin.

  şafi mezhebinde zaten Kaza borcu olan Nafile kılamaz. Hanefidede kaza kılmayıp hep sünnet kılacaksan. Sünneti bırakıp kaza kılman daha uygun görünmüştür. hem sünneti hemde kazayı yapabiliyorsan sorun yok. dedigim gibi vaktin yoksa Sünnet mi kaza mı arasında kalırsan Kazayı kıl.


 7. 6
  Çağlar06 Üye
  Çağlar06
  Üye

  Üye No: 98535
  Mesaj Sayısı: 4
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 29
  Yer: Ankara

  şimdik 22 yaşındayım ve toplasanz 2-3 kere cumaya gitmişimdir bayram namazları ıle felanda 3-4 namaz kılmısımdr birde 3-4 tane kıldıgım sabah namazları war arklar smdk benm kaç namaz borcum wardır yanı namaz kaç yasından ıtıbaren kılmamz gerekıo teşekürler


 8. 7
  Ravza Sevdam Medine'nin Gülüne Hasret
  Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret

  Üye No: 95433
  Mesaj Sayısı: 409
  Tecrübe Puanı: 5

  Alıntı
  şimdik 22 yaşındayım ve toplasanz 2-3 kere cumaya gitmişimdir bayram [URL="https://www.forumduasi.com/hanefi-mezhebinde-namaz-ve-kilinisi/"]namaz[/URL]ları ıle felanda 3-4 [URL="https://www.forumduasi.com/hanefi-mezhebinde-namaz-ve-kilinisi/"]namaz[/URL] kılmısımdr birde 3-4 tane kıldıgım sabah [URL="https://www.forumduasi.com/hanefi-mezhebinde-namaz-ve-kilinisi/"]namaz[/URL]ları war arklar smdk benm kaç [URL="https://www.forumduasi.com/hanefi-mezhebinde-namaz-ve-kilinisi/"]namaz[/URL] borcum wardır yanı [URL="https://www.forumduasi.com/hanefi-mezhebinde-namaz-ve-kilinisi/"]namaz[/URL] kaç yasından ıtıbaren kılmamz gerekıo teşekürler
  Kardeşim Namaz ergenlik çağına girmiş ve akıllı olan kadın erkek her müslümana farzdır. Ergenlik erkeklerin ihtilam olmaya , kızların da adet görmeğe başladıkları zamandır. .kaç yaşında girmişsen o zamandan bu yana namaz oruç vs. üstüne farzdır.


 9. 8
  Çağlar06 Üye
  Çağlar06
  Üye

  Üye No: 98535
  Mesaj Sayısı: 4
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 29
  Yer: Ankara

  Teşekür ederim kardeş allah razı olsun


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Allah razı olsun kardeşim öğretici bilgi veriyorsunuz


 11. 10
  Nubiye Misafir
  Misafir

  Kefaret namazı nasıl ve ne zaman kılınmalı.kefaret namazını kılan bir kişinin 400senelik namaz borçları affolunurmuş yani geçmişe yönelik borcu kalmazmış doğrumudur öğrenmek isterim.


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Namaza baslayali daha 1 ay bile olmadi şuan 27 yasindayim bugüne kadar kilmadigim namazlarimi hesapladigimda tam olarak 27.00 gün falan yapiyor ben kaza namazlarumi yani borcumu nasil odeyebilirim.. Acil cevap..


 13. 12
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Kaza namazlarını borcunu ancak kaza ederek ödeyebilirsin. Kazalar dışında namazlarda oluşan eksiklikleri Allah teala rahmetiyle diğer nafilelerle tamamlayabilir. Ama insan mutlaka kazalarını kılmakla mükelleftir.


 14. 13
  Ümmet06 Üye
  Ümmet06
  Üye

  Üye No: 109340
  Mesaj Sayısı: 84
  Tecrübe Puanı: 1

  Kul ilk önce namazlardan hesaba çekilir farz namazı tam değil ise nafile(sünnet,duha,evvabil,teheccüd vs.)ye bakılır ve namaz tamamlanırsa cennete inşallah yani kazayı kılmaya çakış vebalinden kurtulursun ama ahirette nafileler tamamlamaya çalışacak


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kefaret namazı kılmakla, kaza borçları affedilmez. Sadece, namazları vaktinde kılmama ve geciktirme günahları için, yapılan tevbenin kabulüne vesile olur. Dört rekât kılınır. Her rekâtında, bir Fatiha, bir Âyet-el kürsi ve 10 Kevser suresi okunur


+ Yorum Gönder