1. 1
  element Üye
  element
  Üye

  Üye No: 116167
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 1

  Dikey geçiş sınavı


  Selamün Aleyküm.

  Hayırlı günler. Bilen kişilere sorum var. Dgs sınavı biliyorsunuz ki 2 yıllık üniversiteden 4 yıllık üniversiteye tamamlama. Ben bazı konular okudum x internet sitesinde bi sözlük yazarı ve x forumunda alakalı yazılar. Önlisans öğrencisiyim. Dgs ile mühendislik tamamlama olayı var. Bahsettiğim kişiler kısaca özet olarak
  Sen fizik, kimya, biyoloji, matematik-2 vb.. çözmüyorsun gidiyorsun dgs sınavına gırım sadece 60 sorudan 20-30 matematik-1 çözüp mühendisliğe geçiyorsun. Biliyorsunuz ki düz yoldan mühendislik için tyt-ayt(eski adıyla ygs-lys) girip sayısal barajını geçip gerekli netleri yaptıktan sonra mühendisliğe girilebiliyor. Dgs sınavında ise sadece matematikten çözsek geçebiliyoruz. DGS sınavı kul hakkımı?
  Cevap verirken kaynak gösterirmisiniz? Allah'a emanet olalım cümleten.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Dumam Üye
  Dumam
  Üye

  Üye No: 118495
  Mesaj Sayısı: 117
  Tecrübe Puanı: 2

  Yorum: Dikey geçiş sınavı


  Ve aleyküme ve selam. Bu soru nerden çıktı? Madem bu sınav kolay diğerleri neden 2 yıllık okuyup bu sınava girmiyor?


 3. 3
  element Üye
  element
  Üye

  Üye No: 116167
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 1

  Yorum: Dikey geçiş sınavı


  x internet sözlük sitesinde ve x forum sitesinde gördüm. Bende önlisans öğrencisiyim, Allah izin verirse diplomayı alacağım ve dgs sınavına gireceğim. Bu yüzden sormak istedim.
  Girmemelerinin sebepleri arasında yazdıklarım olabilir.
  2 yıl okumak istememeleri olabilir ki bu sınavda kontenjan azlığıda var ve 4 yıllığa geçilirse 3 ten direk başlatmada okula bağlı bazısı direk birincisi sınıftan bile başlatabiliyor. 2 yıllık önlisans okuyup dgs çalışacağıma bir yıl mezuna kalıp ygs lys çalışıp direk 4 yıllığa geçerim düşünceside olabilir. Şöyle bir konuda var bazı liselerde fen dersleri yok. Bu yüzden bazı öğrenciler önlisansa geçip ordan dgs girebiliyor.


 4. Reklam

 5. 4
  Dumam Üye
  Dumam
  Üye

  Üye No: 118495
  Mesaj Sayısı: 117
  Tecrübe Puanı: 2

  Yorum: Dikey geçiş sınavı


  Kul hakkı nerede olabilir? Bu durum için kul hakkı bir kişinin emeğini gasp etmektir sen kimsenin emeğini çaldın mı peki? Bu konuda hocalar dışında din bir kanıt yok diye biliyorum bu sana devletin sağladığı bir imkan 2 yıl okuyorsun burda bir emeğin var daha sonra dgs ye giriyorsun bende gireceğim için biliyorum dgs tyt den daha kolay değil kazanmak için çalışıyorsun emek sarfediyorsun kazanırsan büyük ihtimalle 1.sınıftan başlıyorsun ve topla da 6 seneye kadar okuyorsun ortada haksızlık yok haksızlık olması için diğer öğrencilerin bu imkana sahip olamaması gerekir yani 2 yıl okuyup sınava girip 4 yıl kazanmaları imkanı sen torpile veya haksızlık ile bu imkana sahip olmadın ben hoca değilim bunlar benim görüşüm.


+ Yorum Gönder