1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Abdesti bozan akraba kadınlar


  insanın abdesti hanımında yabancılardan bozulduğunu biliyoruz ama bizim halamız teyzemiz yada hanımızın kız kardeşi yabancı sayılmıyorki onlarda niye abdest bozuluyor.


  şafii ve hanefiye göre durum nasıldır.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 4,883
  Tecrübe Puanı: 56

  Cevap: abdesti bozan akraba kadınlar


  Alıntı
  insanın abdesti hanımında yabancılardan bozulduğunu biliyoruz ama bizim halamız teyzemiz yada hanımızın kız kardeşi yabancı sayılmıyorki onlarda niye abdest bozuluyor. şafii ve hanefiye göre durum nasıldır

  Bilindiği üzere namaz dinimizin direğidir. Bundan dolayıdır ki, Resûl-i Ekrem Efendimiz: Mahşerde kulun ilk önce sorulacağı sual namaz sualidir, buyurmuştur.
  Namazdan derece alarak geçersek inşaallah diğerlerinden de kurtulabiliriz.
  Ancak, namazımızın sahih olması da abdeste bağlıdır. Abdest sağlam değilse, namaz da sağlam olmaz. Zira namazın sıhhati için abdestin de sahih olması dört mezhebe göre şarttır,
  Bu bakımdan, Şafii mezhebine Şâfii olan bir kimse abdestli iken çıplak eline (nikâhı caiz olan) herhangi bir kadının eli değerse, her iki tarafın da abdesti bozulur.
  Meselâ, kendi hanımının, yahut nikah düşecek herhangi bir hanımın eli çıplak eline veya bir yerine değse abdest bozulur. Çünkü bunlara nikah düşmektedir. Nitekim baldızının eli değmesiyle de bozulacağı gibi. Çünkü ona da hanımın vefatıyla nikah düşer. Ancak, bu dokunuş çıplak derinin deriye değmesiyle olur. Elbisenin elbiseye değmesiyle abdest bozulmaz.
  Bu hükme göre anne, kız, kızkardeş, hala ve teyzenin elinin değmesiyle abdest bozulmaz. Zira bunlar ebedî olarak nikâhı caiz olmayan yakınlardır,
  Hanefi'ye gelince: Abdestli kimsenin elinin herhangi bir kadına dokunmasıyla abdesti bozulmaz. Böyle bir tehlike varid olmaz. Ancak tedbirli olmak, elbette takva gereğidir. Hanefi de bir endişe yok demektir.


+ Yorum Gönder