Git 12 Son
 1. 1
  DangeR bir mum ışığı
  DangeR
  bir mum ışığı

  Üye No: 85439
  Mesaj Sayısı: 237
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 33

  Namaz kılmayan Müslümanların gusül abdesti almaları gerekir mi?


  Soru: Cünüp olarak durmanın hükmü nedir? Ne kadar süreyle cünüp bir şekilde kalınabilir? Bir de “zaten namaz kılmıyorum, cenabet dursam ne olur?” diye düşünen arkadaşlar var. Bunlar için ne dersiniz?

  Cevap:
  Cünüplük namaza engel olduğu için böyle bir kişi, namazı vaktinde kılmasına engel olmayacak kadar yıkanmadan bekleyebilir. Bundan fazla beklemesi caiz değildir.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  AKBİLE Bayan Üye
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Üye No: 108595
  Mesaj Sayısı: 157
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: Namaz kılmayan Müslümanların gusül abdesti almaları gerekir mi?


  kadınların özel halleri durumları dışında gusül gerektirecek bir hal olduğu zaman ertelemeden alınması gerekir bunun dindede ertelenmsi doğru bulunmaz


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Namaz kılmayan Müslümanların gusül abdesti almaları gerekir mi?


  simidi bisi dicem ben sadece cumayı kılıyorum cumaya kadar cunup bekleyebilirmiyim


 4. Reklam

 5. 4
  klav Üye
  klav
  Üye

  Üye No: 28817
  Mesaj Sayısı: 459
  Tecrübe Puanı: 6

  Yorum: Namaz kılmayan Müslümanların gusül abdesti almaları gerekir mi?


  Müslüman olmanın şartlarından bir tanesi de namazdır. Namaz ise günde 5 defa kılınır. Günde beş defa namaz kılacağın için en fazla 2-3 saat içinde namaz vakti gireceği için o kadar cenabet kalabilirsin.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  işte 5 vakit kılmıyorum sadece cuma pazartesinden cumyaya kadar bekleyebilirmiyim


 7. 6
  emre Üye
  emre
  Üye

  Üye No: 845
  Mesaj Sayısı: 285
  Tecrübe Puanı: 4

  Onca nasihate rağmen hala çok rahat kılmıyorum kalabiliyorum diyebiliyorsun. İslama göre hayır kardeşim cenabet kalamazsın. Ve farz olan ibadetleri yerine getirmekle yükümlüsün.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  5 vakit kilmiyorum diye sakın olaki cumayı birakmayin. Farzdir. Hic değilse alniniz secdeye deyiyor. 5 vakitin vebali ayridir.


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Merhaba ben bayanım şu ana kadar hep gusul abdestimi aldım ama namaz kılmıyorum fakat gusul abdesti alırken aklıma bin bir türlü şey geliyor olur olmadık mahrem şeyler saatlerce banyoda kalıp ağlıyorum bundan kurtulmak için en azından bir süre abdest almasam olurmu sadece kendimi toparlayana kadar bundan kurtulana kadar inanın pskolojim bozuldu gerekirse psikolojik destek alcam bu yüzden adet oldum bitti banyoya girip abdest almak bana ölüm geliyor ne olur yardımcı olun ne yapmalıyım :((((


 10. 9
  vel Fecr Üye
  vel Fecr
  Üye

  Üye No: 116932
  Mesaj Sayısı: 1,264
  Tecrübe Puanı: 13
  Yer: Ahir Zaman

  namaz kılmayan müslümanların gusülünü sorgulamaktan evvel.
  namazsız müslüman olur muyu bir sorgulayın.


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kardeşim şeytan sana öyle bir vesvese veriyor ki. Sırf gusül abdestini alma diye ve seni perişan etmek için bu oyunu oynuyor. Sen zaten niyet edip banyoya girdiğinde ve bütün vücudunu yıkadığında işin çoğunu yapmış oluyorsun. Sadece ağzınla burnuna da su verdinmi guslün tamamdır inşallah. Sonrasında sünnetleri ile alırsın bu durumu atlatınca. Gusülde aklına gelen o tür düşüncelerden de sorumlu olmadığın için guslüne bir zararı yoktur. Ben de önceden çok takardım gusül abdestine, yok buram kuru kaldı mı yok şuram kuru kaldı mı acaba diye diye ama her ne kadar üstüne gittiysem durum o kadar iyi oldu. Şimdi içim o kadar rahat ki, ben her yerimi ıslattığımı biliyorum ya o yeter diyorum ve vesveselere aldırış etmiyorum. Keşke namaza da başlasan bir an önce durumun ne kadar değişeceğini fark edeceksin. Şu anda korumasızsın aslında bir nevi ve şeytan daha çabuk aklına giriyor. Ne diyor hadisi şerifte ; “Kim sabah namazını kılarsa o, Allah’ın himayesindedir.”
  Ben de önceden namaza başlayacağıma hiç inanmazdım hatta derdim ki çok zor nasıl öğreneceğim, şimdi ise namazlarımı kaçırmamak için hayatımı değiştirdim resmen :)
  Hatta Rabbim kabul ederse şunu sana yazarken bile Allah (c.c) rızası için oruçluyum. Umarım bir daha şeytanı dinleyip onu sevindirmezsin, sen onu ne kadar dinlersen o mutlu, sen günahkâr olursun unutma. Allah’a emanet ol güzelim.


