Git 12 Son
 1. 1
  merve Bayan Üye
  merve
  Bayan Üye

  Üye No: 3329
  Mesaj Sayısı: 150
  Tecrübe Puanı: 5
  Yaş: 40
  Yer: O'na Aşık bir diyardan

  Estetik Ameliyat Câiz mi?


  Estetik Ameliyat Câiz mi?

  Cenab-ı Hak buyuruyor:
  "Allah şeytana lanet etti ve o şöyle dedi "Onları mutlaka saptıracağım, mutlaka onları boş kuruntulara sokacağı ve onlara emredeceğim, hayvanların kulaklarını yaracaklar, onlara emredeceğim: Allah'ın yaratışını değiştirecekler." (Nisa Suresi 119)

  Allah Resulu buyuruyor:
  "Allah, iğreti saç takana da taktırana da, dövme yapana da, yaptırana da lanet etsin."

  Bir kadın Peygamberimize gelerek
  "Ey Allah'ın resulu, kızım, kızamık çıkardığı için saçları döküldü. O'nu evlendirdim, kendisine peruk takabilirmiyim? dedi.
  Allah Resulu "Peruk takana da taktırana da Allah lanet etsin" buyurdu.

  Diğer bir hadis-i şerifte:
  "Güzellik için iğne ile dövme yapan ve yaptıran kadına, tüy yolan ve yolduran kadına, dişlerini seyrekleştiren ve Allah'ın yaratmasını bozan kadına Allah lanet etsin."

  Hadis-i Şerifte "Güzelik için dişlerini birbirinden ayıranlar" ifadesi meseleyi açık bir şekilde izah ediyor. Bir kadın veya erkeğin zaruret olmadan dişlerini inceltmesi, burnunu ve göğsünü düzelttirmesi, yüzünü gerdirmesi Allah Resulü'nün lanet ettikleri şeylerdir, haramdır.

  Ancak doğuştan insanın haareketine veya konuşmasına zarar veren "altı parmak, yapışık parmak veya yarık dudak" gibi organlar düzeltilebilir.

  Ayrıca konuşma veya harekete zarar vermeyipte ruhsal yönden zarar veren insanın her girdiği mecliste başkalarının dikkatini çekecek, kendini hakir gösterecek, hissi veya psikolojik olarak kendisini ızdırap içinde bırakacak çirkin bir yer varsa kendini üzen bu asli sıkıntıyı giderme niyeti olduğu müddetçe böyle bir ameliyata mahsur yoktur.

  Herhangi bir kaza sonucu meydana gelen yaralarda estetik ameliyatla eski durumuna getirilebilir.

  Hiçbir zaruret olmadan yalnız güzellik maksadı ile yapılan değişiklikler, ameliyatlar haramdır.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  imam Özel Üye
  imam
  Özel Üye

  Üye No: 2034
  Mesaj Sayısı: 4,906
  Tecrübe Puanı: 54
  Yer: minallah-ilelllah

  Cevap: Estetik Ameliyat Câiz mi?


  Burun Estetiği ve Diğer Estetik Türleri Caiz midir - Cübbeli Ahmet Hoca
 3. 3
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 4,865
  Tecrübe Puanı: 56

  Cevap: Estetik Ameliyat Câiz mi?


  Estetik ameliyatlar genel olarak, ya dikkat çekmek, daha güzel görünmek ya da tedavî amacına yönelik olmaktadır.
  Dikkat çekmek, daha güzel görünmek amacıyla, yaratılıştan verilmiş olan özellik ve şekillerin değiştirilmesi İslâm dininde, fıtratı bozma kabul edilerek yasaklanmıştır. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.v.), süslenmek maksadıyla vücuda dövme yapmak, dişleri yontarak seyrekleştirmek gibi ameliyeleri, yaratılışı değiştirmek, fıtratı bozmak kapsamında değerlendirmiş ve bunu yapanları ve yaptıranları kınamıştır (Buhârî, Libâs, 83-87; Müslim, Libas, 33). 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Estetik Ameliyat Câiz mi?


  Merhaba . Gecen sene burnuda kemik eğriliği oldugunu ogrendim. Dogdugumdan beri Hic duzgun bir sekilde nefes alabilmiyorum. Surekli bir tikaniklik var burnumda. Doktorum ameliyat olmam gerektigini soyledi. Yalan degil burnumun sekli kotu degil ama begenmedigim seyleri var. O yizden ameliyat olucak olmam hosuma gidiyor. Ama ameliyat olursam gunaha girerim bunun sualini veremem diye korkuyorum. Sizce caiz midir?


