1. 1
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188

  Cuma ve Özellikleri


  Cuma ve Özellikleri
  Cuma mübarek bir gün olduğu için, müminlerin bayramıdır. Ogünde , öyle bir an var ki, o anda yapılan dualar reddedilmez. Yalnız, o an hangi saattedir , bildirilmemiştir.
  Cuma günü ehemmiyetini, peygamberimiz bir hadis-i şerifinde, şöyle izah buyurmuştur;
  “Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün, Cuma günüdür. Adem aleyhisselam ogün yaratulmış, ogün cennete konulmuş, ogün cennetten çıkarılmıştır. Kıyamet’de ancak Cuma gününde kopacaktır.”(Müslim ve Tirmizi’den alınmıştır.)
  Bir Müslüman, Cuma günü gusül abdesti alıp, Cuma namazına giderse , bir haftalık günahları affolunur. Ve her adımı için sevap verilir.(H.Şerif)
  “Günlerin en kıymetlisi cumadır.Cuma günü, bayram günlerinden ve aşure günlerinden, daha kıymetlidir. Cuma , Dünya’da ve Cennet’te müminlerin bayramıdır.”(H.Şerif)
  “Cuma namazı kılmayanların, kalplerini,Allahü Teala mühürler. Gafil olurlar.” (H.Şerif)
  “Cuma namazından sonra , yedi defa ihlas ve felak, nas surelerini okyanı, Allhü Teala bir hafta kazadan , beladan ve kötü işlerden korur.” (H.Şerif)
  Cuma günü yapılan ibadetlere en az iki kat sevap verilir.
  Bir Hadis-i Şerif’te şöyle buyurulmuştır; “ Cumartesi günleri Yahudilere, Pazar günleri Hristiyanlara , Cuma günü Müslümanlara verilmiştir.”

  Bize bir nazar oldu,
  Cumamız Pazar oldu,
  Bize ne olduysa,
  Hep azar azar oldu.

