1. 1
  Tarikatsiz 1i Emekli
  Tarikatsiz 1i
  Emekli

  Üye No: 98637
  Mesaj Sayısı: 8
  Tecrübe Puanı: 0

  Salat-ı tefriciye veya Salat-ı nariye hakkında ayet veya hadis var mı?


  Okunabilir diyerek fetva getiren kişilere sorarmısınız peki,4444 kere okunulmasındaki hurafeyi ne yapacağız.sonradan uydurulan ve sünnette yeri olmayan bir duanın 4444 kere okunması ile tüm dileklerin gerçekleşeceği yalanını din kitaplarına sokanların hükmü ne olmalıdır sorabilirseniz faydası olacaktır.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Salat-ı tefriciyenin 4444 defa okunması konusunda ayet veya hadis var mıdır?


  Peki, bu "sahih" rivayetlerle neden yetinilmiyor ben de hep bunu merak etmişimdir. Neden bu türlü hiçbir isnadı olmayan şeylere tevessül eder insanlar? Bu soruların cevabını bulmak demek, çok şey demek... Rabbim sorularımıza doğru cevaplar bulabilmemizi nasib eylesin...

  Allah razı olsun kardeşim paylaşım için...

  vesselam...


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Salat-ı tefriciyenin 4444 defa okunması konusunda ayet veya hadis var mıdır?


  Alıntı
  4444 Tefrîciyye veya 41 Yâsîn gibi belli saylarda okunan dualar, zikirler, salavât, âyetler ve sureler hakkında (namazlardan sonra 33 adet olarak söylenen tesbîh, tahmîd ve tekbîr gibi pek az müstesna tutulursa) emreden, tavsiye eden bir nas yoktur. Müslüman istediği kadar Tefrîciyye diye anılan salavât veya Yâsîn suresi okuyabilir.

  Hayrettin KARAMAN'ın bu sözüne katılmıyoruz...


  Maddi kilitlerin kendilerine münasip anahtarları olduğu gibi manevi kilit hükmünde bazı sırların da kendilerine münasip ölçülerde anahtarları vardır.

  Kilide göre anahtarı kullanmadınız mı muvaffak olamazsınız. Mesela sizin e- mailinizin bir şifresi vardır. O şifreyi yanlış girdiğiniz takdirde – mail kutunuza giremezsiniz. İşte bazı ilahi sırların açılabilmesi için belirli sayıda tesbihin veya salavatın çekilmesi gerekir. Bu sayı kasten çekilmez ise o ilahi sırra erişilmesi mümkün değildir. Fakat sehven yani unutarak yanlış çekilmiş ise Cenab-ı Hakkın rahmeti sizden onu kabul etmektedir. O ayrı meseledir.

  Alıntı
  Kur'anda ve Sünnette böyle bir emir yoktur, vardır die yaparsa bidattır. Böyle bir inanç olmaksızın, şahsî veya başkasının tecrübesine dayanarak "Bu kadar okumanın şuna faydası oluyor, oldu" der, okur ve tavsiye ederse bu bid'at olmaz ve sakıncası da bulunmaz.

  bu söze itirazımız yoktur..
  Alıntı
  Müslüman istediği kadar Tefriciye salavat ve Yasin okuyabilir
  Yanlışlık şurada: Bir alim bize 4444 kere Tefriciye salavat oku diyorsa o kadar sayıda okumak gerekir. 4443/4445 kere okumak o kilidi açmayacaktır. şu hacetin olsun diye 41 kere Yasin oku deniyorsa o kadar sayıda okunur. 40 yada 42 kere okumak o kilidi açmayacaktır. bilmem anlatabildimmi...

  Ha sevap olsun diye istersen 1 milyon kere oku o ayrı... 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Salat-ı tefriciyenin 4444 defa okunması konusunda ayet veya hadis var mıdır?


  Pekala nerden biliyosun kabul olacağını bunu Allah nerde söylemiş ki bu bildigin tuccarliga girer ben sana bu kadar sure okudum sende bunun karsiliginda bana bunu ver Allahm tüccar degil aşık ibadeti yapın karşılıksız yapin ne yapacaksanız ona teslim olun dünyaevi seyler yerine ibadetlerinizn kolayligi icin nefsinizi yenmek icin yardim dileyin


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamün aleyküm kardeşim. Bende sorunuzu çok beğendim. Keşke buna gerçekten bir açıklama getirseler.


