Müslüman Olana Bir Uyarı. 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  halil akyaz Üye
  halil akyaz
  Üye

  Üye No: 48750
  Mesaj Sayısı: 371
  Tecrübe Puanı: 5
  Yer: kula bela gelmez hak yazmayınca.hakda bela yazmaz kul azmayınca

  Müslüman Olana Bir Uyarı.


  TEŞEBBÜH.


  Men teşebbehe bikavmin fehüve minhüm - Bir kimse herhangi bir topluma benzerse onlardandır." (Ebû Davud, Libas, 4; Müsned, 2/50) hadis-i şerifi, sahih bir hadis olup muteber hadis kaynaklarında yer almaktadır.

  Bazı toplumlar yenilik adına kendilerini teşebbühe (başkalarına zorla benzemeye çalışmak) zorlamış ve başka toplulukları teknoloji, sanayi ve terakkide örnek alacaklarına kılık-kıyafette, yaşama tarzında ve zevk ü safada taklide kalkışmışlardır. İşte bunun adı teşebbühtür ve hadis-i şerifte kastedilen de budur.

  Diğer bir ifadeyle, "teşebbüh", insanın, kendi kültürünün ve tabiatının dışına kayarak, hatta öz değerlerini hafife alarak, saç-baş, kılık-kıyafet, yeme-içme ve günlük hayat bakımından olduğundan farklı görünmesi, zorla başkalarına benzemeye çalışmasıdır ve sonuç itibarıyla "iltihak"a varıp dayanabilecek bir marazdır. Bu mevzuda, biraz esnek ve gevşek davranan bir insanın, ilk çıkış noktasını unutacak kadar merkezden kopması, zamanla kendinden bütün bütün uzaklaşması, hiç farkına varmadan özendiği ve benzediği o kimselere katılması ve Hak nezdinde de onlardan biri addedilmesi söz konusudur. Binaenaleyh, Nur Müellifi, teşebbüh ve taklit hastalığına yakalananlara şöyle seslenmiştir: "Ey uykuda iken kendilerini ayık zannedenler! Umûr-u diniyede müsamaha veya teşebbühle medenîlere yanaşmayın. Çünkü, aramızdaki dere pek derindir; doldurup hatt-ı muvasalayı temin edemezsiniz. Ya siz de onlara iltihak edersiniz, veya dalâlete düşer, boğulursunuz."

  Yeri gelmişken konuyla alakalı bir mülahazamı da arz etmek istiyorum: Kanaatimce böyle teşebbüh tutkunları, yabancılar sarık, şalvar gibi şeylerin giyilmesinde bir kısım faydaların olabileceğini ortaya atsalar ihtimal, taklit adına şalvar giyip sarık saracaklardır. Hatta kadının tepeden tırnağa kapanmasında, içtimâî ve ailevî büyük faydalar mülahaza ederek kadınlara bizim eski entarilerimizi giydireceklerdir.

  Şimdilerde bizim dünyamızda ciddi bir teşebbühün olduğu muhakkaktır ve bunun kökü çok eskilere dayanmaktadır. Yakın tarihimizde Abdülmecid veya İkinci Mahmut devri, teşebbühün bir devlet politikası şeklinde dayatıldığı devirdir. Bu dönemde başta kılık-kıyafet olmak üzere her şeyde ciddi bir teşebbüh göze çarpar. Ne var ki kılık-kıyafet Hintlinin sırlı külahı değildir ki, insanı alsın bir anda göklere çıkarsın! Fes, keçeden yapılmış kafaya takılan bir tür giysidir. Evet, bu mukallitler insanların kafalarının içine bir şey koyma yerine şekil ve suretle oyalanıp durmuşlardır.

