Git 12 Son
 1. 1
  galibi0607 Üye
  galibi0607
  Üye

  Üye No: 7938
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 65

  --->: cuma namazı ve zuhr-i ahir


  sayın kardeşim önce güzelce izah etmişsin ama yazıyın sonunda zuhuri ahirin kılması gerkliliğini yazmışsın islamda şüpheli ibadet olmaz hiç şüpheniz olmasın cumamız kabul oluyor hiç şüphe yok.cumanın iki farzı var 1.hutbede hazır olmak 2.imam efendiyle beraber cumanın 2 rekat farzını kılmak cuma tamamdır.bir camide kılınacakmış gibi fetvalar cumanın farziyetine tesir etmez o gün cumadır o gün cuma namazı vardır öğle vaktinde kılınır o gün öğle namazı yoktur cuma namazı vardır cuma namazı kılınır. biliyorsunuz hutbeye yetişemeyen cuma kılamaz imam efendi farza başlamıssa saf tutup imama uyup cuma kılmaya başlayamaz. o kişi gider evinde veya iş yerinde o günkü öğle namazını kılar. bunun adıda zuhuri ahir değildir. cumayı kaçıran müslümanlar bir araya toplanıp o günkü öğle namazını cömaatla kılamazlar.
  Benim başımada geldi böyle bir olay cuma namazını kılmaya camiye gittiğimde cumanın farzını kılmak için ayağa kalkmıştı cömaat ben hutbeye yetişemediğim için imama uyup farzını kılmadım evime gittim o günkü öğle nanazını kıldım. aşağıya yazdım siteden daha geniş bilgi alınabilir.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  sakinkurt Üye
  sakinkurt
  Üye

  Üye No: 93774
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 39

  Cevap: cuma namazı ve zuhr-i ahir


  Konu çok güzel.teşekkür ederim.bana sorarsasanız iyi araştırırsak bi'dattir.şimdi düşünelim biraz.Ahir zamanda dahi ümmetinin başına gelebilecekleri bilen,onları uyaran bir Peygamberden(s.a.s.) bahsediyoruz.Ki bildiğim kadarıyla(yanlışım varsa düzeltin) sünnet farz gibi görülmesin algılanmasın diye sünnetleri evde kılan bir Peygamber(s.a.s).şimdi siz; bu kadar ilim sahibi, ümmetinin hataya düşmemesi için bu kadar çalışan bir Peygamberin(s.a.s) zühri ahir gibi ancak nafile olabilecek namazı ümmetine akıl edemediğini mi iddaa ediyorsunuz?Bildiğim kadarıyla sünnetler dahi sevap kazanmak içindir.Büyük sevap.Yine bildiğim kadarıyla rivayete göre vakit namzalarının farzlarında dahi,eğer kusur varsa(mesela eksik ılınan rekat) kabul bulunmayacak gibiyse,Allah(C.C.) bu eksik rekati veyahut vakiti sünnetlerle tamamlar.(İnsanız.Namazda dahi düşüncelere dalabiliyoruz.hata yapabiliyoruz).Öyle ise diyelimki dediğiniz gibi cumamız kabul olmadı.Öğle nemazının farzı gerekli diyorsunuz.Zuhri ahir yerine sünnetler öğle nemazının farzı yerine geçmezmi?Ki yine bildiğim kadarıyla cuma nız kabul olmsa bile kıldığınız cuma namazı öğlen farzı yerine geçer.Allah(C.C.) hata etmekten,bi'dat işlemekten bizi korusun.Bilirim ''her bi'dat sapıklıktır.her sapıklık cehenneme götürür..Hadis-i Şerif''.Allah(C.C.) günahlarımızı bağışlasın İnş'allah.


 3. 3
  ser-a Üye
  ser-a
  Üye

  Üye No: 91060
  Mesaj Sayısı: 45
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 53

  Cevap: cuma namazı ve zuhr-i ahir


  Esselamü Aleyküm,
  Ülkemizde Cuma namazlarının bütün camiilerde kılınması asrı saadete uygun değildir.Bunun uygun olması için,kerahat vakti süresince yürüyerek doğu batı kuzey güney mesafesinde bu namazları bütün cemaati alabilecek genişlikte camiilerin inşa edilmesi bu şüphelerimizi biraz daha azaltacaktır.Cuma namazının özelliği parça parça camiilerde namaz kılmak değil,bütün müminleri yürüme mesafesince bir araya toplamak ve kaynaştırmaktır.Bu köylerde bir sorun değildir eğer kerahat vakti süresince mesafede bir camii yoksa.Bu camiiler orta büyüklükte bir şehirde mesafe ayarlaması yapılarak 3-4 tane olması yeterli olacaktır.Zuhr-u ahir namazı da öğle namazı yerine olduğu için namazda bir arttırma eksiltme değildir.Sadece tedbiren kılınan bir nafile namazdır.Asl olan cuma namazı olduğu için cumanın rüknüne göre nafileye düşmektedir.Ama takvada yarışmak istiyorsak,cuma namazının amacına uygun ama asrı saadet devrinin fiziki şartlarını dikkate alarak kılmak bu mesafelere bağlı olarak yapılan ve belirlenen camiilerde toplu halde kılmamız gerektiği kanatindeyim.En iyisini Allah bilir.


