1. 1
  Hesna Bayan Üye
  Hesna
  Bayan Üye

  Üye No: 9589
  Mesaj Sayısı: 268
  Tecrübe Puanı: 5
  Yaş: 33
  Yer: istanbul

  Makyajlı Yüzle Abdest Alınabilir Mi?


  “Ben, çok bilinen büyük bir kuruluşta sekreterim. Mesleğim gereği el, yüz bakımı çok önem taşıyor. Bunun için her zaman makyajlı olmak zorundayım. Ben dindar bir insan olarak namazlarımı da kılıyorum. İşyerinde makyajımı silemiyorum ve o şekilde abdest alıyorum. Çevremdeki arkadaşlar, aldığım abdestin olmadığına hükmediyorlar. Bu doğru mu, doğruysa ben vaktinde nasıl namaz kılacağım?”
  Çalışan bir bayan olarak, iş yerinizde bile vaktinde namaz kılma gayretiniz takdire şayandır. Allah gayretinizi artırsın, işinizi kolay kılsın (amin).

  Makyajlı yüze değinmeden evvel namaz abdestinin olmazsa olmaz şartlarından bahsetmek gerekir.

  Abdestin dört farzından olan yüz ve ellerin dirseklerle beraber su ile bir defa yıkanması şarttır. Başka bir deyişle söz konusu uzuvlar, sınırları dahilinde kuru bir yer kalmadan ıslanmalıdır.

  Örneğin; yüz sınırları içinde (kaş, kirpik, sakal başı, yanak, dudak, burun) kalan bölgede suyun temasını engelleyen; suda erimeyen ağır bir makyajın varlığı abdestin sıhhatini engeller.

  Bundan dolayı yüze yapılan makyajda kullanılan ürünlerin suda eriyen (su bazlı) türden olmasına çok dikkat etmek gerekir. Çünkü suya dayanıksız olan ürünler, altına su geçirir. Aksi takdirde yüzdeki süs ürünleri kaplayıcı olduğundan cildin ıslanmasına izin vermeyeceğinden alınan abdest geçersiz olacaktır. Abdest azalarının tamamen ıslanması gerektiğine delil olarak gösterilen hadislerden biri şöyledir:

  İmam Ahmed ve Müslim Ömer b. Hattab (ra) rivayet ediyor:

  “Bir adam abdest aldı ve ayağında bir tırnak yeri kadar kuru kısım bıraktı. Peygamber (sas) onu gördü ve dedi ki; ‘Dön ve abdestini güzelce al.’ Döndü sonra da namaz kıldı.”

  Hadisten de anlaşılacağı üzere abdest alırken dikkat etmemiz isteniyor. Ancak abdest azalarının herhangi birinde suyun değmesini engelleyen yara vb. gibi dinen kabul edilen bir zaruret hali söz konusu ise o zaman bu bölge ıslak el ile meshedilir. Eğer sağlık açısından mesh de edilemezse; o vakit uzuv tamamen atlanıp kuru bırakılır.

  İslâmiyet’i tam bir samimiyetle; edinilebilen doğru bilginin ışığında, tam bir saflık ve durulukla beslenen ‘istem’le kulluk yaşamak Müslüman’ın esas görevidir. Bu noktada Hz. Peygamberimiz’in, İmam Ahmed, Müslim, Neseî ve İbni Mace’nin Ebu Hureyre’den sahih olarak rivayet ettiği şu hadisi çok güzel açıklayıcı bir şekilde son noktayı koymaktadır:

  “Size bir şey emrettim mi ondan gücünüz yettiği kadarını yapın.”

  JALE ŞİMŞEK, DİN HİZMETLERİ UZMANI

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ilke Üye
  ilke
  Üye

  Üye No: 13790
  Mesaj Sayısı: 196
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 37
  Yer: Antalya

  --->: Makyajlı Yüzle Abdest Alınabilir Mi?


  Allah razı olsun kardeş.çok aydınlatıcı oldu.ben de meraktaydım bu konu hususunda.