  Hatta bazıları kendi değerlerine karşı tiksinti duyacak kadar başkalaşmış ve akl-ı selimi hayrette bırakacak ölçüde fikir inhiraflarına düşmüşlerdir. Camilere sıra koyma ve secde edilecek yerlere tahta döşeme gibi teklifler bu düşünce kaymalarının tezahürleridir. "Ubudiyet izhar etmemek ve ibadet maksadıyla da olsa asla eğilmemek lazımdır; çünkü insanlarda ubudiyet duygusu geliştikçe ve secde etme isteği pekiştikçe başkalarına köle olma hissi de inkişaf etmektedir. Onun için, çok ciddi bir isyan ahlakı ile kulluğa başkaldırmak gerekmektedir ki köleliğin önü alınabilsin!.." sözü, şayet bu milletin bir ferdinin dudaklarından dökülüyorsa, bir insanın ne ölçüde başkalaşabileceğinin hazin bir misali değil midir?

  Teşebbüh değil fedakârlık olmalı

  Geriye dönelim; din, diyanet açısından kendi değerlerinden vaz geçip başkalarına benzemek için hususi gayrette bulunan kimse büyük vebal altına girer. Bir Müslüman, böyle bir teşebbühle dinden çıkar ki hadisin ifadesi bu hakikati işaret etmektedir. Hadisteki "teşebbehe" kelimesi, sarf yönüyle tefa'ul kipindendir. Tefa'ul babının binası tekellüf (zorlama) içindir ki buna göre mana 'kendimi şöyle zorlayayım ve çekidüzen vereyim de iyice onlara benzeyeyim' şeklinde bir taklit arzusu ifade eder. Ne var ki bugün sırtında Frenk elbisesi olan her Müslüman da kâfir olmaz. Ancak kâfirleri adım adım takip edip, "İlle de onlara benzeyeceğim. Onlar nasılsa ben de mutlaka öyle olacağım" diye kendinden kaçan kimseler için aynı şekilde düşünmek zordur.

  Şu kadar var ki, kendi değerlerimize bağlı kalmamız, içinde yaşadığımız çağın gereklerini gözetmemize mani değildir. Eğer insan, üzerine farz olan bir vazifeyi eda ederken, "Giyim ve kuşamımdan dolayı dışlanmayayım; ilk bakışta ürkütücü olmayayım!" düşüncesi ve niyeti ile toplum telâkki, örf, âdet, gelenek ve göreneklerine göre davranıyorsa, bunda bir mahzur yoktur; hattâ böyle bir düşünce, takdir ve tebcile lâyık sayılır.

  Zaman ve mekâna göre, ilk planda insanlara tuhaf gelecek, onları ürkütecek ve kaçıracak hal, tavır, davranış ve fiillerden sakınmak lazımdır. Bu mevzuda da "illa böyle olmalı" diyerek tekellüfe girmemek esastır. Evet, atalarımızdan tevarüs ettiğimiz kaftanımız, cepkenimiz... Çok hoşumuza gidebilir. Fakat bunlar bugün bazı kimselere başka şeyler çağrıştırıyor, bir kıyafetin ötesinde manaları hatırlatıyor ve ürkütücü oluyorsa, -dinimizin ve kültürümüzün temel sınırlarını aşmamak kaydıyla- görüntümüzle de başkalarını kaçırmamaya özen göstermemiz gerekmektedir. Bir gün muhataplarımız bizi genel karakterimiz, ahlakımız ve evrensel insanî değerlerimiz ile tanıdıktan sonra, artık ne giyersek giyelim, nerede ve nasıl olursak olalım, anlayışımıza, halimize ve davranışlarımıza saygı duyacaklardır ve Allah'ın izniyle ondan sonra bir problem kalmayacaktır.  :gul:(Fethullah Gülen):gul:

  İlgili Yazılar

 2. 2
  halil akyaz Üye
  halil akyaz
  Üye

  Üye No: 48750
  Mesaj Sayısı: 371
  Tecrübe Puanı: 5
  Yer: kula bela gelmez hak yazmayınca.hakda bela yazmaz kul azmayınca

  --->: Müslüman Olana Bir Uyarı.


  Allah(cc) bütün insanlardan razı olsun inşaAllah.:gul:


 3. 3
  alper_61 Üye
  alper_61
  Üye

  Üye No: 33254
  Mesaj Sayısı: 67
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 40

  --->: Müslüman Olana Bir Uyarı.


  fethullah gülen mi bu nasihatı yapıyor yoksa siz mi?

  sen yapmışsan eyvallah.ama yapmamışsan durum ikiye ayrılır.

