Topuklu ayakkabı kimin adetiymiş! Çok ilginç bir yazı.... 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi
 1. 1
  ehli-sunnet Feseyekfikehumullah
  ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  Üye No: 79032
  Mesaj Sayısı: 1,225
  Tecrübe Puanı: 13
  Yer: Uzaklardan..

  Topuklu ayakkabı kimin adetiymiş! Çok ilginç bir yazı....


  İslâm dini gelmezden önceki insanların önemli bir bölümünün kuralsız yaşadıkları döneme cahiliye dönemi denir. Bu dönemde toplumda rezilliğin her çeşidi yaşanırdı. Kadınların önemli bir bölümü orta malı gibiydi. Kadınlar anonim kullanım arz ediyordu. Örtünmek için giyinmezler vücutlarını daha cazibeli göstermek için sözde giyinirlerdi.


  İslâm dini gelmeden önce cahiliye döneminin kadınlarının giyinme tarzı şöyle idi:


  Arap kadınları başlarına bir örtü koyarlardı. Bu örtünün iki uçlarını, iki omuzlarının arasından arkaya doğru sarkıtırlardı. Böylece boyunları, gerdanları ve göğüslerinin bir kısmını açıkta bırakırlardı.


  Giydikleri entarinin ön kısmı göğüslerinin yarısına kadar açık olurdu. Böylece göğüslerinin bir kısmı açık kaldığından dolayı görülürdü.


  Giydikleri giysiler vücuda tam yapışırdı. Böylece vücut hatları belli olurdu.


  Göğüslerini büyük göstermek ve dikkat çekmek için bezlerle sıkıştırırlar yukarıya kaldırmaya çalışırlardı. Böylece dikkat çekmiş olurlardı.


  Giydikleri entarileri yırtmaçlı olurdu. Böylece bacak ve baldırlarını teşhir ederlerdi.


  Ayaklarına halhal denilen zilli bir âlet takarlardı. Bu âlet adım attıkça şık şık veya tak tak ederdi. Bu şıkırtılar şıkıdım şıkıdım ettikçe erkekler bir kadın geçtiğini anlarlar, şıkırtının geldiği tarafa dönerler, geçenin yürüyüşüne dikkat kesilirlerdi. Böylece şıkıdım şıkıdım yürüyen kadınlar anonim bir zevk metaı olurdu.


  Günümüzde, cahiliye kadınlarının ayak bileklerine taktıkları halhalın vazifesini kadınların giydiği ayakkabılar görüyor. Topuklara yerleştirilen ağaç veya demirler, kadın adımını attıkça tak tak tak ederek geçtikleri yerde velvele meydana getiriyorlar.Erbabı bu sesin ne mânâya geldiğini çok iyi anlıyor. Ayakkabılar tak tak tak etse bile sesin verdiği mesaj, bana bak, bana bak, bana baksana, cilvemden elektrik alsana, zevkini tatsana... demek oluyor.


  Birçok tesettürlü kadının ayaklarından da bu sesler çıkıyor. Şahit oldukça yüreğimizden kan fışkırıyor. Cehaletin verdiği musibet, böylelerinin ahirette zina cürmüyle yargılanacağı o günde, bilmem nasıl izah edilecek. Cidden üzüntü verici oluyor. Kur’ân-ı Kerîm’de Rabbimiz Nûr sûresi, 31’inci âyetinde: “Gizledikleri zinetleri bilinsin diye, ayaklarını (yere veya birbirine) vurmasınlar. (Erkekleri kendilerine meyl ettirmesinler)...” buyuruyor.


  İbni Hazm “Muhalla” adlı eserinde bu âyeti açıklarken diyor ki:


  “Bu da ayakların ve baldırların gizlenmesi gerektiğini, açılmasının asla helâl olmayacağını belirten bir nâsdır” demektedir. (C/3, Sh: 216)


  Nûr sûresi, 31’inci âyetiyle cahiliyye kadınlarının hal hal ile dikkat çekme eylemleri yasak edildi.


  Günümüzün cahiliye artıkları da, takırdayan ayakkabılarının takırdadıkça çıkan şıkıdım şıkıdım sesleriyle, erkekleri kendilerine meyl ettirmek eyleminden ilgili âyeti okuduktan sonra vazgeçerler, inşaAllah...