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Evet aynen anlattığınız gibi sizden önceki kisinin laf demesi de hic hos degil sanki ben keyfimden bu durumdayım neyse... :( gusul abdesti alırken yani simdilik bu vesveseden kurtulmam için surekli onunla savasıyorum ama hep yenik düsüyorum :( sadece özel bölgemi yıkasam ağzıma su alıp çalkalasam ve burnuma su çeksem sonrada fıskıyenin altında tüm vucuduma su döksem baştan aşağı omuzlarımı,ayaklar saç kulak falan onları ayrıca yıkamasam da olurmu en azından bu durumdan kurtulana kadar ve birde niyet ettim Allah rızası icin boy abdesti almaya diyoruz onu demeden alsak olurmu onu icimden derken bile aklıma kötü dusunceler geliyor istemeden :((((


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Sizde benim durumumda olmanin nasıl bir olay olduğunu sorgulayin laf demeden önce Allaha şükür müslümanım namaz kılmıyorum diye müslüman olmuyacakmıyım bu benimle Allah arasında olan bir durum sizi ilgilendirmez sizdeki nasıl bir zihniyet anlamadım eğer müslüman olmasaydım gusül abdesti alırken çektiğim bu sıkıntılı durumu çekmezdim psikolojimi bu noktaya getiripte burda paylasmazdım siz benim durumumda olmadığınız için anlayamazsınız işte hem dinde zorlama yoktur gusul almak yada namaz kılmakla inanç ölçülmez herkesin kendince bir sebebi vardır ben vesveseden kurtulmak için care arıyorum muslüman olmaktan kurtulmak için değil kalbimde olan Allaha olan inancım herşeyden üstün bunu da unutmayın.


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Nasıl bu kadar ağır yorumlar yapabiliyorlar ben de anlamıyorum... Sen onu da takma kafana şimdi :)

  Niyet konusuna gelince bu senin mezhebine bağlı. Örneğin Şafii mezhebine mensup isen gusüle niyet etmen şarttır. Lakin Hanefi mezhebine mensup isen niyet etmek zorunda değilsin. Sana aşağıya her iki mezhepte guslün farzlarını (şartlarını) bırakacağım (yani şimdilik yapman gereken bunlar mezhebine göre). Bu durumdan kurtulunca da sünnetleri ile beraber alırsın.

  *Farz ; yapılması zorunlu olan dini emirlerdir.
  *Sünnet ise ; Peygamber Efendimizin davranışlarıdır.

  Hanefî’de guslün farzları :
  1- Ağzın içini yıkamak,
  2- Burnun içini yıkamak,
  3- Bedenin her yerini yıkamak. [Göbek içini, bıyık, kaş ve sakalı ve altlarındaki derileri ve baştaki saçları yıkamak farzdır. Gözleri ve kapalı küpe deliğini yıkamak gerekmez.]

  Şâfiî’de guslün farzları :
  1- Niyet,
  2- Bedenin her yerini yıkamak. [Bazı kitaplarda, Şafii’de guslün farzı üçtür deniyor. Bedendeki necaseti temizlemeyi de ekliyorlar. Beden yıkanınca, necaset de temizlenmiş olacağı için, guslün farzına iki denmesinin mahzuru olmaz.]

  Bu en fazla 2 veya 3 maddeyi yapabilirsin diye düşünüyorum canım :) Sen kuru bir yer kalmadığından emin olduğunda artık vesveseye aldırış etme zaten. Gözlerine inan, şeytana değil. Bu durumu atlatınca da sünnetleri ile beraber alırsan (yani daha uzun ve sevap olan şekli). Her yeri de ayrı ayrı ovmak zorunda değilsin sadece ıslandığından emin ol her tarafının kuru bir yer kalmaksızın.
  Allah (c.c) yardımcın olsun inşaAllah.


 15. 14
  7velh0 Üye
  7velh0
  Üye

  Üye No: 118597
  Mesaj Sayısı: 100
  Tecrübe Puanı: 2
  Yer: ev :)

  Biz Allahla senin arana girmiyoruz ŞEYTANLA SENİN ARANA GİRİYORUZ!
  Namaz Farzdır önce Farzın anlamını öğrenin ricam lütfen :)
  Şeytan artık sizi nasıl kandırmışsa
  Yok İnançlıymışta şöyleymişte O kadar inançlıysan Namaz kılardın

  Cennetin Anahtarı Namazdır
  Hadis-i Şerif+ Yorum Gönder
Git 12 Son