Guslü Doğru Mu Alıyorum? 5 üzerinden 4.67 | Toplam : 9 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Guslü Doğru Mu Alıyorum?


  Merhabalar ben gusülümü şu şekilde alıyorum fakat her ağızdan başka bir şey çıkıyor önce güzelce köpükleniyorum banyo yapıyorum sonra durulanıp niyet ediyorum sonrada euzu besmele sonra ellerimi 3 kere yıkıyorum sonra ön avret yerimi yıkıyorum köpükle arkayıda yıkamak gerekir mi? Bide başka yerlere köpük atlarsa bişey olur mu sonra avret yerimi duruluyorum ellerimi duruluyorum 3 kere ağza gargara 3 kere burna sonra namaz abdesti gibi devam ediyorum 3 kere yuz 3 kere kollar kafaya mesh kulaklar ense ve ayaklar sonra 3 kere bolca suyla kafama kafama dokunce iyice kaziyorum sonra kere sag omuza ovaliyoum sonrada 3 kere sol omuza ve en sonda çıkıyorum bide çıkarken aaklara su tutmak mı gerekir?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  abdullahbiri Üye
  abdullahbiri
  Üye

  Üye No: 35246
  Mesaj Sayısı: 136
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 33

  Yorum: Gusülü doğru mu alıyorum?


  Her kafadan bir ses çıkıyorsa guslün farzlarını öğren ve guslün sünnetlerini öğren. O zaman guslü kimseden duymana gerek kalmaz.
  Guslün farzları üçtür: ağza ve burna su vermek ve tüm vücudu yıkamaktır. Bu farzları süslemek güzelleştirmek içinde sünnetlerini yaparsın. Guslün sünnetleri içinde forumdaki arama yerine cümleyi yazıp ara cevapları bulacaksın.

  Farzın anlamı şart demektir yani olmazsa olmaz.
  Sünnet ise peygamberimizin yolu onun yaptığı şeylerdir.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Gusül alma şekli nasıl


  Peki benim dediğim şekilde yaparsak kabul olurmu? Önce banyomu yapıyorum sonra ayaklarımı ve dusakabinin tabanını suyla temizleyip niyet ve euzu besmele bide besmele mi ilk yoksa niyet mi bu soruda takılıyor sonra ellerimi 3 kere yıkıyorum ovalayıp suyla sonra elimi kopukluyorum ve ön avret yerimi köpüklüyorum arkayıda kopuklemek gerekir mi? Sonra elimin kopuklerini durulayıp 3 kere gargara 3 kere burna sonrasında namaz abdesti gibi devam ediyorum yani 3 kere yuze 3 kere kollar kafa mesh ense mesh kulaklar ve ayakları sonra 3 kere kafadan su dokuyorum iyice kazitarak sonra sag omuza 3 kere ovusturarak sonra da sol omuza ovusturarak en sonunda bitiyor bide çıkarken ayaklari yikamak gerekiyomus yapsakta yapmasakta olur mu


 4. Reklam

 5. 4
  afsarbeyi Üye
  afsarbeyi
  Üye

  Üye No: 109542
  Mesaj Sayısı: 113
  Tecrübe Puanı: 2

  Yorum: Gusül alma şekli nasıl


  Ağza burna su verip tüm vücudunu yıkayanın guslü geçerli olur. Senin yazdığın hikayede bu üç madde zaten var yani guslün geçerlidir. Ama sünnete göre guslünü al şu hikayeyi at bir kenara.
  Ayakların en son yıkanmasının nedeni şudur: Gusle başlamadan önce normal namaz abdesti almak sünnettir sadece ayaklar yıkanmaz. O yüzden guslün sonunda ayaklar yıkanarak namaz abdesti de tamamlanmış olur.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Arkadaşlar be gusulü şu şekilde alıyorum:Önce güzelce banyomu yapıyorum sonra niyet ediyorum ve euzu besmele çekiyorum sonra 3 kere ellerimi suyla yıkıyorum sonra ön edep yerimi elime köpük sürüp köpüklüyorum ve duruluyorum sonra elimde kalan köpüğü suyla temizleyip 3 kere ağza gargara 3 kere burna ve sonra 3 kere yüze 3 kere kollara kafa mesh ense mesh kulak içi kulak dışı ve ayakları yıkayıp 3 kere başıma döküp iyice kazıtıyorum sonra 3 kere sağ omuza döküp ovalıyorum sonra da 3 kere sol omuza döküp ovalıyorum ve çıkıyorum


  BİDE ÖN VE ARKA EDEP YERİMİZİN 2 YERİNİ DE Mİ YIKAMAK GEREKİYOR

  BİDE BANYO VE GUSÜLDEN SONRA GALİBA HAVLUMA VS. ŞEYİME MENİ SÜRÜLMÜŞTÜ ONUNLA KURULANSAM OLUR MU?

