1. 1
  Bedreke Üye
  Bedreke
  Üye

  Üye No: 78278
  Mesaj Sayısı: 13
  Tecrübe Puanı: 2

  Cami imamının görevi


  Cami imamına bir konu hakkında sizden bilgi almak istiyorum dendiğinde imam şu an müsait değilim daha sonra sorarsınız deme hakkına sahip midir?

  İmam sadece namaz kıldırmakla mı hükümlüdür?

  İmama soru sorulduğunda sorulan soruda kendini ilgilendiren bir mevzu varsa bir daha soru soranla ilişkisine sınırlama getirmesi doğrumu dur?

  İmamlar sohbetlerde konu açtıklarında mevzuları neden sadece üstünden geçerek anlatır mevzunun özüne inilmez bunu anlatmasında engel mi vardır?

  İmamlar kurban meselesinde seferi ve mukim konularına neden değinmezler ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,718
  Tecrübe Puanı: 18

  Yorum: Cami imamının görevi


  Selamün Aleykum, Kardeşim,

  İslam'da "din adamı" sınıfı yoktur. Dolayısıyla dininizi imamlardan öğrenme gibi bir sorumluluğunuz da yoktur. Hatta imamlar size yanlış bilgi verirse onlar sorumlu olduğu gibi siz de sorumlu olursunuz. Unutmayınız Allah'a hesap verirken hesabınızı imamlar değil siz vereceksiniz. Dolayısıyla, okuma yazmanız varsa günde 5, 10 sayfa okuyarak bir yılda bir imam kadar bilgi elde edebilirsiniz. İslam zor, anlaşılması zor bir din değildir. Allah bizden, doğru olmamızı, zina etmemizi, alışverişte dürüst olmamızı, yakınlarımıza iyilik yapmamızı söylüyor. Bu ve benzeri ahlaki davranışları hayatında yerine getirenler zaten diğer konuları da kitaplara, internete bakarak çok rahat bulabilirler. Bugün müslümanların en büyük problemi bilgisizlik değil, ahlaki olarak davranış problemidir. Bir sürü bilgisi olan insanlar çok rahat gıybet yapıyor, çok rahat arkadaşına, eşine yalan söyleyebiliyor çok rahat ticarette hile yapabiliyor. Bunu yapan adam HOCA olsa ne olur.

  Diyanetin meali ve tefsiri ayrıca ilmihalini okuyunuz. Okuma yazması olanın Hoca'ya soru sorması doğru değildir. Onlar da sizin gibi okuduklarını söylüyorlar. Eskiden okuma yazma oranları çok düşüktü, okuma yazma bilmemek bir mazaretti ama artık bu mazaret değildir.

  Selametle kalın...


+ Yorum Gönder