1. 1
  musab Hadis Öğrencisi
  musab
  Hadis Öğrencisi

  Üye No: 87643
  Mesaj Sayısı: 3,043
  Tecrübe Puanı: 31
  Yer: "İslam Düşüncesinde Sünnet" okuyorum

  Namazdan Önce Estağfirullah Demenin Hükmü Nedir?


  Namazdan önce estağfirullah çekmek hakkında en ufak bir rivayet yoktur.Hal böyle olunca bunu yapmak bidat olur.Ama kişi bunu sünnet niyetiyle yapmıyorsa sıkıntı yok.

  Ama böyle olsa bile şöyle bir sorun oluyor: Diyelimki ben dini ilimlerden haberi olmayan avam tabakasından bir gencim.Camiye gittim.Dikkat ettimki çoğu kişi namaza başlarken estağfirullah çekiyor.Ben de bu yaşlılar biliyorda böyle yapıyorlardır dedim ve bende artık namaza başlarken estağfirullah çekmeye başladım.Sonra ben yaşlandım,benim böyle yaptığımı gören gençlerde böyle yapmaya başladılar.Böyle böyle nesiller boyunca namazdan önce estağfirullah çekilmeye başlandı.Hatta bu iş müekked sünnet olarak görülmeye başlanır.Çünkü maalesef ana-babadan gördüğümüz dini yaşamaya çalışıyoruz.Bir ilmihal kitabı okunsa böyle sorunlar olmayacak.

  Her bir bidat,bir sünneti öldürür diye bir söz var.Cidden doğru çünkü namazdan sonra estağfirullah çekmek sünnet iken,namazdan önce çekilen estağfirullah bu sünneti öldürdü.

  Bu bidatı,ben sünnet olarak yapmıyorumki kendime alışkanlık haline getirdim diye bir savunma yapanlar olabilir.Haklısın derim.Ama duyuyorumki namazdan önce arkadaşının estağfirullah çekmediğini gören kişi,arkadaşını uyarıyormuş.Namazdan önce estağfirullah diyeceksin diyormuş.Yani bu işi alışkanlık olarak yapmıyorlar,sünnet olarak yapıyorlar.Bu bidat değilse,ne bidat olacak.

  Ben uyarımı yaptım.Dileyen böyle yapmaya devam eder.Namazdan sonra sünnet iken,önce yapmanın ben hiçbir mantıklı açıklamasını bulamıyorum.Namazdan sonra da istigfar yapsa yine laf demiyeceğim de,birçok kişiyi görüyorum.Önce çekipte,sonra çekmeyen.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  EHLİMAN Bayan Üye
  EHLİMAN
  Bayan Üye

  Üye No: 104895
  Mesaj Sayısı: 661
  Tecrübe Puanı: 7

  Cevap: Namazdan Önce Estağfirullah Demenin Hükmü Nedir?


  Tevbe etmek ve estağfirullah demek biz Müslümanların sürekli yapması söylemesi gerekir.Bunun namazdan önce yada sonra yapılması çok önemli değildir.Her an günah işlemekteyiz ve her an tevbe etmeliyiz.


 3. 3
  musab Hadis Öğrencisi
  musab
  Hadis Öğrencisi

  Üye No: 87643
  Mesaj Sayısı: 3,043
  Tecrübe Puanı: 31
  Yer: "İslam Düşüncesinde Sünnet" okuyorum

  Cevap: Namazdan Önce Estağfirullah Demenin Hükmü Nedir?


  Yazıyı tam olarak okumadığınızı ya da anlamadığınızı düşünüyorum.


 4. Reklam

 5. 4
  yasemin Mum Ve Merhem Olabilmek..
  yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Üye No: 104691
  Mesaj Sayısı: 956
  Tecrübe Puanı: 10
  Yer: Allah'ıma Seferdeyim..

  Cevap: Namazdan Önce Estağfirullah Demenin Hükmü Nedir?


  Şu sözüne her manasıyla katılıyorum ; "Çünkü maalesef ana-babadan gördüğümüz dini yaşamaya çalışıyoruz.Bir ilmihal kitabı okunsa böyle sorunlar olmayacak." Kulaktan dolma sözler sebebiyle çoğu zaman dinimizi , yapmaya çalıştığımız ibadetlerimizi zorlaştırıyoruz. Değindiğin konuyu gelince , bende öyle yapıyorum , babamdan öyle öğrendim :))) Sünneti geçmek amaçlı değil tabi alışkanlık sınıfında benimki , ki bilmiyordum da , öğrenmiş oldum ..


 6. 5
  musab Hadis Öğrencisi
  musab
  Hadis Öğrencisi

  Üye No: 87643
  Mesaj Sayısı: 3,043
  Tecrübe Puanı: 31
  Yer: "İslam Düşüncesinde Sünnet" okuyorum

  Eğer camilerde bu uygulama çoğu kişi tarafından yapılmış olmasa ben bu konuyu yazmazdım.İnsanlar camide yanındakinden önündekinden duya duya bunu benimsiyor.O ona bakıyor,öbürü ona.Sonra bir bakmışızki herkes öyle yapıyor.Sanki bu sünnetmiş gibi algılanıyor.Çoğu kişinin aynı yerde aynı şeyi yapması sünnet olmasını gerektirir düşüncesini akla getiriyor.

  Yoksa ben istiğfar yapılmasına karşı değilim.Neden karşı olayım ki?Mesela bakın siz de bilmiyormuşsunuz öğrenmiş oldunuz.:)


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  tövbe etmenin ne gibi kötü bir yanı olabilir . sen burda diyosun ki namazdan önce tövbe etmeyin bunu neye dayanarak söylüyorsun sünnet degil diyorsun sünnet olmaması tövbe edilmicek anlamına gelmez . insanlar namazdan önce estağfirullah estağfirullah estağfirullah el-azim diyip temizlenmek için tövbe ederler ALLAH C.C huzuruna temiz birşekilde cıkmak için sen bunu bilmiyorsun buraya böyle bir şey yazıpta insanları yanlış yönlendiremezsin .


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Biri öyle diyo biri böyle milletin kafasını karistiriyorsunuz. Belge ile paylaşım yapın lutfen


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Güzel kardeşlerim insanlar namaz kıldık sonra direk namazı kılınca dışarı kaçmaya çalışıyor namazdan önce tövbe çekmenin sakıncası olmadıgı kanaatindeyim namazdan sonra ölmeyeceyimi ne bileyim yada namazın ortasında öleceyim garanti ver ölmeyeceyime namazdan sonra çekeyim tövbe tesbihimi kardeşim


+ Yorum Gönder