1. 1
  musab Hadis Öğrencisi
  musab
  Hadis Öğrencisi

  Üye No: 87643
  Mesaj Sayısı: 3,043
  Tecrübe Puanı: 31
  Yer: "İslam Düşüncesinde Sünnet" okuyorum

  Camide Farzdan Sonra Hemen Kalkmak


  Camide farz namaz kılındıktan sonra müezzin "Allahümme entesselam ve minkesselam tebarekte ya zel celali vel ikram" demesini bitirmeden cemaat minkesselam kısmında veyahut tebarekte kısmında kalkıp gidiyor.Bu sünnete iki sebepten dolayı uygun değildir.

  1.)Hadislerle peygamberin bu tesbihi söyleyecek kadar beklediği ve daha sonra kalktığı geçmektedir.Kişi bu şekilde kalkınca bu sünneti terk etmiş oluyor.

  2.)Hadislerde peygamberin bu tesbihi söylediği,daha sonra ayağa kalktığı yazmaktadır.Kişi erken bu tesbihin ortasından kalktığı için sünneti terk etmiş oluyor.

  Ayrıca camideki cemaatin çoğu zaman yaptığı uygulama şu:Müezzin bu tesbihi söylemeye başlar,cemaat bu tesbihin ortasından itibaren hızlı bir şekilde kendisi söyler ve ayağa kalkar.Yani tesbihin baş kısmını müezzin,son kısmını ise kendisi söylemiştir.

  Bu uygulama uygun değildir.Bunu nassa dayanarak delillendiremem.Ama kıyas delinini kullanarak şöyle ispatlayabilirim:Ezanın sıhhat şartlarında başkasının ezanına bina etmemek yazar.Yani ezanı bir kişi okumaya başladığında kişi devam edemeyecek duruma düştüğünde,ezanı başkası okuyacağı zaman en baştan başlar,rahatsızlanan kişinin kaldığı yerden devam etmez.Eğer kaldığı yerden devam etmezse,okunan ezan olmaz.Kelime-i şahadet getirmiş olur,tekbir getirmiş olur;ama ezan okumuş olmaz.

  Aynı şey,namazdan sonra hadislerle sabit olan bu tesbihi okuma konusunda da geçerlidir.Yani müezzin baş kısmını söylesin,ben son kısmını söyleyeyim müezzin bitirmeden ayağa kalkayım demek doğru değildir.Ya bırakın tamamen müezzin söylesin,okumayı bitirsin ondan sonra kalkın.Ya da tamamen siz söyleyin,okumayı bitirince kalkın.

  Bu arada dikkatimi çeken şu oluyor camilerde:Müezzin bu tesbihi yavaş söylediği için mi acaba cemaat erken kalkıyor diye düşünüyordum;ama sonra sorumun cevabının hayır olduğunu anladım.Müezzinliğe geçen bazı kişiler bu tesbihi oldukça hızlı söylediklerinde bile cemaatin yine bu tesbihin orta kısmında ayağa kalktıklarını gördüm.Yani mesele yavaş söyleme meselesi değil,şeytan camide bile bizi rahat bırakmadığının kanıtıdır bu.

  Bir sünneti terk ettiğimizde acaba şeytan ne kadar mutlu oluyordur?Hele hele bu sünneti yapmaya çalışıp da yarım buçuk yapan Müslümanları görünce ne düşünüyordur?İki saniye otursa sünnet sevabı alacak;ama ne güzel kalkıp gidiyorlar diye keyif mi oluyordur?Ya da avenelerini çağırıp sizlerle gurur duyuyorum mu diyordur?

  Bir işi yapacaksak tam yapalım.Özellikle böyle yapılması basit,zaman almayan sünnetleri bari düzgün yapalım.Bazı şeyler önemsiz gibimize geliyor;ama hadiste bildirilen neyse sünnet odur.Onun üzerine başka bir şey ekleme/çıkarma yapamayız.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  NuN Özel Üye
  NuN
  Özel Üye

  Üye No: 1953
  Mesaj Sayısı: 1,192
  Tecrübe Puanı: 14

  Cevap: Camide Farzdan Sonra Hemen Kalkmak


  namazdan hemen kalkmak sünnete uygun değildir.
  dileyen namaz biti zikir evradını yapsın, dileyen sünneti kılıp yapsın


+ Yorum Gönder