  “Cuma Günü, Gecesinden Daha Hayırlıdır”
  Cuma günü , hatip hutbede iken konuşulmaz. Bir suale cevap verilmez. Hatibi dinlemek vaciptir. (Elmalı Tefsiri C.7.S.4969)
  Cuma gecesi ve gündüzünde , Kehf suresini okumak çok sevaptır. Resulullah şöyle buyurdu; “ Cuma günü , imam hutbe okurken, konuşan bir kimse koca koca kitaplar taşıyan, merkebin durumuna benzer. Konuşan bir kimseye: “Dinle” diyenin cuması yoktur.” (El-Esas Fittefsir . C.15 S.97)
  Allahü Teala Cuma gününü Müslümanlara özel olarak vermiştir. Cuma suresinin sonunda şöyle buyuruyor “ Ey İman etmekle şereflenen kullarım! Cuma günü namaza çağrıldığı zaman , hemen Allah’ı anmaya koşun. Ve alışverişi bırakın. Eğer siz gerçeği anlayan kimseler iseniz. Elbette bu , sizin için daha hayırlıdır.” (Cuma Suresi Ayet 9)
  Cuma günü imam hutbe için minbere oturduğunda ezan okunurken, müminlerin Cuma namazında bulunmaları ve hutbeyi dinlemeleri emr olunmuştur. Cuma namazına yetişmek için , soluk soluğa koşmak yerine vaktinde hazırlanıp vakarla gitmek , Hz. Peygamberin övüdüdür. Allah’ı anmaya engel olan bütün işler ve alışverişler Cuma vaktinde bırakılır.
  “Namaz bitince yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan isteyin. Allah’ı çok zikredin. Umulur ki kurtuluşa erersiniz.” (Cuma S. 10)
  Cuma kılınınca alışveriş, ilim, hasta ziyareti ve iade-i ziyaret gibi vazifeler yapılır. Ayrıca Allah’ı anmak, yalnız Cuma gününe bağlanmamalıdır. Bütün zaman bu görev yerine getirilmelidir.
  Cuma günü ezan okunduktan sonra , alışverişi ve her türlü dünyevi faaliyetleri terk etmek gerekir. Zira o anda elde edilen her türlü maddi kazanç haramdır.
  Yine bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmuştur; “ Her kim , Cuma günü başını ve bedenini yıkar, “Gusl Eder” olabildiğince erken gelir, binmez, yaya yürür, imama yaklaşır ve boş şeyle uğraşmaksızın, hutbeyi dinleyecek olursa , attığı her adım ile bir sene boyunca oruç tutmuş , namaz kılmış kadar ecir alır.” (El-Esas Fittefsir. C.15.S.103)
  Cuma namazına giden kimselerin, en güzel elbiselerini giyinmesi, insanları rahatsız etmeyecek , hoş kokular sürünmesi , dişlerini fırçalaması, temizlenmesi , boy abdesti almasını yine peygamberimizin emirleri cümlesindendir.
  Ebu Hüreyre(R.A) , dedi ki; “Resulullah,(S.A.V) şöyle buyurdu; “ Her kim Cuma günü cünüplükten yıkanır gibi yıkanırsa, sonra namazın ilk saatinde giderse bir deve kurban etmiş gibi olur. İkinci saatinde giderse, bir inek kurban etmiş gibi olur. Üçüncü saatinde giderse , boynuzlu bir koç kurban etmiş gibi olur. Dördüncü saatinde giderse , bir tavuk sadaka vermiş gibi olur. Beşinci saatinde giderse , bir yumurta sadaka vermiş gibi olur. İmam hutbeye çıktığı vakitte, melekler hutbeyi dinlemek üzere , hazır olurlar” (Buhari ve Müslim)
  Peygamberimizin, bizleri daha çok sevap almak için Müslümanlara verilen bu büyük sevaplara kavuşmak için birer teşvikidir. Zira o saatlerde , camiye erken gidip, dua zikir, tesbih Kur’an-ı Kerim okumak ve yapılan vaazı nasihatleri dinlemenin ne kadar sevaplı olduğunu hep biliyoruz.
  Peygamberimiz bir gün hutbede iken şöyle buyurdu ;
  “Allahü Teala Cuma’yı size bu sene, bu ayda , bugünde, bu makamımda kıyamete kadar farz kıldı. Binaanaleyh her kim benim hayatımda veya benden sonra bir imamı olduğu halde , cumayı hafife alarak veya inkar ederek terk ederse Allah onun iki yakasını bir yere getirmesin. Ve işinde bereket vermesin. Haberiniz olsun ki o kimsenin namazı da yoktur, haccıda yoktur, orucuda yoktur. Ta tevbe edinceye kadar. Her kim tevbe ederse Allah’ta tevbesini kabul eder.” (Elmalı tefsiri C.7.S.4979)
  Hz. Enes Peygamberimizden naklen şöyle buyurmuş; “Allahü Teala her Cuma günü hepsi cehennemi hak etmiş oldukları halde , 600 Bin kişiyi ateşden azat eder.”
  Hz. Kaab’dan ; “Allahü Teala beldelerden Mekke’yi, aylardan ramazan’ı, günlerden Cuma’yı faziletli kılmıştır. Ve buyurmuştur ki; Cuma günü vefat eden mümin kimseye , Allahü Teala şehit ecri yazar. Ve onu kabir fitnesinden korur” (Elmalı tefsiri C.7 S.4972)
  Yine aynı tefsirden bir hadis-i Şerifte “Cuma gününden daha faziletli bir gün üzerine , güneş ne doğar , nede batar.” (Elmalı Tefsiri C.7. S.4972)
  Ve yine peygamberimiz “ Cuma günü bana çokça salatü selam getirin. Kim selavat getirirse, onu bana arz ederler.” Buyurmuştur.
  Hz. Ebu Said’den gelen bir rivayette: “Beş şey vardır ki, onları kim bir gün içinde yaparsa , Allah onu cennet ehli olarak yazar;
  -Hasta Ziyareti yapmak,
  -Cenazede bulunmak,
  -Cuma günü oruçlu olmak, “Cuma günü tek değil, bir gün daha ilave ile” oruç tutmak daha evladır.
  -Cuma namazına gitmek,
  -Ve kendine takdir olanla sadaka vermek.
  Hz. Ebu Umame (R.A) rivayet ediyor; “ Melekler Cuma günleri, cami kapılarında, yanlarında defterler olduğu halde otururlar. Ve ( 1., 2.,3.) diye gelenleri yazarlar; İmam hutbeye çıktımı, defteri dürerler.Yine aynı sahabeden gelen rivayette; “ Cuma günü guslediniz. Kim böyle yaparsa , bir haftalık günahlarına kefaret olur. 3 Günde ziyadesi vardır.”
  Şu dört kişiye Cuma namazı farz değildir. “ Kadın,köle, hasta ve yolcu”.(Ebu Hanife)
  Hanımlar camiye Cuma namazı kılmaları için gelirse, kendileri için özel bir yer varsa , orada namazı kılarlar. Hanımlar için, en faziletli ibadet evlerinin , en loş olan kısımlarıdır.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Trakonya Üye
  Trakonya
  Üye