  BİDE MENİLİ YATAKTA YATSAM ABDESTİM BOZULUR MU?

  BİDE MENİLİ KIYAFETLE GEZSEM GUSULÜM BOZULUR MU?


 7. 6
  Arkat Üye
  Arkat
  Üye

  Üye No: 104303
  Mesaj Sayısı: 50
  Tecrübe Puanı: 1

  Daha bu soruyu kaç kere soracaksın. Sadece anlamadığın kısımları sorki her seferinde başa dönülmesin.
  Banyoya gir
  Ön ve arka yerini yıka
  Namaz abdestini al sadece ayaklarını yıkama banyodan çıkarken yıkayacaksın
  Ağzına ve burnuna su ver
  Tüm vücuduna su dök
  ayaklarını yıkayarak banyodan çık.

  Guslün bozulması içiin ancak meninin vücuttan çıkması veya ilişkiye girmek gerekir. Şunu yapsam bozulur mu gibi şeyleri uydurmaya gerek yok.
  Meniyi tekrar vücuduna bulaştıracak bir havlu ile kurulanamazsın. Vücudun kirlenir namaz kılamazsın.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Arkadaşlar önce ben güzelce banyomu yapıyorum sonra abdest alıyorum abdestimi aldıktan sonra niyet edip euzu besmeleyle ellerimi 3 defa yıkıyorum ondan sonra ellerimi sabunla köpükleyip ön edep yerimle arka edep yerimi köpükleyip suyla duruluyorum duruladıktan sonra elimde kalan köpükleride duruluyorum sonra 3 kere ağza 3 kere burna 3 kere yuze 3 kere kolları kafayı mesh ediyorum kulaklari temizliyorum enseyi temizliyorum ayaklari yıkıyorum ve 3 kere Kafaya 3 kere sag omuza 3 kere sol omuza dokuyorum ve cikmak uzere ayaklari yikayip cikiyorum

  BİDE HAVLUMA BORNOZUMA SPERM FALAN SÜRÜNMÜŞ ONUNLA KURULANIRSAM GUSULÜM GEÇERLİ OLUR MU?

  BİDE SPERMLİ YERDE YATARSAK ,OTURURSAK GUSULÜMÜZ KABUL OLUR MU ?


  BİDE SPERMLİ YERE AYAK BASARSAK ORUÇ TUTUYORSAK KABUL OLUR MU


 9. 8
  meyveli Üye
  meyveli
  Üye

  Üye No: 110636
  Mesaj Sayısı: 10
  Tecrübe Puanı: 1

  Önce banyomu yapıyorum sonra niyet edip euzu besmele çekip abdest alıyorum abdesti aldıktan sonra yine niyet edip euzu besmele çekip gusül abdesti almaya başlıyorum yani şöyle:3 kere eller 3 sonra elime sabunu alıyorum elimi köpüklüyorum ve ön ve arka avret yerlerimi köpükleyip duruluyorum sonra ellerimde kalan köpüğü duruluyorum sonra 3 kere ağza gargara sonra 3 kere burna su çekiyorum sonra da 3 kere avuçlarıma su doldurup kafamdan aşağıya su döküyorum kazıtarak sonra da 3 kere avuçlarımı su doldurupsağ omuza su döküp ovalıyorum ve sonra yine avuçlarıma 3 kere suyla doldurup sol omuzuma su döküp ovalıyorum.En sonra fiskiyeyi elime alıp ayaklarıma su döküyorum ve çıkıyorum.Şimdi benim aklıma takılan sorular şunlar:

  -Banyodan çıkınca meni falan sürülen havluyla,bornozla kurulanırsam bir şey olur mu?

  -Gusülden sonra menili vs. şeyli yerde oturursam,yatarsam vs. şey yaparsam bir şey olur mu?

  -Gusülden sonra yine abdest almak gerekir mi?


 10. 9
  yusu'f Üye
  yusu'f
  Üye

  Üye No: 111176
  Mesaj Sayısı: 50
  Tecrübe Puanı: 1

  1) Gusl etmeye niyetlenmek
  2) Vücudumuzun her hangi bir yerinde kir varsa onları öncelikle temizlemek
  3) Gusle başlamadan evvel abdest almak
  4) Edep yerlerini temizleyip yıkamak
  5) Suyu dökerken bedeni iyice oğuşturmak
  6) Abdestten aldıktan sonra üç kere başımıza üç kere de sağ omzumuza üç kez de sol omuza suyu dökerek yıkamak her suyu döküşte suyu vücudun her yanına ulaştırmak
  7) Ayakların durduğu kısımda yerde su birikmişse en son ayaklarıda yıkamak
  Abdest aldıktan sonra yapmamız gereken öncelikle, üç kez başımıza. sonra üç kez sağ omuza üç kezde sol omuzumuza su dökerek yıkanmak suyu her döktüğümüzde vücudumuzun her tarafına ulaşmasını sağlamak.