  1- fethullah-reha muhtar tv röportajından önce mi ? önceyse değeri yok.

  2-ropörtaj dan sonra mı ? sonraysa inşallah tevbe etmiştir. inşallah bir daha ki röportajda yazdığına veya söylediklerini tatbik eder.Kur'an ve sünnete ters beyanda bulunmaz,tağutu öven sözler söylemez.yazdığı gibi amel eder.


  Allah c.c yardımcımız olsun.


 4. Reklam

 5. 4
  halil akyaz Üye
  halil akyaz
  Üye

  Üye No: 48750
  Mesaj Sayısı: 371
  Tecrübe Puanı: 5
  Yer: kula bela gelmez hak yazmayınca.hakda bela yazmaz kul azmayınca

  --->: Müslüman Olana Bir Uyarı.


  Alıntı
  fethullah gülen mi bu nasihatı yapıyor yoksa siz mi?

  sen yapmışsan eyvallah.ama yapmamışsan durum ikiye ayrılır.

  1- fethullah-reha muhtar tv röportajından önce mi ? önceyse değeri yok.

  2-ropörtaj dan sonra mı ? sonraysa inşallah tevbe etmiştir. inşallah bir daha ki röportajda yazdığına veya söylediklerini tatbik eder.Kur'an ve sünnete ters beyanda bulunmaz,tağutu öven sözler söylemez.yazdığı gibi amel eder.


  Allah c.c yardımcımız olsun.
  Fethullah gülen hoca efendinin her görüşü bizim için önemlidir.ve saygıya layıktır.cematinden olmasakta...meyvasız ağaç taşlanmaz bunu biliriz.taş atılıyorsa mutlaka meyva vardır...kavak ağacını neden kimse taşlamaz.?

  siz hangi aklınızla hangi ilme dayanarak bu sözleri sarfediyorsunuz?şimdi
  fethullah hocaefendi Allahı sizden dahamı az tanıyor ve biliyor.?efendimizi sizden dahamı az tanıyor ve biliyor.?emir ve mükellefiyete sizden dahamı az riayet ediyor ve önemsiyor.?ilmi bakımdan sizden dahamı aşağıda.?

  bunları keşke biz söyleseydik ne yazıkki biz söylemedik.ancak önemsedik ki burada paylaştık.buda söylemenin yarısıdır.

  biz şuna kati surette inanıyoruz.....
  türkiyede cahil insan yok herkes şıh..islam alimi..kısacası anlaşılmayan hiçbir konu yok. her tarakta bez var.çeşit bir milletiz.......vesselam.


 6. 5
  alper_61 Üye
  alper_61
  Üye

  Üye No: 33254
  Mesaj Sayısı: 67
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 40

  halil

  ben aklıma dayanmam

  ayetlere ve sünnete dayanırım.

  ilim Allah c.c dendir.

  öncelikle yazdığımı anlamamışsın.

  gelelim r. muhtar -fethullah röportajına.

  o röportajı bizzat tv de gözlerimle ve kulaklarımla çok ciddi bir şekilde dinledim

  bu hocayı çok ama çok sevdiğim içindi. o vaazlarında ağlarken bende ağlıyordum.

  reha muhtar soruyor hocaya hoca da cevaplıyor

  1-türban tartışması var bu konudane dersin?

  --türban teferruattır.iman örtüde değildir.gibi sözler söyledi.

  yorum :ayet okuyup Allah c.c nin ayetlerini söyleyip örtünmenin farz olduğunu söylemedi.bildiği halde ayetleri söylemedi.gizledi.

  2- heykeller için ne diyorsun. ?

  -- benim de okullarımda ,dersanelerimde Atatürk köşem var.dedi

  yorum: okullarım ve dersanelerim sözünü ilk defa burada duydum.neyse .

  peygamberimizin resmi dahi yoktur.islamda heykelçilik yasaktır.demeliydi.

  aksine normal kendiside kabul edip yaptığınının bir münafıklık değil de nedir.

  3-atatürkü nasıl bir insan bilirsin?

