1. 1
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 4,882
  Tecrübe Puanı: 80
  Yer: Türkiye

  Dolgu Diş Gusle Engel Midir?


  Dolgu diş gusle engel değildir. Bu bir tedavidir ve yapılan diş dişlerinizden biri haline gelir gusle engel olmaz.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  sahra Bayan Üye
  sahra
  Bayan Üye

  Üye No: 297
  Mesaj Sayısı: 214
  Tecrübe Puanı: 6

  --->: Dolgu Diş Gusle Engel Midir?


  Allah razı olsun hocam,bende bunu soracaktım,geçenlerde bir radyo proğramında sorulan bir soru vardı:Hanefiyim dişimde dolgu var nasıl abdest almam gerekir diye.Hoca da Hanefilikte ağız yıkamak farz bunun için maliki mezhebine göre niyet edersin,malikilikte ağız yıkamak sünnettir demişti.


 3. 3
  OsmanSe Üye
  OsmanSe
  Üye

  Üye No: 27483
  Mesaj Sayısı: 4
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 40
  Yer: İstanbul

  --->: Dolgu Diş Gusle Engel Midir?


  allah razı olsun hocam sağolun okudum yazıyı daha oncede okumuştum ama bir türlü kalbim rahat etmiyor benim bu yuzden maliki mezhebini gusulde abdestte namazda taklit etmek istiyorum.bunları yaparken neler yapacağımıda bilmiyorum eksik birsey yaparsam korkusu kabul olmaz korkusu fazlasıyla mevcut.

  actığım konudada sormuştum sakıncası yoksa buradada sormak istedim.
  1.namazda fatihadan önce euzu besmele cekilmez euzu besmele okunur ifadelerini internetten arastırırken cok yerde gordum.cekmekle okumak arasındaki farkı bir türlü anlıyamadım.cahilliğimi bağışlayın.
  2.cemaatle farz namazında fatiha suresi okunmazmış.subanekeyi okuyup bırakıyormuyuz?
  namazda hanefi mezhebine gore baska farklılar mevcutmudur?

  allah razı olsun.


 4. Reklam

 5. 4
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 4,882
  Tecrübe Puanı: 80
  Yer: Türkiye

  --->: Dolgu Diş Gusle Engel Midir?


  açtığın konuya cevap verdim kardeşim.
  Kalbin neden rahat etmiyor?
  maliki mezhebi bazı konularda yazabilirim ama sana tüm mezhebi yazamayız bu mumkun değil. ama sana bir kitap tavsiye edeyim.

  El-Fukhul İslami - İslam Fıkıh Ansiklopedisi. Prof.Dr. Vehbe Zuhayli
  4 mezhebi ve delillerini almış çok harika bir kitap.


 6. 5
  merdivan Üye
  merdivan
  Üye

  Üye No: 46759
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 43

  selamün aleyküm hocam bence halkımıza önce ellerini bir güzelce sabunlamalarını sağa sola dokunduktan sonra yemeklere dokunmamalarını yerlere sümkürmemelerini yada türkürmemelerini kıyas yoluyla örneklendirerek anlatsak daha mükemmel bir iş yapmış olurduk yani şimdi dişin dolgusunun altının temizliğine bu kadar takılmak bana affedin komik ve ziyadesiyle ayrıntıda boğuşmak olarak geldi ne demektir zaruret değil ihtiyaçtır böyle birşey olabilirmi benim dişimde ufacık bir çürük oldu ve dolgu yaptırıp verdiği sıkıntıdan kurtuldum zaten dolgu minenin yerini aldı yani dolgu yoksa mine var diğer dişlerin zaten minesini açıp içini yıkamıyordum hemen o dişi çektirmek mi gerekir yani o dişi yerinde tutmak zarurettir o diş olmasa çiğneme işini layıkıyla yapamaz dişler Allah (cc) zaten herşeydeki o kusursuz ölçüsüyle dişleride yerli yerinde ve belli bir sayıda yaratmıştır önemli olan Yaratıcının bize verdiğini korumak değilmidir lütfen bu kadar ayrıntıda takılmayalım önce guslün asıl maksadı olan beden temizliğini derinlemesine uygulayan ve uygulatan olalım hakkınızı helal edin Hayırlı Günler


 7. 6
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188

  ve aleykumusselam. öncelikle hoşgeldin kardeş.
  cevap vermeden önce, cevap vermek istediğimiz yazıyı "alıntı" yaparsak kime cevap vermiş olduğumuz yada hangi bölümü eleştirdiğimiz anlaşılacaktır.


 8. 7
  DZALBAY Üye
  DZALBAY
  Üye

  Üye No: 24825
  Mesaj Sayısı: 928
  Tecrübe Puanı: 26
  Yaş: 65

  Alıntı
  Diş dolgusu ihtiyaçtır, zaruret değildir. Dolgu yapmak, çürük dişi tedavi etmek değildir. Bir kimse, çürük dişini doldurtmayıp çektirse ölmez. Salih bir doktor, (Dişini doldurtmazsan veya kaplatmazsan ölürsün veya hasta olursun) demez. Salih doktor, (Diş dolgusu zaruret değil, ihtiyaçtır. Bunun için dişini doldur veya kaplat) diyor.

