1. 1
  DangeR bir mum ışığı
  DangeR
  bir mum ışığı

  Üye No: 85439
  Mesaj Sayısı: 237
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 33

  Zıhar ve hükmü nedir?


  Soru:
  Zıhar ve hükmü nedir?

  Cevap:
  Bir erkek karısına "Sen bana anamın sırtı gibisin" derse zıhar gerçekleşmiş olur. "Senin karnın, ablamın veya anamın karnına benzemiş" demekle zıhar yapılmış olmaz.
  Zıhar'ın keffareti sırayla bir köle azat etmek, bunu yapamıyorsa iki ay aralıksız oruç tutmak, bunu da yapamıyorsa altmış fakiri bir gün doyurmaktır (Mücadele: 58/2-4). Selam.

  Hiklet karaman

  İlgili Yazılar

 2. 2
  HADİE Bayan Üye
  HADİE
  Bayan Üye

  Üye No: 107408
  Mesaj Sayısı: 705
  Tecrübe Puanı: 8

  Cevap: Zıhar ve hükmü nedir?


  kişi karısını kendine haram olan kadınlara benzetemez örneğin annesine ablasına buduruma zihar denir ve çok günahtır şayet bunu yapan kişi belli bir müddet oruç tutarak ve fakir doyurarak kefaretini ödemeye çalışır


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Zıhar


  Sayın hocam kayınvalidemin sırtında kemik erimesinden dolayı göcüklük var. Eşim bana senin sırtındada anamın sırtı gibi göcükleşme başlamış. Kemik ölcümü yaptıralım.dedi. yaşım 50 biraz önce zıhar boşama şeklini öğrendim . Bu durumda zıharmı oluyor. Boşanmış mı oluyoruz.


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Zıhar ve hükmü nedir?


  Bu tür sözlerle ne amaçla ve ne demek istediği çok bellidir. Bu şekilde zihar meydana gelmez. Boş yere kuruntulara ve vesveselere yer vermenin hiç bir anlamı yoktur.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hocam eşimle aramız biraz soğuktu. O da bana bir konuşması sırasında anam bacım kardeşim gibi oldun öyle davranıyorsun dedi. Benden uzaksın demek istemiş. Ama ben şüpheye düştüm bu durumda zihar olur mu.daha sonra ben kendisine sordum asla öyle demek istemedim dedi uzaksın demek istemiş. Yardımlarınızı bekliyorum


 7. 6
  imam Özel Üye
  imam
  Özel Üye

  Üye No: 2034
  Mesaj Sayısı: 4,906
  Tecrübe Puanı: 54
  Yer: minallah-ilelllah

  Mecaz ifade kullanmak, zıharı kastetmemek "ZIHAR" olmaz. Zaten kocanız amacını ifade etmiş


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Mesela görünüm olarak benzetse sadece anneme benziyorsun dese mesela niyet karısının sadece görünümünü yorumlamak olsa zıhar olur mu peki


 9. 8
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Sadece benzetmekle zıhar gerçekleşmiş olmaz. Şekil olarak benziyorsun gibi sözleri söylemek normal kabul edilebilecek sözlerdir. Zıhar hakkında daha ayrıntılı bilgi için sitemizden arama yaparak bakabilirsiniz.


+ Yorum Gönder