1. 1
  maydın Özel Üye
  maydın
  Özel Üye

  Üye No: 761
  Mesaj Sayısı: 524
  Tecrübe Puanı: 7
  Yer: iskenderun

  Mülakatlarda torpil


  SORU: Benim sorum özellikle kaymakamlık, müfettişlik ve uzmanlık gibi sınavların mülakat aşamalarında referans adı altında torpil uygulaması yapılmaktadır. böyle bir durumda hassasiyet sahibi müslümanlar ne yapmalıdır buna tevessül mü etmelidir yoksa bundan kaçınmalımıdır.? Eğer kaçınacak diyorsanız ciddi hak mahrumiyetlerine uğramaktadır müslümanlar. bu konuda görüşleriniz nelerdir?

  CEVAP: Zannederim sizin torpil dediğiniz şey resmi bir uygulamadır. O tür makamlara getirilicekler hakkında yetkili kişilerin araştırma yapması, ehil ve güvenli olanı bulmaya çalışması gerekmektedir. yalan ve hileli olmadıkça referansla iş yapılmasında dinen bir sakınca olmaz. Sakıncalı olan sahte referanslarla iş görmektir. Allah’a emanet olunuz.


  İlgili Yazılar

 2. 2
  AKBİLE Bayan Üye
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Üye No: 108595
  Mesaj Sayısı: 157
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: Mülakatlarda torpil


  her ne olursa olsun kazanılacak iş için yalan dolan uygulanmamalı ve başkasının hakkına girilmemelidir bu işten kazanılacak para helal olmalıdr


 3. 3
  m.yasin25 Üye
  m.yasin25
  Üye

  Üye No: 116830
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 1

  Askeri Okullara Girerken Torpil


  Ben bu sene Milli Savunma Üniversitesi sınavına gireceğim. Herkesin bildiği üzre torpilin en çok döndüğü yerlerden birisi. Fakat ben araya torpil sokmak istemiyorum kimsenin hakkına girmemek için ama bir yandan da girenlerin hemen hemen hepsi torpil sayesinde giriyor. Şimdi bende torpil sokmasam araya mülakatlardan geçme şansım çok düşük. Bu nedenle araya torpil sokmam ne kadar doğru olur? Bu konu hakkında bilgisi olup yardımcı olanlardan Allah razı olsun..


 4. Reklam

 5. 4
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,236
  Tecrübe Puanı: 95

  Yorum: Mülakatlarda torpil


  Torpil dediğiniz rüşvettir, rüşvetin dindeki hükmü bellidir.

  "Rüşveti alan da veren de cehennemdedir."

  (İmam Suyuti, Camiu’s-Sağir Ve Tercemesi İzahlı 2000 Hadis, Aydın Yayınevi: 2/46)


 6. 5
  m.yasin25 Üye
  m.yasin25
  Üye

  Üye No: 116830
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 1

  Bende aksini düşünmüyorum fakat şöyle bir şey var ki ben ve ya bir başkası yazılı sınavdan yeterli puanı alıp spor dallarında da başarılı bir şekilde tamamlasak bile torpil olmadığı sürece sağlık (herhangi bir sağlık sorunu olmayıp etten püften sebepten elenenler var) ve ya sözlü mülakatta karşımızdaki kişinin insaniyetine bağlı kalıyoruz. Bu durumlarda torpili olanlar geçerken torpili olmayanlar dediğim gibi geçemiyor. Bu durumda da benim gibi düşünenler haklı kazançlarını elde edemeyip hak etmeyenlerin kazandığını görüyoruz.
  Benim dediğim ise yazılı sınavda ve sporda başarı elde ettikten sonra sözlü mülakat için araya torpil sokmayı düşünüyorum. Hak ettiğim kazancı mecburiyetten torpille almak zorunda kalıyorum. Bu konu da nasıl düşünmeliyim haklı mıyım haksız mıyım ?


 7. 6
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 4,882
  Tecrübe Puanı: 80
  Yer: Türkiye

  Hakkımı "HAK" olmayan yolla alayım anlayışı islami değildir Rabbimiz asla buna razı olmaz.
  Tedbir al ve gerisini Allaha bırak, belki iş nasip olmaz ama Allahın rızası kesin olur


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hocam yanlış anlamazsanız size bir şey sormak istiyorum. Geçenlerde gezerken "maydın" adlı hocanın vefat ettiğini gördüm. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Benim merak ettiğim özel olmazsa, nasıl ve kaç yaşında vefat etti ? Gerçekten okurken çok kötü oldum, içim acıdı.. Allah herkese hayırlı ölümler nasip etsin inşallah 😔

  Not : Bu konu altına yazıyorum çünkü nereye yazacağımı bilemedim. Konuyu açan kişi kendisi olduğu için buraya yazıyorum.


 9. 8
  mumsema Admin
  mumsema
  Admin

  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 4,882
  Tecrübe Puanı: 80
  Yer: Türkiye

  Maydın diyaliz hastasıydı, beyin kanamasından vefat etti 83 doğumluydu sanırım.
  Hayatımda çook müslüman genç eğittim ama masum bambaşkaydı, her öğrendiğini yaşar ve günahlardan çok uzak bir gençti


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Keşke rabbim herkese böyle yaşamayı ve böyle temiz ölmeyi nasip etse.. Nur içinde yatsın inşallah 🙏🏻


+ Yorum Gönder