1. 1
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188

  Guguk Kuşu Resimleri


  GUGUK KUŞU RESİMLERİ VE HAKKINDA BİLGİ

  Guguk kuşunun başka kuşların yuvalarına yumurtlayıp, yavrularını bu yuvalardaki ebeveynlere baktırdığını biliyor muydunuz?...
  Dişi guguk, yumurtlama vakti geldiğinde adeta zamanla yarışır. Devamlı uyanık ve dikkatli olan kuş, yapraklar arasında gizlenerek, yuva yapan çiftleri gözler. Daha önceden iyi tanıdığı bir kuş türünün yuva yaptığını görünce ne zaman yumurtlaması gerektiğine karar verir. Artık, yavruya bakacak kuş belirlenmiştir.

  Guguk, bakıcı kuşun yumurtlamaya başladığını görür görmez harekete geçer. Kuş yumurtladıktan sonra yuvadan ayrılır ayrılmaz, hiç vakit kaybetmeden yuvaya gider ve kendi yumurtasını bırakır. Ama burada çok akıllıca bir şey daha yaparak, yuvanın gerçek yumurtalarından birini aşağı atar. Bu, yuvanın sahibi olan kuşun şüphelenmesini engelleyecektir.

  Dişi Guguk kuşu, yumurtalarını başka bir kuşun yumurtalarının yanına bırakır. Bunun için seçtiği bir yuvayı uzun süre gözetler. Yuvanın sahibi uzaklaşınca, hemen yuvaya gizlice bir yumurta bırakır. Bu arada yuvadaki yumurtalardan birini de aşağı atarak durumun farkedilmesini önler.
  Anne guguk kuşu, yavrusunun güvenilir bir hayata atılması için şaşılacak kadar mükemmel bir strateji ve zamanlama yapmaktadır. Çünkü dişi guguk bir mevsimde 1 değil tam 20 tane yumurta yapar. Buna uygun olarak, çok sayıda bakıcı ebeveyn saptayıp, bunları gözetlemesi ve yumurtlama zamanlarını iyi ayarlaması gerekmektedir. Anne gugukların iki günde bir yumurtlamaları ve her yumurtanın yumurtalıkta beş günde oluşması dolayısıyla, kuşun kaybedecek bir dakikası yoktur.
  On iki günlük bir kuluçka devresi geçirip yumurtadan çıkan guguk yavrusu, 4 gün sonra gözlerini ilk kez açtığında, ona çok müşfik davranan -ama aslında kendisinin olmayan- ebeveynleri ile karşılaşır. Yumurtasından çıkar çıkmaz ilk işi de, ebeveynlerin olmadığı bir zamanda, yuvadaki diğer yumurtaları aşağı atmaktır. Bakıcı ebeveynler kendilerinin sandıkları yavruyu büyük bir özenle beslerler. Yavrunun yuvadan ayrılacağı 6. haftaya doğru karşımıza ufak iki kuşun (ebeveynin) doyurduğu koca bir kuşun, yani guguğun ilginç görüntüsü çıkar.
  Guguk kuşunun, yavrularını başka kuşların himayesine terk etmesi üzerinde düşünelim. Acaba anne guguk, yavrularına bakmaya üşendiğinden veya yuva yapmayı bir türlü beceremediğinden mi böyle bir yola başvurmuştur? Yoksa, daha önceleri yuva yapıp yavrusuna baktığı halde, bunun oldukça zahmetli bir iş olduğunu farketmiş, ardından bu yöntemi mi keşfetmiştir? Sizce bir kuş kendi başına böyle bir plan yapabilir mi?
  Dişi Guguk kuşu, yumurtalarını başka bir kuşun yumurtalarının yanına bırakır. Bunun için seçtiği bir yuvayı uzun süre gözetler. Yuvanın sahibi uzaklaşınca, hemen yuvaya gizlice bir yumurta bırakır. Bu arada yuvadaki yumurtalardan birini de aşağı atarak, durumun farkedilmesini önler.

  YAVRU HANGİSİ?
  Bakıcı kuş, 6 hafta geçmesine ve guguk kuşu yavrusu kendisinin birkaç misli büyüklüğe ulaşmasına rağmen annelik vazifesini özenle sürdürür.

  Yavru guguk kuşunun yumurtadan çıkar çıkmaz yaptığı ilk iş yuvadaki diğer yumurtaları sırtlayarak yuvadan aşağı atmaktır. Böylece yuvadaki bakıcı ebeveynler yalnızca kendisini besleyecektir.

  guguk_kusu_resmi1.jpg

  guguk_kusu_resmi2.jpg

  guguk_kusu_resmi3.jpg

  guguk_kusu_resmi.jpg

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 5,702
  Tecrübe Puanı: 67

  --->: Guguk Kusu Resımlerı


  Ordo (Takım): Cuculiformes (Guguk kuşları)
  Gagaları aşağıya doğru hafifçe kıvrık olan, küçük ve yassı dilli, kanatları uzun ve sivri yapılı, kama şeklinde kuyruklu, orta büyüklükte kuşlardır. Ayak parmaklarının ikisi öne ikisi arkaya yöneliktir. Bazılarında arka parmaklar öne çevrilebilir. Anatomik olarak papağanlarla yakın akraba kabul edilirler. çoğu türünde erkek ve dişi birlikte kuluçkaya yatar. Bazı türlerdeyse, "kuluçka parazitliği" görülür. Bunlar, başka bir türün yuvasına kendi yumurtalarını bırakırlar. Yumurtadan çıkan yavrular, yuvanın asıl sahibi olan türün yavrularını iterek yuvadan atarlar ve yuvayı bu şekilde ele geçirirler.
  1. Familia (Aile): Cuculidae (Guguk kuşları)
  Soğuk bölgeler hariç, dünyanın her yerinde görülen, ağırlıklı olarak böceklerle beslenen kuşlardır. Erkek ve dişi arasında eşeysel dimorfizm görülür.

  Cuculus canorus (guguk)

  Clamator glandarius (tepeli guguk)

  2. Familia (Aile): Musophagidae (Turakoslar)
  Afrika ormanlarında yaşayan ve meyvelerle beslenen kuşlardır. Erkek ve dişiler arasında dimorfizm yoktur.

  Musophaga spp.

  Tauraco spp.


 3. 3
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 14,854
  Tecrübe Puanı: 188

  --->: Guguk Kusu Resımlerı


  guguk_kusu_resmi.jpg


  Guguk Kuşu Resmi


 4. Reklam

+ Yorum Gönder