 4. Reklam

 5. 4
  sakinkurt Üye
  sakinkurt
  Üye

  Üye No: 93774
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 39

  Cevap: cuma namazı ve zuhr-i ahir


  İyi ya neden madem ki 5 vakit nemaza da nafile zuhri ahirler eklemiyorsunuz.Yoksa 5 vakti küçümsüyor adam yerine yerine koymuyormusunuz?Hatta belki o zühri ahirlerde hatalar olabilir.daha ekleseniz ya daha stüne başka adlarla. üstüne.ksura bakmayın bi osmanlı zamanındakiler zekimiş,ne peygamber (s.a.s) ne bi başka alim onlara üstün gelemz galiba.Evet doğru en doğrusunu Allah(C.C.) bilir.Peygamberler ve ona hakiki tabiler bildirir.Siz önce sünnetin ne için olduğunu kavrayın.Zeki olmak önemli olan değil.Doğru yapmak önemli olan.sizi bu kurtarır.Allah(C.C.) fasığın şerrinden korusun.


 6. 5
  ser-a Üye
  ser-a
  Üye

  Üye No: 91060
  Mesaj Sayısı: 45
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 53

  sakinkurt kardeşim,
  en büyük akıl tedbirdir.İbadetlerin özü takvaya ulaşmaktır.Takvalı olmak istersen,bütün alimlerin ittifak ettiği bir hususta muhalefet etme.Peygamberimizin dünyaya bakış açısını biraz daha araştırın.Bizler nimet için külfete bidat demeyiz.Zuhr-i ahir namazı üzerinden de kimseyi tekfir etmeyin.Bu zihniyetin değirmenine su taşımayın.Alimlere ve imamlara saygı gösterin.Sığ fikirlerden kendinizi arındırın.Zuhr-i ahır namazını geçelim,başka nafile ibadet yapmak için daha fazla çaba sarfedelim.Samimiyetle ibadetin özüne yaklaşırsan,ibadetin nefsi terbiye,ihlasın sadakatin samimiyete dönüşmesi olduğunu anlarsın.Siz en iyisi nefsinizin terbiyesinde külfet aramayın.Çünkü her külfetin bir nimeti vardır.Zaten de yararlandığın bir göz nimetine karşılık ömrün boyunca kıldığın namazların yetmeyecek,Allahın rahmetine sığınacaksın.Rahmetinden yararlanmak için,ehli sünnet alimlerinin çoğunluk görüşüne ittiba etmekten korkmayın.Umarım artık bu konuyu kapatırsın.Allah hepimizi rahmetinden mahrum bırakmasın.


 7. 6
  Aşkefza Üye
  Aşkefza
  Üye

  Üye No: 96487
  Mesaj Sayısı: 4
  Tecrübe Puanı: 1

  Arkadaşlar bu konu hakkında söylenenler çok fazlaydı.Ben birkaç yerden bu şekilde araştırdım.Doğrusunu Allah bilir.Yanlış bir bilgi verdiysem eğer doğrusunu bilenlerin bizimle paylaşmasını isterim.Yardımcı olabildiysem ne mutlu.Teşekkür ederim.Bu konu hakkındaki görüşlerinizi lütfen belirtiniz.Allah yardımcımız olsun inşaAllah.


 8. 7
  Tarikatsiz Emekli
  Tarikatsiz
  Emekli

  Üye No: 98181
  Mesaj Sayısı: 70
  Tecrübe Puanı: 0

  Allah Rızası için sonuna kadar dinleyin sonra konuşalım inşaallah!


