1. 1
  Muhasibi Üye
  Muhasibi
  Üye

  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 4,005
  Tecrübe Puanı: 42
  Yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Kuzenim nefsini dinlemeyi tercih edip bir aleviyle evleniyor. Kınada erkek olmayacak sadece bayanlar arası.


  Kuzenim nefsini dinlemeyi tercih edip bir aleviyle evleniyor. Kınada erkek olmayacak sadece bayanlar arası. Kınaya gitsem, büyük günah mı işlemiş olurum?


  Cevap: Eğer kınada müzik yoksa her hangi bir günah yoktur! Çünkü sazlı, çalgılı ve müzikli bir düğün, dinimizce haramdır. Bununla beraber davete icabet etmemizde farzdır! Ama böyle bir düğüne gitmememiz gerekiyor. Böyle bir düğüne davet edildiğimiz zaman bizim için iki seçenek vardır.
  1) Düğünden birkaç gün önce bizi davet eden kişiye gidip, Allah hayırlı mubarek etsin. Düğününüze gelmek istiyoruz ama çalgı ve müzik olduğu için gelemeyeceğiz kusura bakmayın deyip hediyesini verip geliriz.
  2) Düğüne gidip, Allah hayırlı mubarek etsin. Kusura bakmayın çalgı ve müzik olduğu için kalamayacağız deyip hediyesini verip döneriz.
  Bu iki seçenekten birini yaptığımız zaman, hem davete icabet etmiş oluruz hemde Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in dediği gibi: ‘…Münkeri diliyle değiştirsin…’ hadisiyle amel etmiş oluruz.
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “Sizden kim bir münker görürse onu eliyle değiştirsin. Eğer ona gücü yetmezse diliyle onu değiştirsin. Eğer ona da gücü yetmezse kalbiyle değiştirsin. Bu ise imanın en zayıfıdır.”
  Müslim: 49/78

  İlgili Yazılar

 2. 2
  AKBİLE Bayan Üye
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Üye No: 108595
  Mesaj Sayısı: 157
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: Kuzenim nefsini dinlemeyi tercih edip bir aleviyle evleniyor. Kınada erkek olmayacak sadece bayanlar arası.


  islami koşullara göre yapılan düğün derneklere gidilebilir ama tam tersi olan abartılmış eğlenceli düğünler islama ters koşullar oluşturmaktadır


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ne Yapmalıyım?


  Şimdi ben sözlüyüm nişan kına derken düğüne sıra gelicek eşimin ailesi düğünün çalgılı olmasını istiyor fakat ben istemiyorum.Eşimde bunu diretiyor yani oynamazsın ama yine de çalgılı olur diyor ben bu durumda ne yapmalıyım ?


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Kuzenim nefsini dinlemeyi tercih edip bir aleviyle evleniyor. Kınada erkek olmayacak sadece bayanlar arası.


  Senin düğünün veya başkasının düğünü olsun çalgılı ve karışık yapılan bir düğün haramdır. Sana düşende bu şekilde bir düğün istememektir ve eşine bunu söylemektir. Yapılabilir yada mecbursun diye sana verilecek bir cevabımız yoktur.


+ Yorum Gönder