1. 1
  nursema Üye
  nursema
  Üye

  Üye No: 2198
  Mesaj Sayısı: 95
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 41

  Hiç namaz kılmadan cennete giren kimse


  Ebû Hureyre (radıyallahu anh) yanında bulunanlara: "Hiç namaz kılmadığı halde cennete giren kimseyi bana söyleyin." demişti. Halk bilemeyince kendisine: "Sen söyle, kimmiş o bakalım?" demişti. O da: "Abdüleşheloğullarından Usayrım diye anılan Amr b. Sâbit b. Vakş." karşılığını vermişti.
  Hadisin râvilerinden Husayn idyor ki: Ben Mahmud b. Esed'e:"Usayrım'ın durumu ne imiş? Ne Yapmış?" diye sordum. Şöyle anlattı: "Usayrım, kavminin İslâm'a girmesine hep engel oluyordu.

  Uhud Savaşı yaşandığı gün, gerçeği anladı ve Müslüman oldu. Sonra kılıcını aldı, yürüdü. Savaş alanına girip savaştı. Aldığı yaralarla hareket edemez hâle geldi. O sırada, Abdüleşheloğullarından bazıları savaş meydanında kendi cenazelerini arıyordu. Derken Usayrım'a rastladılar,

  "Vallahi bu, Usayrım! Burada ne arıyor, biz ondan ayrılırken Müslümanlık davasına karşı idi." dediler. Yanına yaklaşarak, "Ey Amr, niçin geldin? Kavmine acıdığın için mi yoksa İslâm'a girmek için mi?" diye sordular. "İslâm'a girmek için geldim. Allah'a ve Peygamberine iman ettim, Müslüman oldum. Sonra kılıcımı aldım. Resûlullah ile birlikte yürüdüm, şu yaraları alıncaya kadar savaştım." dedi. Çok sürmedi, onların elleri arasında ruhunu teslim etti. Durumu Allah Resûlüne bildirdiklerinde, "O, cennet ehlindendir." buyurdu."(1)

  İlgili Yazılar

 2. 2
  tatlici Üye
  tatlici
  Üye

  Üye No: 710
  Mesaj Sayısı: 20
  Tecrübe Puanı: 2

  --->: Hiç namaz kılmadan cennete giren kimse


  slm alykm.hakki tavsiye kötülükten nehy etmek insaallah su andaki cihatimiz.Rabbim ümmet-i muhammedi cennetine koyar ve onlara cemalinden ikram eyler.AMIN.


 3. 3
  miroğlu Üye
  miroğlu
  Üye

  Üye No: 26769
  Mesaj Sayısı: 125
  Tecrübe Puanı: 3
  Yer: Hepimiz Filistin'liyiz

  --->: Hiç namaz kılmadan cennete giren kimse


  Bu olayın bir benzerini okumuştum çoban esved hiç namazkılmadan yeni müslüman olmuş ve cihada katılıp şehit olup cennete gitmiştir
  Allah(cc) bizlerede şehit olmayı nasip etsin...


 4. Reklam

+ Yorum Gönder