1. 1
  maydın Özel Üye
  maydın
  Özel Üye

  Üye No: 761
  Mesaj Sayısı: 524
  Tecrübe Puanı: 7
  Yer: iskenderun

  Müzik dinlemek caiz midir?


  SORU: Hocam benim müzik konusunda aklim biraz karisti… Biryerde okumustumki bazi seylere dikkat ederek müzik dinlemek caizdir… ancak bazi görüslere göre haram olduguda söyleniyor…Müzik dinlemek caizmidir hocam?

  CEVAP: Müzik hakkında pek çok hadisi şerif vardır. Bu hadislerde müzik yasaklanmaktadır. Son dönemlere ait yazan, konuşan âlimler, bu umumi yasaktan hangi türlerin istisna edilebileceğine dair görüşler belirtmişlerdir. Sizin karşınıza çıkan da budur. Netice olarak şunu söyleyebiliriz:
  Bir kere müzik ve türevleri ibadetteki, ihlastaki lezzete manidir. İstisnai olarak caiz olabileceği yerler olabilir. Mesela mehter için durum böyledir. Çünkü mehter cihadı teşvik unsurludur, nefsani bir boyutu yoktur. Mehtere benzeyen, sonuç olarak onunla paralellik gösteren müzik türleri de caiz olabilir. Ama esas olan Peygamber aleyhisselamın dilinden yasaklanmış bir işten tamamen uzak durmaya çalışmaktır. En küçük tavizin bile bizi sürükleyeceği yeri tahmin etmemiz gerekiyor.
  Allah Teala, takva ehli olma hazzını yaşamayı hepimize nasip buyursun.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  AKBİLE Bayan Üye
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Üye No: 108595
  Mesaj Sayısı: 157
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: Müzik dinlemek caiz midir?


  bu nedinlediğine bağlı bazı müzikler ahlak yoksunu çoluğa çocuğa kötü gelecek nefsi azdıracak müziklerdir bunlardan hayır gelmez zarar gelir


 3. 3
  al-Muwaḥḥidūn Emekli
  al-Muwaḥḥidūn
  Emekli

  Üye No: 108860
  Mesaj Sayısı: 20
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: Ankara

  Cevap: Müzik dinlemek caiz midir?


  çalgı aleti olmayan dinleyebilirsin


 4. Reklam

 5. 4
  remr Üye
  remr
  Üye

  Üye No: 105957
  Mesaj Sayısı: 20
  Tecrübe Puanı: 1

  Müzik Dinlemek Caiz Mi ?


  İçerisinde kötü sözler olan şarkıların dinlenmesinin günah olduğunu elbette biliyorum. Merak ettiğim şey sözlerinde herhangi bir mana olmayan şarkılar, sadece kulağa hoş geldiği için dinlenebilir mi ? Mesela şarkıda sadece ''Sabah kalktım, yüzümü yıkadım, dışarı çıktım...'' gibi alakasız, günlük hayatla ilgili şeyler geçiyorsa, bunu da dinlemek günah olur mu ? Ayrıca herhangi bir sözü olmayan klasik müzik ve onun tarzında müzikler de var. Onlar hakkında da durum aynı mıdır ?

  Kısa cevap verirseniz ve internetteki herhangi bir cevabı kopyala-yapıştır yapmazsanız sevinirim. İnternette bununla ilgili zaten pek çok şey okudum ama sözleri manasız olan veya klasik müzik gibi sözleri olmayan müzikler hakkında bir şeye ulaşamadım. Beni aydınlatırsanız sevinirim.


 6. 5
  Şem'a Özel Üye
  Şem'a
  Özel Üye

  Üye No: 677
  Mesaj Sayısı: 3,201
  Tecrübe Puanı: 34

  Alıntı
  günlük hayatla ilgili şeyler geçiyorsa, bunu da dinlemek günah olur mu
  Sözleri kötü olmayan türküler dinlenebilir. Müzik konusu ise tartışmalı bir konu dileyen dinler dileyen dinlemez size kalmış


+ Yorum Gönder