1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Para İle Kuran Okumak Caiz Midir


  Selamün aleyküm ben çocukken kuran okumayı çok seviyordum. Komşular bana hatim yaptırıp hediyeler veriyorlardı. Durumumuz iyi değildi. Hatta beni okuyor diye zekat falan verirlerdi. Allah hepsinden razı olsun. Kabirleri cennet olsun. Sorum kuran parayla okunmazmış. Ben hiçbir zaman istemedim.kendileri verirdi. Hatta mahalledeki benden küçük çocuklara öğretirdim. Anneleri meyve yiyecek verirlerdi. Duydum ki parayla kuran öğretilmez okunmazmış. Bu durumda ben günaha girdim mi ne yapmalıyım?
  Bir de yaşlı bir amca gene çocukken tespih verdi . Bunu her alışında bana dua et dedi. Ben dua ederken kişinin adını bilmediğim için bütün dua bekleyen ölmüşlerin herkesin ruhuna diye ediyorum. Bazen aklıma gelmiyor. O kişiye dua etmedi mi vebale girmiş oluyor muyum ? Şuan yaşım 53 . Ne yapmalıyım.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  muvaffak Özel Üye
  muvaffak
  Özel Üye

  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 704
  Tecrübe Puanı: 11

  Yorum: Para İle Kuran Okumak Caiz Midir


  Okutacak kişinin durumuna bağlıdır. Eğer okutacak olan kişi okuyamacak durumdaysa (sağlık sebepleri, yaşlılığı, okumayı bilmemesi vb) okunmasında bir beis yoktur. Kuran okumanın parayla yapılacak paralı bir iş olmadığını, aslında bunun doğal gelişen ve devam etmesi gereken durum olmadığını, meslek haline getirilmemesi gerektiğini, manası göz ardı edilerek dilin hızlıca oynatılmasından ibaret olacak kadar değersiz bir kitap olmadığını unutmamak kaydıyla belirli dönemlerde ücret karşılığı okunabilir.


+ Yorum Gönder