1. 1
  Desert Rose Bayan Üye
  Desert Rose
  Bayan Üye

  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 8,039
  Tecrübe Puanı: 131

  Niyet edip yapmamak


  SORU: Efendim camiye namaza veya evde herhangi farz veya sünnet, mesela teravih namazını kılmaya niyet edip kılamayınca niyetten dolayı namaz kılınmış gibi sevap olur mu ya da kılınmadığından dolayı borç – vebal olur mu?
  CEVAP: Bir mü’min, bir ibadete niyet ettikten sonra, o ibadeti ondan düşürecek tarzda bir engelle karşılaşması halinde o ibadeti eda etmiş gibi bir sevap alır. Ancak niyet etmek, bir işi yapmayı hayal etmek değildir. Ciddi bir karara ve işi yapmaya hazır olmaya niyet diyebiliriz. Allah’a emanet olun.

  Nureddin Yıldız

  İlgili Yazılar

 2. 2
  AKBİLE Bayan Üye
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Üye No: 108595
  Mesaj Sayısı: 157
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: Niyet edip yapmamak


  niyet etmek ibadeti yapmaya karar vermek ve başvurmaktır fakat vazgeçildiği anda ibadeti yapmakta hayal olur bunun günahı yoktur ama yapılırsa daha sevap olacakltır


 3. 3
  Sengyl Misafir
  Misafir

  Yorum: Niyet edip yapmamak


  HOCAM ben dersten geçince sevinçten ilk gün oruç tutucan dedim. Şuan adetim 5 6 gün sürüyor ilk oruç gününe kadar biterse niyet edebilir miyim? Yoksa 10 gün geçmesi mi gerekir? Ve ben niyetimi gerçekleştirmediğim için günaha girer miyim


 4. Reklam

 5. 4
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,236
  Tecrübe Puanı: 95

  Yorum: Niyet edip yapmamak


  Alıntı
  ilk gün oruç tutucan dedim
  ilk günden kasıt Ramazan ayı ise böyle adak olmaz, çünkü ramazan ayı orucunu tutmak farz olduğu için zaten tutmak zorundasınız.
  Şayet ramazan ayı dışında ise, adetiniz bitsin hatta ramazan ayı bitsin sonra tutun


+ Yorum Gönder