 7. 6
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,718
  Tecrübe Puanı: 18

  Bu tür duaların içeriği güzel olmasına rağmen Rasulullah'tan böyle dualar gelmemiştir. İslam'da asıl olan DUA dil ile değil HAL (amel) ile yapılan duadır. Bu tür dualarla problemlerinizi çözemezsiniz. Eğer müslümanlar bu tür dualarla sorunları çözecek olsalardı bu gün dünyaya küfür değil müslümanlar hakim olurdu.
  Bu tür dualar Rasulullah'tan yüzlerce yıl sonra toplanmış içine kendi edebi duaları katılmış hiçbir özelliği ve Allah indinde ayrıcalığı olmayan dualardır.
  En güzel dua biçimleri zaten Kur'an'da var;

  2/ el-Bakara -186- Kullarım Beni senden soracak olurlarsa, bilsinler ki Ben pek yakınım. Bana du⒠edenin duâsına icâbet ederim. Öyleyse onlar da davetime icâbet etsinler ve Bana hakkıyla inanıp tasdîk etsinler ki doğru yolda yürüyerek selâmete ersinler.

  7/ el-A’râf -55- Rabbinize yalvara yalvara ve gizlice du⒠edin. Çünkü O, haddi aşanları sevmez.

  56- Düzene sokulduktan sonra yeryüzünde bozgunculuk yapmayın. ALLÂH’a (azabından) korkarak ve (rahmetini) umarak du⒠edin. Şüphesiz, ALLÂH’ın rahmeti iyilik edenlere çok yakındır.

  180- En güzel isimler ALLÂH’ındır. O’na o güzel isimleriyle du⒠edin ve O’nun isimleri hakkında gerçeği çarpıtanları bırakın. Onlar yaptıklarının cezasına çarptırılacaklardır.

  205- Sabah akşam demeden, kendi içinden, korkarak ve yalvararak, alçak sesle Rabbini an ve gâfillerden olma.

  11/ Hûd -61- Semûd’a da kardeşleri Sâlih’i gönderdik. Onlara şöyle dedi:”Ey kavmim! ALLÂH’a kulluk edin, sizin O’ndan başka hiçbir ilâhınız yoktur. O sizi topraktan yarattı. Orada size yaşama imkânı ve gücü verdi. O’ndan bağışlanma dileyin. Sonra O’na tevbe edin. Şüphesiz Rabbim yakındır duâ’yı kabul edendir.

  17/ el-İsrâ -110- De ki: “(Rabbinizi) ister ALLÂH diye çağırın, ister Rahmân diye çağırın. Hangisiyle çağırırsanız çağırın, nihayet en güzel isimler O’nundur. Namazında sesini pek yükseltme, çok da kısma. İkisi ortası bir yol tut.

  18/ el-Kehf -28- Sabah akşam Rablerine, O’nun rızasını dileyerek dua edenlerle birlikte ol. Dünya hayatının zînetini arzu edip de gözlerini onlardan ayırma. Kalbini Bizi anmaktan gafil kıldığımız, boş arzularına uymuş ve işi hep aşırılık olmuş kimselere boyun eğme.

  21/ el-Enbiyâ -90- Biz de duâsını kabul ile icâbet ettik de kendisine Yahyâ'yı ihsân ettik. Ve eşini (doğum yapmaya) elverişli hâle getirdik. Doğrusu onlar iyiliklerde yarışıyorlar, umarak ve korkarak Bize yalvarıyorlardı. Bize karşı derin saygı duyuyorlardı.

  25/ el-Furkân -77- De ki: “Duâ’nız olmazsa Rabbim size ne diye değer versin ki?”

  26/ eş-Şu’arâ -213- O halde sakın ALLÂH ile beraber başka ilâha kulluk edip yalvarma, yoksa azaba uğratılanlardan olursun.

  28/ el-Kasas -88- ALLÂH ile birlikte başka bir ilâha du⒠etme! O’dan başka ilâh yoktur. O’nun dışında her şey yok olacaktır. Hüküm O’nundur. Sonunda döndürülüp O’na götürüleceksiniz.

  32/ es-Secde -16- Onların yanları yataklardan uzaklaşır, korku ve ümit içinde Rablerine du⒠ederler ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan hayra sarf ederler.

  40/ el-Mü’min -60- Rabbiniz buyurdu ki: “Bana du⒠edin ki size karşılık vereyim. Zira Bana ibâdet etmeyi kibirlerine yediremeyenler, zelîl ve rezîl olarak cehenneme gireceklerdir.”

  72/ el-Cin -18- Muhakkak mescidler hep ALLÂH içindir. O halde ALLÂH yanında başka birine du⒠etmeyin.

  20- De ki; Ben ancak Rabbime du⒠ederim ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmam.


+ Yorum Gönder