 11. 10
  meyveli Üye
  meyveli
  Üye

  Üye No: 110636
  Mesaj Sayısı: 10
  Tecrübe Puanı: 1

  İlla banyoda ön ve arka yerimi yıkayacaz ben komple yıkanıyorum

  Yahu hocam ben size ne diyom siz neler diyonuz diyorum ki doğru mu alıyorum siz nasıl alınırı diyonuz adam gibi cevap verin ya


 12. 11
  yusu'f Üye
  yusu'f
  Üye

  Üye No: 111176
  Mesaj Sayısı: 50
  Tecrübe Puanı: 1

  Guslün Farzları Nelerdir?
  1) Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak.

  2) Buruna su çekmek ve yıkamak.

  3) Tepeden tırnağa bütün vücudu yıkamak.
  Vücut yıkanırken en ufak bir yerin kuru kalmamasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde gusül yerine gelmemiş olur. Onun için kulaklar, göbek çukuru, saç, sakal ve bıyıkların dipleri iyice yıkanır.

  Guslün Sünnetleri Nelerdir?

  1) Gusle besmele ve niyet ile başlamak.

  2) Avret yerini yıkamak ve bedenin herhangi bir yerinde pislik varsa onu temizlemek.

  3) Gusülden evvel abdest almak.

  4) Abdestten sonra, önce üç defa başa, sonra üç defa sağ, üç defa da sol omuza su dökerek her defasında bedeni iyice oğuşturmak.

  5) Guslederken çok fazla veya çok az su kullanmaktan kaçınmak.

  6) Kimsenin göremeyeceği bir yerde yıkanmak.

  7) Tenha bir yerde yıkanılsa bile, avret yerini açmamak.

  8) Guslederken konuşmamak.

  9) Gusl bitince bedeni bir havlu ile kurutmak

  10) Gusulden sonra çabucak giyinmektir.


 13. 12
  ACİLSERVİS Admin
  ACİLSERVİS
  Admin

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,672
  Tecrübe Puanı: 10

  meyveli Nickli Üyeden Alıntı
  Yahu hocam ben size ne diyom siz neler diyonuz diyorum ki doğru mu alıyorum siz nasıl alınırı diyonuz adam gibi cevap verin ya
  Herkes yardım etmek için seferber olmuş. Yamuk yerlerini düzeltmeye çalışıyor. Adam gibi anlatıyor. Ama demek ki sen adam değilsin.


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Banyoda neden konuşulmaz
  Neden tenha bile olsa çıplak yıkanılmaz
  Neden Çabuk giyinilmesi gerek çıkınca
  Havlum ayda 1 yada 2 kere yıkanıyor
  Banyoya besmele ile giriyorum
  Duşumu alıyorum çıkmadan en son
  İçimden besmele çekip sonra dıştan eüzü besmele çekip niyet ediyorum ellerimi parmak aralarımı bileklerimi edep yerler ağız burun omuz baş ense kulak yüz tüm vücud ayak bitti besmele çekip giyiniyorum hemen yanlış yaptığımı düşünmüyorum


 15. 14
  joycupper Üye
  joycupper
  Üye

  Üye No: 111226
  Mesaj Sayısı: 1
  Tecrübe Puanı: 1

  arkadaşlar banyoda önce normal abdest almadan bi güsül aldım şüpheye düştüm daha önce hep normal abdest te alırdım bu yüzden tekrar aldım güsle niyet geitirim avret yerlerimi yıkadım sonra normal abdest aldım sonra 3kere ağza burna su verip aldım sonra 3başa 3sağ sol omuza su döktüm tüm vucudumu yıkadım sonra ayakları yıkayıp çıktım doğrumudur kabulmudur.
  birde arkadaşlar hep vesvese düşüyorum burnumun içine su girmedi diyye burun yanması lazım diyorlar ama bi türlü yanmadı beim burun napmam lazım burna nasıl su vermem lazım birde başa omuza 3kere su diyor bazı arkadaşlar diyrolar başa su dökünce sayıyoruz 3 saçmalıkmı


+ Yorum Gönder
Git 12 Son