  Üye No: 972
  Mesaj Sayısı: 9
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 30
  Yer: Trabzon

  --->: Cuma ve Özellikleri


  Allah'ım Razı Olsun..Senden Sizden.Yani FOrumda Tüm Üyelere Yeterli Vermeye Çalışanlara :)


 3. 3
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 5,702
  Tecrübe Puanı: 67

  --->: Cuma ve Özellikleri


  Bize bir nazar oldu,
  Cumamız Pazar oldu,
  Bize ne olduysa,
  Hep azar azar oldu.:(

  aynen öyle. Allah razı olsun 4. Reklam

 5. 4
  rana Aciz Kul
  rana
  Aciz Kul

  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 2,244
  Tecrübe Puanı: 36
  Yer: Almanya

  --->: Cuma ve Özellikleri


  Şem'a Nickli Üyeden Alıntı
  Bize bir nazar oldu,
  Cumamız Pazar oldu,
  Bize ne olduysa,
  Hep azar azar oldu.:(

  aynen öyle.
  evet aynen öyle oldu :(

  Allah c.c. razi olsun cok güzel bir paylasim


 6. 5
  ESED Üye
  ESED
  Üye

  Üye No: 5929
  Mesaj Sayısı: 24
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 30

  Çok iyi bir paylaşım.İnşallah bunları yerine getiririz.işte Allah o kadar tüyo vermiş bu insanları anlamıyorum daha neyi bekliyorlar.gözleri bu kadar mı kapalı kulakları bu kadar mı duymaz[kastettiğim insanlar Allah yolunda olmayanlar ve bunları duyup da yüz çevirenler]


 7. 6
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,236
  Tecrübe Puanı: 95

  cuma gününde öyle faziletler var ki...

  Cuma gününün özellikleri maddeler halinde

  1- Hazret-i Âdem o gün yaratıldı.
  2- O gün yeryüzüne indirildi.
  3- O gün vefat etti.
  4- O günde öyle bir an vardır ki, günah veya akrabalarla ilişkiyi kesme konularında olmamak şartıyla kul Allahü teâlâdan bir şey isterse Allahü teâlâ mutlaka onu verir.
  5- Kıyamet o gün kopacaktır. Allah’a yakın hiç bir melek, hiçbir gök, hiçbir yer yoktur, hiçbir rüzgar, hiçbir dağ ve taş yoktur ki, Kıyametin kopmasına sahne olacağı için Cuma gününün heybetinden korkmasın. [Buhari, İ. Ahmed]+ Yorum Gönder