  Mevlüt ÖZCAN

  İlgili Yazılar

 2. 2
  imamhatipli42 Özel Üye
  imamhatipli42
  Özel Üye

  Üye No: 7
  Mesaj Sayısı: 2,126
  Tecrübe Puanı: 37

  Cevap: Topuklu ayakkabı kimin adetiymiş! Çok ilginç bir yazı....


  Alıntı
  bana bak, bana bak, bana baksana, cilvemden elektrik alsana, zevkini tatsana... demek oluyor.

  Doğru söze ne hacet Allah cc sonumuzu hayr eylesin (amin)


 3. 3
  @hmet Özel Üye
  @hmet
  Özel Üye

  Üye No: 771
  Mesaj Sayısı: 5,205
  Tecrübe Puanı: 56
  Yer: gölbaşı

  Cevap: Topuklu ayakkabı kimin adetiymiş! Çok ilginç bir yazı....


  Şimdiki cahiliyye kadınları eski cahiliyye kadınlarına taş çıkartır!!!

  Alıntı
  Topuklu ayakkabılar giymek haram mı?
  [URL="https://www.forumduasi.com/diger-soru-ve-cevaplar-kategorilerin-disinda-kalanlari-bu-bolume-acalim/80608-topuklu-ayakkabilar-giymek-haram-mi.html"]Topuklu ayakkabılar giymek haram mı?[/URL]
  Kadınların topuklu ayakkabıları giymesi haram değildir. Ancak yabancı erkeklerin dikkatini çekecek şekilde ses çıkaran ve kadının yürüyüşündeki edeb ve vakarını etkileyecek şekilde topuklu ayakkabılar giymek caiz değildir.

  Mümin kadınlara da bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini günahtan korumalarını söyle! Yine söyle ki mecburen görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini yakalarının üzerini kapatacak şekilde örtsünler. Zinet takılan yerlerini kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, üvey oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, mümin kadınlar, ellerinin altında bulunanlar (köleler), erkeklikten kesilip kadınlara ihtiyaç duymayan hizmetçileri veya henüz kadınların mahrem yerlerini anlamayan çocukları dışında kimseye göstermesinler. Saklı zinetlerine dikkat çekmek için, ayaklarını da vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz toptan Allah’a tövbe ediniz ki felaha eresiniz. (Nur 31)

  İşte böyle hür kadınların, bu istisna edilmiş kimselerden başkasına zinetlerini göstermemeleri, kendi iffet ve korunmaları ve güzel geçimleri noktasından gayet önemli olduğu gibi, yabancı erkekleri etkilememek, günaha sokmamak, edeb ve iffet telkin etmek noktasından da çok önemli olduğundan, özellikle bu noktayı da düşündürmek ve tesettür emrinin kuvvet ve şumülünü bir daha hatırlatmak üzere, yürüyüş tavırlarının bile düzeltilmesi için buyuruluyor ki: gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar, yani baştan ayağa örtündükten sonra yürürken de edeb ve vakar ile yürüsünler. Örtüp gizledikleri sunî veya doğal ziynetler bilinsin diye, bacak oynatıp ayak çalmasınlar, çapkın yürüyüşle dikkat nazarları çekmesinler; çünkü erkekleri tahrik eder, şüphe uyandırır.

  Elmalılı Hamdi Yazır 4. Reklam

 5. 4
  Ecrinim Bayan Üye
  Ecrinim
  Bayan Üye

  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 2,810
  Tecrübe Puanı: 86

  Cevap: Topuklu ayakkabı kimin adetiymiş! Çok ilginç bir yazı....


  son derece mühim bir konuya değinmişsin,
  Cenab-ı Allah cümlemizi, olacağı şekilde setreden kullarından eylesin
  emeğine sağlık Allah c.c. razı olsun kardeşim


 6. 5
  ravza 2 ALLAH C.C garip bir kulu
  ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu

  Üye No: 72957
  Mesaj Sayısı: 877
  Tecrübe Puanı: 19

  Şimdi cahiliye adetlerini bile geri bıraktı giyimler yarı çıplak sokaklarda geziniyorlar ayakkabıların sesi bir kilometreden duyululuyor doğru tespit doğru söz tşkler


 7. 6
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör

  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 6,247
  Tecrübe Puanı: 72

  Yeni modern cahiliye eski cahiliye dönemine taş çıkartır


+ Yorum Gönder