1. 1
  m.deniz Üye
  m.deniz
  Üye

  Üye No: 83734
  Mesaj Sayısı: 381
  Tecrübe Puanı: 5
  Yaş: 31
  Yer: .......

  Sevdiğini ölçülü sev, kızdığına ölçülü kız sözü hadis mi?


  Soru: Vaazlarda çokça duyduğumuz bir söz hakkında sormak istiyorum: Sevdiğini ölçülü sev, bir gün düşmanın olur; sırrını dışarı verir. Buğz ettiğine de ölçülü buğz et, bir gün dostun olur; söylediğinden utanırsın. Bu söz, hadis midir? Hadis ise kaynağını belirtir misiniz?
  Cevap: Ebu Hureyre radıyallahu anhtan rivayete göre, şöyle demiştir:
  ”Sevdiğini ölçülü sev, belki bir gün düşmanın olabilir. Kızdığına da ölçülü kız, belki bir gün dostun olabilir.” (Tirmizî, Birr ve’s-Sıla, 60)

  Tirmizî: “Bu hadis garîb (senedinin bir veya birkaç tabakasında râvî adedi bire düşen hadis) olup, sadece bu senetle ve bu şekliyle bilmekteyiz. Eyyûb’tan başka senet ile de rivayet edilmiş olup Hasan b. Cafer’den gelmiştir. Ali’den gelen bir isnadla bu kimsenin rivayet ettiği hadis zayıftır. Sahih olan rivayet, bu hadisin Ali’den mevkuf olarak yapılan rivayetidir.”

  Bu rivayet, aşağıdaki ayetle birlikte düşünüldüğünde daha da bir anlam kazanmaktadır:

  “İyilikle kötülük bir olmaz. O halde sen kötülüğü en güzel tarzda uzaklaştırmaya bak. Bir de bakarsın ki seninle kendisi arasında düşmanlık olan kişi candan, sıcak bir dost oluvermiş!” (Fussilet, 41/34)

  s.vakfı

  İlgili Yazılar

 2. 2
  AKBİLE Bayan Üye
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Üye No: 108595
  Mesaj Sayısı: 157
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: Sevdiğini ölçülü sev, kızdığına ölçülü kız sözü hadis mi?


  aslında nekadarda güzel ve anlamlı bir cümle gerçektende hayatta herşeyi düşünerek yapmak ve ölçülü olmak gerek insanın başına ne geleceği belli değil


 3. 3
  seyit gazi Üye
  seyit gazi
  Üye

  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 623
  Tecrübe Puanı: 7

  Yorum: Sevdiğini ölçülü sev, kızdığına ölçülü kız sözü hadis mi?


  muaviye ra unda bir sözü var: birisiyle aranda bir halatın ince bir lifi kadar bir bağ kalmış olsa dahi onu koparma, zaman gelir senin hayrın onda olur, zaman gelir onun hayrı sende olur veya bir hayra şefaatci olmak durumunda kalırsınız, diyor. aslında bu tür ilişkiler nadasa bırakıldığında, aradan hissiliğin ve laubaliliğin kalmaması neticesinde; değişik bir şekilde hayırlı ve seviyeli arkadaşlıklar devam ettirilebiliyor. eskisi kadar yakın olmasada eskisinden daha güzel oluyorlar. o bağın koparılması da aslında sadece ego tatmini oluyor, bir gereği bir faydası da olmuyor.


 4. Reklam

 5. 4
  Kuldurdileyen Üye
  Kuldurdileyen
  Üye

  Üye No: 121260
  Mesaj Sayısı: 348
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 49
  Yer: Ankara

  Yorum: Sevdiğini ölçülü sev, kızdığına ölçülü kız sözü hadis mi?


  Sen şunu seveyim dediğinde sevebiliyormusun? Ben yapamıyorum. Sevdiğinde ölçülü konuş dersen onu yapabiliyorum. Sen bir nesne gösterip bundan nefret et dersen ben bunu yapamıyorum. Nefret ettiğinde ölçülü konuş dersen bunun üzerinde besmele ile mücadele veriyorum halen çalışıyorum. Çocuğum oldu, sadece Allah ın kulu ve Rabbimin emaneti dedim ve asla sevgisinin Rabimin sevgisinden yüksek olmadığı için kendimi Allah tan şanslı hissettim. Yaşı gelince kendisine ben söylemeden yanımda namaza başladı onun için Rabbime şükr ettim ve kendimi şanslı saydım. Keza hanıma da hiç bir şey demedim o da kendi yanımda başladı orda da Allah a çok şükr ettim. Bunlar benim en çok korktuğum şeylerdi ve büyük yardım aldım. Bin Şükr olsun ona. Sevgide ölçülü ol ve nefrette ölçüü ol bunu ben yapamadım. Hadis mi bilmiyorum? Sence? Bilen varsa aydınlatsın bizi bende merak ettim.


+ Yorum Gönder