1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yellenme özürü olan özürlünün abdesti


  yellenme özürü olan kimse abdest alırkenözrü devam etse yani yellense abdesti bozulurmu

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188

  Sürekli gaz (yellenme) problemi olan kimse, nasıl abdest alır; özürlü sayılır mı?


  Bu meselenin iki yönü bulunmaktadır.
  Birincisi, gerçekten bir sağlık sorunu vardır. Bunun tespiti için dindar ve uzman bir doktora gitmelisiniz. Doktor, şayet sağlık sorunu olduğunu söylerse, bu durumda özürlü hükümlerine göre abdest alır, namaz kılarsınız.
  İkincisi ise, bu konuda şeytan insana vesvese verir. İnsan yellenmediği halde kendisini yellenmiş zanneder. Bu vesveseye itibar etmeyip namazınızı kılarsınız; abdestiniz bozulmamıştır.


 3. 3
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188

  Cevap: Sürekli gaz (yellenme) problemi olan kimse, nasıl abdest alır; özürlü sayılır


  Yellenme mazerete girer mi?

  Kendini tutamayacak şekilde yel çıkması bir özürdür. Bir illetin özür sayılabilmesi için bir müddet vardır. Şöyle ki, bir özür, önce abdest alınıp namaz kılınacak kadar bir zaman kesilmememek üzere tam bir namaz vakti devam etmelidir. Sonra da her namaz vaktinde hiç olmazsa bir kez daha o illet meydana çıkıp durmalıdır ki, bu illet sahibi özürlü sayılsın. Özürlü bir kimse o vakit için aldığı abdest iledilediği kadar farz ve nafile namaz kılabilir. (28)
  Kaynak: Büyük İslam İlmihali, Ömer Nasuhi Bilmen


 4. Reklam

 5. 4
  fts1465 Misafir
  Misafir

  Sürekli gaz (yellenme) problemi olan kimse, nasıl abdest alır; özürlü sayılır mı?


  Ben gazmi bazn tutyr bazen tutamıyorum.bazen bi nmzda bikac kez abdest almk zrnda klyrm.ama bi namzn farzini kilcak kadr gazni tutan özürlü sayılmıyormus.ama bazende nadirde olsa bi namzn vakti boyunca tutabiliyrm.ozellikle yemk yeidkten snra ve aç oldgumda bu durum artyo.mesela abdest aliyrm kilblre namz kilyrm.snra tutamıyorum.fakat kuranda okak istyorm.tekrar abdest aliyrm.bi sure okuyorum ama snra yine gazimi tutamyrm.ve tekrar abdest almam gerkirmi.surekli almaktanda ister istemez yoruluyrm.benim bu durumum ozre girermi


 6. 5
  MERAK EHLİ Üye
  MERAK EHLİ
  Üye

  Üye No: 110477
  Mesaj Sayısı: 175
  Tecrübe Puanı: 2

  pek özüre girmez. Bide şöyle bir şey var ses ve koku duyuyor musun. eğer duymuyorsan bu yellenme değildir. birde şöyle bir şey var kuran abdestsiz okunabilir, sadece ele alınmaz. bunla ilgili hadisler mevcuttur.


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selâmün aleyküm. Her ne kadar koku ve ses olmasa da afedersiniz sanki dübürümden bir hava çıkıyor sürekli.

  •Birincisi bu abdesti bozar mı ?

  •İkincisi de "eğer bozarsa" ben özürlü hükmünde miyim ? Çünkü bu hissi hemen hemen her abdest hissediyorum ve dilediğim gibi ibadet edemem o halde. Yani her namaz vakti olmasa bile yine de özürlü sayılır mıyım ? Bir abdest alıp dilediğim gibi ibadet edebilir miyim ?


 8. 7
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Aleykum selam. Ses ve koku gelmedikçe hiç bir şekilde abdest bozulmaz. Sürekli bunu hissetsen bile özür sahibi olmazsın. Çünkü senin bu yaptığın sadece bir vesvesedir.


+ Yorum Gönder