1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Domuz derisinden eşya kullanmak


  Öncelikle selamun aleyküm. 2 yıl önce deri kordonlu saat aldım, aldıktan 2 3 hafta sonra kordonunun domuz derisi olduğunu öğrendim kordonunu değiştirdim öyle kullandım. Şimdi gene saat almak istiyorum, hafif olduğu için deri kordonlu almak istiyorum ama gene domuz derisi çıkar mı diye korkuyorum. Sizce ne yapmalıyım internetten araştırdım alacağım modele dair bi domuz derisine rastlamadım. Şimdiden teşekkürler, Allah razı olsun..

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,718
  Tecrübe Puanı: 18

  Yorum: Domuz derisinden eşya kullanmak


  Domuzu yemek haramdır kardeşim, derisi tabaklandığı takdirde ayakkabı, manto ve sizin gibi saat kordonu olarak kullanılabilir.

  Hanefîlerden Ebû Yusuf, kendisinden zâhiru’ r-rivâye dışında nakledilen bir rivayete göre domuz derisinin tabaklandıktan sonra kullanılabileceğine dair görüş bildirmiştir (Heyet, Hınzîr” , el-Mevsûatü’l-Fıkhiyye, c: 20, s: 34)


 3. 3
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Domuz derisinden eşya kullanmak


  Deriden Saat kordonu, ayakkabı yada elbise gibi herhangi bir ürün alınacağı zaman derisinin neyden olduğu ilk önce sorulmalıdır. Domuzun eti haram kılındığı gibi aynı şekilde derisi de haram kılınmıştır. Yine Tabaklansa bile domuz derisinin kullanımı caiz değildir.

  Kaynak için bakabilirsiniz:
  Domuz, yılan, fare ve insan derisi dabağlanmakla temiz olmaz. (Redd-ül muhtar)
  Domuz ve yılan derisi, dabağlansa da temiz olmaz. (Halebi, Hidaye, Hindiyye)
  İmam-ı a’zam, “Domuz derisi dabağlansa da temiz olmaz” dedi. (Mizan-ül-kübra)
  Yılan derisi ile domuz derisi dabağlanmakla temiz olmaz. (Mezahib-il Erbea)
  Domuz derisi dabağlanmakla temiz olmaz. (Büyük İslam İlmihali)


 4. Reklam

 5. 4
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,718
  Tecrübe Puanı: 18

  Yorum: Domuz derisinden eşya kullanmak


  Muhterem Kardeşim,

  Ayette geçen RİCSUN kelimesi DOMUZ'un tamamını değil "etini" işaret etmektedir. Arapça'da HU zamirinin mercii noktasında kaide bunu gerektirir. Ayrıca Kur'an'da geçen 4 ayette de domuz etinin vurgulandığı çok açıktır.

  Kaldı ki, Rasulullah (A.S) ölmüş hayvanın derisinin tabaklandığı takdirde kullanacağını belirtmiştir. Oysa domuzun yasaklandığı aynı ayette, leş de eti yenilmeyecek kategorisindedir. Dolayısıyla Rasulullah (A.S) bu tefsiri ile kastedilen yasakların bütünü değil yalnızca ETİNİ kapsadığını göstermektedir.

  Dolayısıyla Hanefi mezhebi usulüne göre, yukarıda naklettiğim İmam Yusuf'un da gelen görüşüne göre, domuz eti kesin haram olmakla beraber, derisi tabaklandığı takdirde her türlü araç gereçte kullanılabilir.

  Hz. Meymune’nin azatlı bir cariyesine sadaka olarak bir koyun verilmişti, bir gün koyun öldü. Ona dua ve selam olsun, Allah’ın Elçisi rastladı ve dedi ki;”Bunun derisini alsaydınız tabaklardınız, ondan yararlanırdınız.” Dediler ki, o ölüdür. Dedi ki;”Yalnızca onun yenmesi haram kılınmıştır.” (Müslim, Hayz, 100) “Allah’ın Elçisi’nin eşi Şevde şöyle demiştir: “Bir koyunumuz öldü, derisini tabakladık ve eskiyinceye kadar onun içinde nebiz[2] yaptık.” ( Nesei, Fer’, 4)

  Allah-u A'lem, selametle...


+ Yorum Gönder