1. 1
  Desert Rose Bayan Üye
  Desert Rose
  Bayan Üye

  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 8,039
  Tecrübe Puanı: 131

  Namazı sürekli kazaya bırakmak


  SORU: Çalışanlar için hele benim gibi devlet dairesinde çalışanlar için vakit namazlarını kazaya bırkmadan kılabilmek çok zor. Gizli kılsanız da şikayetlere maruz kalıyorsunuz? Bu nedenle soruşturma geçiren arkadaşlarımız var. Şimdi yaz günlerinde sorun olmuyor; ama kışın öğle ve ikindi namazlarını kazaya bırakmak zorunda kalıyoruz… Sürekli kazaya bırakmanın hükmü nedir ?

  CEVAP: Namaz dinin direğidir. Dinimizin direği ne ise o bizim hayat dinamiğimizdir. Namazı hava gibi su gibi görmeliyiz. İş yeri şartlarımız, ev ve çevre seçimimiz, evliliğimiz ve benzeri temel hayat ihtiyaçlarımız namaz eksenli bir seçime göre olmalıdır.
  Her şeye rağmen iş yeri şartlarında namazğı eda etme zorluğu ile karşılaşırsak, namazın sünnetlerini kısabiliriz. Sadece farzları kılarak geçici de olsa bir tedbir üretebiliriz. Mesela öğlen namazı veya ikindi namazı farz olarak kılındığında beş dakikadır. Beş dakikalık bir fırsatı muhakkak yakalarız. Abdestimizi önceden ayarlamamız halinde namaz bir sorun olmayacaktır. Buna rağmen namaz kılınamıyorsa, tenzili rütbe bile olsa farklı bir yere intikal ederek ve hatta rızkımızı başka bir yerden temin etmeye varıncaya kadar alternatiflere başvurmalıyız. Bunun adı namaz; herhangi bir şekilde tavizi asla yoktur. Ancak en ağır memuriyet şartlarında bile namazın sorun olmayacağını düşünüyorum. Siz, kapasitenizi ve samimiyetinizi amirlerinize başka zamanlarda ispatlamanız halinde size beş dakikayı çok görmeyeceklerdir.
  Şunu da zikretmek gerekiyor: Namazın ve İslam’ın önü açıktır. Merak etmeyin, namazın değil onu terk etmenin sakıncalı olduğu günlerimiz yakındır biiznillah.
  Nureddin Yıldız

  İlgili Yazılar

 2. 2
  AKBİLE Bayan Üye
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Üye No: 108595
  Mesaj Sayısı: 157
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: Namazı sürekli kazaya bırakmak


  namaz kılmak islamiyette en önemli ibadetlerdendir ertelemek kılnmamak ve sürekli kazaya bırakmak olmaz bu ibadetede saygısızlık ve hafife almaktır


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Namazı sürekli kazaya bırakmak


  Selamünaleyküm,

  Önceden cok hevesli namazimi kilardim, yatsiyi erkenden kilip borcum kalmasin derdim. 5 rekat kilmadim simdiye kadar ama yavas yavas o da olur insaAllah hayirlisiyla.
  Ama kildigim vakitlerimi hep kildim, yani amacim basladigimi birakmamak ve zamanla arttirmakdi.

  Sonra arada ben bir günah isledim ve o günahdan sonra sanki icimden namazi kilmiyorum istekli. Sürekli yatsiyi kazaya birakiyorum, hatta sabah namazini da onunla birlikte bazen kaza ediyorum.

  Bu niye dir? Suan sinavlarim var, Bir kac gün icinde hayirlisiyla bitecek bu dönemin sinavlari. Acaba onun yüzündenmi? Cünki sinav döneminde daha cok oldu bu kazaya birakmalar. Uykusuzum, calisma sistemim degisik, kafami toparliyamiyorum.

  Bu durumda bana tüyo verebilirmisiniz?
  Ve bu şirk midir? Haşa. Rabbim sevdigim ve sevdigimiz seyleri ve kimseleri şirksiz bir sekilde sevebilmeyi nasip etsin cümlemize. Şirk olmasini istemem ama bilmeyenek böyle mi oluyor?

  Simdiden Allah razi olsun.


 4. Reklam

 5. 4
  bbgbbg Üye
  bbgbbg
  Üye

  Üye No: 113174
  Mesaj Sayısı: 578
  Tecrübe Puanı: 6

  Yorum: Namazı sürekli kazaya bırakmak


  Namazlarını cemaatle kılmaya çalış.Bol bol dua et.Birde hangi imtihan olursa olsun Allah’ın(azze ve celle) imtihanındam daha önemli olamaz bunu unutma inşaAllah kardeşim.Allahu Teala hepimizi namaza sürekli ve aksatmadan devam edenlerden eylesin.


 6. 5
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,236
  Tecrübe Puanı: 95

  Alıntı
  Bu niye dir?
  İşlenen günahlar bizi Allahın huzurundan uzaklaştırır tüm mesele bu
  Biz kılmıyoruz sanıyoruz ama Allah kendnden uzaklaştırır haramlardan dolayı


 7. 6
  Oguzkaan Üye
  Oguzkaan
  Üye

  Üye No: 119174
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 1

  Arkadaşlarla bazen dışarı cıkıyorum bu yüzden ikindi vs kılamıyorum yatsı vakti eve geliyorum ikindi ve akşamı kaza edip yatsı kılıyorum ama kaza kılınamıyormuş sanırım bu tarz bi olayda.bu namazları nası kılacağım kaza etmem gerekmezmi yoksa birikmezmi ?


 8. 7
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Elbette kaza edilir ve kaza etmek zorundasın ama bu dediğin geçerli bir mazeret değildir ve bu şekilde namazı ertelemek haramdır. Allah'ın emri herşeyin ve herkesin üstünde olmalıdır. Farz Namazlar vakitlerle belirlenmiş olan ibadetlerdir.


+ Yorum Gönder