 6. 5
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Merhaba. Bu eğrilikten dolayı eğer doktorun ameliyat olmanı istiyorsa veya faydalı olacağını söylüyorsa o zaman olabilirsin. Bunun hoşuna gitmesi bir şeyi değiştirmez.


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  merhaba

  doğuştan burnumda burun kemeri var bir taraf daha dik duruyor bir taraf daha oval bu kemiği aldırıp normal görüntüye geçmek istiyorum ama bu günahmıdır konu hakkında yardımlarınızı rica ederim


 8. 7
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Merhaba. Doğuştan gelen ve sağlık yönünden bir zararı olmayan şeyleri değiştirmek caiz değildir. Eğer doktorun bu ameliyatı sağlığın için olman gerektiğini söylerse o zaman caiz olur.


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Merhaba. Benim burnumda kemer ve sekil bozuklugu var. herhangi bir saglik sorunum yok. Ama sekli beni ergenlik donemimden beri rahatsiz ediyor. Allah'in yarattigi buruna mudahale etmek içimden gelmiyor pek alisip burnumun bu sekliyle yasamak istesem de ara ara alay konusu oluyor ve tekrar kafama takilmasina sebep oluyor. Amacim burnumun cok guzel olmasi begenilmesi falan degil ama sekil bozuklugunu duzeltmek istiyorum sadece. Bunun dinen bir masuru olur mu? Teskkur ederim


 10. 9
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Merhaba kardeşim. Sağlık açısından doktor sana bu ameliyatı yapman gerektiğini söylemedikçe bu ameliyat caiz olmaz. Son zamanlarda bazı alimler eğer psikolojik açıdan çok ciddi bir rahatsızlık olursa caizdir diyenler olmuştur.


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamün aleyküm benim burnum büyük yüzüme göre geniş ve uzun bazen girdiğim ortamlarda kendimi rahat hissetmiyorum yani bu bana göre büyük değil kime sorsam büyük olduğunu söylüyor estetik olsam günah olur mu çünkü günahsa fırsata müdahele etmek de istemiyorum


 12. 11
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Aleykum selam. Hiç bir insan herşeyi istediği gibi olmayabilir. İnsanın beğenmediği yada daha farklı olmasını dilediği bir şeyi olabilir. Ama unutmayalım ki biz cennette değiliz ve herşeyimiz bizim için birer imtihan vesilesidir. Doktor bir sakıncası var ve tedavi amaçlı ameliyat olman gerekir demediği sürece bu caiz değildir.


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Benim de burnum doğuştan kemerli arkadaşlarımın 👃fındık gibi benimki 🍆 gibi ama ypacak bişe yok Allah korkum olmasa dakika durmazdım ama Cenab-ı Haktan korkuyorum


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Merhabalar. 24 yasindayim burnum normalde ucu dusuk kemerli ve ve uzun. Gecen sene bi kaza gecirip burnumu vurdum ve ciddi manada egrilme oldu. Ama zaten dogustan burnumdan nefes alamiyorum gece hep agzim acik uyurum o yuzden cok sık bademcik iltihaplanmasi yasarim ve bademciklerimi aldirdim bu yuzden. Butun gece agizdan nefes aldigim icin her sabah uyandigimda bogazim kupkuru ve sanki iltihapli gibi agriyor. Ve yine bu yuzden surekli devam eden geniz akintim var sinuzit olustugu icin. Hem burnumum sekli beni psikolojik olarak cok etkiliyor hemde saglik problemlerim nefes alamamam beni o kadar kotu duruma getirdiki. Ameliyat icin gun aldim ama babam bunun dinen uygun olmadigini soyledi
  Ben nureddin yıldız hocanin ve diyanetin fetvalarina baktigimda benim durumun keyfi olmadigi icin dinen sakincali olmadigini gordum ama tekrar sormak istiyorum. Ameliyat olup sinuziti aldirmam kemeri torpuletmek egriligi duzeltip dusuk burun ucunu normal hale getirmek(nefes alamama sebep oluyor ve gervejten kotu gorunuyor) bu durumda Allahin yarattigina mudahale etmek midir


 15. 14
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,236
  Tecrübe Puanı: 95

  Alıntı
  keyfi olmadigi icin dinen sakincali olmadigini gordum
  Doğru görmüşsün. Keyfi olmadığı sürece caizdir, günah değildir.
  Allah acil şifa versin. Mutlaka burnuna çare bul ağzıdan nefes alma çok kötü


+ Yorum Gönder
Git 12 Son