  --çok büyük devlet adamı çok büyük askerdir.

  yorum: ölen kişi hakkında konuşmam demeliydi.herkes Allah c.c hesap verecek demeydi.ama o tağutu yüceltti.Tağutla ilgili ayetleri bilmiyor olabilir mi.biliyor değilmi.
  tağutu reddetmeyen müslüman değildir ayeti de olduğunu biliyordur.

  netice olarak ben fethullahın cevaplarını duyunca duyunca ağladım.

  yazıklar olsun yazıklar olsun dedim.

  burada teyp kullanmadığım için birebir sözler olmasada ifadede bir yanlışlık olmadığına dair Allah c.c şahiddir.zaman gazetesin de bazı yazarlar bu cevaplarını doğru bulmamıştı.


  insanları ağaçlara benzetmekte yanlıştır.Allah c.c

  Kur'an da genellikle hayvanlara benzetiyor.

  misal olarak cuma süresinde 5. ayeti verebiliriz.

  cum'a süresi 5. ayet :

  - Kendilerine Tevrat öğretildiği halde, onun gereğini yapmayanların durumu, sırtına kitap yüklü eşeğin durumu gibidir. Allah'ın ayetlerini yalanlayanların durumu ne kötüdür. Allah zalimler topluluğunu doğru yola iletmez.


  inşallah konuyu biraz anlıyabileceğin şekle girmiştir.

  Allah c.c yardımcımız olsun

  müslümanlar kardeştir.


 7. 6
  halil akyaz Üye
  halil akyaz
  Üye

  Üye No: 48750
  Mesaj Sayısı: 371
  Tecrübe Puanı: 5
  Yer: kula bela gelmez hak yazmayınca.hakda bela yazmaz kul azmayınca

  Alıntı
  ben aklıma dayanmam

  ayetlere ve sünnete dayanırım.

  ilim Allah c.c dendir.
  iyi güzelde kardeşim hangi akla göre.? bir yazı okuduğunuz zaman bir söz işttiğiniz zaman.onları aklınızla değerlendirmiyormusunuz.?kurana ve sünnete bakarım.diyorsunuz çok hoş ama ona da akıl lazım deyil mi ?her bir şeyi akılla idrak etmiyormuyuz ? bizim aklımızın kapasitesi ne ?unutulmamalıdırki hadisleri rivayet eden raviler de bunları kitaba döken islam alimleride insandı hepside aklını kullandılar insan hataya açık kusursuz deyil o zat Fethullah gülen oldu bilgisini kendinden önceki alimlerin kitaplarından okuyup çoğalttı.aklıyla tıpkı sizin bilgilenmek için vs alimlerin kaynaklarına başvurduğunuz aklınızla bir sözü her insan ayrı ayrı anlar ve yorumlar külli akılda birlik mümkün deyildir.


  Alıntı
  1-türban tartışması var bu konudane dersin?

  --türban teferruattır.iman örtüde değildir.gibi sözler söyledi.

  yorum :ayet okuyup Allah c.c nin ayetlerini söyleyip örtünmenin farz olduğunu söylemedi bildiği halde ayetleri söylemedi.gizledi.

  cematinden olmasakta biz o değerli zatı Allah için seviyoruz
  ne güzel söylemiş tam Raiye topluluğuna bir hitap olmuş peki bu sözlerin nesi yanlış insanlar için olmassa olmazlar farzlardır gerisi teferruattır kuranda örtünmeyle ilgili kumaş ismi ve şekli itibarlı ne var
  Allahın yasak ettiği görülmesi sakıncalı bölgenin yani kadında ve erkekte mahrem bölgenin.(avret yeri) örtülmesi örtte neyle örtersen ört (teşebbehe dikkat ederek) Fethullah gülen iman örtüde deyil demiş ne kadar doğru günümüze bir bakarsak bunu daha iyi kavrayabiliriz türban ve çarşaf giyip oro...../ luk yapanları görüyoruz ve her türlü çirkeflik içinde olanları imanı ve islamı bir bez parçasıyla ilişkilendirmek ne kadar saçma iman kalp ile alakalı bir şey iman hususunda imanın rüknü ikidir kalp ile tasdik dil ile ikrardır üçüncüsü yoktur gerisi teferruattır.