 9. 8
  islamyolu Emekli
  islamyolu
  Emekli

  Üye No: 87477
  Mesaj Sayısı: 2,153
  Tecrübe Puanı: 0

  he tarikatsız he . Zuhri Ahir de bidat oldu sen ve senin kafandaki hocalara göre :)

  Yav yönetim yokmu burada neden susturamıyorlar bunları Yönetimin amacı ne dir. Bir tane konularına cevap veremiyorlarsa ne diye bu işi yapıyorsunuz. Burada benmi tek varım. Bütün milletin vebalı sizin üzerinizedir.

  ben de diyorumki Cuma namazındaki ihtilaftan kurtulmak için gerekse sünneti terk edin muhakkak Zuhri ahiri kılın. onu kılmak çok önemlidir.


 10. 9
  Tarikatsiz Emekli
  Tarikatsiz
  Emekli

  Üye No: 98181
  Mesaj Sayısı: 70
  Tecrübe Puanı: 0

  Alıntı
  Yav yönetim yokmu burada neden susturamıyorlar bunları Yönetimin amacı ne dir
  Doğru ya,Allah'tan başkasından yardım dilemenin caiz olduğuna onay veren bir adam,doğruları söuyleyenleri susturmak içinde,forum yönetiminden medet umuyor.Bırak şimdi bağrışmayı,bak alim adam herşeyi enine boyuna doğrusu yanlışlına konuşuyor.Varsa cmle cümle cevabın yaz okuyalım,yoksa sus konuşma da başkalarının ilim almasının önüne geçme...


 11. 10
  YeterArtık Emekli
  YeterArtık
  Emekli

  Üye No: 98401
  Mesaj Sayısı: 5
  Tecrübe Puanı: 0

  İslamyolu,sonunda sesini duyan oldu bak.Belkide şeyhlerinin duası sayesinde olmuştur ne dersin.Şeyhin bi dua etmiştirde o duanın korkusundan yönetim hemencecik saçma bir sebepten dolayı beni yasaklamıştır,olamaz mı.Bugüne kadar nickime ses çıkarmayıp onay veren bir yönetimin kalkıp bu gece birdenbire ''Nickin uygun değil'' gibi bir bahaneyle yasaklamasının başka mantıklı bir halini düşünemiyorum!!!


 12. 11
  islamyolu Emekli
  islamyolu
  Emekli

  Üye No: 87477
  Mesaj Sayısı: 2,153
  Tecrübe Puanı: 0

  Alıntı
  İslamyolu,sonunda sesini duyan oldu bak.Belkide şeyhlerinin duası sayesinde olmuştur ne dersin.Şeyhin bi dua etmiştirde o duanın korkusundan yönetim hemencecik saçma bir sebepten dolayı beni yasaklamıştır,olamaz mı.Bugüne kadar nickime ses çıkarmayıp onay veren bir yönetimin kalkıp bu gece birdenbire ''Nickin uygun değil'' gibi bir bahaneyle yasaklamasının başka mantıklı bir halini düşünemiyorum!!!
  ben ilk geldigin gün nickinle alakalı konuştum.

  Onlar benim sesimi Duymadı. onların başı yoğun. En sonunda gördüler Allaha çok şükür. sen bu siteye İtikati konuları bile inkar etmeye geldin. o kadar çok inkarın varki Doğrunu saysam daha az çıkar. neyse bende zamanında çok banlandım. hemde Bir hocaya karşı yanlış düşünüyor bu böyle olmaz dedim vede hakaret etmedigim halde. Ama sizler Ağzınızdan geleni ediyorsunuz. Neredese küfür edeceksiniz. Müslümanların değer verip saydıgı Alimleri kibrit kutusuna resmini çizmişsiniz. Daha ben ne diyeyim sen banlanmayacan da kim banlanacak. Geç bile kaldılar. Allah yönetimdeki kardeşlerimden razı olsun


 13. 12
  DinimiSevdim Üye
  DinimiSevdim
  Üye

  Üye No: 98045
  Mesaj Sayısı: 80
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: İbadet Mekanı

  Zuhr-i Ahir ahirette iyilik bulmamız mahşerde güzellikler bulmamaz efendimizin şefaat ve selametine uğramamız. Allahın rahmetine uğramamazdır.


 14. 13
  leventtanju Üye
  leventtanju
  Üye

  Üye No: 61003
  Mesaj Sayısı: 92
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 35
  Yer: Bulgaristan/Balchik

  Zuhrı ahır bıd'at degıldır....kaza namazı kılınsın dıye tevsık edıcı bır namaz olarak osmanlıdan bıze kaldı allah razı olsun....


 15. 14
  karadamlalar Kesintili Üye
  karadamlalar
  Kesintili Üye

  Üye No: 96809
  Mesaj Sayısı: 1,315
  Tecrübe Puanı: 14

  subhanallah! apaçık bidatin sünnet olduğuna mı hükmettiniz?


+ Yorum Gönder
Git 12 Son