1. 1
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,718
  Tecrübe Puanı: 18

  Tıp Fakültelerinde Kullanılması İçin Kişinin Bedenini bağışlaması Caiz mi?


  İslam'ın güncellenmesi bahsinde öneml bir konu. Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum. Ayrıca kullanılabilir diye fetva veren hocalarımızdan hiç kendi bedenlerini bağışlayanlar olmuş mudur? Bilginiz varsa ve paylaşırsanız sevinirim.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  kastamonu37 Üye
  kastamonu37
  Üye

  Üye No: 118070
  Mesaj Sayısı: 320
  Tecrübe Puanı: 4

  Yorum: Tıp Fakültelerinde Kullanılması İçin Kişinin Bedenini bağışlaması Caiz mi?


  Ömer Faruk güzel konu ben fikrimi söylemek istiyorum şahsen uygun bulmuyorum bunu şöyle ki ben mesela babam vefat etti onun mezarını bilmek isterim tüm organları ile mezarına defnedildiğini görmek tabutunu omzumda taşımak isterim başına gidip dua etmek dertleşmek isterim manevi olarak böyle de oldu.

  Kadavra olarak bedeni tıp öğrencileri eğitimi için bağışlama işi hoş gelmiyor kulağa ve canlı insanlara bile düzgün davranmayan günümüz hekimleri ölmüş bir bedene saygı gösterir mi muamma.

  Ama şu mantıklı bence mesela ölen birinin bir organını alıp atıyorum böbrek ciğer vs hasta ve organ nakli bekleyen birine bağışlamak bir can kurtarmaya yaradığı ve cenazeye engel olmayacağı için çok problemli gelmiyor bana ama vücut üzerinde çalışılması doğru değil diye düşünüyorum. Belki kimsesiz veya kaza sonucu tanınmaz hale gelen insanların bedenleri üzerinde çalışma yapılabilir bana göre.


 3. 3
  vel Fecr Üye
  vel Fecr
  Üye

  Üye No: 116932
  Mesaj Sayısı: 1,264
  Tecrübe Puanı: 13
  Yer: Ahir Zaman

  Yorum: Tıp Fakültelerinde Kullanılması İçin Kişinin Bedenini bağışlaması Caiz mi?


  7 sene önce yurtta bir hocam bu konuyla alakalı bana şöyle bilgi vermişti.

  mısırda alimlerin toplandığını ve bu konuda organ nakli yapılacak kişinin müslüman olacağını icma ettiklerinden bahsediyordu.

  o yüzden ben eskiden kan bağışı yapan biri olarak, artık yapmamaya karar verdim.


 4. Reklam

+ Yorum Gönder