 3. 3
  feyza gül kış güneşi
  feyza gül
  kış güneşi

  Üye No: 9637
  Mesaj Sayısı: 107
  Tecrübe Puanı: 3

  --->: Makyajlı Yüzle Abdest Alınabilir Mi?


  Allah razı olsun guzel konu Emegıne saglık


 4. Reklam

 5. 4
  Hesna Bayan Üye
  Hesna
  Bayan Üye

  Üye No: 9589
  Mesaj Sayısı: 268
  Tecrübe Puanı: 5
  Yaş: 33
  Yer: istanbul

  --->: Makyajlı Yüzle Abdest Alınabilir Mi?


  cümlemizden inşallah
  dua ile


 6. 5
  Sabri Üye
  Sabri
  Üye

  Üye No: 107369
  Mesaj Sayısı: 260
  Tecrübe Puanı: 3

  Makyaj temizlenmeden abdest alınmamalıdır.


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Dün gece göz makyajımı çıkarıp abdest alıp namazlarımı kıldım. Ruju zaten sabah sürmüş ve gün boyu sürmemiştim. Akşam da göz makyajını çıkarırken aklıma gelmedi, zaten çoğu gitmiştir. ama kalan bir kısım var ise kaldı ve ben abdest alıp namaz kıldım. Bu sabah vesvese yapıyorum ya ruj kaldıysa ve en onu unutup silmedim diye. Lütfen yardımcı olun. Rujum kaldı mı bilmiyorum ama unuttum ve abdest alıp namaz kıldım, geçerli olur mu?


 8. 7
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188

  Namaz geçerlidir ama rahat etmeniz için her ihtimale karşı namazı kaza edin :)


 9. 8
  pnrpnr Üye
  pnrpnr
  Üye

  Üye No: 117618
  Mesaj Sayısı: 17
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 28

  Yüzümdeki makyajı çıkarırken eye liner iyice silmeme rağmen o siyahlıkları kaldı namazımı aksatmamak adına bu şekilde abdestimi aldım kabul olur mu


 10. 9
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,236
  Tecrübe Puanı: 95

  Eyeliner kalıntısı altına su geçirmişse abdest olur yoksa giderilmesi gerekir.


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Öncelikle herkese hayırlı günler dilerim.Aslında yazacağım konu daha önce yazılmış ikudum fakat kafamda hala soru işaretleri var, yardımcı olursanız sevinirim. Tam manasıyla makyaj yapan birisi değilim fakat gözlerim küçük olduğu için maalesef bu konuyu takıntı haline getirdim. Gözlerimi büyük göstermek adına içinde necis madde olmayan likit eyelinerlar yani sıvı göz kalemleri var onlardan sürüyorum. Suyla temas halinde elimle biraz ovalayınca çıkıyor bu şimdi bi tabaka oluşturmuş oluyor mu ya da cilt üzerinde tabakadan kasıt tam olarak nedir, ovalayınca bile çıkmayan yağlı doku mu, beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim. Selametle kalın...


 12. 11
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Hayırlı günler. Derinin üzerinde tabaka oluşturması demek, suyun deriye ulaşmasına engel olması demektir. Eğer yıkayınca geçtiğinden emin isen abdestinde sahih olur. Önemli olan suyun cilde tam bir şekilde temas etmesini sağlamaktır.


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İyide benim bahsettiğim mürekkep gibi bir şey mesela mürekkebi nasıl yıkasak da izi kalıyor o da öyle yıkayınca tam olarak temizlenmiyor izi kalıyor. Mürekkep vs abdeste engel değildir deniliyor o zaman benim bahsettiğim göz kalemi de değil de mi ???


 14. 13
  furkan Forum Editörü
  furkan
  Forum Editörü

  Üye No: 20
  Mesaj Sayısı: 161
  Tecrübe Puanı: 10
  Yer: Hatay

  Önemli olanın suyun deriye ulaşması olduğunu söyledik. Kullanıcısı olarak artık buna senin karar vermen gerekir. Su deri ile buluşmak zorunda.


+ Yorum Gönder