1. 1
  DangeR bir mum ışığı
  DangeR
  bir mum ışığı

  Üye No: 85439
  Mesaj Sayısı: 237
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 33

  Saygı duruşunda bulunmanın hükmü nedir?


  Soru: Ben bir siyasi partide siyaset yapıyorum ve belli başlı günlerde zati âlinizin de bildiği gibi törenlere katılıyoruz. Orada Atatürk’ün önünde topluca saygı duruşunda bulunuyoruz ve daha sonra heykelin önüne teker teker geçip çelenk koyup önünde, belli bir süre ayakta durup, başımızla selam verip tekrar sıramıza geçiyoruz. Benim sorum: Bu yaptığımız doğru mudur? Şirk midir? Zaten bunu yaparken içim rahatsız oluyor ama sizi dinledikten sonra iyice rahatsız oldum. Lütfen bizi aydınlatınız.

  Cevap:
  Bir insanın bir başkası karşısında ayakta durması ya da bir heykel karşısında saygı duruşunda bulunması dinimiz açısından yanlış bir davranıştır. Ancak “bildiğimiz kadarıyla” Atatürk’ün heykeli karşısında duranlar ona tapma niyetiyle durmuyor, onu Allah ile kendi arasına koymuyor ve ondan yardım istemiyor. Bunun için ona adaklar vs. sunmuyor. Bu sebeple o duruş, puta tapmak gibi olmaz. Puta tapanlar, heykelin manevi şahsiyetini tanrılaştırarak Allah ile kendi aralarına koyar ve ondan yardım isterler. İşte şirk budur.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Saygı duruşunda bulunmanın hükmü nedir?


  Tabikide soyledikleriniz dogru fakat cansiz bir varligin karsisinda neden bir yukseltilmis hissi verilip saygi durusunda duruluyor sevgi ve saygi duyulur tmmda bunlar saygi durusunda durup bir cansiz nesneye selam verip ne amacliyorlar onemli olan burada sirk konusu acikladiniz fakat bu ne demek oluyor o zaman


+ Yorum Gönder