  Alıntı
  2- heykeller için ne diyorsun. ?

  -- benim de okullarımda ,dersanelerimde Atatürk köşem var.dedi

  yorum: okullarım ve dersanelerim sözünü ilk defa burada duydum.neyse .

  peygamberimizin resmi dahi yoktur.islamda heykelçilik yasaktır.demeliydi.

  aksine normal kendiside kabul edip yaptığınının bir münafıklık değil de nedir.

  burada Fethullah hocanın ben diye söze başladığını hiç zannetmiyorum ve inanmıyorum.zira o zat ben kelimesini kullanmaz doğru olan okullarının çok olması mütevazi bir şekilde kabületmesede. o okullar onun eseri deyilmi Allahın izni ve lutfuyla.en azından islam yolunda kendine düşen vazifeyi en az hatayla tamamlamaya gayret ediyor..efendimiz döneminde heykellerin yasaklanması islamın yeni tebliği münasebetiyle.insanları heykellerden uzak tutmak maksadıyla söylenmiş.o tarihe ayit bir emir zira insanların bir kısmı hala heykellere meylediyorlardı günümüze dönersek bulunduğunuz ilde çarşı meydanına inin ve atatürk heykelini istediğiniz her hangi birine gösterin ve bu Allahtır yaratıcıdır deyin ne kadar başarılı olabilirsiniz ve kaç kişi inanıp o heykele tapınmaya başlar ?hiç sanmıyorum.bir kişi dahi çıkmaz siz Fethullah hoca efendiye münafıklık isnat ettiniz bu çok büyük bir vebal


  Alıntı
  3-atatürkü nasıl bir insan bilirsin?

  --çok büyük devlet adamı çok büyük askerdir.

  yorum: ölen kişi hakkında konuşmam demeliydi.herkes Allah c.c hesap verecek demeydi.ama o tağutu yüceltti.Tağutla ilgili ayetleri bilmiyor olabilir mi.biliyor değilmi.
  tağutu reddetmeyen müslüman değildir ayeti de olduğunu biliyordur.
  atatürk hakkında az bile söylemiş kısa kesmiş malum günümüz müslümanları biraz ateşli yarım yamalak bilgilerle bunları tam manasıyla kavrayamazlar diye düşünüp kısa kesmiş olabilir haklı olduğuda ortaya çıkıyor bak meyva vermeye başlamış tağutu övmek ve yüceltmek Fethullah hoca bunlardan beridir tağutu sizden ve bizden daha iyi bildiğine ve tanıdığına eminim ölünün arkasından veya ölü hakkında konuşmak ne zamandan beri hata ve günahla ilişkilendirilir oldu efendimiz başta olmak üzere ashabı kiram sahabeyi kiram ölü deyillermi onların arkasından konuşmuyormuyuz ?size göre atatürk tağut mu oluyor bir milletin başına o millete layık bir lideri idareciyi kim tayin eder Allah (cc) deyilmi Allah atatürkü bizim başımıza idareci tayin etmiştir.atatürk tağutsa bizde tağutuz demektir zira millet olarak neye müstehaksak başımıza o ayarda idareci gelir kaldıki atatürkü kötü ve anlaşılmaz göstern her türlü kirli ve pis işlerini örtmekte atatürkü örtü gibi kullanan atatürkcü kesimlerdir bu islam içinde geçerlidir pislik içinde yaşayıp perde olarak kuran ve hadisleri kullanan müslümanlar gibi


  Alıntı
  insanları ağaçlara benzetmekte yanlıştır.Allah c.c
  yaratılışı anlatmakta en basit yol ağaç misali vermek bir çekirdeği toprağa at kısa bir zaman sonra bir filiz sonra bir fidan sonra bir ağaç sonra meyvalar meyvalar ebat olarak değişik sonra onların çekirdeğinden filizler ağaçlar ve meyvalar misal olarak bir elma düşünürsek dünya üstünde bütün elmalar bir tek çekirdekten üreyip çoğalmışlardır tıpkı bütün insanların çoğaldıkları gibi ağacın kökü gövdesi dalları budakları yaprakları gibi bir konuyu anlatmada bir bilgiyi aktarmada misaller ve benzetmeler kişiye has bir şeydir ölçüsü yoktur


