Allaha Davet Dersi 5 üzerinden 4.60 | Toplam : 5 kişi
 1. 1
  NuN Özel Üye
  NuN
  Özel Üye

  Üye No: 1953
  Mesaj Sayısı: 1,336
  Tecrübe Puanı: 16

  Allaha Davet Dersi


  Davet

  Sahabenin hayatına baktığımız zaman sahabenin sürekli Allah’a davet ettiklerini ve bu uğurda sürekli çaba sarf ettiklerini görüyoruz. Fakat kendi hayatımıza baktığımız zaman hem Allah’a davet etmiyoruz hem de bu uğurda bir çaba sarf etmiyoruz. Peki, bunun sebebi nedir? Yani niye sahabe sürekli insanları Allah’a davet ediyordu. Biz niye insanları Allah’a davet etmiyoruz. Veya emiyoruz. Bunun sebeplerini maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz;
  1- Sahabe iman ettikten sonra İslam’ın güzelliğinin farkına varıp bunun lezzetini tadınca istedikleri herkes İslam’ın güzelliğinin farkına varsın ve onun lezzetini tatsınlar. Ondan dolayı da insanları sürekli İslam’a davet ettiler. Biz ise iman ettikten sonra İslam’ın güzelliğinin farkına varmadığımız için veya İslam dininin lezzetini tatmadığımız için insanları Allah’a davet etmiyoruz.

  2- Sahabe dünyada iş yaparken tek gayeleri, Allah’ın rızasını kazanıp daha sonrada Allah’ın cennetine girebilmekti. Bundan dolayı da sürekli Allah’ı razı edecek amellerin peşinden koşuyorlardı. Davette Allah’ı razı edecek en büyük amellerden bir olduğu için sürekli insanları Allah’a davet ediyorlardı. Bizim ise dünyada ki işlerimizin gayesi Allah’ın rızasını kazanıp daha sonrada Allah’ın cennetine girebilmek olmadığından dolayı Allah’ı razı edecek amellerin peşinden koşmuyoruz. Doğal olaraktan insanları Allah’a davetten geri duruyoruz.

  3- Sahabe sadece kendilerini ilgilendiren ve kendilerine dünyada da ahirette faydası olacak amellerle meşgul olduklarından dolayı boş zamanları kalıyordu. Bu boş zamanlarını ise insanları Allah’a davet erkten geçiriyorlardı. Biz ise bizi ilgilendirmeyen şeylerle çok meşgul olduğumuzdan dolayı, bize dünya ve ahirete hiçbir faydası olmayan şeylerle çok meşgul olduğumuzdan dolayı, bize dünya ve ahirette hiçbir faydası olmayan şeylerle çok meşgul olduğumuzdan dolayı insanları Allah’a davet yapacak vaktimiz kalmıyor.

  4- Sahabe sadece Allah’tan ve Allah’ın kınamalarını üzerine almaktan korkuyorlardı. Ondan dolayı davet yaparken insanların kınamaları onlara etki etmiyordu. Biz ise Allah’tan korkmakla beraber toplumdan ve toplumun kınamalarından korktuğumuz için insanları Allah’a davet etmiyoruz. Çünkü biliyoruz ki davet yaptığımız zaman insanlar bizi kınayacaklar ve bize tepki gösterecekler.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  MECİDİE Bayan Üye
  MECİDİE
  Bayan Üye

  Üye No: 107337
  Mesaj Sayısı: 404
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: Allaha Davet Dersi


  Allaha davet etmek için öncelikle kulun bunun bilincinde olması Allah aşkı ile hareket edip dünya yaşamına bağlanmaması gerekir bu düzende olan insan davet ettiği kişiyide etkileyebilir


+ Yorum Gönder