  İhtiyaç olunca, zaruret olmasa da başka mezhebi taklit etmek caiz ve lazım olur. (Redd-ül-muhtar)
  Kesinlikle yanlış ve anlaşılmaz bir ifade...

  Bunu yazan Müslümanın hiç dişi çürümemiş anlaşılan...Çürük bir diş insana feleğini de, sağını solunu da şaşırtır.Nasıl zaruret olmuyor dolgu anlamadım...Neden başka mezhebi taklit edecekmişiz,bizim mezhep, dişinin içini yıka mı diyor?

  İnsanları yanıltan,şaşırtan ve tereddütte bırakan bilgileri paylaşmasak olmaz mı?


 9. 8
  ravzanur Üye
  ravzanur
  Üye

  Üye No: 177
  Mesaj Sayısı: 291
  Tecrübe Puanı: 6

  burda paylaşılmasın tmm,radyo-tv ler ne olacak..mes'ul kim olacak?
  vesveseye düşmekten Rabbim korusun cümlemizi..amin..


 10. 9
  benanneyim Üye
  benanneyim
  Üye

  Üye No: 60222
  Mesaj Sayısı: 126
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 47

  Hocam kusura bakmayın bende tekrar soruyorum.Yinede acil olmadığı sürece kaplama ve dolgu abdestli iken yapılınca benim içim daha rahat oluyor.Erkekler için neysede kadınların müsait olmadığı zamanlar oluyor..Hakkınızı helal edin..Allah razı olsun..


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Şimdi ben çok çok önceden diş dolgusu yaptirmistim ağzımda çürük için olanlar da var ama şekli bozuk olduğu için de bir kaç dişime kaplama yapıldı ne yapmalıyım mehzep taklit edilmeli diyorlar nasıl taklit etmeliyim veya gerek var mı


 12. 11
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Herhangi bir mezhep taklit etmene gerek yoktur. Diş dolgusu yaptırmak bir tedavidir. Tıpkı cünüpken eli kolu kırılan ve alçı takılan kimsenin durumu gibidir. Bu geçici bir sargı olabilir yada bir dişin kaplatılması yada dolgu yaptırılması olabilir. Her türlüsü tedavi sayılır ve guslü de abdesti de geçerlidir. Hiç bir şekilde özel bir şey yapması gerekmez.


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Sayı 5 Hükümdar kardeş fesupanallah ne diyorsun sen ya ne demek zaruret değil yemek yiyemiyoruz diş çürümüş köke kadar inmiş diyor kanal yaptı önce doktor ama dibi sağlam dedi şimdi bırakalım sağlam olan dişte çürüsün iyice ağrıya mı sebep olsun bir diğer husus ben şimdi dolgu taktırdım sen demek istiyorsun ki git bunu söktür öyle mi dinde zorluk vardır demek mi istiyorsun bu zorluk değil mi ben şimdi doktora gidip söktüreyim mi 1 saat uğraştı onu takmak için ne yapalım söyler misin akıl ver lütfen cevap bekliyorum nedir bu kadar zorluk sök gitsin demek kolay senin hiç dişin ağırdı mı ben o çürük diş yüzünden bırak yemek yemeyi gusül bile alamıyordum sen diş ağrısı çekmemişsin anlaşılan senin demek istediğin ne biliyor musun allah çok zalimdir çok gaddardır ve islam kolaylık dini değildir demek istiyorsun mantıklı ol lütfen bunun başka alternatif yöntemi dişi çek gitsin yazmışsın dibi sağlam dişlerimin sağlam dişi neden çektireyim bu nasıl bir cümledir sağlam dişin çürümesini beklemek sence sağlık açısından güzel bir şey mi lütfen mantıklı olun rica ediyorum diş dolgusu nasıl olurda gusül için engel olur sağlam dişimi neden çektireyim.


 14. 13
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,718
  Tecrübe Puanı: 18

  Kardeşim Allah fıtratla savaşmaz. Diş dolgunun guslüne de abdestine de hiçbir zararı yok.


 15. 14
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 623
  Tecrübe Puanı: 7

  zamanında mevcut tıbbi imkanlarla takılan protezlerden bahsedilir. dişin dişe telle tutturulması veya burna bir şeyler takılması ..vb. benim bildiğim olayın kavranıldığı ilk zamanlarda kimsede kalkıp bunları çıkartalım dibine su değdirelim mi sorusunu bile sormamışlar. soruyu soran arkadaşları tenzih ederim ancak istikamet sadakat emanet cihat sünnet üzere hayat inşa etmek kalmayınca insan bunlarla uğraşıyor. dolguyu çıkarmak falan nedir, bu hususda mezheb taklid etmeye ne gerek var. zaten diyanet vermiş fetvayı veya bir çok verilmiş fetva var.


+ Yorum Gönder