  Alıntı
  cum'a süresi 5. ayet :

  - Kendilerine Tevrat öğretildiği halde, onun gereğini yapmayanların durumu, sırtına kitap yüklü eşeğin durumu gibidir. Allah'ın ayetlerini yalanlayanların durumu ne kötüdür. Allah zalimler topluluğunu doğru yola iletmez.
  bizim sorunumuz burada işte siz bu surenin Fethullah hoca efendi için indiğini mi ima ediyorsunuz ?siz kuran okuyorsanız o halde sizde okuduğunuzla amel etmiyorsunuz demektir siz kafanızda şüpheye düştüğünüz konuları Fethullah hocaya sordunuzmu ?veyahut o zatı iyi tanıyan ve bilen birine ? 3 soruluk ve cevaplık bir mevzuda harcanmış bir ömrü kıskıvrak harcayıveriyorsunuz yapmayın yazık onada sizede
  söylediğimiz gibi akıl insanı vezir de eder rezilde


  Alıntı
  müslümanlar kardeştir.
  bu çok doğru anlayana
  kaş yapayım derken göz çıkartmayalım Fethullah gülen hoca efendi müslüman alim bilgili saygıya layık bir insan onu kırmak Allah korusun


 8. 7
  meryemgül1 ~~Medinenin Gülü ~~
  meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  Üye No: 48911
  Mesaj Sayısı: 1,575
  Tecrübe Puanı: 54
  Yer: Türkiye

  halil akyaz kardeyimn dediklerine tamamen katılıyorum Allah razı olsun

  Alper61 denen kardeşimin şu andaki durumun nedir bilimiyorum serbest meslekmi veyahut resmi bir yerde sorumluluk taşıyan memurmusun bilmiyorum

  Ama fethullah hocanın konumu belli etrafında o kadar kişinin sorumluluğunu taşıyor her yerde de doğru söylendiğini kabul edelim o zaman okullar kapatılmazmı ve 28 şubat gibi atatürke karşı geliyorlar şeriat ayaklandı demezlermi hem bir yerde okulda müdür olduğunu düşünelim Atatürk kün resimlerini intirtecekmisin merak ediyorum
  Hem halil akyaz kardeşimin dediği gibi neye layık isek o liderlerle yönetiliyorduk sen iyi olki başındakide iyi olsun yoksa Atatürk te aramızdan biriydi avrupadan ithal etmedik herhalde

  Alper kardeş birini eleştirirken seviyen ondan üstün olmalıdır ve nerede ne konuşulacak ozamanın konum ve şartlarına göre ne konuşalacak ve nasıl hareket edilecek iyi bilinmelidir hem herkes hak ve batılın ne olduğunu gayet iyi biliyor senden öğrenecek değiliz herhalde Allah razı olsun


 9. 8
  halil akyaz Üye
  halil akyaz
  Üye

  Üye No: 48750
  Mesaj Sayısı: 371
  Tecrübe Puanı: 5
  Yer: kula bela gelmez hak yazmayınca.hakda bela yazmaz kul azmayınca

  Alıntı
  birini eleştirirken seviyen ondan üstün olmalıdır
  hay sen sağolasın ve varolasın Meryemgül kardeş bir an kendimi bu konuda yanlız gibi hissetmiştim Allah senden razı olsun ömrün güllerle dolsun.:gul:

  çok doğru söyledin.. yarım yamalak bir akılla ..o zat ne hallere düşürülmeye çalışılıyor. yazık çooooooook yazık millet olarak ne perişan bir durumdayız Allah yardımcımız olsun


 10. 9
  meryemgül1 ~~Medinenin Gülü ~~
  meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  Üye No: 48911
  Mesaj Sayısı: 1,575
  Tecrübe Puanı: 54
  Yer: Türkiye

  sağol halil kardeş Allah sendende razı olsun
  doğru ne ise onları bilgimiz dahilinde söylemeye çalışıyoruz


