1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Bilmeden alkol icmek?


  1- Bana biri redbull un içide alkol oldugunu söyledi ama ben baskasına inanarak yok dedim içtim bu günah sayılır mı ?


  2- Selamunaleyküm.Bir kaç saat önce likörlü bir çikolata yedim.
  Ama bilmiyordum. Arkadaşım uzattı bende aldım yedim. Sonradan öğrendim alkollü imiş. Arkadaşım 2 günde atılıyo dedi vücuttan bugün Cuma günü namaza gidebilir miyim? Arkadaşlar öğrendiğin için gidemezsin diyolar. Net bir cevap verebilir misiniz? Teşekkürler.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Bilmeden alkol icmek?


  1- Bu tür ürünlerin içerisinde alkol olmasa da bunlar sağlıklı içecekler değildir. Böyle deyip içmekle günah olmaz.

  2- Aleykum selam. Sadece sarhoşluk hali varken namaz kılınmaz zaten akıl bunu idrak edemez. Bilmeden böyle bir çikolatayı yemekle günah olmaz. Cuma ve diğer namazlarını kılmalısın.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Bilmeden alkol icmek?


  Ben gençken ( 21-22 ) biranın günah olduğunu bilmiyordum.Ve içiyordum.Ve şuan 36 yaşımdayım.Günaha girermiyim
  Ama dikkat ediniz gençken ve günah olduğunu bilmeden,ona göre cavaplar mısınız?


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Bilmeden alkol icmek?


  Ergenliğe giren birisi helal ve haramı bilmek zorundadır. O yaşlarda içilmesi yinede haramdır. Şimdi yapan gereken şey tövbe etmektir. Allah tövbe eden kullarını bağışlamayı sever.


 6. 5
  Atakann Misafir
  Misafir

  Hocam farketmeden bir şişede bir yudum alkol içtim. Bilmeden ve az olsa bile Ödüm koptu, tövbe ettim pişmanım. Ben haram mı yemiş oldum? Lütfen yardım. ;(


 7. 6
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,472
  Tecrübe Puanı: 10

  Allah senin niyetini de düşünceni de çok iyi bilir. Bilmeden yapan kişiye günah yoktur. Bilerek yapılmış olsa bile tövbe ederek bir daha asla yapmamak gerekir. Tövbe eden kullarını Allah bağışlar.


 8. 7
  vel Fecr Üye
  vel Fecr
  Üye

  Üye No: 116932
  Mesaj Sayısı: 1,264
  Tecrübe Puanı: 13
  Yer: Ahir Zaman

  Atakann Nickli Üyeden Alıntı
  Hocam farketmeden bir şişede bir yudum alkol içtim. Bilmeden ve az olsa bile Ödüm koptu, tövbe ettim pişmanım. Ben haram mı yemiş oldum? Lütfen yardım. ;(
  arifselam hoca güzelce açıklamış ama merak ettiğim durum şu, o yudumu nasıl olduda içtiniz.
  içki haramdır evet ama küfür ortamlarında bulunmakta günahtır.


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bende 1. Çikolatadan yedim direk kustum çok iğreneti yabancı hiçbirşeyi yemeyecegim


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hocam ben normal kola içerken ben farketmeden arkadaşım içine alkol koymuş ağzıma gelir gelmez hemen anladım tükürdüm boğazıma kaçtığından emin değilim daha sonra ağzımı filan yıkadım bunun günahı nedir ? Lütfen cevaplayınız


 11. 10
  ACİLSERVİS Admin
  ACİLSERVİS
  Admin

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,611
  Tecrübe Puanı: 10

  Günahtır veya değildir bir puan sistemi üzerinden şu kadar günahtır denilemez. Günahtasın çünkü içkili bir ortamdasın. günahkarsın çünkü yanlış kişilerle arkadaşlık kuruyorsun. Bu yüzdende kolandaki içkiden sende suçlusun.


 12. 11
  Ya sabır Misafir
  Misafir

  Hocam ben bilmeden yabancı marka içkili bir çikolata yedim.çikolatayı yerken hemen farkına varıp afedersiniz bilerek kustum.bilmeden de olsa çok üzgünüm.psikoljim bozuldu.vücutta halen kalmışmıdır bilmiyorum.27 yaşındayım.bu zamana kadar hiç içmedim.Hep diyordum Allah nasip edecekse canımı alsın.bugün bile böyle söyleyip bu olayı yaşamam beni çok sarstı.acaba Allah beni sevmiyor mu Hocam?Çok üzgünüm


 13. 12
  misafir1 Üye
  misafir1
  Üye

  Üye No: 122432
  Mesaj Sayısı: 376
  Tecrübe Puanı: 4

  ebubekir ra a da birisi bir yemek getirmiş, sonra ebubekir ra o ikram edileni yerken, o yemeğin haram yollarla kazanıldığını öğrenince yediğini hemen kusmuş. yani hemen kusarak doğrusunu yapmışsın, bilmeden olan şeyler için bir sorumluluğun yokdur ancak bu bilmeden yapılan şeyleri göz göre başa getiren nedenler var mıdır, bunlara da bakmak lazım. diğer sorularda da görebilirsin, bu alkollü çikolatayı veya benzerlerini kim getiriyor, kim bir şey olmaz diyor, bu sözlere bu kimselere niye yüz veriliyor dikkat etmek ve bunlardan uzak durup sözlerine itibar etmemek gerekir. böyle kimselerle içli dışlı olunuyorsa, o vakit böyle şeylerin başa gelebilmesi de olağan olur. böyle kimselerin sözlerine itibar etmenin, böyle kimselerle içli dışlı olmanın vebali vardır. yani sen zaten kusmuşsun, tevbeni de et geç. Allah korusun böyle durumları göz göre göre getiren nedenler varsa da bunları gözden geçir. öyle psikoloji bozacak bir durum yok.


 14. 13
  Kuldurdileyen Üye
  Kuldurdileyen
  Üye

  Üye No: 121260
  Mesaj Sayısı: 348
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 49
  Yer: Ankara

  Hor görme hiç bir garibi, garibi düşüren gülsünler diye değil, anlasın veya anlasınlar, bir düşmeyen vardır diye. Düşen her yaradılmış mahluk zaten gariptir, gülme haline. Hor ve eksik görmek, bilmek, sanmak, çamura batmak gibidir. Temizliği af gerektirir. Düşen temizlensin dilerse tek düşürmeye kudreti yeten, anlaması ve af dilemesi için, düşürür bir çamura. Zalim olanlar gülsünler, hor görülsün, utansın diye değil, sevdiğinden ve ebedi bir azaba söz verdiğinden, ebedi bir çukura düşmesin, anlasın ve af dilesin diye. Ey düşürenlerin en hayırlısı, sür burnumu çamurlara, anlayım kötü işlerimi ki af dileyim, düşmeyim rahmetinden ve affından uzak ebedi bir çukura. Sen düşürenlerin en hayırlısısın. Sen rahmeti gazabını geçmiş, bağışlaması bol olansın. Sür burnumu çamurlar, kır bacaklarımı, kurtar, temizle sana sığınan, sana güvenenleri kötü işlerden.


+ Yorum Gönder