1. 1
  ayseiclal99 Emekli
  ayseiclal99
  Emekli

  Üye No: 116763
  Mesaj Sayısı: 83
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: ankara

  Müzik Dinlemeyi Bırakmak


  Merhaba 13 yaşında bir kızım.Boş zamanlarımda müzik dinlerdim ama son zamanlarda beni ders gibi şeylerden alıkoyuyordu (namazımdan alıkoymuyordu onu düzenli kılıyordum) ve haram olduğunu öğrendim.YouTube'dan abone olduğum müzik kanallarını sildim.Dinlemeyi sevdiğim,çocuklardan oluşan Fransız bir grup vardı UNICEF'in dünya barışı adına şarkıları fln.Ne biliyim onları da terk ettim.Sesini beğendiğim 10 yaşında bir kız vardı hatta onu dinlerdim ama bıraktım.Artık müziğe ayırdığım vakitlerimi film,kitap,video,bulmaca vs. ayırmaya çalışacağım.Hatta her gün Kur'an dinlemeye çalışacağım inşallah.Ama ne biliyim kına gecesi,düğün veya Ramazan eğlenceleri...Özellikle Ramazanda sahile gideriz ailemle,müzik hep var.Türküsünden,milli olanına.Açıkçası bana gönül ferahlığı veriyor tasavvufi müzikler. her yerde müzik var.Arabada yolda giderken türkü açılıyor.Ve müzik bende şehevi duygular uyandırmıyor.İbadetime engel olmuyor.Napmalıyım aklım almıyor.Kötü anlam içermeyen müziklerde kullanılıyor.İnşallah güzel alışkanlıklara yönelebiliriz.
  Ve YouTube üzerinde ders konularını müzikle anlatan bir ders kanalı var.Şarkıların sözlerini değiştirip yerine o müzik eşliğine ders anlatıyor.Sıkıntı var mıdır?
  Müzik dersinde melodika (tuşlu ve nefesli bir çalgı) çalıyoruz.Öğretmenimiz türkü notası veriyor,öğrenip çalıyoruz.Bunun sıkıntısı nedir?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,236
  Tecrübe Puanı: 95

  Yorum: Müzik Dinlemeyi Bırakmak


  Müzik "lehv" işidir dinimizde kınanmıştır, çoğu alim haram, bir kısmı da mekruh demiş.
  En iyisi elimizden geldiği kadar sakınmaktır


 3. 3
  yaslıkimse Üye
  yaslıkimse
  Üye

  Üye No: 116504
  Mesaj Sayısı: 76
  Tecrübe Puanı: 1

  Yorum: Müzik Dinlemeyi Bırakmak


  Kur an i kerimde müziğin kinanmasiyla ilgili bir ayet varmi


 4. Reklam

+ Yorum Gönder