 11. 10
  hafiz_e Üye
  hafiz_e
  Üye

  Üye No: 1022
  Mesaj Sayısı: 106
  Tecrübe Puanı: 3

  Fethullah hoca eleştirilemez diye bir kaide yoktur..kaldı ki bizim en büyük örneğimiz peygamberimiz(s.a.v) bile kendisine yapılan eleştirileri dinler, dikkate alırdı..fethullah hocanın yaptığı hizmetleri olduğu gibi büyük hataları da olmuştur malesef..olmasını istemezdik ama beşerdir şaşar da...kimseyi gözümüzde büyütmemek gerekir aynı zamanda..bizim tek önderimiz Hz.Muhammed(s.a.v) sadece o hatasızdı..O bile hatasız olduğunu kabul etmemiştir kaldı ki...
 12. 11
  meryemgül1 ~~Medinenin Gülü ~~
  meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  Üye No: 48911
  Mesaj Sayısı: 1,575
  Tecrübe Puanı: 54
  Yer: Türkiye

  hafiz kardeş herşeye muhalefetmi olacaksın bilmiyorum geçenlerde yine cübbeli Ahmet hocayı eleştirmiştin herkes yanlışta bir tek senmi doğrusun eleştirmek için onlardan üstün bir kariyerdemisin söylermisin durumunu söyle ondan sonra sana cevap vereyim dolduruşa fazla geliyorsun herhalde dikkat et eleştirdiğin kisiler halka mal olmuş kişilerdir birde kul hakkına giriyorsun biliyormusun sen ilahiyatcımısın o durumdamısın acaba


 13. 12
  hafiz_e Üye
  hafiz_e
  Üye

  Üye No: 1022
  Mesaj Sayısı: 106
  Tecrübe Puanı: 3

  hayır değilim sadece Rabbimin bana verdiği aklı kullanıyorum..çünkü Rabbimiz "akıl sahipleri" diye hitap eder bizlere...
  kendileri eleştiri noktasında izin veriyorlarsa bu başkalarını ne kadar ilgilendirir acaba? isimlerini zikrettiğimiz şahıslara hiç bir hakarette bulunulmuyor farkındaysanız..tabi hakedenler hariç..eleştirdiğimiz noktalarda açık ve net..
  bunlarda olmayacaksa Kur'andaki düşünen insanlar prototipi nerde kalır...?
  neyse bu konuları uzatmanın anlamı yoktur..biz fikir sahibi insanlarız..bizim ölçümüz Kur'an ve Sünnet..ve tabi hakeden alimler de...vesselam 14. 13
  meryemgül1 ~~Medinenin Gülü ~~
  meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~

  Üye No: 48911
  Mesaj Sayısı: 1,575
  Tecrübe Puanı: 54
  Yer: Türkiye

  kardeş bir tek senmisin akıl sahibisin onlar akıl sahibi değillermi o kadar medrese eğitimi ve ömrünü islam uğrunda tüketmiş bir kişiden dahamı akıllısın sen acaba bir kaç tanesini hadis-fıkıh-tefsir lerin hepsini okudundumu acaba onların akıları senin aklından gerimi onlar senden benden Allahtan çok korkarlar ve söylediklerine daha çok dikkat ederler hem reha muhtarın proğramında bütün doğruları veya onları memnun etmek meçburiyetindemiyiz Allah razı olsun


 15. 14
  hafiz_e Üye
  hafiz_e
  Üye

  Üye No: 1022
  Mesaj Sayısı: 106
  Tecrübe Puanı: 3

  anlamıyorsunuz kardeşim..
  benim yorumlarımı tam okursanız çok sevinirim..şahıslara söylediğimiz söz olamaz bizim..din adına yapılanlar yanlışsa elbette eleştireceğiz..üstün aklı aramıyoruz biz..biizm aklımız onların aklından üstün demiyoruz asla ..lütfn yanlış algılamayın..yapılan hangi davranış uygun değilse onu eleştirme hakkına her müslüman sahiptir..kimsenin şahıslrla işi olmaz konu İslam dini ve hükümleriyse eleştirilmesi de gerekir..
  en doğruyu ALLAH bilir...+ Yorum Gönder
Git 12 Son